Sie sind auf Seite 1von 27

ŞCOALA CU CLASELE I- VIII BÂRSĂU DE SUS

PROIECT DE LECŢIE

DISCIPLINA: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ


SUBIECTUL LECŢIEI : HEIDI , FETIŢA MUNŢILOR
DUPĂ JOHANNA SPYRI

CLASA : a III-a A
ÎNVĂŢĂTOARE : MIRELA IOANA PUŞCAŞ

1
PROIECT DE LECŢIE

Data :
Clasa : a III- a A
Şcoala : cu clasele I- VIII Bârsău de Sus
Învăţătoare : Mirela Ioana Puşcaş
Aria curriculară : Limbă şi comunicare
Disciplina :Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare : Vara
Subiectul lecţiei : Heidi , fetiţa munţilor după Johanna Spyri
Categoria de lecţie : transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei : * dezvoltarea capacităţii de muncă intelectuală cu textul literar ;
*îmbogăţirea vocabularului cu expresii şi cuvinte noi

Obiective operaţionale :

Cognitive :
O1 – să rezolve anagrama pentru a descoperi cuvântul cheie de pe verticala AB ;
O2 – să citească corect , fluent şi expresiv textul literar folosind o intonaţie
corespunzătoare ;
O3 – să identifice cuvintele şi expresiile noi din text pentru a le integra în enunţuri
proprii ;
O4-să răspundă corect la întrebările din prezentarea ppt privind conţinutul textului;
O5 – să rezolve în cel mai scurt timp posibil fişele de luru corespunzătoare sarcinii
de lucru descoperită prin aruncarea cubului ;
O6 – să prezinte în faţa clasei rezolvarea sarcinii cerută de culoarea pălăriei
primite ;

Afective :
O7-să manifeste atenţie şi interes în timpul rezolvării sarcinilor de lucru;
O8 – să participe cu plăcere la toate etapele lecţiei ;

Psiho- motorii :
O9 – să adopte o poziţie corectă în timpul scrisului;
O10- să mânuiască atent şi corect toate materialele care se utilizează în cadrul orei

2
Metode şi procedee didactice :
 conversaţia
 explicaţia
 exerciţiul
 observarea
 problematizarea
 metoda cubului
 pălăriile gânditoare
 ciorchinele
 diagrama venn

Materiale şi mijloace didactice :


 prezentare ppt
 fişe de lucu
 planşe
 cub
 pălării
 laptop
 video-proiector
 marcăre
 caiete
 patafix
 portret

Modalităţi de evaluare : Formă de evaluare : formativă


Metode de evaluare : - aprecieri verbale
- analiza răspunsurilor
- prin comportamentul elevilor
- observarea sistematică
Strategia didactică : mixtă

Forme de oraganizare : frontal ,


individual ,
pe grupe
Efectivul clasei : 17 elevi

Durata lecţiei : 50 min

3
Bibliografie :
*** Programa şcolară pentru clasa a III-a Limba şi literatura română , manual
clasa a III-a , Bucureşti 2005;
Elena Miţoi , Mariana Volintiru „ Metodica predării limbii şi literaturii române
în învăţământul primar „ , editura Humanitas , Bucureşti 2001;
Mihăilescu Mirela , Dulman Aniţa ,Mihai Claudia , „ Activităţi transdisciplinare
„ - ghid pentru învăţători , editura Radical , 2004;
Carmen Iordănescu „ Să dezlegăm tainele textelor literare „ editura Carminis ,
Piteşti , 2002;
Şerdean Ioan , „ Didactica limbii române în clasele primare „ , editura Teora ,1998
Cleopatra Mihăilescu , Teodora Piţilă , Limba şi literatura română – manual pentru
clasa a III-a , Bucureşti 2005
www. Didactic.ro

4
I ORGANIZAREA LECŢIEI

Sala va fi amenajată corespunzător . Învăţătoarea pregăteşte materialele


necesare pentru începerea orei de Limba şi literatura română asigurând un climat
optim pentru o bună desfăşurere a acesteia .

5
II DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Evinimentele Activitatea Activitatea OB Metode Materiale Evaluare
instruiri învăţătoarei elevilor OP didactice didactice
*prezint elevilor mesajul zilei
( anexa 1 ).
1.Captarea şi - Ce vedeţi pe planşă ? -Nişte fluturaşi formativă
orientarea -Foarte bine ! şi o anagramă . O1
atenţiei -Astăzi vom face o călatorie planşă
minunată dar mai întâi pentru a O8 conversaţia
putea participa trebuie sa ... rezolvă
rezolvaţi sarcinile din mesajul sarcinile
zilei şi astfel invit elevii să
participe la întâlnirea de
dimineaţă .

