Sie sind auf Seite 1von 10

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PRASEKOLAH 1 (SK TAMAN PERLING 3) (2018)

MINGGU : 10 STRATEGI : PEMBELAJARAN DI PUSAT PEMBELAJARAN TARIKH : 5 MAC 2018 HARI : ISNIN/MONDAY

KESEPADUAN /
MASA/ TUNJANG STANDARD PEMBELAJARAN / OBJEKTIF / AKTIVITI IMPAK & CATATAN
BAHAN
7.30 - 7.50
20 minit Bahan : BUAI, GELONGSOR, MONKEY BAR Pentaksiran oleh guru.
MAIN BEBAS
1. Murid memberi ucap selamat, bacaan doa, mengambil kedatangan, menyanyi lagu Negaraku, Bangsa
7.50 - 8.10
Johor dan lagu sekolah. KEHADIRAN :
20 minit Modul Rutin Pagi
2. Menyanyi lagu ‘Good Morning’. Bersoal jawab tentang perasaan dan emosi pagi ini. ____ / 25
PERBUALAN AWAL
3. Modul Rutin Pagi.
(KTI 2.1.11) Menyanyi mengikut mud lagu iaitu riang dan bersemangat Menyanyi mengikut mud
8.10 – 8.30 OBJEKTIF lagu
20 minit Diakhir pembelajaran murid boleh : Impak: _____ TM _____
1. Menyanyi mengikut mud lagu SM _____ BM
MUZIK AKTIVITI
1. Murid menyanyikan lagu berkaitan keselamtan ”Rumah Terbakar Panggil Bomba” mengikut mud lagu.
KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin Bercerita dan memberi
KD 2.3.5 Menunjukkan kebolehan sendiri melalui pelbagai kaedah komunikasi pendapat dengan yakin
Menunjukkan kebolehan
Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin sendiri melalui pelbagai
Menunjukkan kebolehan sendiri melalui pelbagai kaedah komunikasi dalam menyatakan kaca yang boleh lampiran 1 kaedah komunikasi
8.30 – 9.00
dikitar semula dan membezakan antara kaca yang boleh dikitar semula dengan yang tidak boleh dikitar semula 1. Menyatakan kaca
(30 min)
yang boleh dikitar
KETRAMPILAN DIRI
Aktiviti 1 : Mengenal Jenis-jenis Kaca semula.
UNIT 12 : KITAR SEMULA
i. Guru menerangkan kepada murid kaca yang boleh dikitar semula seperti Botol kicap, botol jem, botol 2. Membezakan
KACA
ubat, botol sos, botol minuman, botol minyak wangi dan yang tidak boleh dikitar semula seperti antara kaca yang
Mentol, pinggan, cawan, mangkuk dan kaca (yang telah pecah). boleh dikitar semula
ii. Mengapakah mentol tidak boleh dikitar semula? dengan yang tidak
Murid melaksanakan aktiviti (Lampiran 1). boleh dikitar semula
Impak: _____ TM _____
SM _____ BM
SA 2.4.1 Membuat andaian yang mudah dan munasabah berdasarkan pemerhatian Membuat andaian yang
Membuat andaian yang mudah dan munasabah berdasarkan pemerhatian melalui aktiviti proses kitar semula mudah dan munasabah
9.30-10.00 kaca. berdasarkan
(30 min) pemerhatian melalui
Lampiran 2
SAINS AWAL Aktiviti 2 : Cara Kitar Semula Kaca aktiviti proses kitar
Lampiran 3
UNIT 12 : KITAR SEMULA i. Guru menerangkan cara kitar semula kaca melalui carta alir (Lampiran 2). semula kaca.
KACA ii. Gunakan kad imbasan gambar cara kitar semula kaca dan kad nombor (Lampiran 3)
Murid padankan kaca dan kad nombor mengikut turutan dengan betul. Murid diminta merumuskan proses Impak: _____ TM _____
kitar semula kaca. SM _____ BM
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PRASEKOLAH 1 (SK TAMAN PERLING 3) (2018)

