Sie sind auf Seite 1von 19

DAS CONSULTANTS

Civil & Structural Engineers


DOCUMENT NO. DATE
PROJECT NAME: HI-TECH CYCLE VALLEY
1000kl-30m 12-Jun-2019

Design of stagging type supporting structure for DESIGNED CHECKED PAGE


STRUCTURE:
1000 KL capacity OHT 30m Height LOGA DAS
Design of 1000KL capacity OHT
Location of tank Distt. Dhanansu, Ludhiana, Punjab
DATA:
NAME VALUES
Capacity of tank va 1020.76 KL v 1000 KL
Tank top diameter (Clear) Hence safe td 14 m
Thickness of side wall at top ti 0.2 m
Diameter of stagging (Clear) ds 10.0 m
Side Wall height swh 5.3 m
Inclined wall vertical height ish 2.25 m
Rise of top dome h 2.25 m
Thickness of top dome tt 0.125 m
Radius of Top Dome R1 forom the equation = h(2R1 - h) = (td/2)^2
R1 = ((td/2)^2+h^2)/2h = 11.95 m
Rise of bottom dome bdh 2m
Thickness of bottom dome bst 0.2 m
Radius of bott. Dome R2 from the equation = bdh(2R2 - bdh) = (ds/2)^2
R2 = ((ds/2)^2+bdh^2)/2bdh = 7.25 m
Ring Beam Details
Top ring beam
Depth of top ring beam = trd 0.35 m
Width of top ring beam trb 0.35 m
Middle ring beam
Depth of midle ring beam = mrd 0.3 m
Width of middle ring beam = mrb 0.45
Bottom ring beam =
Bottom ring beam width = brb 0.6 m
Bottom ring beam depth = brd 1 m

Inclined slab
Inclined slab thickness = Ist 0.25 m
Inclined slab height = Ish 2.25 m 3.182
Angle of inclination = 45 deg 45 deg
Inclined length of the slab = 3.182 m

Staging Details
(Top of footing to c/l of bottom ring
Height of staging = hs 30 m beam)

Depth of foundation = df 3 m (Below GL)

No. of Columns = 10 Nos.


Dia. Of column = 0.6 m

No. of ties provided = 8 nos. Intermediate ties


DAS CONSULTANTS
Civil & Structural Engineers
DOCUMENT NO. DATE
PROJECT NAME: HI-TECH CYCLE VALLEY
1000kl-30m 12-Jun-2019

Design of stagging type supporting structure for DESIGNED CHECKED PAGE


STRUCTURE:
1000 KL capacity OHT 30m Height LOGA DAS
Size of tie beams
Width = 0.3 m
Depth = 0.45 m

2
Net SBC of the soil assumed = 8.65 t/m

Materials and Permissible stresses


2
Allowable stress in steel rst 130 N/mm
2
Grade of concrete M 30 N/mm
Allowable bending tensile stress in concrete allowbt 2 N/mm2
Allowable direct tensile stress in concrete allowdt 1.5 N/mm2
Allowable bendinding compressive stress in concrete cbc 10 N/mm2
2
Allowable direct compressive stress in concrete allowdc 8 N/mm
Height of free board hf 0.3 m
Angle of inclination of inclined wall th 45 deg.

TANK DETAILS
Capacity of tank = v 1000 kL

Dia of stagging/shaft = ds 10.60 m (c/c of Columns)


Dia of tank = td 14.2 m (c/c OF walls)
Top slab /dome
Thickness of top dome = tst 0.125 m
Height of dome (D/6 approx) = h 2.3125 m (up to Slab middle.)
Radius of Top Dome R1 forom the equation = h(2R1 - h) = (td/2)^2
R1 = ((td/2)^2+h^2)/2h = 12.06 m

Volume calculations
Free board proposed 0.45 m (Proposed)
volume of cylindrical portion πx (td /4)x (swh+trd+mrd)
2
153.939 846.665
(πx ish/12) x (td + ds + td x ds)
2 2
volume of concical portion 256.826
πx (bdh /3)x (3R2 - bdh)
2
deduct for vol. of bott. dome portion 82.729

side wall height (swh) = 5.3 m (between top and middle ring beams)
Total net volume = va 1020.76 kL
Hence the side wall height proposed is adequae

