Beruflich Dokumente
Kultur Dokumente
Coordination
Indranil Biswas
Operations Management Group
Office: Chintan, Room No. 211, Tel. 6663
Email: indranil@iiml.ac.in
Supply Chain Transportation: Trade off through inventory aggregation
Q 14-3: HighMed is a manufacturer of medical equipment based out of Madison, USA and directly
sells her products to the doctors in USA.
The company divides USA in 24 territories, each with its own sales team.
The products sold fall into 2 categories: HighVal and LowVal
Territory-wise demand and other details of the products are given below:
HighVal: Weekly Demand μH = 2, σH = 5, weight = 0.1 lbs, cost = $200
LowVal: Weekly Demand μL = 20, σL = 5, weight = 0.04 lbs, cost = $30
Cycle Service Level = 0.997, Holding Cost = 25% of price
Product inventories are maintained locally and replenished every 4 weeks (i.e. Reorder Interval, T =
4 weeks) by UPS.
Details of UPS delivery are: Lead Time = 1 week, Per lb Cost = $(0.66 + 0.26x) where x is the
number of lb shipped/ required to be shipped.
In addition to the current arrangement, the management is also considering the following 2 options.
Option A. Keep the current structure but replenish inventory once a week rather than once every
four weeks by UPS.
Option B. Eliminate inventories in the territories, aggregate all inventories in a finished-goods
warehouse at Madison, and replenish the warehouse once a week by FedEx. Details of FedEx
delivery are: Lead Time = overnight, Per lb Cost = $(5.53 + 0.53x). The factory requires 1 week
lead time to replenish goods at Madison and after aggregation, average customer order for HighVal
is 1 and that of LowVal is 10.
What should HighMed do?
In this case we calculate reorder level (ROL)
ROL = lead time demand + safety stock
ROL =D × L + sD × sqrt (L)
In this case, the service level is calculated as:
Service level =
Pr (LT×D < ROL) = Pr (LT<ROL/D)
On-hand inventory = the number of units physically in inventory ready to serve demand.
Backorder = the total amount of demand that has not been satisfied:
(All backordered demand is eventually filled, i.e., there are no lost sales.)
Inventory level = On-hand inventory – Backorder
On-order inventory / pipeline inventory = the number of units that have been ordered but have
not been received.
Inventory position = On-order inventory + Inventory level
Order up-to level (S)
It is the maximum inventory position we allow.
Sometimes called the base stock level.
This is the target inventory level we want to have in each period before starting to deal with that
period’s demand.
Note: Inventory position incorporates the On-order/ pipeline inventory in the decision making as
well, which Inventory level does not.
Periodic Review Policy of Inventory
Order-up-to Level (OUL): It is the maximum inventory position or target
inventory level or base stock level.
Periodic Review Policies: Lot size determined by pre-specified order-up-to level (OUL)
D: Average demand per period ; sD: Standard deviation of demand per period
L: Average lead time for replenishment; T: Review interval; CSL: Desired cycle service level
Periodic Review Policy of Inventory (contd.)
Service Level for (any) Review Policy of Inventory is governed by the following principle:
Service Level = Pr (No Shortage) = Pr (Demand ≤ Inventory)
Cycle Service Level = %age of a cycle without stock-out.
In the fixed period review cycle: Probability(demand during L + T ≤ OUL) = CSL
Therefore, the relevant formula of Periodic Review are calculated below:
DT L (T L) D
Q DT D T
s T L s D T L
OUL DT L ss ss FS–1 (CSL) s D L NORMSINV (CSL) s T L
Supply Chain Transportation: Trade off through inventory aggregation
Observation: Transportation cost can be reduced by quantity aggregation as the cost structures of both
UPS and FedEx exhibit economies of scale.
However, the question is, how can we understand that?
