Sie sind auf Seite 1von 2

PROIECT DE LECŢIE

DISCIPLINA :Terapia tulburărilor de limbaj


DEFICIENŢA :Dislexie-disgrafie
TIPUL:Formare de priceperi şi deprinderi
SUBIECTUL : Diferenţierea sunetelor în cuvinte monosilabice şi bisilabice

OBIECTIVE GENERALE :
- formarea priceperilor şi deprinderilor de pronunţie corectă ;
- formarea priceperilor şi deprinderilor de diferenţiere a sunetelor în cuvinte ;
- realizarea unei vorbiri corecte din punct de vedere articulator , fonetic şi
gramatical;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
- să pronunţe corect sunetele;
- să diferenţieze corect auditiv sunetele în cuvinte ;
- să- şi consolideze motricitatea generală a aparatului fono-articulator şi ,în
special, motricitatea linguală;
- să realizeze corect analiza şi sinteza fonetică a cuvintelor ;
- să formuleze propoziţii simple , respectând succesiunea corectă a cuvintelor în
propoziţii ;
- să producă şi să reproducă mesaje orale simple , clare , logice .

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE : demonstraţia , imitaţia ,observaţia , conversaţia ,
explicaţia , exerciţiul , analiza fonetică , comparaţia , jocul didactic,povestirea ;

MATERIAL DIDACTIC : oglinda logopedică ,creioane colorate, fişe de lucru,


jetoane ,planşe ;

FORME DE ORGANIZARE : frontal , individual .


DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Nr. Etapele Activitatea logopedului Act. elevului Evaluare
crt. activităţii
1. Organizarea •Pregăteşte materialele •Îşi controlează şi •observarea
activităţii necesare, aeriseşte sala de coordonează comportament
lucru . comportamentul .
2. Verificarea •Se realizează exerciţii pentru•Urmăreste , imită ,se •evaluare
auzului motricitatea linguală:mişcări joacă. formativă
fonematic şi a ale limbii în diferite zone ale individuală,
motricităţii gurii şi în diferite poziţii. ev.practico-
linguale •Se exacută pronunţia unor aplicativă,
sunete în faţa oglinzii
aprecieri
logopedice.
•Frământări de limbă ,
verbale
onomatopee.
3. Anunţarea •Anunţă tema , obiectivele •Este atent . •obs. comport.
temei şi a urmărite , modalităţile de
obiectivelor realizare.
4. Formarea şi •Prezintă jetoane cu imagini •Elevul urmăreste , •evaluare
automatizarea diferite; citeste imaginile formativă ,
pronunţiei Se solicită copiilului să ,analizează fonetic , aprecieri
corecte a selecteze, într-un anumit alcătuieste propoziţii, verbale ,
timp , doar imaginile a căror
sunetelor, exersează . evidenţieri
denumire începe cu un anumit
cuvintelor sunet , să le aranjeze pe un
suport , să le citească rar ,apoi
foarte repede şi să continue
şirul cu încă trei cuvinte care
încep cu acelaşi sunet . •Elevul participă •recompense
activ.
5. Verificarea •Povestire după imagini •Elevii participă la •evaluare
gradului de Se prezintă elevului planşe cu povestire , primesc formativă ,
automatizare a imagini din povestea recompense . aprecieri
pronunţiei “Broscuta pe gheata “. Se cere verbale ,
elevilor să aranjeze planşele în
corecte evidenţieri
ordinea derulării acţiunii ,
apoi să povestească folosindu-
se de planşe .Se va urmări
pronunţia cuvintelor şi se vor
face corectările necesare la
oglinda logopedică . •.

6. Retenţia şi •Se enumeră activităţile •Elevul spune care •aprecieri


transferul realizate , se repetă cuvinte exerciţiu i-a plăcut verbale ,
mono şi bisilabice. mai mult şi de ce . evidenţieri
7. Aprecieri , Copilul este apreciat pentru • Elevul este atent , se •Observarea
evaluare participarea activă şi se autoevaluează. comportamentu
acordă note . lui ,aprecieri
verbale ,
evidenţieri ,
note.

Das könnte Ihnen auch gefallen