14 views

Uploaded by shashibhushan singh

RCC detail design of Bridge No.422 in N F Railway

- LPile 2013 User Manual
- Structural Notes2,3
- PDA Method Statements
- 22 PLAXIS Bulletin Dilatancy
- Ultrasonic Integrity Testing- Case Study
- H Pile
- Analysis of Llp
- Design of Model Anganwadi building
- ENCE 717abutment
- Risk List Sample
- is.9527.3.1983
- Horizontal bearing capacity of pile
- Splanbase22 Sikaplan Basement Waterstop System Typical Flashing Detail Around Pile Heads
- K007en
- Piling Evaluation-RDC
- Code of Ethics
- 4 kerja tanah
- Section 8 2006Edition Piling 15Feb07
- MS-01 Method ststemant borde Piling.doc
- Detail Perhitungan Tulangan Bor Pile

You are on page 1of 6

Y

A B

Transverse Direction

3.2 3.5

7 7.9

5.3 X X

3.2 2.75

1.2

0.75 3.6 A B 3.6 0.75 1.7

Y

8.7

Figure -1

The Pile Cap shall be designed under siesmic condition as it is critical for design.

Non siesmic Case

Calculation of Sectional modulus of Pile:

ZL = 6 x 3.6^2 /3.6

= 21.6

ZT = 6 x 3.2^2 / 3.2

= 19.2

Case - II (Normal Load Case, Maximum vertical load)

Pmax = P/n + ML / ZL + MT/ZT

= 1531.9545 / 9 + 815.73975 / 21.6 + 48.2342 / 19.2

= 210.495 T

Calculation of Minimum Pile Reaction in ULS case

Pmin = P/n - ML / ZL1 - MT/ZT

= 1531.9545 / 9 - 815.73975 / 21.6 - 48.2342 / 19.2

= 129.939

Grade of Concrete = M 35

Grade of Steel = Fe 500

Clear cover = 75 mm

Calculation of Moment at section A-A (Along Longitudinal Direction)

Downward vertical load due to self weight of Pile Cap in ULS Condition

= 7.9 x 3.5 x 1.8 x (2.5-1) x 1.25

= 93.32 T

Bending Moment (BM A-A) = 3 x 129.939 x 2.75 - 93.32 x 1.75

= 908.687 T-m

MA-A = 908.687 / 7.9

= 115 T-m / m

Effective depth of pile cap (d)= 1800 - 75 - 16

= 1709 mm

Lever Arm (z) = 0.95 x d

= 1623.55

For Sections without Compression Reinforcement the Ultimate Moment of Resistance Can be

checked according to IRS-CBC (Cl.-15.4.2.2.1).

Moment of resistance Mr = 0.15 x fck x b x d2

= 0.15 x 35 x 1000 x 1709^2 / 10^7

= 1533 T-m

Mu = 0.87 fy As z

Therefore Ast Required = 115 x 10^7 / (0.87 x 500 x 1623.55 )

2

= 1628 mm

Minimum reinforcement required = 0.20% of bd

2

= 3418 mm

Hence Allow minimum reinforcement

Spacing of reinforcement provided = 180 mm

2

Ast Provided = 4468 mm

Ast Provided > Ast Required Hence Ok

Hence provide 32 mm tor bar @ 180 mm c/c in Longitudinal direction over pile cap width

Distribution Steel:

Minimum area of secondary reinforcement :-

As per Cl: 15.9.4.2 of IRS Concrete Bridge Code; = 0.12% of bd

2

= 2050.8 mm

Dia of Reinforcement provided = 25 mm

Spacing of reinforcement provided = 130 mm

2

Ast Provided = 3775 mm

Hence provide 25 mm tor bar @ 130 mm c/c in both direction over pile cap

Calculation of Moment at section C-C (Along Transverse Direction)

Transverse Direction

1.3

C C

7.9 5.3

X X

8.7

Y

Figure -2

Distance between center of pile to section C-C = 1.3 - 0.75

= 0.55 m

Maximum pile reaction Pmax = 210.495 T

Downward vertical load due to self weight of Pile Cap in ULS Condition

= 8.7 x 1.3 x 1.8 x (2.5-1) x 1.25

= 38.17 T

Bending Moment (BM C-C) = 3 x 210.495 x 0.55 - 38.17 x 0.65

= 323 T-m

Now Bending moment per meter length of pile cap= MC-C

MC-C = 323 / 8.7

= 37 T-m / m

Effective depth of pile cap (d)= 1800 - 75 - 32 -12.5

= 1680.5 mm

Lever Arm (z) = 0.95 x d

= 1596.475

For Sections without Compression Reinforcement the Ultimate Moment of Resistance Can be

checked according to IRS-CBC (Cl.-15.4.2.2.1).