Proof: The cost function is of the form: c(x) = a + bx
𝑑𝐶(𝑥)
The average cost is: AC(x) = c(x)/x = (a/x) + b and marginal cost is: MC(x) = =𝑏
𝑑𝑥
𝑀𝐶(𝑥) 𝑏
Therefore, = 𝑎 < 1 𝑎𝑠 𝑎 > 0 𝑎𝑛𝑑 𝑥 > 0 ⇒ 𝑀𝐶 𝑥 < 𝐴𝐶(𝑥)
𝐴𝐶(𝑥) 𝑏+
𝑥
From the aforementioned inequality we can say that economies of scale exists in the cost structures of
both UPS and FedEx.
Evaluation of the current scenario
Solving this problem requires application of the concepts discussed in (Fixed) Periodic Review Policy
of Inventory.
Part A: Calculation of Inventory Carrying Cost for HighMed
Number of territories (n): 24. Territory-wise demand and subsequent calculations are as follows:
HighVal: Weekly Demand μH = 2, σH = 5, 𝑤𝐻 = 0.1 lbs, 𝑝𝐻 = $200, ℎ𝐻 = 𝛼𝑝𝐻 = 0.25x$200 = $50
LowVal: Weekly Demand μL = 20, σL = 5, 𝑤𝐿 = 0.04 lbs, 𝑝𝐿 = $30, ℎ𝐿 = 𝛼𝑝𝐿 = 0.25x$30 = $7.5
Cycle Service Level (CSL) = 0.997, (Fixed) Reorder Interval T = 4 weeks, Lead Time, l = 1 week
Average Lot Size(s): HighVal: QH =T x μH = 4x2= 8; LowVal: QL =T x μL = 4x20= 80
Safety Inventories:
HighVal: ssH = 𝐹 −1 𝐶𝑆𝐿 × 𝑇 + 𝑙 × 𝜎𝐻 =NORMSINV(0.997)× 4 + 1 × 5 = 30.7 𝑎𝑝𝑝𝑟𝑜𝑥
LowVal: ssL = 𝐹 −1 𝐶𝑆𝐿 × 𝑇 + 𝑙 × 𝜎𝐿 =NORMSINV(0.997)× 4 + 1 × 5 = 30.7 (𝑎𝑝𝑝𝑟𝑜𝑥)
Supply Chain Transportation: Trade off through inventory aggregation
Part A: Calculation of Inventory Carrying Cost for HighMed (contd.)
Cycle Inventories: HighVal: CIH =QH /2 = 8/2 = 4; LowVal: CIL =QL /2 = 80/2 = 40
Total Inventories:
HighVal: TIH = CIH + ssH = 4 + 30.7 = 34.7; LowVal: TIL = CIL + ssL = 40 + 30.7 = 70.7
Total Inventory Carrying Cost(s):
HighVal: ICCH = hH x TIH = $50 x 34.7 = $1735; LowVal: ICCL = hL x TIL = $7.5 x 70.7 = $530.25
Therefore, across all 24 territories we have,
Annual Inventory Holding Cost = ($1735 + $530.25) x 24 = $ 54,366
Part B: Calculation of Shipment Cost for HighMed
Average Replenishment Orders:
This value is equal to Average Lot Sizes. Therefore we have,
HighVal: QH =T x μH = 4x2= 8; LowVal: QL =T x μL = 4x20= 80
Total weight of the shipment: QH x wH + QL x wL = (8 x 0.1 + 80 x 0.04) lbs = 4 lbs
Shipping Cost per Replenishment Orders: $(0.66 + 0.26 x 4) = $ 1.70
As Reorder Interval, T = 4 weeks, therefore in 1 year Total Number of Shipments = 52/ 4 = 13
Such Shipment has to happen across all 24 territories.
Thus, Annual Shipment Cost = $ 1.70 x 13 x 24 = $ 530.4
Therefore, Total Cost to HighMed due to current Replenishment & Transportation Policy:
$ 54,366 + $ 530.4 = $ 54,896.4
Supply Chain Transportation: Trade off through inventory aggregation
Evaluation of Option B
Solving this problem requires application of the concepts discussed in (Fixed) Periodic Review
Policy of Inventory and Inventory Pooling.