Dead Load calculations:


DAS CONSULTANTS
Civil & Structural Engineers
DOCUMENT NO. DATE
PROJECT NAME: HI-TECH CYCLE VALLEY
1000kl-30m 12-Jun-2019

Design of stagging type supporting structure for DESIGNED CHECKED PAGE


STRUCTURE:
1000 KL capacity OHT 30m Height LOGA DAS
Volume of concrete
2
Surface area of top dome 2 x π x Rt x h st 168.94 m
Concrete vol.of top dome st*tt 21.118 cum
Concrete vol.of top ring beam pi()*(td+trb)*trb*trd 5.523 cum
Concrete vol.of vertical wall pi()*(td+(ti+tii)/2)*(ti+tii)/2*(swh-trd) 47.288 cum
Concrete vol.of middle ring beam pi()*(td+mrb)*mrb*mrd 6.129 cum
concrete vol.of concial shell pi()*(td/2+ds/2)*ist*ish/sin(th*p1()/180) 30.99 cum
Concrete vol.of bottom dome sti*bst 18.222 cum
Surface area of bottom dome 2*pi()rb*bdh sti 91.107
Concrete vol.of bottom ring beam pi()*ds*brb*brd 19.981 cum
Concrete vol.of balcony bw*0.1*pi()(td+mrb+bw) 1.65 cum
total volume of concrete 150.901 cum

Total dead load due to tank portion up to the bottom ring beam level
= 150.901 x 25 = 3772.53 kN
Load due to water = 1020.76 x 10 = 10207.6 kN
Load due to staging:
Columns = 33 x 10 x 0.283 x 25
= 2334.75 kN
Tie beam =
3.276 x 10 x 8 x 0.135 x 25
= 884.52 kN
Angle between columns = 36 deg
Length of each beam = 3.276 m

CG of the Empty tank above the bottom ring beam:


= 577.599
21.118 x 9.693 = 204.697
5.523 x 7.975 = 44.046
47.288 x 5.15 = 243.534
6.129 x 2.35 = 14.404
30.99 x 1.468 = 45.494
18.222 x 1.401 = 25.53
-19.981 x 0.5 = -9.991

CG of empty tank = 5.195 m from the top of bott. Ring beam

Parameters of Spring Mass model:


3
Total Volume of water = 1020.76 m
Mass of water = 1020762 kgs
Inner diameter of tank (D)= 14 m

Equivalent height of circular cylinder (h) = 6.631 m


DAS CONSULTANTS
Civil & Structural Engineers
DOCUMENT NO. DATE
PROJECT NAME: HI-TECH CYCLE VALLEY
1000kl-30m 12-Jun-2019

Design of stagging type supporting structure for DESIGNED CHECKED PAGE


STRUCTURE:
1000 KL capacity OHT 30m Height LOGA DAS

For h/D = 0.474


mi/m = 0.52
mi = 530796 kgs
mc/m = 0.46
mc = 469551 kgs
hi/h = 0.8
hi = 5.305 m
hi*/h 0.375
hi* = 2.487 m
hc/h 0.55
hc = 3.648 m
hc*/h 0.75
hc* = 4.974 m
Cc = 3.25
Ci = 4.3
Mass of Empty container and 1/3 of stagging = 493946 kg

STAAD Space frame Analysis has been performed considering the staging and with a rigid link at top.
The diflection of staging for unit horizontal load applied at the top of rigid link is
with 10 kN load 0.00188 m (From STAAD analysis)
The lateral stiffness (ks) = 5307.86 kN/m

Calculation of Time periods:


Impulsive time period (Ti) = 2π sqrt((mi+ms)/Ks)
Ti = 2.761 sec
Covective time period (Tc) = Cc x sqrt(D/g)
Tc = 5.137 sec

