Sie sind auf Seite 1von 5

Unitatea de invatamant:Liceul Tehnologic Turceni

Disciplina de studiu: Logica


Clasa: a IX a
Dat:
Profesor: Grivei Madalina

Proiect didactic

Unitatea de invatare: Silogismul


Subiectul lectiei: Silogismul.Aplicaţii
Tipul lectiei:de fixare şi de sistematizare
Competenta generala:Evaluarea argumentelor de tip silogistic
Competente specifice vizate: capacitatea de analiză logică, capacitatea de decizie în funcţie de criterii date.

Obiective operationale:
O1: La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili să descopere structura unui silogism, aducîndu-l la forma standard.
O2: La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili să identifice figura şi modul unui silogism.
O3: Elevii vor fi capabili să testeze validitatea unui silogism prin una din metodele învăţate.
O4: Elevii vor fi capabili să construiască în limbajul natural silogisme pornind de la o schemă dată

Locul desfasurarii lectiei: in sala de curs nr.1

1
Desfăşurarea lectiei

Etapele(eveni Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode, Modalitati de


mentele, alocat procedee si evaluare
momentele) fiecarei mijolace de
lectiei etape(in invatamant
minute) folosite
Captarea 1 minut Profesorul anunţă că a asistat la o discuţie între doi - asculta - - observarea
atentiei elevi din clasa a IX a în care fiecare susţine a că are conversatia sistematica
dreptate. Prezintă cele două argumente silogistice
sustinute de elevi:

Mihai susţine că: Dacă toţi oamenii inteligenţi


sunt respectuoşi şi nici un respectuos nu este
îngâmfat, înseamnă că nici un om îngâmfat nu
este inteligent.

Adriana este de părere că: Dacă toţi oamenii


respectuoşi sunt inteligenţi şi însuşirea de a fi
respectuos nu aparţine oricărui om
îngâmfat,atunci cu siguranţă nici un om
îngâmfat nu este inteligent.

2
Anuntarea 2 minute Se anunţă titlul lecţiei şi obiectivele operaţionale - noteaza titlul lecţiei - explicaţia -observarea
titlului urmărite, după ce elevii au răspuns la întrebarea : şi obiectivele -conversaţia sistematică
lectiei si Ce tip de argumente au folosit cei doi elevi în operaţionale - întrebari de
precizarea disputa lor? control(Considera
obiectivelor Elevii vor primi cartonase pe care vor scrie cine are ti ca titlul lecţiei
operationale dreptate, fără să testeze valoarea de adevăr a cuprinde şi alte
de atins silogismelor. Se adună cartonaşele şi se anunţă subteme pe care
rezultatul consultării. nu le-am
nominalizat in
cadrul celor 4
obiective? Care ar
fi acestea?)

Reactualizar 4 minute Va avea loc o scurtă discuţie pe tema argumentelor: - Raspund -conversatia -intrebari deschise
ea definiţie, tipuri. - Fac completari, -
cunostintelo argumenteaza, problematiz
r anterior explica area
dobandite,
necesare
invatarii
care
urmeaza
Exersarea 35 CO1: Cele două argumente silogistice vor fi scrise CO1: elevii vor - explicatia - observarea
deprinderi- minute pe tablă şi se va trece la analiza sructurii primului urmări operaţiile de sistematica
lor de argument. pe tablă şi îşi vor -conversatia - evaluare
analiză spune părerea în -schema pe frontala
logică legătură cu tabla
corectitudinea
efectuării ecestora
-observarea

3
CO2: Vor fi identificate figura şi modul primului CO2: elevii vor sistematica
silogism ,respectiv aee- 4 încadra schema - explicatia
silogismului în una
din figurile învăţate, -conversatia
CO3: Se va trece la testul validităţii primului apoi vor identifica -slide-uri
silogism, prin metoda legilor generale şi prin modul silogistic. -expunerea
metoda diagramelor Venn şi se va ajunge la
concluzia că este valid.
CO3: elevii vor
inspecta respectarea
legilor generale ale
silogismului de către - explicatia -observarea
Apoi aceste trei obiective vor fi urmărite invitân- schema dată, apoi vor sistematica
du- i pe elevi la parcurgerea aceloraşi operaţii în aplica metoda -conversatia -intrebari
cazul celui de al doilea silogism şi la luarea deciziei diagramelor Venn, în deschise(
privind validitatea acestuia. Activitatea va constitui final decizând dacă
muncă independentă, primii trei elevi care vor este sau nu valid.
rezolva sarcina primind căte un mic premiu.
După finalizarea miniconcursului se vor compara
rezultatele obţinute cu părerile exprimate iniţial în
legătură cu corectitudidinea părerilor exprimate de
cei doi elevi imaginari. Se vor trage concluzii în
legătură cu evaluarea argumentelor potrivit simţului
comun şi ,respectiv, legilor şi metodelor logicii.Al
doilea silogism este aee-1, nevalid, încalcă L3
CO4: elevii vor citi - explicatia -observarea
CO4: Elevii vor primi următoarea schemă exemplele construite sistematica
silogistică: MeP -conversatia -intrebari deschise
MiS
………..
SoP

4
Ei vor trebui să construiască un silogism în limbajul
natural, după această schemă.
Asigurarea 2 minute - Raspund - - observă elevii
feed-back- Se vor pune câteva întrebări legate de utilizarea - Cer explicatii, Conversatia
ului argumentelor silogistice în viaţa de zi cu zi. completari -
Expunerea
Evaluarea 5 minute - Se vor face aprecieri cu privire la modul de - raspund solicitarilor - observarea - evaluarea pe
performante indeplinire a sarcinilor.Se vor pune note. profesorului sistematica parcurs bazata pe
i raspunsurile
elevilor date la
solicitarile din
timpul orei
Fixarea 2 minute - profesorul fixeaza, oral, impreuna cu elevii - participa la fixarea -conversatia - observarea
cunostintelor principalele etape ce trebuie parcurse în evaluarea cunostintelor -explicatia sistematica
argumentelor silogistice. - pun ultimele intrebari

Das könnte Ihnen auch gefallen