Moment of resistance Mr = 0.15 x fck x b x d2

= 0.15 x 35 x 1000 x 1680.5^2 / 10^7

= 1483 T-m

Check for Reinforcement :

Mu = 0.87 fy As z

Therefore Ast Required = 37 x 10^7 / (0.87 x 500 x 1596.475 )

2

= 533 mm

Minimum reinforcement required = 0.20% of bd

2

= 3361 mm

Hence Allow minimum reinforcement

Spacing of reinforcement provided = 140 mm

2

Ast Provided = 3506 mm

Ast Provided > Ast Required Hence Ok

Hence provide 25 mm tor bar @ 140 mm c/c in Longitudinal direction over pile cap width

Case - IV (Normal Load + Transverse Seismic + Vertical Seismic DOWN)

= 605.7326 / 9 - 21.2444 / 21.6 - 1869.5389 / 19.2

= -31.052 T

Downward vertical load due to self weight of Pile Cap in ULS Condition

= 3.5 x 7.9 x 1.8 x (2.5-1) x 1.25

= 93.32 T

Bending Moment (BM B-B) = 3 x -31.052 x 2.75 - 93.32 x 1.75

= -419.489 T-m

MA-A = -419.489 / 7.9

= -53 T-m / m

Effective depth of pile cap (d)= 1800 - 75 - 32 - 12.5

= 1680.5 mm

Lever Arm (z) = 0.95 x d

= 1596.475

For Sections without Compression Reinforcement the Ultimate Moment of Resistance Can be

checked according to IRS-CBC (Cl.-15.4.2.2.1).

Moment of resistance Mr = 0.15 x fck x b x d2

= 0.15 x 35 x 1000 x 1680.5^2 / 10^7

= 1483 T-m

Check for Reinforcement :

Mu = 0.87 fy As z

Therefore Ast Required = 53 x 10^7 / (0.87 x 500 x 1596.475 )

2

= 763 mm

Minimum reinforcement required = 0.20% of bd

2

= 3361 mm

Hence Allow minimum reinforcement

Spacing of reinforcement provided = 140 mm

2

Ast Provided = 3506 mm

Ast Provided > Ast Required Hence Ok

Hence provide 25 mm tor bar @ 140 mm c/c in Longitudinal direction over pile cap width

Checking of Shear force has been done at "d" distance from the face of the Abutment wall

So available length of pile cap beyond "d" distance = 3500 - 1709

= 1791 mm

= 552 T

Now as per cl. No. 15.4.3.1 of IRS CBC

Shear Stress (τv) = Vu / bd

= 0.409 Mpa

Maximum Shear stress is lesser of the following values

τmax = 0.75x sqrt fck= 4.437

or 4.75

So τmax = 4.437 MPa

= 0.26 %

Now As per table 15 of IRS CBC

τc = 0.44+ {(0.56-0.44)/(0.50-0.25)}*(0.36-0.25)

= 0.44 Mpa

Now As per table 16 of IRS CBC

s= Max ( (500 /1709)^0.25, 0.7)

= 0.735

(As per Cl. No. 15.8.3.2 of IRS- CBC)

Now As per Cl. No. 15.8.3.2 & 15.8.3.3 of IRS CBC

av = (3.5 - 0.75-0.6 ) + (0.2 x 1.2)

= 2.99

So Enhanced factor= 2x d / av

= 2 x 1.709 /2.99 = 1.14

= 0.365

= { ( 7900-O4 x 1200 )x0.32+ ( O4 x 1200 x 0.365 )} x 1709/ 10^4

= 459.721 < 552 T

Hence Shear reinforcement Required

Now in this case τv > s τc So as per table no 14 of IRS CBC

- LPile 2013 User ManualUploaded byRigobertoGuerra
- Structural Notes2,3Uploaded bysoumyadeb
- PDA Method StatementsUploaded bySamantha Dissanayake
- 22 PLAXIS Bulletin DilatancyUploaded byMohamed A. El-Badawi
- Ultrasonic Integrity Testing- Case StudyUploaded byRaghav
- H PileUploaded byJdfields
- Analysis of LlpUploaded bymahto
- Design of Model Anganwadi buildingUploaded byD.V.Srinivasa Rao
- ENCE 717abutmentUploaded bytvelasquez
- Risk List SampleUploaded byJohn Lacebal III
- is.9527.3.1983Uploaded byParashuram Hosamani
- Horizontal bearing capacity of pileUploaded byNazmul
- Splanbase22 Sikaplan Basement Waterstop System Typical Flashing Detail Around Pile HeadsUploaded bysvetoslavantonov
- K007enUploaded byjnf
- Piling Evaluation-RDCUploaded byDavid Web
- Code of EthicsUploaded byMatthew Wee
- 4 kerja tanahUploaded byنور أزلين
- Section 8 2006Edition Piling 15Feb07Uploaded byMohamed Mohamed
- MS-01 Method ststemant borde Piling.docUploaded byMuhammad abrar
- Detail Perhitungan Tulangan Bor PileUploaded byHenra Halim
- Ex.5 1 EngineeringDesignBookComparisonUploaded byYan Yan
- Risk List SampleUploaded byLuis Eduardo Villalba Quimbayo
- 2013 SummerUploaded byHIMANSHU
- Building Tech, Utilities, StructuralUploaded byEirol Gomez
- BTV_B99_K12_C08_N002_Specification for Preliminary Load Testing of PilesUploaded byMihai Gageanu
- W1708_Statical Report+Annex A_Tower 201.pdfUploaded byAnonymous zJdEd3wDl9
- amend_p005-018Uploaded byDCV
- SwaddiwudhipongUploaded byAnggun Haryanto
- Under Pass-Eric take off.xlsxUploaded bykhraieric16
- pipe log, excel,Uploaded byMasar Abdul Rakman