Part A: Calculation of Inventory Carrying Cost for HighMed
In this case, all the items are stocked centrally at Madison.
Therefore, Number of territories (n): 1. Demand and subsequent calculations are required to be done
on aggregate basis for the entire country.
Other relevant information are:
Cycle Service Level (CSL) = 0.997, (Fixed) Reorder Interval T = 1 week, Lead Time, l = 1 week
HighVal: Weekly Countrywide Calculation:
μH = 2x24 = 48, σH = 5x sqrt (24) = 24.49, 𝑤𝐻 = 0.1 lbs, 𝑝𝐻 = $200, ℎ𝐻 = 𝛼𝑝𝐻 = 0.25x$200 = $50
LowVal: Weekly Countrywide Calculation:
μL = 20x24 = 480, σL = 5x sqrt (24) = 24.49, 𝑤𝐿 = 0.04 lbs, 𝑝𝐿 = $30, ℎ𝐿 = 𝛼𝑝𝐿 = 0.25x$30 = $7.5
Average Lot Size(s): HighVal: QH =T x μH = 1x48= 48; LowVal: QL =T x μL = 1x480= 480
Safety Inventories:
HighVal: ssH = 𝐹 −1 𝐶𝑆𝐿 × 𝑇 + 𝑙 × 𝜎𝐻 =NORMSINV(0.997)× 1 + 1 × 24.49 = 95.2 𝑎𝑝𝑝𝑟𝑜𝑥
LowVal: ssL = 𝐹 −1 𝐶𝑆𝐿 × 𝑇 + 𝑙 × 𝜎𝐿 =NORMSINV(0.997)× 1 + 1 × 24.49 = 95.2 (𝑎𝑝𝑝𝑟𝑜𝑥)
Cycle Inventories: HighVal: CIH =QH /2 = 48/2 = 24; LowVal: CIL =QL /2 = 480/2 = 240
Total Inventories:
HighVal: TIH = CIH + ssH = 24 + 95.2 = 119.2; LowVal: TIL = CIL + ssL = 240 + 95.2 = 335.2
Supply Chain Transportation: Trade off through inventory aggregation
Total Inventory Carrying Cost(s):
HighVal: ICCH = hH x TIH = $50 x 119.2 = $5960
LowVal: ICCL = hL x TIL = $7.5 x 335.2 = $2514
Therefore, Annual Inventory Holding Cost = ($5960 + $2514) = $ 8,474
Part B: Calculation of Shipment Cost for HighMed
Average Replenishment Orders:
This value is equal to actual customer order. From the question we have,
HighVal: ROH = 1; LowVal: ROL = 10
Total weight of the shipment: ROH x wH + ROL x wL = (1 x 0.1 + 10 x 0.04) lbs = 0.5 lbs
Shipping Cost per Replenishment Orders: $(5.53 + 0.53 x 0.5) = $ 5.795
To meet weekly demands (2 and 20) number of shipments required in a week is = 2/1 = 2
As Reorder Interval, T = 1 week, and in 1 week number of required shipment is 2, therefore in 1
year Total Number of Shipments (for 1 location) = (52/ 1) x 2 = 52 x 2 = 104
Such 104 shipments are required across all 24 territories, hence Total Number of Shipments
required for HighMed = 104 x 24 = 2496
Thus, Annual Shipment Cost = $ 5.795 x 2496 = $ 14,464.32
Therefore, Total Cost to HighMed due to current Replenishment & Transportation Policy:
$ 8,474 + $ 14,464.32 = $ 22938.32
Supply Chain Transportation: Trade off through inventory aggregation
Amazon’s China subsidiary has received United States approval to ship ocean
freight for other companies. That could make it cheaper and easier for sellers on
Amazon to move goods from Chinese factories to Amazon’s American
warehouses.
