Sie sind auf Seite 1von 9

Verbul

Toate verbele limbii germane au terminația la infinitiv în „-(e)n“. Aceasta este forma folosită in dicționare.
Infinitivul fără terminația „-(e)n“ se numeşte rădăcină.
Exemplu: rufen= a chema schlafen= a dormi arbeiten = a munci

Prezent
In limba germana, verbele sunt regulate si neregulate, si in functie de acest aspect este si conjugarea lor.
Radacina verbului se formeaza prin inlaturarea terminatiei -en a infinitivului. Infinitivul verbului in limba
germana este forma acestuia din dictionar.
1) Verbele care urmeaza in conjugare un tipar clasic, adica verbele regulate in limba germana se conjuga la
modul indicativ, timpul prezent, diateza activa, astfel:

Ich spiele Piano. Ich lerne Deutsch. Ich gehe ins Kino.
Du spielst Fußball. Du lernst Englisch. Du gehst in die Mall.
Er spielt Mahjong. Sie lernt Italienisch. Er geht zur Arbeit.
Wir spielen Basketball. Wir lernen Spanisch. Wir gehen ins Restaurant.
Ihr spielt Monopoly. Ihr lernt Rumänisch. Ihr geht zur Kantine.
Sie spielen mit Autos. Sie lernen Chinesisch. Sie gehen nach Hause.
Ich trinke Mineralwasser. Ich wohne in Bukarest.
Du trinkst Cola. Du wohnst in Paris.
Sie trinkt Tee. Sie wohnt in Stuttgart.
Wir trinken Kaffee mit Milch. Wir wohnen in Constanta.
Ihr trinkt Bier. Ihr wohnt in Berlin.
Sie trinken Wein. Sie wohnen in Rom.
2) Verbe in limba germana a caror radacina se termina in -t, -d, -chn, -fn, -dn, -gn, -tm, la persoanele a doua
singular si plural si a treia singular, intercaleaza intre radacina si terminatiile precizate anterior, litera -e. Ex
verbe: antworten, bieten, binden, finden, heiraten, reden, regnen

3) Verbe in limba germana a caror radacina se termina in -s, -ss, -ß, -x, -z primesc ca terminatie la persoana a
doua singular in loc de -st doar litera -t. Ex verbe: heissen, sitzen, grüßen

4) Schimbarea vocalei din radacina:


Multe verbe care au vocala -a-, -e-, -o- sau grupul -au- in radacina transforma aceasta vocala in -ä-, -i-, -ie-, -ö-
sau -äu- la persoanele a II-a si a III-a singular.
geben sehen nehmen tragen laufen stoßen

ich gebe ich sehe ich nehme ich trage ich laufe ich stoße

du gibst du siehst du nimmst du trägst du läufst du stößt

er/sie/es gibt er/sie/es sieht er/sie/es nimmt er/sie/es trägt er/sie/es läuft er/sie/es stößt

INFINITIV du er, sie, es TRADUS


anfangen fängst an fängt an a incepe
backen bäckst bäckt a coace
einladen lädst ein lädt ein a invita
fahren fährst fährt a calatori (cu masina)
gefallen gefällst gefällt a-i placea
halten hältst hält a opri, a retine
lassen lässt lässt a lasa, a pleca
laufen läufst läuft a alerga
schlafen schläfst schläft a dormi
tragen trägst trägt a purta
wachsen wächst wächst a creste
waschen wäschst wäscht a spala

Conjugare verbe auxiliare de timp la Prezent


Verbele auxiliare de timp (haben, sein, werden) formeaza prezentul indicativ in mod neregulat:

haben sein werden

ich habe ich bin ich werde

du hast du bist du wirst

er/sie/es hat er/sie/es ist er/sie/es wird

wir haben wir sind wir werden

ihr habt ihr seid ihr werdet

sie/Sie haben sie/Sie sind sie/Sie werden

können mögen dürfen müssen sollen wollen


Conjugare verbe modale la Prezent Pers.
Verbele modale in limba germana sunt: ich kann mag darf muß soll will
o dürfen (a avea voie)
o können (a putea) du kannst magst darfst mußt sollst willst
o mögen (a placea) er/sie/es kann mag darf muß soll will
o müssen (a fi obligat)
wir können mögen dürfen müssen sollen wollen
o sollen (a trebui)
o wollen (a vrea) ihr könnt mögt dürft müßt sollt wollt

sie/Sie können mögen dürfen müssen sollen wollen


Übungen:
1) Müssen wir haben oder sein verwenden? Wähle die richtige Form aus.
Er ......... klug.
Ich ........ einen Hund.
.......... du Hunger?
Wir ........ nicht müde.
........ ihr Schweizer?

2) Setze die Verben in der richtigen Form im Präsens ein.