9.30 – 10.00 R E H A T
30 minit KUDAPAN / DOA / KEBERSIHAN
10.00 – 10.20 (BM 1.2.3) Mengenal bunyi suku kata akhir yang sama Mengenal bunyi suku
AKTIVITI PEMBELAJARAN OBJEKTIF kata akhur yang sama
Diakhir pembelajaran murid boleh : dan sekurang-kurangnya
20 min 1. Mengenal bunyi suku kata akhur yang sama dan sekurang-kurangnya 3 dari 5 suku kata Buku latihan 3 dari 5 suku kata
BAHASA MALAYSIA AKTIVITI Kad perkataan Impak: _____ TM _____
1. Guru mempamerkan kad suku kata. SM _____ BM
2. Guru menyebut bunyi suku kata akhir yang sama dan murid mengikut membaca
3. Guru memberi latihan pengukuhan kepada murid
(BM 1.1.7) Mendengar arahan dan memberi respons Mendengar dengan
10.20 – 11.20 (BM 2.1.3) Berbual menggunakan ayat yang mudah dengan sebutan yang betul. Lembaran kerja penuh perhatian dan
60 minit OBJEKTIF Bentuk huruf Berinteraksi dengan
BAHASA MALAYSIA Diakhir pembelajaran murid boleh : Kad huruf mesra
1. Mendengar dengan penuh perhatian Kad perkataan
2. Berinteraksi dengan mesra Buku latihan Impak: _____ TM _____
AKTIVITI SM _____ BM
1. Guru memberi arahan aktiviti membersihkan diri seperti basuh muka,gosok gigi,mandi dan lain-lain
2. Murid melakukan pergerakan aktiviti tersebut dan Guru memberi aktiviti pengayaan dan pengukuhan
3. Bersoaljawab tentang cara-cara menjaga kebersihan diri dan alatan peribadi.
Refleksi Murid :

11.10 – 11.20
Refleksi Guru :
10 minit
REFLEKSI

Penutup : Beratur,pesanan dan nasihat, bacaan doa, bersalaman.


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PRASEKOLAH 1 (SK TAMAN PERLING 3) (2018)

MINGGU : 10 STRATEGI : PEMBELAJARAN DI PUSAT PEMBELAJARAN (KESELAMATAN DIRI) TARIKH : 6 MAC 2017 HARI : ISNIN/MONDAY

KESEPADUAN /
MASA/ TUNJANG STANDARD PEMBELAJARAN / OBJEKTIF / AKTIVITI IMPAK & CATATAN
BAHAN
1. Murid memberi ucap selamat, bacaan doa, mengambil kedatangan, menyanyi lagu Negaraku, Bangsa
7.30 –8.00
Johor dan lagu sekolah. KEHADIRAN :
30 minit Modul Rutin Pagi
2. Menyanyi lagu ‘Good Morning’. Bersoal jawab tentang perasaan dan emosi pagi ini. ____ / 25
PERBUALAN AWAL
3. Modul Rutin Pagi.
(PFK 5.3.7) Mengamalkan sikap asertif bila menghadapi situasi yang tidak selamat
(PFK 5.3.8) Menceritakan cara mengelak diri daripada orang yang tidak dikenali.
OBJEKTIF
Diakhir pembelajaran murid boleh :
1. Menjaga kehormatan diri Cd keselamatan
8.00 – 9.20
AKTIVITI kebakaran
20 minit Pentaksiran oleh guru.
1. Guru menerangkan sikap asertif iaitu bertenang apabila menghadapi situasi yang tidak selamat.
FIZIKAL
2. Main peranan : Murid melakonkan situasi kemalangan jalanraya.
3. Menonton cerita teladan yang berkaitan dengan menjaga diri semasa di rumah, taman permainan dan
tempat membeli-belah.
4. Simulasi keadaan kebakaran dan anggota bomba menjalankan tugas

