Beruflich Dokumente
Kultur Dokumente
Module : 11
Assignment No : 1
Submitted by
SRINATH SRINIVASAN
INDEX
Sec. No Description Page No
1 Given Task 3
2 Assumptions & Notes 3
3 Rate Analysis ‐ Cement Pointing ‐
3.1 Material Requirement 4
3.2 Manpower Requirement 4
3.3 Rate Analysis 5
Rate Analysis ‐ Cement Plastering in
4 ‐
Ceiling
4.1 Material Requirement 6
4.2 Manpower Requirement 6
4.3 Rate Analysis 7
5 Bibliography 8
SRINATH SRINIVASAN 2 217-06-11-50971-2191
Given Task:
Do the rate analysis of the following materials,
1. Cement Pointing 1:4 ‐ Unit 1 Sq. m ‐ Take 100 Sq. m
2. 12mm Cement Plastering in Ceiling 1:4 with course sand ‐ Take 100 Sq. m
Note:
a) Rate Analysis is done considering the location at Chennai
b) Standard Unit rates in Chennai,
Sl. Unit Rate
Description Unit Qty Remarks
No (Rs.)
Standard Unit Rates
PPC Cement Bags
1 Cement Bags 1 365.00
‐ Including GST
Arcot Sand ‐
2 Sand Cu. m 1 3,045.00
Including GST
3 Mason Day 1 650.00 On Average
c) One bag (50 kg) of cement weighs 1440 kg/cu. m
d) Volume of 1 bag of cement = 50/1440 = 0.0347 cu. m
e) Cement should be always measured by weight to avoid variation.
f) Consider Mason’s Productivity as Key Productivity.
g) Labor cost is considered as per Central Public Works Department, Government of India
(Specification),
The coefficients of mason and labors are as follows per Sq. m area per layer of plaster to be applied:
Mason ‐ 0.07435 days
Labors ‐ 0.0929 days
Solution:
Task 1: Rate Analysis for Cement Pointing 1:4 ‐ Unit 1 Sq. m ‐ Take 100 Sq. m
1. Consider 10 mm Thick Cement Pointing for Flooring
2. Total Area to be plastered = 100 Sq. m
3. Thickness of plaster = 10mm = (10/1000) m = 0.010 m
4. Volume of mortar required = 100 x 0.010 = 1.00 cu. m
Add 20% extra mortar for filling joint, depressions and Wastage.
Volume of the mortar = [0.20 x 1.00] + 1.00 = 1.20 cu. m (Wet Volume)
Increase further by one‐third of the volume to get Dry volume
Final Volume of mortar required = [(1/3) x 1.20] + 1.20 = 1.60 Cu. m
5. Summation of proportion = 1+4 = 5 (10mm Plastering in 1:4, Cement ‐ Sand mortar)
Cement Requirement
Cement required = 1.60/5 = 0.32 cu. m
No. of bags of cement required = 0.32/0.0347 = 9.22 bags
(Say 09 Bags) ‐ Refer Notes
Cement used = 09 x 50 = 450 kgs
Sand Requirement
Total amount of Sand required = [1.60 x (4/5)] = 1.28 cu. m (Say 1.30 cu. m)
Manpower Requirement:
Labor cost is considered as per Central Public Works Department, Government of India
(Specification), refer above notes
The no. of days of Mason required = 0.07435 x No. of layers x surface area
= 0.07435 x 1 x 100 = 7.435 days = (Say 8 Days)
The no. of days of Labor required = 0.0929 x No. of layers x surface area
= 0.0929 x 1 x 100 = 9.29 days
The no. of days of Labor required (Mixing) = 0.0929 x 1.60
= 0.148 Days
Total no. of days of Labor required = 9.29 + 0.148 = 9.438 Days
Rate Analysis for Cement Pointing 1:4 ‐ Unit 1 Sq. m ‐ Take 100 Sq. m
Item Unit Rate Amount
Description Unit Qty Remarks
No. (Rs.) (Rs.)
