Beruflich Dokumente
Kultur Dokumente
com
Important Aptitude Simplification “Work Book” IBPS Clerk Prelims Exam 2015
With Detailed Solutions
Directions (Q.01-25): What should come in place of question mark (?) in the following
questions?
1). 336829-2568-182639=?
a) 121622
b) 141622
c) 151622
d) 151642
e) 161522
2).157÷5÷0.2= ? - 12×1.4
a) 178.8
b) 173.8
c) 184.48
d) 163.48
e) 163.8
3).15×(1/4)+32×(1/3)+12×(3/4)×7×(1/17)=?+13×(1/4)
a) 123×(1/3)
b) 124×(3/4)
c) 122×(1/4)
d) 124×(1/3)
e) 124×(1/12)
4).3.6×1.5+4.4×25-1.2×2.8=?
a) 13.04
b) 17.46
c) 16.04
d) 15.40
e) 11.04
5).156% of 780 - 2/5 of 480+85% of 540=?
a) 1388.5
b) 1483.8
c) 1488.8
d) 1538.8
e) None of these
6).160÷12.5×4.5+34.2×3.4=?
a) 1220.4
b) 1120.4
c) 1320.04
d) 1220.04
e) 1221.04
7).14580÷54÷12=?
a) 26.5
b) 22.5
c) 22.05
d) 25
e) 23.5
8). (12)3/2×(36)5/2×(144)3/2÷(12)? = 1728
a) 7/2
b) 5/2
c) 6
d) 5
e) 4
9).16% of 80+?% of 44=34.8
a) 55
b) 50
c) 60
d) 40
e) 70
10).73% of 180+23% of 640.5=?
a) 278.517
b) 288.715
c) 278.715
d) 268.715
e) 287.715
11).85% of 95% of 4/5 of 2240=?
a) 1447.04
b) 1457.04
c) 1449.07
d) 1449.05
e) 1447.004
12).139.99-148.39+25.66+31.396=?
a) 48.686
b) 48.656
c) 49.456
d) 47.656
e) 46.456
13).(19% of 361)÷1.9=?
a) 391
b) 361
c) 36.1
d) 39.1
e) 3.61
14).58% of ?=6728
a) 79695
b) 79425
c) 11600
d) 24225
e) None of these
15). (∛12167) × (∛274625) × (∛250047)=?
a) 98956
b) 78695
c) 87695
d) 94185
e) 94565
16).22% of 44% of 66% of 275000=?
a) 14968.2
b) 16669.2
c) 17869.2
d) 17569.2
e) 15869.2
17).5.2% of 3900-4.8% of 3400=?
a) 39.6
b) 45.4
c) 35.2
d) 42.4
e) 36.6
18).(24389÷2.9)×7.5=?
a) 76075
b) 64075
c) 63075
d) 66075
e) 66275
19). (√77.44) × (∛884.736)=?
a) 90.96
b) 84.48
c) 87.24
d) 82.48
e) 86.94
20).(11.1)×(22.2)×(4.44)=?
a) 1094.1048
b) 1001.9368
c) 2276.7968
d) 1736.1740
e) 1296.3968
21).(42)2 - (38)2 - (17)2=? ÷ 0.1
a) 4.1
b) 3.1
c) 5.1
d) 6.1
e) None of these
22).702÷27+108×0.75=?
a) 79
b) 89
c) 98
d) 107
e) 99
23).348×9×?=37584
a) 11
b) 12
c) 14
d) 16
e) None of these
24).1234.131-93.12-431.1-?=8.432
a) 411.072
b) 369.497
c) 701.479
d) 356.479
e) 405.521
25). (54% of 3845)-(36% of 2755)=?
a) 1340.65
b) 1284.5
c) 1084.5
d) 1410.75
e) 1348.5
Directions (Q.26-30): What approximate value should come in place of question mark(?) in the
following equations.
26).816.21÷34.97×24.98 =?
a) 650
b) 620
c) 480
d) 580
e) 550
27).√(1680) + 3√(4095) =?
a) 78
b) 69
c) 50
d) 59
e) 57
28).22 × (1/3)% of 435.3-(11/7)% of 1734.67 =?
a) 78
b) 69
c) 50
d) 59
e) 62
29).(803.71)2 =?
a) 566000
b) 767600
c) 646400
d) 787800
e) 506000
30).(4721+3271+5324)÷(491+769+132)=?
a) 40
b) 20
c) 25
d) 10
e) 15
Directions (Q.31-36): What approximate value should come in place of question mark (?) in the
following questions? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)
31). 899.99÷45.012 = ? - 224.448
a) 355
b) 295
c) 395
d) 245
e) 185
32). 3/5 of 7/19 if 15/28 of 543= ?
a) 50
b) 72
c) 44
d) 88
e) 64
33).423.62-269.21÷(11.9% of 78)=?
a) 275
b) 645
c) 455
d) 395
e) 525
34).17.992-14.052 + (2343.75+81.55)÷?=229
a) 12
b) 28
c) 24
d) 39
e) 32
35).12.95×7.05+85.012×10.99=?