2 *se verifică posterele care au fost


Reactualizarea realizate la tema pentru acasă din ... citesc oral
cunoştinţelor punct de canditativ şi calitativ şi tema exerciţiul analiza
dobândite se corectează eventualele postere răspun-
anterior greşeli . surilor
...cuvantul
-Ce a-ţi obţinut pe verticala Heidi O8
A-B ?
3. Anunţarea -Astăzi la ora de Limba româna
temei şi a vom studia textul literar Heidi , conversaţia
obiectivelor fetiţa munţilor după Johanna O5 caiete
Spyri . *notează titlul
*notez titlul şi autorul pe tablă. în caiete

6
-Priviţi ce vedeţi ? ... un portret . conversaţia planşă
*prezint planşa cu datele despre
4.Dirijarea autoare şi portretul acesteia .
învăţării ( anexa 2 )
*efectuez lectura model a ascultă cu
textului literar . atenţie O2 formativă
*cer elevilor să citească lecţia pe O7 lectura
fragmente şi în lanţ folosind o citesc
intonaţie corespunzătoare .
-Acum vă rog să vă subliniaţi
cuvintele şi expresiile noi , iar subliniază
apoi vom alcătui enunţuri cu ele cuvintele noi şi caiete observa-
*fiecare enunţ se scrie atât pe alcătuiesc O3 rea
tablă cât şi în caiete . enunţuri sistema-
*se poartă discuţii referitoare la tică
text pe baza unor întrebări . conversaţia
-Vă rog să fiţi atenţi la
următoarea prezentare power
point ( anexa 3 ). prezentare
-Care sunt personajele textului ? ... Bălaia ,Heidi ppt
, Clara şi Peter.
-Unde se petrece acţiunea ? ... la munte . laptop
-Ce admiră Heidi ? ...tufele de exerciţiul
ţintaură . O4 video-
-Cine a ajutat-o pe Clara să ...Heidi şiPeter proiector
meargă ?
-De ce erau emoţionaţi copiii ? ...Clara a putut
merge .
7
-Acum fiecare grupă va arunca metoda
cubul pentru a descoperii sarcina O5 cubului cub
pe care o vor rezolva .
1. Descrie ( anexa 4) aruncă cubul , ciorchinele formativă
2.Compară ( anexa 5 ) descoperă
3.Asociază ( anexa 6 ) sarcina şi diagrama fişe
4.Analizează ( anexa 7) rezolvă fişa . venn
5.Aplică (anexa 8)
6.Argumentează (anexa 9 ) O7 prin
*după ce termină un reprezentant exerciţiul compor-
din fiecare grupă prezintă prezintă O8 tamentul
rezolvarea fişei . rezolvarea fişei elevilor
O9
-Ei şi acum să vad cine doreşte o
pălărie , iar în funcţie de culoare
6. Asigurarea va trebui să rezolve cerinţa de pe ridică mâna
retenţiei şi a fişă ? care doresc problema-
transferului 1.Pălăria albă ( anexa 10) tizarea
2.Pălăria portocalie (anexa 11 )
3. Pălăria neagră ( anexa 12) pălăriile fişe
4.Pălăria galbenă ( anexa 13) gânditoare
5.Pălăria verde (anexa 14 ) O6 pălării
6.Pălăria albastră (anexa 15) îşi pun pălăria
*împart pălăriile doritorilor după pe cap şi
care distribui si fisa rezolvă cerinţa conversaţia
corespunzătoare culorii pălăriei
,iar apoi ofer elevilor un minut
de gandire pentru rezolvare .
8
* se fac aprecieri asupra
activităţii şi modului în care
7. Evaluarea elevii au participat la lecţie . conversaţia aprecieri
sunt atenţi verbale
- Ca şi temă pentru acasă aveţi O8 fişe
8. Tema pentru de completat harta lecturii
acasă ( anexa 16)

9
III ÎNCHEIEREA LECŢIEI

După ce elevii ascultă aprecierile făcute de învăţătoare îşi strâng lucrurile şi


ies în pauză .La fel şi învăţătoarea adună toate materialele folosite în cadrul lecţiei .

10
11
Anexa 3

12
Anexa 1

MESAJUL ZILEI

Bună dimineaţa , „ fluturaşilor „!


Astăzi este -----------------,----- ----- ---------- .

ŞTIRILE ZILEI
*Vom merge într-o călătorie minunată !
* Află ce ai de făcut pentru a participa şi tu !