PPC Cement Bags ‐
1 Cement Bags 9 365.00 3,285.00
Including GST
Arcot Sand ‐ Including
2 Sand Cu. m 1.30 3,045.00 3,958.50
GST
3 Mason Day 8 650.00 5,200.00
Considering Mason’s
4 Labor Day 8 475.00 3,800.00 Productivity as Key
Productivity
Cost for Men & Material 16,243.50
Over Heads (Water, Wastage, Tools & Plants, Transportation &
1,624.35
etc.) ‐ 10%
Contractor's Profit ‐ 10 % 1,624.35
Total Cost (Rs.) for 100 Sq. m 19,492.20
Total Cost in Round Off (Rs.) ‐ for 100 Sq. m 19,492.00
Total Cost in (Rs.) ‐ for 1 Sq. m 194.92
Task 2: Rate Analysis 12mm Cement Plastering in Ceiling 1:4 with course sand ‐ Take 100 Sq. m
1. Total Area to be plastered = 100 Sq. m
2. Consider Plastering in Ceiling for Ground Floor Building.
3. Thickness of plaster = 12mm = (12/1000) m = 0.012 m
4. Volume of mortar required = 100 x 0.012 = 1.20 cu. m
Add 20% extra mortar for filling joint, depressions and Wastage.
Volume of the mortar = [0.20 x 1.20] + 1.20 = 1.44 cu. m (Wet Volume)
Increase further by one‐third of the volume to get Dry volume
Final Volume of mortar required = [(1/3) x 1.44] + 1.44 = 1.92 Cu. m
5. Summation of proportion = 1+4 = 5 (12mm Plastering in 1:4, cement ‐ sand mortar)
Cement Requirement
Cement required = 1.92/5 = 0.384 cu. m
No. of bags of cement required = 0.384 / 0.0347 = 11.06 bags
(Say 11 Bags) ‐ Refer Notes
Cement used = 11 x 50 = 550 kgs
Sand Requirement
Total amount of Sand required = [1.92 x (4/5)] = 1.536 cu. m (Say 1.55 cu. m)
Manpower Requirement:
Labor cost is considered as per Central Public Works Department, Government of India
(Specification), refer above notes
The no. of days of Mason required = 0.07435 x No. of layers x surface area
= 0.07435 x 1 x 100 = 7.435 days = (Say 8 Days)
The no. of days of Labor required = 0.0929 x No. of layers x surface area
= 0.0929 x 1 x 100 = 9.29 days
The no. of days of Labor required (Mixing) = 0.0929 x 1.92
= 0.178 Days
Total no. of days of Labor required = 9.29 + 0.178 = 9.468 Days
Rate Analysis for Cement Sand Plastering 1:4, 12 mm Thick Ceiling Finish
Item Unit Rate Amount
Description Unit Qty Remarks
No. (Rs.) (Rs.)
PPC Cement Bags ‐
1 Cement Bags 11 365.00 4,015.00
Including GST
Arcot Sand ‐ Including
2 Sand Cu. m 1.55 3,045.00 4,719.75
GST
3 Mason Day 8 650.00 5,200.00
Considering Mason’s
4 Labor Day 8 475.00 3,800.00 Productivity as Key
Productivity
Cost for Men & Material 17,734.75
Over Heads (Water, Scaffolding Materials, Wastage,
1,773.48
Tools, Transportation & etc.) ‐ 10%
Contractor's Profit ‐ 10 % 1,773.48
Total Cost (Rs.) for 100 Sq. m 21,281.70
Total Cost in Round Off (Rs.) ‐ for 100 Sq. m 21,282.00
Total Cost in (Rs.) ‐ for 1 Sq. m 212.82
Bibliography:
NICMAR lesson book ‐ Estimation & Quantity Surveying
Central Public Works Department, Government of India (Specification)
Other miscellaneous hand books on Estimation & Quantity Surveying.