Sie sind auf Seite 1von 10

MINISTERUL EDUCAŢIEI , CULTURII ȘI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA

INSTITUȚIA PUBLICĂ LICEUL TEORETIC „HYPERION”

ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ȘI COMUNICARE


DISCIPLINA: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ

PROIECT DIDACTIC: ATELIER DE DISCUȚIE. CITITORUL ȘI CARTEA

Realizat : Ursu Natalia, profesoară de limba şi literatura română,


grad didactic Întîi.

Chişinău, 2017
Proiect didactic
Disciplina :Limba și literature romănă
Clasa a VI-a D
Data: 18 ianuarie, 2017.
Argument:
Educarea lecturii elevilor prin activităţi literare
Nu contestăm valoarea pragmatică şi cognitivă a calculatorului ca sursă de informare, dar ne punem problema consecinţelor folosirii în exces a
unor programe neadecvate vârstei, a unor jocuri care promoveaza violenţa, agitaţia, nervozitatea, lipsa de concentrare, elemente ce pot constitui
instrumente nefaste în formarea micului cetaţean.
Caut să ofer o alternativă de antrenare la acţiuni care vizează întoarcerea la carte, la lectură, la lumea povestirilor, la poezie, la meditaţie şi la
creaţie.
. Dorim ca elevii să-şi facă din cărţi cei mai buni prieteni şi să li se dezvolte discernământul în selecţia valorilor.
Competenţe şi subcompetenţe:
8. Lectura, audierea şi interpretarea textelor literare şi nonliterare, în limita standardelor de conţinut.;
8.1. Lectura expresivă a textului dramatic;
8.2. Comentarea textului liric, a fragmentului de text epic sau dramatic;
5. Elaborarea şi realizarea spontană, fluentă, exactă a diverselor acte de comunicare orală şi scrisă;
5.2. Lansarea orală a discursului în faţa unui auditoriu dat într-un timp limită (5 min.).
Obiective operaționale:
O1-Să formuleze răspunsuri laconice la întrebări,
O2-Să lanseze idei sistematizăndu –le după valoare lor
O4.Să comenteze fragmente de lecturi/ cărți citite.
O3- Să elaboreze texte care reflectă propriile experienţe , opinii, argumente

O3-Să utilizeze o comunicare orală/scrisă, expresivă, corectă


Proverbe pentru aranjarea clasei:
Cărţile sunt felul oamenilor de a avea aripi ca îngerii
O carte aleasă e un bun prieten [proverb arab]
O carte e ca o grădină pe care o duci în buzunar.
O carte face cît un lingou de aur.[proverb chinez]
O carte este un dar , pe care îl poţi deschide iar şi iar.
A spune ca de pe carte.
A fi om cu carte.
O carte închisă e ca un bloc de piatră.
Ştie carte pînă la genuchiul broaştei.
Cărţile sunt prieteni reci, dar siguri.
Cartea e ca o comoară nepreţuită
Competențe vizate:
C1. Utilizarea diverselor strategii de informare/documentare, în vederea abordării eficiente a comunicării orale şi scrise.

C5. Elaborarea şi realizarea spontană, fluentă, exactă a diverselor acte de comunicare orală şi scrisă.

C8. Lectura, audierea şi interpretarea textelor literare şi nonliterare, în limita standardelor de conţinut.

C11. Manipularea suporturilor audiovizuale şi informatice în calitate de surse sau mijloace de


învăţare a limbii de instruire.

C13. Producerea textelor care reflectă propriile experienţe senzoriale, idei, judecăţi, opinii, argumente.
Strategii/Metode/Tehnici:
1. Conversaţie
2. VAS
3. Discursul
4. Joc didactic
5. Harta textului
6. Diagrama Venn
7. Text-argumentativ
8. Redactarea unei compoziții
9. Cercul pe roluri
Forme de lucru: frontal, în grup, cercul pe roluri.
Parcursul didactic
Etapele lecției Strategii Resurse
Demersul instructiv-educativ didactice, temporale
materiale
Evocare Organizarea clasei.