Calculation of Horizontal seismic coeficients


Design horizontal seismic coefficient for impulsive mode =(Ah)i = (Z I /2 R) x (Sa/g)
Where Z = 0.24 for Zone IV S/g values
R= 2.5 For SMRF For hard soils
I= 1.5 2.5 for T<0.4
Sa/g = 0.605 for soft soil 1.00/T for T>0.4
For medium soils
(Ah)i = 0.0436 2.5 for T<0.55
1.36/T for T>0.55
For soft soils
2.5 for T<0.67
1.67/T for T>0.67
Design horizontal seismic coefficient for Convective mode =(Ah)c = (Z I /2 R) x (Sa/g)
DAS CONSULTANTS
Civil & Structural Engineers
DOCUMENT NO. DATE
PROJECT NAME: HI-TECH CYCLE VALLEY
1000kl-30m 12-Jun-2019

Design of stagging type supporting structure for DESIGNED CHECKED PAGE


STRUCTURE:
1000 KL capacity OHT 30m Height LOGA DAS
Where Z = 0.24 for Zone IV
R= 2.5 For SMRF
I= 1.5
Sa/g = 0.326 for soft soil

(Ah)c = 0.0235

Sloshing wave height


dmax = (Ah)c x R x D/2
= 0.412 m
Freeboard proposed = 0.45 m > 0.412 m
HENCE OKAY

Calculation of Base Shear:


Base shear at the bottom of the staging in impulsive mode =
Vi = (Ah)i x (mi+ms) x g
Vi = 438.299 kN
Base Shear in convective mode
Vc = (Ah)c x (mc) x g
Vc = 108.248 kN
Total base shear = 451.468 kN

Calculation of Base moments (about the bottom of footing)


Overturning moment at the base of staging in impulsive mode
Mi* = (Ah)I {mi (hi* + hs) +ms hcg} g

Mi * = 16126 kNm
Similarly Overturming moment in convective mode
Mc* = (Ah)c mc (hc* + hs) g
4110.6 kNm

Total Overturning moment = M* = Sqrt(Mi*^2 + Mc*^2)


M*= 16641.7 kNm

Load due to foundation


Outer diameter of raft = 18.2 m
Inner diameter of raft = 0.0 m (Full raft)
Thickness of Raft = 1.2 m
Load due to raft = 312.187 x 25 = 7804.68 kN
Overburden soil load on raft/annular foundation
Overburden soil load on foundation =
Height of soil fill above raft = 1.8 m
DAS CONSULTANTS
Civil & Structural Engineers
DOCUMENT NO. DATE
PROJECT NAME: HI-TECH CYCLE VALLEY
1000kl-30m 12-Jun-2019

Design of stagging type supporting structure for DESIGNED CHECKED PAGE


STRUCTURE:
1000 KL capacity OHT 30m Height LOGA DAS
= 468.28 x 18 = 8429.04 kN
Net overburden soil load = 8429.04 kN
Load due to water = 10207.6 kN
Summary of loads:
Load due to tank portion = 3772.53 kN
Load due to stagging/shaft = 3219.27 kN
Load dut to raft = 7804.68 kN
Load due to water = 10207.6 kN
Load due to soil overburden = 8429.04 kN
Horizontal load due to seismic = 451.468 kN
Moment due to Seismic effects = 16641.7 kNm

Pressure on foundation soil


P/A + M/Z
2
Area of foundation = 260.156 m
2
Section modulus = 591.853 m
96.1119 + 28.1179
2
Pmax. = 124.23 kN/m (Without Soil load on raft)
2
Pmin. = 67.994 kN/m
2 2
SBC with seismic load combination = 129.75 kN/m > 124.23 kN/m
HENCE OKAY

Analysis for Tank Empty condition:


