0.25 = 5 dm3 = 5000 cm3 concentration 0 05 5.4 U. 5.4 g NaOH = 40 mol = 0.135 mol. Concentration = 0.135 = Exercise 1.1 0 15 0.90 mol dm−3 A mole is the amount of substance that has the same number of V. Mol NaCl = 0.20 × 2.0 = 0.40 mol so mass = 0.04 × 58.5 = 23.4 g defined particles as there are atoms in exactly twelve grams of the b i Moles HCl = 0.2 × 35.4 = 7.08 × 10 −3 mol carbon-12 isotope. This number of particles is called the Avogadro 1000 7.08 × 10 −3 constant. Relative atomic mass is the weighted average mass of ii Moles barium hydroxide = 2 = 3.54 × 10 −3 mol (from atoms of an element on the scale where an atom of the 12C isotope the stoichiometry) iii Concentration = 3.54 × 10 3mol = 0.177 mol dm−3 −3 has a mass of 12 units. Relative molecular mass is found by adding together the relative atomic masses of the atoms in a compound. 0 02 dm For ionic compounds we use the term relative formula mass. Another term is molar mass which is the mass of a mole of substance Exercise 1.6 in grams. a i Ba(NO3)2(aq) + Na2SO4(aq) → BaSO4(s) + 2NaNO3(aq) ii Ba2+(aq) + SO42−(aq) → BaSO4(s) Exercise 1.2 iii Sodium ions and nitrate ions a i (3 × 207.2) + (4 × 16.0) = 685.6 b Mole ratio is 2 moles of HCl reacting with 1 mole of iron oxide to 41.12 make 1 mole of iron(II) chloride ii = 0.0600 mol (to 3 significant figures) FeOx + 2HCl → FeCl2 + H2O 685.6 iii 0.0600 × 3 = 0.180 mol so x must be 1 for the equation to balance. iv Mass = mol × molar mass = 0.180 × 207.2 = 37.3 g FeO(s) + 2HCl(aq) → FeCl2(aq) + H2O(l) b i Mol Sn = 35.61 = 0.300 mol c Balanced equation: CaCO3(s) + 2HCl(aq) → CaCl2(aq) + 118.7 CO2(g) + H2O(l) 42.60 Mol Cl = 71 = 0.600 mol So ionic equation is: CaCO3(s) + 2H +(aq) → Ca2+(aq) + 78.21 CO2(g) + H2O(l) Mol tin chloride = = 0.300 mol 260.7 ii Ratio of moles = Sn = 1, Cl = 2, SnCl4 = 1 Exercise 1.7 iii Equation: Sn + 2Cl2 → SnCl4 84 a Sr b 84 × 0.56 = 47.04 1 Exercise 1.3 86 × 9.86 = 847.96 a i Mass of oxygen = 19.78 − 14.98 = 4.80 g 87 × 7.02 = 610.74 ii Mol As = 14.98 = 0.20 mol 88 × 82.56 = 7265.28 74.9 4.8 8771.02 ÷ 100 = 87.71 Mol O = = 0.30 mol 16 iii Simplest ratio = 2 As to 3 O so empirical formula is As2O3 b Empirical formula mass = (2 × 74.9) + (3 × 16.0) = 197.8 Exam-style questions Molar mass = 395.6 = 2. So molecular formula is As 4O6 Question 1 empirical formula mass 197.8 2 × 74.9 a Idea of suitable apparatus, e.g. burette and volumetric c 2 × 74 9)) + (5 (2 ( × ) × 100 = 65.2% pipette. (1) Add suitable acid-base indicator to the acid in the flask. (1) Exercise 1.4 Add sodium hydroxide into the acid until the indicator a A. Moles of gas = 80 = 3.30 × 10 −3 changes colour. (1) 24000 Repeat titration and take the best concurrent readings B. Mass = mol × Mr = 3.3 × 10 −3 × 34 = 0.112 g (to within 0.1 cm3) for the average titre. (1) C. Volume in dm3 = mol × 24 = 0.125 × 24 = 3.0 dm3 b Moles of malic acid = 3.60 = 2.687 × 10 −2 mol (1) D. Mol = mass = 8 = 0.125 mol 134 Mr 64.1 From the stoichiometric equation, E. Volume in dm3 = mol × 24 = 0.150 × 24 = 3.6 dm3 = 3600 cm3 Moles of NaOH = 2 × 2.687 × 10 −3 mol = 5.374 × 10 −2 mol NaOH (1) F. Mass = mol × Mr = 0.150 × 32.0 = 4.80 g = 5.374 × 10 −2 Volume (dm ) = 3 mol = 4.30 × 10 dm −1 3 (1) b i 20 cm3 concentration 0.125 ii 40 cm3 (because 60 cm3 total − 20 cm3 oxygen remaining) Correct number of significant figures (1) Note that you do not have iiiNO2 (because the stoichiometry is 2 volumes NO to 1 volume to use the 20 cm3 volume of water in the calculation. O2 to 2 volumes of NO2) 0.0125 × 25 c Mol hydroxide = 1000 = 3.125 × 10 −4 mol (1) iv 2NO + O2 → 2NO2 12.5 Mol HCl = 0.05 × 1000 = 6.25 × 10 −4 mol (1) Exercise 1.5 Stoichiometric ratio is 2 mol HCl to 1 mol of metal hydroxide (1) a R. (200 cm3 = 0.2 dm3) concentration = moles = 0.12 X(OH)2 + 2HCl → XCl2 + 2H2O (1) = 0.6 mol dm−3 volume 02 Total = 12 S. Mol = concentration × volume (dm3) = 0.4 × 1.5 = 0.6 mol Cambridge International AS and A level Chemistry