1. Das Mädchen (gehen) ______ zur Schule.


2. Ich (kochen)_______heute das Essen.
3. Er (wohnen)______ nicht hier.
4. (lernen) ______ ihr Deutsch?
5. (schreiben) ______ du mir eine E-Mail?

3) Setze die Verben in der richtigen Form im Präsens ein. Beachte die Besonderheiten
bei der Bildung.

1. Du (sprechen)________ fünf Fremdsprachen.


2. Der Zug (fahren)_______ in zehn Minuten.
3. Ihr (baden)________ im See.
4. Was (essen)________ du gerne?
5. (lesen)________ er gern Krimis?

4) Setze die Verben im Präsens (Gegenwart) richtig ein.

Der zweite Tag an der Traumschule

(Wissen)________du, was ich im Sportunterricht (machen)________? Ich


(üben)________Klettern und im Fach Deutsch (schreiben)________ich ein eigenes Buch.
Darin (tragen)________ich Gedichte, Geschichten und Zeichnungen ein. Das Tollste
(sein)________das Fach Mathematik. Dieses Fach (heißen)________bei uns "Schätzen". Viele
Formeln, die ich (eintragen)________, (beginnen)________mit den Worten "ich
(vermuten)________" oder "ich (nehmen)________an, dass". Genauer (können)________ich es
nicht. Ein großes Buch, in das wir alle spaßigen und interessanten Sachen
(hineinschreiben)________, (nennen)________wir "Das Buch des Wissens".
(kommen)________doch mal vorbei. Dir (gefallen)________es bestimmt in dieser Schule.
Conjugare verbe la Viitor
Timpul viitor se formeaza din prezentul verbului auxiliar werden si infinitivul prezent al verbului de conjugat:

werden la prezent + infinitivul prezent al verbului de conjugat

kommen fragen - a intreba a intreba

ich werde kommen ich werde fragen eu voi intreba

du wirst kommen du wirst fragen tu vei intreba

er/sie/es wird kommen er/sie/es wird fragen el/ea va intreba

wir werden kommen wir werden fragen noi vom intreba

ihr werdet kommen ihr werdet fragen voi veti intreba

sie/Sie werden kommen sie/Sie werden fragen ei/ele vor intreba

Conjugare verbe la Imperfect


1) Verbe regulate - Forma de imperfect a verbelor regulate se obtine adaugand la radacina verbului urmatoarele
terminatii (Verbele care se termina in -ehn, -ekn, -d, -dm, -dn, -ffn, -gn, -t, -tm intercaleaza vocala -e-):
Singular Plural sagen - a spune fragen - a intreba rechnen - a socoti a socoti

Pers. I -(e)te Pers. I -(e)ten ich sagte ich fragte ich rechnete eu socoteam

Pers. a II-a -(e)test Pers. a II-a -(e)tet du sagtest du fragtest du rechnetest tu socoteai

Pers. a III-a -(e)te Pers. a III-a -(e)ten er/sie/es sagte er/sie/es fragte er/sie/es rechnete el/ea socotea

wir sagten wir fragten wir rechneten noi socoteam

ihr sagtet ihr fragtet ihr rechnetet voi socoteati

sie/Sie sagten sie/Sie fragten sie/Sie rechneten ei/ele socoteau

2) Verbe neregulate - Aceste verbe nu primesc nicio terminatie la singular persoanele I si a III-a. La celelalte
persoane primesc terminatiile prezentului. Verbele neregulate schimba la imperfect vocala din radacina. Acest
fenomen de schimbare a vocalei radicale se numeste Ablaut.

Verbele neregulate a caror radacina se termina in -d sau in -t, pot intercala vocala -e- la persoana a II-a
singular. La persoana a II-a plural intercalarea vocalei -e- este obligatorie. Verbele a caror radacina se termina
in -s, -es, ß intercaleaza in mod obligatoriu vocala -e- la persoana a II-a singular. La persoana a II-a plural
intercalarea vocalei nu este obligatorie.
finden - a gasi lesen - a citi kommen - a veni a veni sein haben werden

ich fand ich las ich kam eu veneam ich war ich hatte ich wurde

du fand(e)st du lasest du kamst tu veneai du warst du hattest du wurdest

er/sie/es fand er/sie/es las er/sie/es kam el/ea venea er/sie/es war er/sie/es hatte er/sie/es wurde

wir fanden wir lasen wir kamen noi veneam wir waren wir hatten wir wurden

ihr fandet ihr las(e)t ihr kamt voi veneati ihr wart ihr hattet ihr wurdet

sie/Sie fanden sie/Sie lasen sie/Sie kamen ei/ele veneau sie/Sie waren sie/Sie hatten sie/Sie wurden

Conjugare verbe la Perfect si Mai Mult ca Perfect


Formeaza perfectul si mai mult ca perfectul impreuna cu haben:

1. toate verbele tranzitive;


2. toate verbele reflexive;
3. verbele modale;
4. verbele impersonale permanente;
5. verbele intranzitive care nu exprima directia unei miscari sau trecerea de la o stare la alta.