Mass of empty container + 1/3 of staging (ms)= 493946 kg
Stiffness of staging (ks) = 5307.86 kN/m
Impulsive Time period (Ti) = 2π sqrt((ms)/Ks)
= 1.917 sec
Calculation of Horizontal seismic coeficients
Design horizontal seismic coefficient for impulsive mode =(Ah)i = (Z I /2 R) x (Sa/g)
Where Z = 0.24 for Zone IV S/g values
R= 2.5 For SMRF For hard soils
I= 1.5 2.5 for T<0.4
Sa/g = 0.872 for soft soil 1.00/T for T>0.4
For medium soils
(Ah)i = 0.0628 2.5 for T<0.55
1.36/T for T>0.55
For soft soils
2.5 for T<0.67
1.67/T for T>0.67
Base Shear (Vi)= (Ah)I x ms x g
Vi = 304.305 kN
Moment at base (M*) = (Ah)I x ms x hcg x g
DAS CONSULTANTS
Civil & Structural Engineers
DOCUMENT NO. DATE
PROJECT NAME: HI-TECH CYCLE VALLEY
1000kl-30m 12-Jun-2019

Design of stagging type supporting structure for DESIGNED CHECKED PAGE


STRUCTURE:
1000 KL capacity OHT 30m Height LOGA DAS
(hcg = height up to cg of tank from foundation)
M* = 11622.9 kNm
Pressure on foundation soil
P/A + M/Z
2
Area of foundation = 260.156 m
2
Section modulus = 591.853 m
56.8754 + 19.6382
2
Pmax. = 76.5135 kN/m (Without Soil load on raft)
2
Pmin. = 37.2372 kN/m
2 2
SBC with seismic load combination = 129.75 kN/m > 76.5135 kN/m
HENCE OKAY

Staging details
Height of staging above GL = 16 m
Foundation level = 3 m (Below GL)
No. of columns proposed = 6 m
Dia of columns = 0.65 m
No. of bracings = 4 nos.
Spacing of bracings = 4 m
Length of beam in bracings = 3.14 m

Design of raft :
Clear Dia of staging = 10.0 m
Column size = 0.6 m
Effective dia of staging = 10.6 m
Assume projection beyond C/L of column = 3.8
Dia of raft provided d 18.2 m
Overall depth of raft dr 1.200 m
Dia of bottom bars db 20 mm
spacing of bottom bars arranged as mesh space 150 mm 170
Dia of tob bars dbi 20 mm
spacing of top bars arranged as mesh spacei 150 mm
Effective depth provided(de) de 1115 mm

As pe the book of " Tall chimneys by S.N Manohar"

Bending moemnt coefficients for uniform pressure is as given below

for UNIFORM PRESSURE FOR MOMENT


MR MT MR MT
β f=0 f=β f=β f=1 f=β f=β f=1
DAS CONSULTANTS
Civil & Structural Engineers
DOCUMENT NO. DATE
PROJECT NAME: HI-TECH CYCLE VALLEY
1000kl-30m 12-Jun-2019

Design of stagging type supporting structure for DESIGNED CHECKED PAGE


STRUCTURE:
1000 KL capacity OHT 30m Height LOGA DAS
0.60 -1.799 -8.886 -5.061 -2.975 -7.4 -3.127 -1.19
0.65 1.166 -7.152 -2.663 -1.647 -5.715 -2.276 -0.947
0.616 -0.851 -8.332 -4.294 -2.551 -6.861 -2.855 -1.113

Where βa = radius of staging


f = r/a
a= 9.1 m
β= 0.616

f=0 = moment at centre (i.e r = 0)


f =β = Moment at shaft location
f =1 = cantilever tip

2
moment = coeff. X Pa /100
Radial moment:
Radial moment at shaft = -663.146 + -159.755 = -822.901 kNm
Moment at centre = -67.7313 + 0 = -67.7313 kNm

Circumfrential moment:
Moment at cantileve tip = -203.035 + -25.9156 = -228.95 kNm
Moment at centre = -341.761 + -39.2772 = -381.038 kNm

Maximum design bending moment in radial direction


= 822.901 kNm

Maximum design moment = 822.901 kNm


Following combinations considered
1. 1.5 (DL+EL)
Ultimate moments
Radial moment:
Radial moment at shaft = -1234.35 kNm/m
Moment at centre = -101.597 kNm/m

