Sie sind auf Seite 1von 2

ŠKOLA: Osnovna škola „Ćamil Sijarić“, Nemila

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA

Školska godina: 2014/2015. Broj: 54


Predmet: Muzička kultura Razred: IV
Nastavna jedinica: Pjevanje i sviranje: Amen sama goj Roma
Tip časa: a) obrada novog nastavnog sadržaja, b) vježbanje, c) ponavljanje, d) utvrđivanje,
e) sistematizacija
Nastavne metode: a) razgovor, b) usmeno izlaganje, c) demonstracija, d) ilustracija, e) rad na tekstu,
f) diskusija, g) pismeni radovi, h) laboratorijski i praktični radovi, i) grafički radovi
Nastavna sredstva i pomagala: a) slike, b) karte, c) knjiga-udžbenik, d) grafoskop, e) makete-modeli,
f) CD player, g) crteži-šeme, h) prirodni materijal, i) Notebook PC,
j) multimedija
Oblici rada: a) frontalni, b) grupni, c) rad u paru, d) individualni
Cilj sata:
da se njeguje i kultiviše dječiji glas, pravilno disanje, jasan izgovor riječi, intonativno tačno pjevanje,
te da se otkriva i razvija dječija muzikalnost.
Zadaci nastavnog sata:
a) Obrazovni (formiranje pojmova, predstava i zakonitosti): naučiti tačno i izražajno pjevati pjesmu u
skladu sa njenim sadržajem i karakterom, usvojiti nove pojmove;
b) Funkcionalni (razvoj sposobnosti, vještina, misaonih operacija): razvijati pamćenje, slušne,
izražajne i motoričke sposobnosti, osjećaj za melodiju i ritam:
c) Odgojni (razvoj navika, interesa, pogleda na svijet, osobina ličnosti): formirati i njegovati estetske
navike interes za lijepo i ljubav prema muzici.

ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

1. UVODNI DIO SATA:


Razgovor o tradicionalnim narodnim pjesmama.
Ponavljanje poznatih tradicionalnih narodnih pjesama.
Najava nastavne jedinice: Upoznat ćemo jednu narodnu romsku pjesmu. Tradicionalna
romska pjesma govori životu Roma, lutalačkoj sudbini i teškoćama kroz koje prolaze. Kao i
ostale tradicionalne pjesme prenosila se od davnina s koljena na koljeno.
2. GLAVNI DIO SATA: Pjevanje i sviranje: Amen sama goj Roma
Čitanje teksta pjesme i razgovor o tekstu.
Poslušati tonski zapis pjesme.
Usvajanje pjesme po dijelovima.
Pjevanje pjesme u cjelini više puta, a zatim grupno i pojedinačno.
U notnom zapisu uočiti koje se notne vrijednosti pojavljuju, kako se melodija kreće i
koje se sve muzičke oznake pojavljuju.
Objasniti pojmove: tradicija je očuvanje kulture i običaja jednog naroda, kako bi se
spasila od zaborava. Tradicionalne narodne pjesme se najčešće prenose usmenim
putem. U narodne pjesme – napjeve ljudi su utkali svakodnevnu tematiku, radost,
tugu, bol, razne pošalice i slično.
3. ZAVRŠNI DIO:
U grupama uvježbati koreografiju za pjesmu.
Proglasiti najuspješniju grupu.
Likovno izražavanje doživljaja pjesmice.
Napomena: …………………………………………………………………………………………………….
Nastavnik: ………………………………………………….

Obrazac OŠ3c

Das könnte Ihnen auch gefallen