Impreuna cu verbul sein, formeaza perfectul si mai mult ca perfectul:

1. verbele intranzitive care exprima directia unei miscari sau trecerea de la o stare la alta;
2. verbele: sein, werden, bleiben, geschehen, misslingen, loswerden, vorkommen, aufbleiben.

1) Perfectul se formeaza in limba germana cu ajutorul verbelor auxiliare la prezent (haben si sein) si cu
participiul II al verbului de conjugat:

haben/sein la prezent + participiu II verb de conjugat

lernen fragen kommen a veni

ich habe gelernt ich habe gefragt ich bin gekommen eu am venit

du hast gelernt du hast gefragt du bist gekommen tu ai venit

er/sie/es hat gelernt er/sie/es hat gefragt er/sie/es ist gekommen el/ea a venit

wir haben gelernt wir haben gefragt wir sind gekommen noi am venit

ihr habt gelernt ihr habt gefragt ihr seid gekommen voi ati venit

sie/Sie haben gelernt sie/Sie haben gefragt sie/Sie sind gekommen ei/ele au venit
2) Mai mult ca perfect se formeaza in limba germana cu ajutorul verbelor auxiliare la imperfect (haben si sein)
si cu participiul II al verbului de conjugat:

haben/sein la imperfect + participiu II verb de conjugat

lernen fragen kommen a veni

ich hatte gelernt ich hatte gefragt ich war gekommen eu venisem

du hattest gelernt du hattest gefragt du warst gekommen tu venisesi

er/sie/es hattte gelernt er/sie/es hatte gefragt er/sie/es war gekommen el/ea venise

wir hatten gelernt wir hatten gefragt wir waren gekommen noi veniseram

ihr hattet gelernt ihr hattet gefragt ihr wart gekommen voi veniserati

sie/Sie hatten gelernt sie/Sie hatten gefragt sie/Sie waren gekommen ei/ele venisera

Formarea participiului in germana


In limba germana vom intalni:
 participiul I sau participiul prezent - fragend
 participiul II sau participiul perfect sau trecut - gefragt

Participiul I
Participiul I se formeaza din infinitivul verbului de conjugat la care se adauga terminatia -d:

infinitivul verbului de conjugat + d

fragen - fragend; regeln - regelnd;


antworten - antwortend; fahren - fahrend;
ordnen - ordnend; geben - gebend.
Participiul I, denumit si participiul prezent, exprima o actiune in desfasurare care este simultana cu actiunea
exprimata prin verbul predicativ - similar gerunziului. Deci acesta exprima o actiune prezenta in momentul in
care si verbul predicativ exprima o actiune prezenta. Participiul I are de obicei sens activ:
- ein überzeugendes Beispiel - un exemplu convingator
- der Reisende - calatorul, die Reisende - calatoarea, die Leidende - suferinda, der Leidende - suferindul
Participiul II
La formarea participiului II trebuie sa luam in considerare conjugarea din care face parte verbul respectiv. Asfel
avem verbe de conjugare slaba (verbe regulate), conjugare tare (verbe neregulate) si conjugare mixta (verbe
mixte).

ge + radacina verbului + (e)t / en / t

Atentie la schimbarile vocalice din radacina verbului de conjugat.


Verbele (regulate sau neregulate) care nu sunt accentuate pe prima silaba formeaza participiul II fara ge .
Acestea sunt, de regula, verbele compuse cu particula neseparabila si verbele terminate in -ieren sau in -eien, si
verbele compuse cu particulele be-, emp-, ent-, er-, ge-, miß-, ver-, zer-.
Exemplu: erlernen - erlernt, studieren - studiert, begehen - begangen, korrigieren - korrigiert.

Primesc prefixul ge toate verbele accentuate la infinitiv pe prima silaba (verbele simple, verbele compuse cu
particula separabila).
Exemplu: suchen - gesucht, arbeiten - gearbeitet, tragen - getragen.
Verbe neregulate conjugate cu haben si sein:
haben – hatte –gehabt = a avea sein – war – ist gewesen = a fi
anrufen – rief an – hat angerufen = a suna kommen – kamm – ist gekommen = a veni
essen – aß– hat gegessen = a manca stehen – stand - ist gestanden = a sta
sprechen – sprach – hat gesprochen = a vorbi auftsehen – stand auf – ist aufgestanden = a se ridica, a
gefallen + Dativ – gefiel – hat gefallen = a-i placea se trezi
sehen – sah – hat gesehen = a vedea gehen – ging – ist gegangen = a merge
finden – fand – hat gefunden = a gasi
lesen – las – hat gelesen = a citi
fernsehen – sah fern – hat ferngesehen = a se uita la TV