Circumfrential moment:
Moment at cantileve tip = -343.426 kNm/m
Moment at centre = -571.557 kNm/m
Overall depth provided = 1200 mm
Effective depth = 1200 - 75 - 10
= 1115 mm
2
Mu/bd = 0.993 say 1.00
DAS CONSULTANTS
Civil & Structural Engineers
DOCUMENT NO. DATE
PROJECT NAME: HI-TECH CYCLE VALLEY
1000kl-30m 12-Jun-2019

Design of stagging type supporting structure for DESIGNED CHECKED PAGE


STRUCTURE:
1000 KL capacity OHT 30m Height LOGA DAS
from Table-4 of SP-16 % of settel required = 0.24 %
2
Area of steel required = 2676 mm
2
minimum area of steel ( @ .12%) = 1338 mm
2
Reinforcement equired = 2676 mm
2
Provide 20 dia bars 200 mm c/c top and bottom mesh 1571 mm
2
20 dia bars 200 mm c/c radially fo a length of 2.0m 1571 mm
2
total reinforcement provided at critical section= 3142 mm
2
3142 > 2676 mm
HENCE SAFE

Maximum Ultimate design bending moment in CIRCUMFRENTIAL direction


= 571.557 kNm

Maximum design moment = 571.557 kNm


Thickness of slab provided= 1.200 m
e. depth = 1115 - 20 - 10
= 1085 mm
2
Mu/bd = 0.486 say 0.50
Percentage Area of steel required = 0.117 %
2
Area of steel required = 1270 mm
2
minimum area of steel ( @ .12%) = 1302 mm
2
Reinforcement equired = 1302 mm
2
Provide 20 dia bars 200 mm c/c top mesh 1571 mm
2
total einforcement provided at critical section= 1571 mm
2
1571 > 1302 mm
HENCE SAFE

DESIGN OF TANK

2
Allowable stress in concrete under bending cbc 10 N/mm

Design of top dome


Thickness of top dome tt 0.125 m
2
Live load on top dome li 0.75 kN/m
Diameter of steel bars dia 8 mm

Radius of top dome Rt 11.95 m


φ = 0.62583 rad 35.858 deg
sin φ = 0.58578 Cos φ 0.81047
Surface area of top dome 2 x π x Rt x h st 168.94 m
2

2
weight of top dome& finishings (tt x 25 + 0.50) wt 3.625 kN/m
DAS CONSULTANTS
Civil & Structural Engineers
DOCUMENT NO. DATE
PROJECT NAME: HI-TECH CYCLE VALLEY
1000kl-30m 12-Jun-2019

Design of stagging type supporting structure for DESIGNED CHECKED PAGE


STRUCTURE:
1000 KL capacity OHT 30m Height LOGA DAS
2
d.l and live load per span wt+Li twt 4.375 kN/m
Meridional thrust wx Rt/(1+cos(φ)) mt 28.878 kN/m
circumferencial thrust wx Rt x (cos(φ)-(1/(1+cos(f))) ct 13.496 kN/m
2
meridianal stress mt*1000/(tt*1000*1000) ms 0.232 N/mm
2
circumferencial stress ct*1000/(tt*1000*1000) cs 0.108 N/mm
the stresses are compressive and with in permissible limits
min.percentage of steel IF(ds<=15, 0.24%,0.35%) mpt 0.24 %
2
area of steel req MPt*tt*1000*1000/100 ast 300 mm
spacing of steel pi()*dia^2/4*1000Ast sp 168 mm c/c
Adopt a spacing of 150 mm c/c
Summary
2
Area of steel required ast, req 300 mm
Spacing of steel bars Provided spp 150 mm
minimum % steel mpt 0.24 %
2
meridional stress ms 0.232 N/m
2
circumferencial stress cs 0.108 N/m

Design of top ring beam


hoop tension in the top ring beam mt*cth*(td/2) ht 163.834 kN/m
2
Area of hoop reinforcement ht*1000/rst Astr 1261 mm
2
Area of steel provided 16 dia bars 8 nos Astp 1609 mm

Modular ratio m= 280/3 σ cbc = 9.334


depth width
Size of top ring beam = 0.35 x 0.35
2
Tensile stress in concrete ht*1000/(trb*trd)*10^6+(m-1)*Astp),tss 1.206 mm