a) 76876
b) 78356
c) 79566
d) 77776
e) 77586
36).One-fourth of two-fifths of 30 per cent of a number is 15. What is 20 per cent of that
number?
a) 100
b) 75
c) 200
d) 50
e) Data provided are not adequate to answer the question
Directions (Q.37-41): What approximate value should come in place of question mark (?) in the
following questions? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)
b) 680
c) 745
d) 695
e) 730
40).(499.99)2+(59.96)2+(64.501)2=?
a) 16425
b) 12369
c) 10260
d) 13425
e) 15175
41).(65.001)2+(63.999)2 -(48.998)2=?
a) 4900
b) 5730
c) 5920
d) 5680
e) 4896
Directions (Q.42-46): What will come in place of question mark (?) in the following questions?
42). (3/6)×2286+(2/11)×1397= ?
a) 1256
b) 1016
c) 1216
d) 1026
e) 1916
43).7802+132-8963+1326= ? × 33
a) 14
b) 21
c) 12
d) 9
e) 6
Directions (Q.47-50): What approximate value should come in place of question mark (?) in the
following questions?
c) 440
d) 460
e) None of these
49).20440÷639.890=√(?)
a) 984
b) 1084
c) 980
d) 1184
e) 1050
50).279.04×12.546+65.37×47.08=?+126.589
a) 7250
b) 6350
c) 6550
d) 6850
e) 6450
Answers:
1). c) 2). b) 3). d) 4). a) 5). b) 6). a) 7). b) 8). e) 9). b) 10). c)
11). a) 12). b) 13). c) 14). c) 15). d) 16). d) 17). a) 18). c) 19). b) 20). a)
21). b) 22). d) 23). b) 24). c) 25). c) 26). d) 27). e) 28). b) 29). c) 30). d)
31). d) 32). e) 33). d) 34). c) 35). c) 36). a) 37). a) 38). a) 39). a) 40). c) 41). c)
42). b) 43). d) 44). e) 45). b) 46). b) 47). e) 48). c) 49). b) 50). c)
1). ?=336829-185207=151622
Answer: c
Answer: b
5). ?=156×7.80-(2/5)×480+85×5.40
= 1216.8-192+459
= 1675.8-192 = 1483.8
Answer: b
6). ?=(160/12.5)×4.5+34.2×3.4
= 12.8×4.5+34.2×34
= 57.6+1162.8 = 1220.4
Answer: a
8). (4×3)3/2×(4×3)5/2×(4×3×4×3)3/2/(12)?
= 1728
Or, 4(3/2+5/2)×3(3/2+5/2)×43×33/1728 = 12?
Or, 44×34×43×33/1728 =12?
Or, (64×27)×4×3×43×33/1728=12?
Or, 44×34=12?
Or, (12)4=12?
?=4
Answer: e
10). ?=(73×180)/100+(23×640.5)/100
= 131.4+147.315 = 278.715
Answer: c
12). ?=(139.99+31.396+25.66)-148.39
= 197.046-148.39=48.656
Answer: b
13). ?=(19×361×10)/(100×19)
= (19×19)/10 = 36.1
Answer: c
16). ?=(275000×22×44×66)/(100×100×100)
= (275×22×44×66)/(10×100) = 17569.2
Answer: d
18). ?=(24389/2.9)×7.5
= (24389/29×10)×7.5
= 841×10×7.5 = 63075
Answer: c
Answer: a
27).?=√1680+3√4095 ͌ 41+16=57
Answer is: e
31). 899.99÷45.012=?-224.488
Or,? =900÷45.+224
= 20+224=244=245 (approx.)
Answer: d
32). ?=(3/5)×(7/19)×(15/28)×543
=(63×543)/(19×28) = 64.30 = 64 (approx)
Answer: e
34). (17.99)2-(14.05)2+(2343.75+81.55)÷?=229
Or, (18)2-(14)2+(2344+82)÷?=229
Or, 324-196+2426÷?=229
Or, 2426/?=229-128 = 101
Or, ?=2426/101 = 24 (approx)
Answer: c
34). ?=12.95×7.05+(85.01)2×10.99
=13×7+(85)2×11=91+7225×11 (12.95 is approx. taken as 13)
= 91+79475 = 79566
Answer: c
= (970.3)×(5.75)×256
= 1428281.6 = 1428200
Answer: a
40). ?=(500)2+(60)2+(64.5)2
= 2500+3600+4160.25 = 10260
Answer: c
41). ?=(65)2+(64)2-(49)2
= 4225+4096-2401
= 8321-2401 = 5920
Answer: c
42). ?=(3/9)×2286+(2/11)×1397
= 3×254+2×127=762+254 = 1016
Answer: b
43). ?×33=7802+132+1326-8963
=9260-8963=297
?=297/33 = 9
Answer: d
45). ?=6666÷66÷0.25
=101÷0.25=404
www.ibpsguide.com |mock.ibpsguide.in | www.sscexamguide.com Page 17
www.ibpsguide.com
Answer: b