(BI 1.2.2) Listen to and respond verbally to simple greetings with guidance.
IMPAK :
8.20 – 9.20
Picture cards __ / __ Menguasai
60 minit OBJEKTIF
Worksheet
The end of lesson children able to:
__ / __ Tidak Menguasai
BAHASA 1. Listen and understand meaning of simple words.
INGGERIS AKTIVITI
Pengukuhan :
1. Teacher tells story about safety and adapted how to defend own self from danger.
9.20 – 9.50 R E H A T
30 minit KUDAPAN / DOA / KEBERSIHAN
9.50 – 11.20 STATION 1
90 min (BI 1.2.2) Listen to and respond verbally to simple greetings with guidance. Picture chart IMPAK :
PUSAT OBJEKTIF __ / __ Menguasai
PEMBELAJARAN The end of lesson children able to:
BAHASA INGGERIS 1. Listen and understand meaning of simple words. __ / __ Tidak Menguasai
AKTIVITI
1. Teacher tell story about safety and adapted how to defend own self from danger. Classmates

Pengukuhan :
SAINS AWAL STESEN 2 IMPAK :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PRASEKOLAH 1 (SK TAMAN PERLING 3) (2018)

(ST 3.2) Meneroka alam sekitar menggunakan deria __ / __ Menguasai


OBJEKTIF Carta keselamatan
Diakhir pembelajaran murid boleh : __ / __ Tidak Menguasai
1. Meneroka alam sekitar menggunakan deria secara terbuka dengan baik.
Pengukuhan :
AKTIVITI
FIZIKAL DAN PENJAGAAN 1. Murid melawat persekitaran sekolah dan mengecam kawasan yang boleh mendatangkan bahaya.
KESIHATAN IMPAK :
STESEN 3 __ / __ Menguasai
(PFK 5.1.3) Mengenalpasti objek atau bahan yang boleh mendatangkan bahaya di lokasi sekolah
OBJEKTIF __ / __ Tidak Menguasai
Diakhir pembelajaran murid boleh :
1. Mengenalpasti objek atau bahan yang boleh mendatangkan bahaya di lokasi sekolah Pengukuhan :

AKTIVITI
1. Guru bersoaljawab dengan murid mengenai objek bahaya di sekolah seperti di kawasan bilik air, dapur,
kawasan taman permainan
Refleksi Murid :

11.20 – 11.30
10 minit Refleksi Guru :
PENUTUP

Penutup : Beratur,pesanan dan nasihat, bacaan doa, bersalaman.


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PRASEKOLAH 1 (SK TAMAN PERLING 3) (2018)

MINGGU : 10 STRATEGI : PEMBELAJARAN DI PUSAT PEMBELAJARAN (RUMAH SAYA) TARIKH : 6 MAC 2018 HARI : SELASA/TUESDAY

KESEPADUAN /
MASA/ TUNJANG STANDARD PEMBELAJARAN / OBJEKTIF / AKTIVITI IMPAK & CATATAN
BAHAN
7.30 - 7.50
20 minit Bahan : buaian, gelongsor Pentaksiran oleh guru.
MAIN BEBAS
1. Murid memberi ucap selamat, bacaan doa, mengambil kedatangan, menyanyi lagu Negaraku, Bangsa
7.50 - 8.10
Johor dan lagu sekolah. KEHADIRAN :
20 minit Modul Rutin Pagi
2. Menyanyi lagu ‘Good Morning’. Bersoal jawab tentang perasaan dan emosi pagi ini. ____ / 25
PERBUALAN AWAL
3. Modul Rutin Pagi.