Summary
Top ring beam breadth trb 0.35 m
Top ring beam depth trd 0.35 m
Dia of steel bars trds 16 mm
Number of bars tmb 8 no.s
Area of steel is provided safe astp 1609 mm2
Hoop tension in the top ring beam ht 163.834 kn/m
Tensile stress in the concrete tensile stress with in limits tss 1.206 N/mm2
Privide 2L - Y10 dia stirrups @ 150 mmc/c

Design of side wall


Bending moment coefficient from table 10 of is:3370(pt IV)
H^2/(Dxt)= swh^2/(td*(ti+tii)/2) hdr 10.033
2
permissible tensile stress in concrete = 2 N/mm
2
Permissble stress in steel = 130 N/mm
DAS CONSULTANTS
Civil & Structural Engineers
DOCUMENT NO. DATE
PROJECT NAME: HI-TECH CYCLE VALLEY
1000kl-30m 12-Jun-2019

Design of stagging type supporting structure for DESIGNED CHECKED PAGE


STRUCTURE:
1000 KL capacity OHT 30m Height LOGA DAS
2
Permissible stress in bending compression = 10 N/mm
modular ratio = 280/3 X σcbc = 9.334
k= 0.418 j= 0.861
Q= 1.8
Thickness of side wall = 0.2 m
e. depth = 200 - 50 - 5
= 145 mm
BM.
Height from top Coeff. BM thk. Req. Ast
2
c x swh m knm mm mm
0.1*swh 0.53 0 0 0 0
0.2*swh 1.06 -1.6E-06 -0.003 3 -1
0.3*swh 1.59 0.0001 0.149 22 10
0.4*swh 2.12 0.0004 0.591 43 37
0.5*swh 2.65 0.00069 1.033 56 64
0.6*swh 3.18 0.00189 2.814 92 174
0.7*swh 3.71 0.00289 4.303 114 266
0.8*swh 4.24 0.0028 4.164 112 257
0.9*swh 4.77 -0.00119 -1.77 73 -110
1.0*swh 5.3 -0.01217 -18.119 234 -1117

Note: Average of 1.00 and 0.9x swh is considered as the maximum design moment
Maximum Design negative moment = 9.945 kNm/m

Design of Vertical Reinforcement:


Note: Thickness Required for UNCRACKED section
(Ave. of 1 &
2
Maximum negative steel 0.9swh) wsas -613.5 mm
2
Maximum positive steel osas 266 mm
Area of steel at mid height mhasi 64 mm2

Maximum negative steel


2
Minimum area of steel = 240 mm
Provide 12 mm dia bars @ 185 mm c/c
however provide @ 150 mm c/c
2
Ast provided= 754 mm

Maximum negative steel


2
Minimum area of steel = 240 mm
Provide 12 mm dia bars @ 426 mm c/c
however provide @ 150 mm c/c
2
Ast provided= 754 mm
DAS CONSULTANTS
Civil & Structural Engineers
DOCUMENT NO. DATE
PROJECT NAME: HI-TECH CYCLE VALLEY
1000kl-30m 12-Jun-2019

Design of stagging type supporting structure for DESIGNED CHECKED PAGE


STRUCTURE:
1000 KL capacity OHT 30m Height LOGA DAS
Hydrodynamic Pressure on tank wall:
Impulsive hydrodynamic pressure:
piw = Qiw(y) (Ah)I ρ g h cos φ
Where, Qiw(y) = 0.866 { 1 -(y/h)2 }tan h [ 0.866 (D/h)]
ρ= Mass density of liquid
φ= Circumfrential angle
y= Distance of a point on tank wall from the bottom of tank wall
h/D = 0.379
From fig. 9 a of IS:1893 (Part-2)
h/d Qiw Qcw
0.25 0.87 0.39
0.5 0.81 0.175
0.379 0.84 0.28
φ= 0
2
piw = 1.905 kN/m

Convective hydrodynamic pressure:


pcw = Qcw(y) (Ah)c ρ g h D [1-(1/3)cos φ] cos φ
2

Qcw(y)= 0.5625 (Cos h[3.674 -(y/D)])/(Cos h[3.674 -(h/D)])


