Sie sind auf Seite 1von 5

Школа:

Наставни предмет: Математика

Разред: Осми

Датум реализације:

Наставник:

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 86

Наставна тема: Графичко представљање статистичких података


Графичко представљање статистичких података
Наставна јединица:
у облику дијаграма
Тип часа: Обрада
Представљање података помоћу дијаграма (стубичног и кружног
Циљ часа:
дијаграма)
Ученици треба да:
 науче да у тексту (текстуалном задатку) издвоје
Образовни задаци:
одговарајуће податке и да их представе помоћу стубичног
или кружног дијаграма.
Ученици треба да:
 развију способност коришћења статистичких података и
тумачења графичких приказа;
 стичу способност изражавања математичким језиком,
јасно и прецизно, у писменом и усменом облику;
 развијају способност уочавања функционалних зависности
Функционални међу величинама, као и табеларног приказивања тих
задаци: зависности;
 развијају логичко, аналитичко и процедурално
(алгоритамско) мишљење. аналогијом, генерализацијом,
индуктивним и дедуктивним начином закључивања
развијају математичко мишљење;
 применом мисаоних операција, нарочито апстракције и
генерализације, развијају способности за индуктивни
облик закључивања.
Васпитни задаци: Ученици треба да развијају:
 концентрацију;
 способност за упоран и предан рад;
 поступност и систематичност у раду;
 тачност, прецизност и уредност у раду;
 позитиван однос према математици и уважавање
математике као подручја људске делатности;
 самопоуздање и поверење у властите математичке
способности;
 навику самоконтроле и критичког мишљења.
Кључни појмови: Стубични дијаграм, кружни дијаграм
Образовни стандарди: МА3.5.2. МА3.5.3.
Облици рада: Фронтални
Наставне методе: Дијалошка, илустративна
Наставна средства: Уџбеник, збирка, табла, креда, прибор за геометрију
Место извођења наставе: Кабинет за математику
Корелација: Географија (Површине континената)
 Икодиновић Н., Димитријевић С., Математика 8, уџбеник за
осми разред основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд,
2011, стр. 134, 135, 136, 137, 138.

 Поповић Б., Милојевић С., Вуловић Н., Математика 8,


збирка задатака са решењима за осми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, стр. 108, 109.

Литература и додатни  Икодиновић Н., Димитријевић С., Поповић Б., Приручник за


материјал за наставнике математике у осмом разреду основне школе,
наставнике: Издавачка кућа Klett, Београд, 2011.

 Вајукић М., Павлићевић Р., Знам за више – Математика 8,


објашњења и вежбања за боље оцене у 8. разреду, Издавачка
кућа Klett, Београд, 2011.

 Павлићевић Р., Вајукић М., Знам за матуру, збирка задатака за


завршни испит из математике у основном образовању,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2011.
Литература и додатни  Икодиновић Н., Димитријевић С., Математика 8, уџбеник за
материјал за ученике: осми разред основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд,
2011, стр. 134, 135, 136, 137, 138.

 Поповић Б., Милојевић С., Вуловић Н., Математика 8,


збирка задатака са решењима за осми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2011, стр. 108, 109.

 Вајукић М., Павлићевић Р., Знам за више – Математика 8,


објашњења и вежбања за боље оцене у 8. разреду, Издавачка
кућа Klett, Београд, 2011.

 Павлићевић Р., Вајукић М., Знам за матуру, збирка задатака за


завршни испит из математике у основном образовању,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2011.

Напомене:

ТОК ЧАСА
Уводни део часа:
(2 минута) Анализа домаћег задатка.
Главни део часа: Пример 1. (Уџбеник, страна 134.) – Наставник ради.
(38 минута) На часовима географије си већ много тога научио о нашој планети.
Као основне карaктеристике сваког од континената, издвајамо
површину и број становника.