8.10 – 9.30
STESEN 1 IMPAK :
1 Jam 20 minit
(BM 1.2.3) Mengenal bunyi suku kata akhir yang sama __ / __ Menguasai
PUSAT PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
Diakhir pembelajaran murid boleh : __ / __ Tidak Menguasai
BAHASA MALAYSIA
1. Mengenal bunyi suku kata akhur yang sama dan sekurang-kurangnya 3 dari 5 suku kata
AKTIVITI Pengukuhan :
1. Guru mempamerkan kad suku kata.
Lembaran kerja
2. Guru menyebut bunyi suku kata akhir yang sama dan murid mengikut membaca IMPAK :
3. Guru memberi latihan pengukuhan kepada murid. __ / __ Menguasai

STESEN 2 __ / __ Tidak Menguasai


(PSE 2.1.4) Menyatakan cara mengatasi kelemahan kendiri dengan bimbingan
SOSIOEMOSI
Pengukuhan :
OBJEKTIF
Diakhir pembelajaran murid boleh : IMPAK :
Buku cerita tauladan
1. Membina konsep kendiri dengan baik. __ / __ Menguasai
AKTIVITI
1. Bersoal jawab mengenai sikap dan tingkah laku yang boleh mengundang bahaya. __ / __ Tidak Menguasai

MATEMATIK Cd Interaktif
STESEN 3 Pengukuhan :
Matematik
(ST 7.1.3) Menggunakan CD dan VCD untuk memperoleh pengetahuan dan kemahiran
OBJEKTIF
Diakhir pembelajaran murid boleh :
1. Menggunakan teknologi maklumat dengan baik
AKTIVITI
1. Guru menjalankan aktiviti menggunakan CD Interaktif
9.30 – 10.00 R E H A T
30 minit KUDAPAN / DOA / KEBERSIHAN
10.00 – 11.20
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PRASEKOLAH 1 (SK TAMAN PERLING 3) (2018)

1 Jam 20 min Cd, Alphabet cards IMPAK :


PUSAT STESEN 1 __ / __ Menguasai
PEMBELAJARAN (BI 3.1.7) Sound out letters of the alphabet ( basic phonics)
OBJEKTIF __ / __ Tidak Menguasai
BAHASA INGGERIS The end of lesson children able to:
1. Identify letters of the alphabet. Pengukuhan :
AKTIVITI
2. Children watch and listen to phonics sound, vowel and consonant sound.
SAINS DAN TEKNOLOGI
STESEN 2 IMPAK :
(ST 3.2) Meneroka alam sekitar menggunakan deria Persekitaran sekolah __ / __ Menguasai
OBJEKTIF
Diakhir pembelajaran murid boleh : __ / __ Tidak Menguasai
1. Meneroka alam sekitar menggunakan deria secara terbuka dengan baik.
AKTIVITI Pengukuhan :
1. Murid melawat persekitaran sekolah dan mengecam kawasan yang boleh mendatangkan bahaya.
MATEMATIK
STESEN 3 IMPAK :
(ST 7.2.1) Menulis angka sifar Kad nombor __ / __ Menguasai
OBJEKTIF Alat pembilang
Diakhir pembelajaran murid boleh : __ / __ Tidak Menguasai
1. Menulis angka sifar dengan betul
AKTIVITI
1. Murid menulis angka sifar dengan cara yang betul.
2. Guru menerangkan penggunaan sifar dalam urutan nombor
Refleksi Murid :

11.20 – 11.30
Refleksi Guru :
10 minit
REFLEKSI

Penutup : Beratur,pesanan dan nasihat, bacaan doa, bersalaman.


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PRASEKOLAH 1 (SK TAMAN PERLING 3) (2018)