Qcw(y)= 0.264
2
pcw = 3.011 kN/m
2
Resultant pressure = 3.564 kN/m
Pressure due to Wall Inertia:
Pww = (Ah)i t ρm g
2
Pww = 0.314 kN/m

2
Total Pressure due to hydrodynamic effects = 3.878 kN/m

hoop tension coefficients from table 9 of is:3370 (partIV)


T=coeff*w*swh*td/2
H^2/(d*t) hdr 10.033
Force
Hoop . due to Total
Height from top Coeff. Force Inertia Force thk. Req. Ast
c x swh m kN kN kN mm mm2
0 0 -0.00107 -0.396 27.146 26.75 14 206
0.1*swh 0.53 0.09798 36.352 27.146 63.498 32 489
0.2*swh 1.06 0.2079 77.132 27.146 104.278 53 803
0.3*swh 1.59 0.32282 119.766 27.146 146.912 74 1131
0.4*swh 2.12 0.43687 162.079 27.146 189.225 95 1456
0.5*swh 2.65 0.54202 201.089 27.146 228.235 115 1756
DAS CONSULTANTS
Civil & Structural Engineers
DOCUMENT NO. DATE
PROJECT NAME: HI-TECH CYCLE VALLEY
1000kl-30m 12-Jun-2019

Design of stagging type supporting structure for DESIGNED CHECKED PAGE


STRUCTURE:
1000 KL capacity OHT 30m Height LOGA DAS
0.6*swh 3.18 0.60833 225.691 27.146 252.837 127 1945
0.7*swh 3.71 0.58973 218.789 27.146 245.935 123 1892
0.8*swh 4.24 0.43941 163.02 27.146 190.166 96 1463
0.9*swh 4.77 0.17953 66.605 27.146 93.751 47 722
2
Maximum hoop steel has 1945 mm
Maximum hoop tension hopt 252.837 kN/m
2
Minimum area of steel = 480 mm
Provide 12 mm dia bars @ 117 mm c/c
however provide @ 115 mm c/c
2
Ast provided= 984 mm

Summary
Thickness of side wall at top ti 0.2 m
Thickness of side wall at bottom thk is adequate hoop tii 0.2 m
Dia of vertical steel on water face vsd 12 mm
spacing bars wfs 150 mm
Dia of vertical steel on outer face vsdi 12 mm
spacing of bars ofs 150 mm
Dia of hoop steel bars hsd 12 mm
spacing of bars on each face sphs 115 mm
2
vertical steel on water face wsas 754 mm
vertical steel on outer face osas 754 mm2
vertical steel at mid height mhasi 754 mm2
Total hoop steel for two faces has 1968 mm2
Area of hoop steel provided two faces hasp 1968 mm2
2
Hoop tensile stress in concrete tsc 0.691 N/mm
Maximum hoop tension hopt 252.837 kN/m
Maximum moment on water face 9.945 kNm
2
Maximum bending tensile stress in concrete btsc 1.492 N/mm

Design of middle ring beam


Load due to at top dome st*twt 739.113 kN
Load due to top ring beam pi() x(td+trb) x trb x trd x 25 138.064 kN
Load due to cylindrical wall pi()x(td+(ti+tii)/2)x(ti+tii)/2xswhx25 1182.18 kN
self weight of middle ring beam pi()*(td+mrb)*mrb*mrd*25 153.212 kN
Weight of balcony and live load pi()*(td+2*tii+bw)*bw*4.75 78.083 kN
total vertical load vlmrb 2212.57 kN
Load per unit length of beam vlmrb/(pi()*(td+mrb)) vlpm 48.74 kN/m
Horizontal compo.of inclined reaction vlpm/TAN(th*pi()/180)) hpt 48.74 kN/m
Hoop tension due to vertical load hpt*(td+tii)/2 hoptv 346.054 kN
Hoop tension due to water pressure (10*swh*mrd*(td+tii)/2) hoptw 112.89 kN
Total Hoop tension on middle ring beam thopt 458.944 kN
DAS CONSULTANTS
Civil & Structural Engineers
DOCUMENT NO. DATE
PROJECT NAME: HI-TECH CYCLE VALLEY
1000kl-30m 12-Jun-2019