Question 2 Exercise 2.2
a Number of specified particles (atoms, ions, molecules or 1 and C; 2 and D; 3 and A; 4 and E; 5 and B electrons) in a mole of those particles (1) b Mol CO2 = 0.0011 = 2.50 × 10 −5 mol (1) Exercise 2.3 44 Mol oxygen atoms = 2 × 2.50 × 10 −5 = 5.00 × 10 −5 mol (1) a A 36, B 49, C 66, D 24, E 24, F 26 Number of atoms = 5.00 × 10 −5 × 6.02 × 1023 = 3.01 × 1019 b i Relative atomic mass is a weighted mean of the isotopes c CxHy + O2 → CO2 + H2O present. 14 cm3 84 cm3 56 cm3 ii 52 Mol ratio 1 mol 6 mol 4 mol (1) iii There are two more protons than electrons in the Mol of carbon per mol of butene = 4 so C4Hy (1) strontium ion. Mol oxygen atoms remaining (for combination c i 13 protons, 13 electrons, 14 neutrons with H in water) = 12 − 8 = 4 (1) ii 55 protons, 54 electrons, 78 neutrons so 4H2O and formula for butene is C4H8. (1) iii 8 protons, 10 electrons, 9 neutrons d i Mol C = 37.25 = 3.1 mol 12 Exercise 2.4 7.75 Mol H = 1 0 = 7.75 mol a 4 2He2+ 55.0 Mol Cl = = 1.55 mol (1 mark for division by atomic masses) b Most of the atom is empty space because the nucleus is extremely 35.5 small. The electrons have a much smaller mass than the alpha-particles Dividing by smallest number (1.55) gives 2 C, 5 H, 1 Cl. (1 mark) so do not cause a change in their momentum if they do collide. Empirical formula is C2H5Cl. (1) c The positive charge on the nucleus (protons) repels the positive ii The relative molecular mass (1) charge on the alpha-particle. Total = 12 d The nucleus is extremely small so very few particles get close enough to it to be repelled completely. Question 3 e The neutrons would go straight through the foil because they a 54 × 5.84 = 315.36 are uncharged. They are not deflected by the positive charge in 56 × 91.68 = 5134.08 the nucleus. 57 × 2.17 = 123.69 2 58 × 0.31 = 17.98 5591.11 ÷ 100 = 55.9 Exam-style questions Multiplying isotopic masses by relative abundance (1) Question 1 Correct working of multiplications (1) Correct answer to 3 significant figures (1) a There are 3 protons, which are positively charged. (1) b Mass of iron in 1 mole of limonite = 111.6 (1) There are 4 neutrons, which have no charge. (1) Molar mass of limonite = 177.6 (1) There are 3 electrons, which are negatively charged. (1) 111.6 b 7 nucleons per atom (4 neutrons + 3 protons) (1) × 100 = 62.8% (1) 177.6 7 × 6.02 × 1023 = 4.21 × 1024 (1) 798 c i Mol Fe2O3 = = 5 mol (1) c 7 + (1 mark for 7 and 3 in correct places, 1 mark for Li +) 3Li 159.6 Mol of iron = 2 × mol Fe2O3 = 10 mol (1) d It has 2 electrons and 3 protons / it has one more proton Mass of iron = 10 × 55.8 = 558 g (1) than electrons. (1) ii Moles CO2 = 3 × mol Fe2O3 = 15 mol (1) Total = 8 15 × 24 = 360 dm3 (1) d 3Fe + 4H2O → Fe3O4 + 4H2 Question 2 Correct formulae (1) a Nickel, because it has one more proton than cobalt / nickel Correct balance (1) has 28 protons and cobalt has 27 (1) e Fe(s) + Cu2+(aq) → Fe2+(aq) + Cu(s) b Relative atomic mass depends on the weighted mean (1) of the Correct symbols (1) isotopes / idea of isotopes. (1) Correct balance (1) Cobalt has greater proportion of (isotopes) with higher mass / Total = 15 nickel has greater proportion (of isotopes) with lower mass. (1) c i Cobalt-59 because it has 32 neutrons whereas nickel-58 Chapter 2 has 30 neutrons. (1) ii Cobalt because the number of electrons equals the Exercise 2.1 number of protons. (1) iii Co3+ (1) An atom contains a dense nucleus surrounded by shells of electrons. d The beam is deflected (1) The nucleus contains the nucleons (protons and neutrons). Protons towards the positive plate / away from the negative plate. (1) are positively charged, electrons have a negative charge and Electrons are negatively charged / like charges repel / unlike neutrons are uncharged. The protons and neutrons have the same charges attract. (1) relative mass. The mass of an electron is negligible. Total = 10