- RCC Details Design of Bridge No. 422 of N F RailwayUploaded byshashibhushan singh
- Pile Layout of Proposed Rob for Nfr_12.10.18Uploaded byshashibhushan singh
- Design Calculation of ROB on N F RailwayUploaded byshashibhushan singh
- Design of Pier Pile of Br. No. 537.pdfUploaded byshashibhushan singh
- Design of Pier Pile of Br. No. 537.pdfUploaded byshashibhushan singh
- Abutment & Foundation Design_Br. No.-354 New.xlsUploaded byshashibhushan singh
- Br. No.-390_U-Trough Retaining Wall_Pile Foundation.xlsUploaded byshashibhushan singh
- Design Calculation of Pile for NFR_ROB at Jagi RoadUploaded byshashibhushan singh
- SP16-Design Aid for RC to IS456-1978Uploaded bysateeshsingh
- Moody's ChartUploaded bybsk109
- Pir Panjal Railway Tunnel - A dream realizedUploaded byamare21
- U_Trough_Dhansiri Section N F RailwayUploaded byshashibhushan singh
- Abutment & Foundation Design_Br No-414Uploaded byshashibhushan singh
- Abutment & Foundation Design_Br. No.-354 New.xlsUploaded byshashibhushan singh
- RCC Detail Design of Abutment and PierUploaded byshashibhushan singh
- Report on Design of RCC Retaining Wall Between Ch. Km. 54.342 & 54.504 (Old Ch. Km. 53.625 & 53.787)Uploaded byshashibhushan singh

- Vbip-Vertical Bracing Connection With Insert Plate for Angles(Agr)Uploaded byHemant Sonawadekar
- Soil Reinforcement Geosynthetics IUploaded byAlfredo Peña Fernandez
- Process, Electrical & Instrumentation Drawings and DocumentationUploaded byazimr157
- new priceUploaded byPraneeth Bunga
- Bulb Turbine AltonUploaded byGuilherme
- 7 Engineering SystemsUploaded byKerwin Duck Duck Choi
- Al Athaibah Interchange Project - Clause 14 - 070710Uploaded byAnthony Noronha
- cat_st-70-n_s7-1200_2009-04_enUploaded bymatori71
- Kiran HS ResumeUploaded byKIRAN H S
- Civil BrochureUploaded bybhoopsharma
- Design of Steel and Timber Structures.Uploaded byyenebeb tariku
- Assignment 8 SolutionUploaded bySrinivas Share
- Petunjuk Pembuatan CV MigasUploaded bySyahreza Gema Ramadhan
- Ltbe1 With Blk222Uploaded byrpshvju
- State of Art of Compacted CFRDUploaded byjnf
- Royal Canadian Cyber Intelligence ServiceUploaded bySOHAIL BAJWA
- Revised Data BuildingsUploaded byVishnu Das
- The Tallest 20 in 2020Uploaded byPetouStarStar
- BEM Sept08-Nov 08 (Engineering Practice)Uploaded byTerry Cheong
- Effect of Encasement Length on Geosynthetic Reinforced Stone ColumnsUploaded byesatjournals
- asdasaUploaded byaiaa1234
- Graduate Architect CvUploaded byAndreea Ank
- CR QAPUploaded bySimbu Arasan
- Civil Engineering Practice PortfolioUploaded byGregMckenzie
- Equitone Brochure Ed.2 Sep 2014Uploaded byiamflorin
- vhdl introductionUploaded byshekhartit
- Technical DataUploaded byonnly1964
- S10 PME Masters DegreeUploaded byram
- MIL-M-81957Uploaded bysrilraji
- UNU-GTP-30-09Uploaded byMuhammad Noble Hidayatullah