MINGGU : 10 STRATEGI : PEMBELAJARAN DI PUSAT PEMBELAJARAN (KESELAMATAN DIRI) TARIKH : 7 MAC 2018 HARI : RABU/WEDNESDAY

KESEPADUAN /
MASA/ TUNJANG STANDARD PEMBELAJARAN / OBJEKTIF / AKTIVITI IMPAK & CATATAN
BAHAN
1. Murid memberi ucap selamat, bacaan doa, mengambil kedatangan, menyanyi lagu Negaraku, Bangsa
7.30 - 7.50
Johor dan lagu sekolah. KEHADIRAN :
20 minit Modul Rutin Pagi
2. Menyanyi lagu ‘Good Morning’. Bersoal jawab tentang perasaan dan emosi pagi ini. ____ / 25
PERBUALAN AWAL
3. Modul Rutin Pagi.
7.50 -8.50
PENDIDIKAN ISLAM ( Diambil alih oleh Ustazah Sharifah Aini binti Idris
60 minit
STESEN 1 IMPAK :
(BM 1.2.3) Mengenal bunyi suku kata akhir yang sama __ / __ Menguasai
8.50 – 9.30 OBJEKTIF
40 minit Diakhir pembelajaran murid boleh : __ / __ Tidak Menguasai
PUSAT PEMBELAJARAN 1. Mendengar dan mengecam bunyi perkataan. Kad suku kata
AKTIVITI Pengukuhan :
BAHASA MELAYU 1. Guru mempamerkan kad suku kata akhiran yang sama.
2. Guru membaca suku kata tersebut dan murid mengikut bacaan guru

9.30 – 10.00 R E H A T
30 minit KUDAPAN / DOA / KEBERSIHAN
IMPAK :
__ / __ Menguasai
10.00 – 10.40
40 minit __ / __ Tidak Menguasai
PUSAT PEMBELAJARAN
STESEN 1 Lembaran kerja Pengukuhan :
BAHASA MELAYU (BM 1.2.3) Mengenal bunyi suku kata akhir yang sama
OBJEKTIF
Diakhir pembelajaran murid boleh :
1. Mengenal bunyi suku kata akhur yang sama dan sekurang-kurangnya 3 dari 5 suku kata
AKTIVITI
1. Guru mempamerkan kad suku kata.
2. Guru menyebut bunyi suku kata akhir yang sama dan murid mengikut membaca
3. Guru memberi latihan pengukuhan kepada murid

IMPAK :
__ / __ Menguasai
FIZIKAL DAN PENJAGAAN STESEN 2 Carta keselamatan
KESIHATAN (PFK 5.1.3) Mengenalpasti objek atau bahan yang boleh mendatangkan bahaya di lokasi sekolah __ / __ Tidak Menguasai
OBJEKTIF
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PRASEKOLAH 1 (SK TAMAN PERLING 3) (2018)

Diakhir pembelajaran murid boleh : Pengukuhan :


1. Mengenalpasti objek atau bahan yang boleh mendatangkan bahaya di lokasi sekolah
AKTIVITI
1. Guru bersoaljawab dengan murid mengenai objek bahaya di sekolah seperti di kawasan bilik air, dapur,
kawasan taman permainan

10.40 – 11.20 STESEN 3 Bahan:


40 min (ST 7.2.1) Menulis angka sifar Lembaran kerja IMPAK :
PUSAT OBJEKTIF Kad nombor __ / __ Menguasai
PEMBELAJARAN Diakhir pembelajaran murid boleh :
1. Menulis angka sifar dengan betul Kesepaduan: __ / __ Tidak Menguasai
AKTIVITI KE
1. Murid menulis angka sifar dengan cara yang betul. KD Pengukuhan :
MATEMATIK AWAL 2. Guru menerangkan penggunaan sifar dalam urutan nombor PFK

Refleksi Murid :

11.10 – 11.20
Refleksi Guru :
10 minit
REFLEKSI

Penutup : Beratur,pesanan dan nasihat, bacaan doa, bersalaman.


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PRASEKOLAH 1 (SK TAMAN PERLING 3) (2018)