1.Enumeră locuri frumoase vizitate de tine .

2.Completează anagrama .
A

B
1. Vestitorul primăverii.
2. Parte de vorbire care exprimă acţiunea, starea, existenţa.
3. Cifra 5, cu litere.
4. Parte de vorbire care exprimă însuşiri.
5. „Albă ca zăpada şi cei şapte...

Anexa 2

13
Johanna Spyri (n. 12 iunie, 1827 - d. 7 iulie 1901) a fost o autoare de cărţi
pentru copii. Numele de la naştere: Johanna Louise Heusser. Şi-a petrecut
copilăria într-un sat din apropierea munţilor falnici din Elveţia. Viaţa liniştită
de lângă munte, respectiv din sat, a fost o sursă de inspiraţie pentru ceea ce a
scris în decursul vieţii.

14
Anexa 4

DESCRIE insusirile lui Heidi INTR-UN CIORCHINE:

15
Anexa 5

COMPARA pe HEIDI cu CLARA(diagrama VENN):

HEIDI CLARA

16
Anexa 6

ASOCIAZA (Uneste cuvintele cu inteles


asemanator si pe cele cu sens opus):

1. Uneşte cuvintele cu acelaşi înţeles: 2. Leagă cuvintele cu sens opus:

cupolă gingaş liniştit slab


sfios poiană încet agitat
pajişte boltă a se apropia a se trezi
splendoare a reuşi a ridica tare
suav minunăţie a adormi a se depărta
a izbuti timid cu putere a coborî

17
Anexa 7

ANALIZEAZA substantivele din propozitia:


Peter se intinse la soare si, mangaiat de
,,

razele calde ,adormi.’’

……………
=………………………………………………

……………
=……………………………………………………

……………
=……………………………………………..

18
Anexa 8

APLICA - Completează enunţurile următoare cu


explicaţiile corespunzătoare din text:
Heidi voia să vadă dacă
……………………………………………………………
…………………..

Clara a rămas în tovărăşia


……………………………………………………………
………………..

Fetiţa pusă pe picioare a reuşit


……………………………………………………………
……………

Bucuria copiilor a fost atât de mare încât


……………………………………………………………...

………………………………………………………………………………………………………
….

19
Anexa 9

ARGUMENTEAZA=Spune-ti parerea:

De ce Clara nu ar fi vrut să plece niciodată din


munti,de la Heidi?
……………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………

............................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................

20
Anexa 10

Pvestiţi despre ce este vorba în text şi care sunt


personajele?

21
Anexa 11

22
Anexa 12

Ce s-ar fi întâmplat dacă Heidi şi Peter nu ar fi fost alături


de prietena lor Clara?

23
Anexa 13

Ce învăţăm de la fiecare personaj al textului?

24
Anexa 14

Închipuiţi-vă că sunteţi Heidi. Ce afacere ar putea


începe ea astfel încât să poată rămâne în munţi, dar să
câştige şi bani pentru traiul zilnic?

25
Anexa 15

26
ANEXA 16
HARTA LECTURII

„Heidi, fetiţa munţilor” este o carte a scriitoarei elveţience Johanna Spyri.


Cartea a fost publicată în 1880.

1. Alege şi bifează răspunsurile potrivit:

Locul unde se petrece întâmplarea este:


la munte la bunicii lui Heidi la câmpie
Timpul când are loc acţiunea este:
iarna primăvara vara
Personajele povestirii sunt:
Heidi bunicul ei Peter Clara Bălaia vecinul

2. Uneşte cuvintele cu acelaşi înţeles: 3. Leagă cuvintele cu sens opus:

cupolă gingaş liniştit slab


sfios poiana încet agitat
pajişte boltă a se apropia a se trezi
splendoare a reuşi a ridica tare
suav minunăţie a adormi a se depărta
a izbuti timid cu putere a coborî

4. Adaugă însuşiri potrivite:

iarbă - ………………. tufe - ………………… flori - ……………….


………………. ………………… ……………….

5. Completează enunţurile următoare cu explicţiile corespunzătoare:

Heidi voia să vadă dacă ……………………………………………………………………..


Clara a rămas în tovărăşia ……………………….....………………………………………..
Fetiţa pusă pe picioare a reuşit ………………………………………………………………
Bucuria copiilor a fost atât de mare încât ...........................…………………...…………….

6. De ce Clara nu ar fi vrut să plece niciodată de acolo?

Ştiaţi că…
Ţintaura este o plantă medicinală şi se mai numeşte fierea pământului.

27

Das könnte Ihnen auch gefallen