Sie sind auf Seite 1von 4

Proiect didactic

Data: 24 octombrie 2017


Liceul : L. T. “ M. Eminescu” Ghindeşti
Clasa : V-a
Disciplina : Educaţia tehnologică
Profesor : Artemii Oxana
Modulul : Împletitul din fibre vegetale
Subiectul lecţiei: Executarea fluturașului din pănuși
Tipul lecţiei : de formare a priceperilor şi deprinderilor
Subcompetență : Executarea unor modele de împletire din fibre vegetale.
Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil:

O 1 – să enumere tipurile fibrelor vegetale și obiectele confecționate din aceste fibre, materialele și ustensilele;
O2 – să aplice tehnica prin legare și prin răsucire a fâșiilor la confecționarea fluturașului;
O 3 – să realizeze fluturașul din pănuși conform fișei tehnologice;
O 4 – să-şi dezvolte capacitatea de a lucra în grup şi individual;
O 5 – să respecte regulile tehnicii securităţii şi normele sanitaro-igienice în timpul lucrului;
O 6 – să evalueze și autoevalueze lucrările proprii și ale colegilor;
O 7 – să manifeste interes pentru însuşirea meşteşugului popular prin executarea practică a unor obiecte din pănuși.

Strategii didactice:

Metode şi tehnici: conversaţia, explicaţia, observarea, demonstraţia, jocuri didactice, Ciorchinele,


cinquain, lucrul practic.
Mijloace didactice: modele de fluturaș, ață, ace, foarfece, pănuși, postere, marchere.

Forme de activitate: frontal, individual, în grup.

Surse informaţionale:

1. Curriculum şcolar pentru clasele V-IX, Educaţia tehnologică, Chişinău, 2006.


2. Eşanu A.,Şaragov I., Educaţia tehnologică, manual clasa V-VI, ARC, Chişinău, 2011.
3. Eşanu A., Şaragov I., Ghid la educaţia tehnologică, ARC, Chişinău, 2006.
4. Eşanu A., Ghid la educaţia tehnologică, Clasa V-IX, Lumina, Chişinău, 2001.
Desfăşurarea activităţii

Etapele lecţiei Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare


operaţionale

I. Momentul Dragi elevi, vă salut. Aşezaţi-vă comod şi simţiţi-vă


organizatoric bine. Astăzi ne vom grăbi încet.
Evaluare
- Motto – ul lecţiei: Sunt atenţi la conţinutul iniţială
“Munca e legea vieţii şi rodul ei cel mai bun.” proverbului apoi îl comentează

II. Evocare
O1 - Lucru în grup: Evaluare
Să ne reamintim despre fibrele vegetale, tipurile formativă
lor; proprietățile fibrelor vegetale; materialele și Grupul Pănușile
ustensilele. - salcia/lozia
- foi de porumb
O4 - papură
Fibre vegetale - paiele
Grupul Paiele
O7 - Suport
- Tave
- Vaze
- Pălării
- Coșulețe
- Genți
Obiecte confecționate - Jucării
Grupul Loziile
- Fibrele vegetele:
pănuși, salcie, papură,
paie etc.
- Ață
- Foarfece
Materiale și
ustensile
- Ac
- Panglică centimetrică
Elevii ascultă atent Evaluare
însărcinarea profesorului formativă

- Reactualizarea cunoștințelor anterioare.


Elevii trebuie să culeagă de pe arborele dat
frunze pe care sunt expuse întrebări la care
trebuie să răspundă.
O2
O3
O5
Elevii răspund la întrebări, Evaluare
culegând frunze de pe copac. formativă
O6 - Pănuși
- Toamna septembrie-
octombrie
1. Foile de porumb se mai numesc... - Suport, flori, coșulețe, vaze,
O4 2. Pănușile se colectează... pălării etc.
- Foarfece
O7 3. Numiți obiecte confecționate din pănuși.
- 35-40 cm
4. Cu ce instrument tăiem partea scorțoasă a foilor - Tehnica prin legarea
de porumb? nodurilor și tehnica prin
5. Ce distanță trebuie să respectăm de la ochi până răsucire a firelor
O2 la obiectul confecționat?
O3 6. Care sunt tehnicile de confecționare a
O7 obiectelor din pănuși?

Realizarea fluturașului Evaluare


III. Realizarea - Astăzi vom realiza un fluturaș din pănuși. respectând etapele de formativă
sensului confecționare.
Lucrul practic:
Respectarea NSI și RTS
- Organizarea activității practice;
- Se execută fluturașul din pănuși după fișa Efectuează autoevaluarea Evaluare
tehnologică. suportului, lucrând în grup. formativă
- Observarea și dirijarea activității elevilor. Expun părerile despre calitatea
- Se reaminteşte NSI și RTS în timpul lucrului. lucrărilor.
IV. Reflecție Evaluare
- După finisarea fluturașului li se propune Grupurile Pănușile, Paiele formativă
autoevaluarea în grup, notând cu semnele: Loziile alcătuiesc poezia, apoi
! – foarte bine; ? – bine, - - satisfăcător. o citesc și afișează posterul la
tablă.
- Propune Metoda *Cinquain*, care constă în
scrierea unei poezii de cinci versuri, după cum
urmează:
1. 1 substantiv cu statut de titlu;
2. 2 adjective determinative pentru acel
substantiv;
3. 3 verbe, eventual ale acelui substantiv- Evaluare
subiect; Elevii notează tema pentru sumativă
V. Totalurile
4. 4 cuvinte semnificative, dar care încheagă acasă.
Tema pentru acasă.
imaginea generală;
5. Sinonimul substantivului.

- Apreciază elevii cu note.


- Propune temă pentru acasă: să finiseze
fluturașul din pănuși.
- Să selecteze proverbe despre muncă.

Das könnte Ihnen auch gefallen