Comentează citatul : Lectura înaripează sufletul


Voltaire Scrierea liberă 1 min
VAS
„ Să deschizi o carte frumoasă şi să te cufunzi în ea... ce sărbătoare!” ( Victor Hugo (văd-aud-simt)
Anunțarea sbiectului de lecție Conversaţie
Prezentarea unui filmuleț despre biblioteci

Realizarea CUM AM PUTEA FACE CA ELEVUL –CITITOR SĂ SE ÎNTĂLNEASCĂ FRISCO 10 min


sensului CU O CARTE CARE L-AR INTERESA? Braistorming-ul
Repartizarea rolurilor CONSERVATOR, PESIMIST, OPTIMIST, EXUBERAN regizat/de a
Cuv. prof: din cele expuse/relatate se observă că vă place să lecturați. idendifica
Cartea este considerată ca fiind un adevarat izvor de inţelepciune, pentru că prin intermediul ei aflăm multe lucruri problemele
interesante, ne imbogaţim vocabularul, ne dezvoltam spiritual, moral şi multilateral. Cartea a avut dintotdeauna o
semnificaţie aparte pentru că anume în carţi sunt scrise cuvintele sfinte, anume în carţi este păstrată istoria neamului, şi tot complexe și
filele din carţi sunt martore a progresului tehnologic, stiintific si creativ . dificile și de a le 2min
II. – Explicați deosebirea dintre o bibliotecă tradițională și una electronică! Poţi rezolva
nota asemănările în partea comună celor două cercuri, dar şi deosebirile lor
specifice( fie ele avantaje sau dezavantaje) Anexa 3
III. – Redactați un text argumentativ , demonstrănd că într-o bibliotecă, găsești
cele mai valoroase cărți . Convinge-mă să citesc
Anexa 4
„ Să deschizi o carte frumoasă şi să te cufunzi în ea... ce sărbătoare!” ( Victor Hugo) Poster
 „O lectură plăcută este tot aşa de folositoare sănătăţii noastre ca şi exerciţiile fizice.” (Kant)
 ”Cartea - făclia Lumii”. (Mihai Cucereavii) Discursul
 ”Cartea face pe om, om!” Joc didactic
(Vasile Alecsandri)
Imagini colorate 4 min
Reflecţie IV.Împodobiţi bradul , într-o minută, cu carțile citite Imagini colorate 3 min
NB1Titlul și autorul 3-2-1
Bilanțul lecției--------tehnica 3-2-1

Extindere Elevii de note 10-9 2 min


De redactat un eseu : ”Lectura unei cărți care ți-a marcat viața”
Elevii de note 8-7 De realizat ex.nr. 52 din Caietul elevului
Elevii de note 6 -5 De selectat proverbe despre cărți

.
Anexa 1

Harta textului
Titlul
Autorul Vocabularul

Personaje Cuvintele-cheie

Tema textului (problema) Mesajul textului

Ideile textului Opinia mea despre text


Anexa 2

TV Cartea
ANEXA 3
1. Dacă aș fi o carte, aș prefera să fiu….., deoarece….
2. Dacă ar trebui să aleg dintre lectura unei cărți sau vizionarea
unui film, aș alege …., deoarece….Dacă aș fi un personaj de basm,
aș fi……, deoarece….
3. Dacă aș fi un bibliotecar, aș propune spre lectură următoarele
cărți……, deoarece
 „ Să deschizi o carte frumoasă şi să te cufunzi în ea... ce
sărbătoare!” ( Victor Hugo
 „O lectură plăcută este tot aşa de folositoare sănătăţii noastre
ca şi exerciţiile fizice.” (Kant)
 ”Cartea - făclia Lumii”. (Mihai Cucereavii)
 ”Cartea face pe om, om!”
(Vasile Alecsandri)
Anexa 4

Algoritm pentru elaborarea unei argumentări simple


Algoritmul Formule de argumentare
1. Formulează punctual tău de Consider că… (sînt de părere că…)
vedere
2. Prezintă argumentul principal pe Susțin acest lucru pentru că…
care îl poți aduce în sprijinul
punctului de vedere emis
3. Gîndește-te și enumeră 2-3 Cred că am dreptate, deoarece…
motive pentru care argumentul pe a)…, b)…, c)…
care l-ai prezentat poate fi
considerat foarte important.
4. Interpretează motivele, Cînd afirm a)…, mă bazez pe faptul că…
prezentînd considerații proprii.

5. Încearcă să anticipezi ce ar putea Cineva mi-ar putea reproșa că…, dar eu cred că…
spune un oponent, o persoană care
nu este de accord cu tine și
răspunde la aceste posibile obiecții.
6. Formulează concluzia. În concluzie, pot spune că…

7. Formulează un îndemn final De aceea, vă invite să… (vă îndemn să…), fiindcă…
pentru a atrage ascultătorii de partea
ta.

Das könnte Ihnen auch gefallen