MINGGU : 10 STRATEGI : PEMBELAJARAN DI PUSAT PEMBELAJARAN (KESELAMATAN DIRI) TARIKH : 8 MAC 2018 HARI : KHAMIS/THURSDAY

KESEPADUAN /
MASA/ TUNJANG STANDARD PEMBELAJARAN / OBJEKTIF / AKTIVITI IMPAK & CATATAN
BAHAN
7.30 - 7.50
Pentaksiran oleh
20 minit Bahan : Play doh & Kinestatic sand
guru.
MAIN BEBAS
1. Murid memberi ucap selamat, bacaan doa, mengambil kedatangan, menyanyi lagu Negaraku, Bangsa
7.50 - 8.10
Johor dan lagu sekolah. KEHADIRAN :
20 minit Modul Rutin Pagi
2. Menyanyi lagu ‘Good Morning’. Bersoal jawab tentang perasaan dan emosi pagi ini. ____ / 25
PERBUALAN AWAL
3. Modul Rutin Pagi.
(PFK 5.3.7) Mengamalkan sikap asertif bila menghadapi situasi yang tidak selamat IMPAK :
8.10 - 8.40 OBJEKTIF __ / __ Menguasai
30 minit Diakhir pembelajaran murid boleh :
1. Mengetahui cara menjaga kehormatan diri dengan betul __ / __ Tidak Menguasai
OUTDOOR AKTIVITI
1. Murid melakukan simulasi keadaan mengelakkan diri dari orang yang tidak dikenali. Pengukuhan :
(BM 1.2.3) Mengenal bunyi suku kata akhir yang sama
8.40 –9.20 OBJEKTIF IMPAK :
40 min Diakhir pembelajaran murid boleh : __ / __ Menguasai
PUSAT 1. Mengenal bunyi suku kata akhur yang sama dan sekurang-kurangnya 3 dari 5 suku kata
PEMBELAJARAN AKTIVITI Lembaran kerja __ / __ Tidak Menguasai
1. Guru mempamerkan kad suku kata.
BAHASA MALAYSIA 2. Guru menyebut bunyi suku kata akhir yang sama dan murid mengikut membaca Pengukuhan :
3. Guru memberi latihan pengukuhan kepada murid

(BI 1.5.5) Listen to and role simple stories.


OBJEKTIF IMPAK :
9.20 –9.50
The end of lesson children able to: __ / __ Menguasai
30 minit Chart ABC
1. Listen and enjoy nursery rhymes
AKTIVITI : __ / __ Tidak Menguasai
BAHASA INGGERIS
1. Children story about fire engine and rescue
Pengukuhan :
9.50 – 10.20 R E H A T
30 minit KUDAPAN / DOA / KEBERSIHAN
STESEN 1
10.20 – 11.10 (PFK 5.1.3) Mengenalpasti objek atau bahan yang boleh mendatangkan bahaya di lokasi sekolah IMPAK :
1 Jam 20 min Objektif __ / __ Menguasai
PUSAT Diakhir pembelajaran murid boleh : Big books
PEMBELAJARAN 1. Mengenalpasti objek atau bahan yang boleh mendatangkan bahaya di lokasi sekolah __ / __ Tidak Menguasai
Aktiviti
FIZIKAL DAN PENJAGAAN 1. Guru bersoaljawab dengan murid mengenai objek bahaya di sekolah seperti di kawasan bilik air, dapur, Pengukuhan :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PRASEKOLAH 1 (SK TAMAN PERLING 3) (2018)

KESIHATAN kawasan taman permainan

STESEN 2
SAINS AWAL (ST 1.1.2)
Menunjukkan sikap sistematik bekerjasama, bertanggungjawab IMPAK :
Puppet __ / __ Menguasai
OBJECTIVES
At the end of the learning, students can: Lego set __ / __ Tidak Menguasai
1. Demonstrate scientific attitude
ACTIVITIE Pengukuhan :
1. Role games ( children give thanks to teachers and friends)
2. Playing in group
STESEN 3
KTI 1.1.4) Memanipulasi bahan secara kreatif untuk penghasilan karya dengan bimbingan

OBJECTIVES IMPAK :
KEATIVITI & ESTETIKA At the end of the learning of students can: __ / __ Menguasai
1. Demonstrate a creative idea in production work.
ACTIVITIES __ / __ Tidak Menguasai
1. Pupils make prints of palms / fingers cop water color, brush,
drawing paper
Refleksi Murid :
11.10 – 11.20
10 minit Refleksi Guru :
REFLEKSI
Penutup : Beratur,pesanan dan nasihat, bacaan doa, bersalaman.

Das könnte Ihnen auch gefallen