With this move Amazon China could start “cross-docking” goods in United States
ports “for direct injection into Amazon’s courier network.”
–NY Times Report (January 14, 2016)
Wal-Mart receives goods from its vendors at loading docks and its massive
fleet of trucks take these to the warehouses, which are usually located in the
range of 130 miles from the stores.
For distribution purposes, Wal-Mart uses the technique of cross-docking to
reduce or (in some cases) eliminate the intermediate storage costs.
– (Too many articles have reported this news!)
Cross Docking – Points to remember
Cross-docking refers to the direct transfer of goods from vendor end (incoming
shipments) to warehouses (via outgoing vehicles) without any storage in between.
(1) Product Demand Rate: If there is an imbalance between the incoming load and
the outgoing load, cross-docking will not work well.
Hence, goods that are more suitable for cross-docking are the ones that have
demand rates that are more or less stable (e.g. grocery and regularly consumed
perishable food items).
For these products, the warehousing and transportation requirements are much
more predictable, and consequently the planning and implementation of cross-
docking becomes easier.
Cross Docking – Points to remember (contd.)
(2) Unit Stock-out Cost: As cross-docking minimizes the level of inventory at
the warehouse, the probability of stock-out situations is higher.
If the unit stock-out cost is low, the benefits of cross-docking can outweigh the
increased stock-out cost, and so cross-docking can still be the preferred
strategy.
Traditional Distribution
High implemented with proper
preferred
Costs
If the Supplier orders according to her EOQ then her profit level is given by:
S w s q TCS QS* w s q 2 AS hS q
If the Retailer also orders according to her EOQ then her profit level is given by:
B pq (w c)q TCB QB* pq (w c)q 2 AB hB q
Total Profit of the Supply Chain is: S B pq s cq 2A h q
S S 2 AB hB q
Case 2: Decentralized Supply Chain
[VMI Agreement between Supplier & Retailer]
Supplier Buyer Final Goods Market
(Produces WIP) w (Produces FG) Market Demand: q = a – p
1. The Retailer enters into VMI agreement with the supplier. Therefore the supplier maintains
inventory at the Retailer’s end.
2. All the inventory related costs (of the retailer) are carried by the supplier.
3. As the incurred cost level increases, the supplier charges the buyer by a different per unit
wholesale price level
wVMI : Supplier’s per unit wholesale price under VMI agreement
Therefore, assuming supplier & retailer order according to their EOQ, we can calculate
S VMI wVMI sq 2 AS AB hS hB q
their profit level(s) as follows:
Without VMI
Supplier’s profit: (15 – 10)x60,000 – [45x(60,000/600)+(8/2)x600] = 2,93,100 (as EOQ of
retailer = 600)
Retailer’s profit: {50 – (15+5)}x60,000 – sqrt. (2x3x1x60,000) = 17,99,400
With VMI
Supplier’s profit: (20 – 10)x60,000 – sqrt. [2x(45+3)x(8+1)x60,000] = 5,92,800 (!!!)
Retailer’s profit: {50 – (20+5)}x60,000 = 15,00,000 (!!!)
Now calculate using w(VMI) = 15.005
Supplier’s profit: 2,93,100
Retailer’s profit: 17,99,700 (retailer captures that extra 300!)
Points to remember about VMI
1. VMI will reduce the total inventory-related cost of the whole system
(Retailer and Supplier together).
2. VMI will increase the supplier’s inventory-related costs.
3. In the short-term, the buyer’s profit level will always be increased after
VMI. The supplier’s profit could be decreased. Supplier’s profit level can
increase only if she can enforce a suitable contractual agreement.
4. The purchase quantity of the Retailer with VMI agreement is higher than
that without VMI agreement.
How to copy the Wal-Mart model?
The company also anticipated that each of these new products might not get
adequate attention from dealers because of (initial) smaller volumes and
uncertain demand.