Дате податке ћемо представити графички користећи такозвани


стубични дијаграм.
Њега цртамо тако што:
· На водоравној оси најчешће означавамо објекте чије особине
изражавамо бројевима (меримо), док је вертикална оса бројевна права.
Јединицу мере прилагођавамо датим подацима, тако да дијаграм буде
прегледан.
· Сваком посматраном објекту (у овом случају континенту)
придружујемо правоугаоник чија је једна страница (хоризонтална)
произвољне ширине и иста је за све, а дужина друге (вертикалне)
одговара уоченој бројевној вредности за тај објекат (у овом случају
површини, односно броју становника).
У неким случајевима није могуће бити у потпуности прецизан. На
пример, са дијаграма се не види тачна површина Европе, већ
сазнајемо да је око 10 000000km2. Међутим, најбитније је да са
дијаграма стекнемо општи утисак. Рецимо, да видимо да је Европа по
величини на петом месту и да је отприлике једнака трећини Африке.
Посматрајући претходна два дијаграма, постајеочигледно да се
континенти битно разликују по насељености (јер да је густина
насељености иста за све континенте, оба дијаграма би била истог
облика). На пример, Европа и Аустралија и Океанија имају сличну
површину, али се битно разликују по броју становника.
Стубични дијаграм се најчешће користи за представљање исте бројне
карактеристике за „мали“ број сродних објеката. У примеру 1, сродни
објекти су континенти, а приказане карактеристике су површина и
број становника.

Пример 2. (Уџбеник, страна 135.) – Наставник ради.


Пример 3. (Уџбеник, страна 136.) – Наставник ради.

Пример 4. (Уџбеник, страна 137.) – Наставник ради.


На основу података датих у табели у примеру 1 можемо израчунати
који део светске популације чини становништво сваког од
континената. Како?

Међутим, и без табеле, на основу дијаграма добијамо јасну слику о


томе како је становништво распоређено на нашој планети.
Овакав графички приказ података називамо кружни
дијаграм.
Кружни дијаграм цртамо тако што:
· Нацртамо круг произвољног пречника.
· Одредимо углове кружних исечака које треба нацртати, тако да је
површина сваког од исечака пропорционална броју објеката који се
налазе у одговарајућем делу целине. То нам омогућава да визуелно
одмах створимо слику о расподели објеката.
На пример, Европи на дијаграму треба придружити кружни исечак
чија је површина једнака 11,5% површине круга. Онда је централни
угао тог исечка једнак 11,5% пуног угла, што је приближно 41°.
· Цртамо кружне исечке чије смо централне углове претходно
одредили.
Ради прегледности, на дијаграму смо цртали углове по величини од
највећег до најмањег (у смеру казаљке на сату).
Ученици раде
Задатак 1 (Уџбеник, страна 136.)
Задатак 3 (Уџбеник, страна 138.)
Завршни део часа: Закључак: Кружни дијаграм се користи када је нека целина подељена
(5 минута) на „мали“ број дисјунктних сродних делова. У посматраном примеру
целина је насељени део планете, а њени дисјунктни делови су шест
насељених континената.
Домаћи задатак:
Збирка, страна 108, 109, задаци 1, 2, 4, 5, 6.
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
Графичко представљање статистичких података
у облику дијаграма - обрада

Пример 1. (Уџбеник, страна 134.) На часовима географије си већ много тога научио о нашој планети. Као основне карaктеристике сваког
од континената, издвајамо површину и број становника.

ДОМАЋИ ЗАДАТАК:
Збирка,
Пример 2. (Уџбеник, страна 135.)
страна 108, 109, задаци 1, 2, 4, 5, 6.
Пример 3. (Уџбеник, страна 136.)
Пример 4. (Уџбеник, страна 137.)

Међутим, и без табеле, на основу дијаграма добијамо јасну слику о томе како је становништво распоређено на нашој планети.
Овакав графички приказ података називамо кружни дијаграм.

Кружни дијаграм цртамо тако што:


· Нацртамо круг произвољног пречника.
· Одредимо углове кружних исечака које треба нацртати, тако да је површина сваког од исечака пропорционална броју објеката који се
налазе у одговарајућем делу целине.
Задатак 1 (Уџбеник, страна 136.) Задатак 3 (Уџбеник, страна 138.)

Das könnte Ihnen auch gefallen