Sie sind auf Seite 1von 2

ŠKOLA: Osnovna škola „Ćamil Sijarić“, Nemila

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA

Školska godina: 2014/2015. Broj: 46


Predmet: Likovna kultura Razred: IV
Nastavna jedinica: Ploha slikanje; MOTIV: Čestitka

Tip časa: a) obrada novog nastavnog sadržaja, b) vježbanje, c) ponavljanje, d) utvrđivanje,


e) sistematizacija
Nastavne metode: a) razgovor, b) usmeno izlaganje, c) demonstracija, d) ilustracija, e) rad na tekstu,
f) diskusija, g) pismeni radovi, h) laboratorijski i praktični radovi, i) grafički radovi
Nastavna sredstva i pomagala: a) slike, b) karte, c) knjiga-udžbenik, d) grafoskop, e) makete-modeli,
f) CD player, g) crteži-šeme, h) prirodni materijal, i) Notebook PC,
j) multimedija k) kolaž
Oblici rada: a) frontalni, b) grupni, c) rad u paru, d) individualni
Cilj sata:
da učenici upoznaju likovni pribor, podloge i materijale, te da se njima služe, da upoznaju sadržaj i
likovni jezik, te osnovne likovne nazive i bez opterećenja stvaraju svoj rad.
Zadaci nastavnog sata:
a) Obrazovni (formiranje pojmova, predstava i zakonitosti): koristiti različite materijale pri
demonstraciji osobina oblika, ponoviti o plohi i plošnim oblicima;
b) Funkcionalni (razvoj sposobnosti, vještina, misaonih operacija): razvijati sposobnost vizuelnog
opažanja, motoriku, kretivnost i maštu;
c) Odgojni (razvoj navika, interesa, pogleda na svijet, osobina ličnosti): formirati i njegovati estetske
navike,interes za lijepo i ljubav prema likovnoj umjetnosti.

ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

1. UVODNI DIO SATA:


Kritička provjera znanja i uvođenje novog pojma:
* PLOHA (oblik koji ima visinu i širinu, dvije dimenzije, mogu nastati opcrtavanjem linijom
i kao bojenje mrlja, mogu biti pravilnog i nepravilnog oblika)
Motivacija i uvođenje novih pojmova: Razgovor
Čitanje teksta MEDIN ROĐENDAN, Z.Hubijar.
Razgovor o tekstu:
* Ko je donio čestitku?
* Šta je medo slavio?
* Kakva je to bila čestitka?
* Ko je napisao čestitku?
* Kakvim pismom?
* Kome i kada još poklanjamo čestitku?
Isticanje cilja sata i zapisivanje naslova na tabli:
2. GLAVNI DIO SATA: Ploha: Simboličke boje; MOTIV: Zastava BiH
Detaljne upute za rad.
Učenici pristupaju rješavanju likovnog problema. (Čestitka za mamu povodom Dana žena)
U toku rada obilaziti učenike i vršiti korekcije u pogledu pravilne upotrebe LTS-a.
Učenike podsticati na rad i upozoravati na vrijeme preostalo za ovu aktivnost.
3. ZAVRŠNI DIO:
Vizuelno- estetska procjena radova sa aspekta likovnog problema.
Najaktivnije učenike ocijeniti.
Napomena: …………………………………………………………………………………………………….
Nastavnik: ………………………………………………….

Obrazac OŠ3c

Das könnte Ihnen auch gefallen