Design of stagging type supporting structure for DESIGNED CHECKED PAGE


STRUCTURE:
1000 KL capacity OHT 30m Height LOGA DAS
2
Area of steel req thopt*100/rst 3530.34 mm
hopst
2
Area of steel Provided 3926.99 mm
Hoop tensile stres in ring beam thopt*1000/(mrb*mrd*10^6+(m-1)*hopsp)
2
hoti 2.737 N/mm

Depth of middle ring beam tensile stress with in limits Mrd 0.3 m
Breadth of middle ring beam tensile stress is=1.36 Mrb 0.45 m
Balcony with bw 0.35 m
Dia of hoop steel bars provided hsbia 25 mm
Number of hoop bars proided nhb 8 8
2
Area of hoop steel provided hopsp 3926.99 mm
Total hoop tension due to vertical load and water thopt 458.944 kN
Hoop tensile stres in concrete hati 1.36 n/mm2
stirrups provide 2L-Y10mm dia @200 mm c/c

Design of conical side walls (shell)


Inclined slab thk ist 0.25 m
Dia of steel bars hsdi 12 mm
spacing hoop bars on both faces hssp 200 mm
Dia of radial steel bars rsdi 16 mm
spacing of radial bars on both faces rssp 125 mm
height of cone ish 2.25 m
slope of the conical shell in radians thr 0.7854 radians
2
Area of hoop steel req ash 821.154 mm
Area of radial steel asri 2721.7 mm2
maximum hoop tension mhf 106.75 kN/m
maximum hoop tensile stress hts 0.42 n/mm2

Calculation
Load from top dome = mt x cos(φ) = 23.405 kN/m
Load due to self weight of ring beam = = 3.063 kN/m
Load due to side wall = 26.5 kN/m
Weight of top dome, ring beam, side wall and middle ring beam = 2212.57 kN
Weight of water over inclined shell

pi()/3*((td/2)^2+(td/2xds/2)+(ds/2)^2xish - (pi() x (ds^2/4) x ish))*10 +(pi()*(td^2-ds^)/4x swh x 10)


= 3614.25 kN
self weight of inclined sheel pi()*(td/2+ds/2)*ist*ish/sin(th*p1()/180)*25
Wis = 749.737 kN
Total load on the conical slab tlcs = 6576.56 kN
Total load per unit length tIcs/(pi)*ds tlrb = 209.338 kN/m
Meridional thrust tlrb/SIN(th) npi = 296.049 kN/m
DAS CONSULTANTS
Civil & Structural Engineers
DOCUMENT NO. DATE
PROJECT NAME: HI-TECH CYCLE VALLEY
1000kl-30m 12-Jun-2019

Design of stagging type supporting structure for DESIGNED CHECKED PAGE


STRUCTURE:
1000 KL capacity OHT 30m Height LOGA DAS
Hoop tension in the shell
= 10(swh+ish-y)+25*ist*cos(θ))*(ds/2+y/tan(θ))/sin(θ)
Hoop tension at bottom of inclined slab y= 0 106.75 kN/m
Hoop tension at 1/4 ht from bottom y= 0.563 104.639 kN/m
Hoop tension at middle inclined slab y= 1.125 102.531 kN/m
Hoop tension at 3/4 ht from bottom y= 1.688 100.42 kN/m
Hoop tension at top of inclined slab y= 2.25 98.3125 kN/m
Maximum Hoop tension = 106.75 kN/m
2
Area of hoop steel req ash = 821.154 mm /m
2
Minimum area of steel = 600 mm
Provide 12 mm dia bars @ 276 mm c/c
however provide @ 200 mm c/c
2
Ast provided= 566 mm

Design of inclined slab for bending


2
Load on the slab per meter (tics/(pI()*(td+tii+ds)/2) lis 173.007 kN/m
Bending moment lis*ish/(SIN(th*pI()/1800)/10 55.051 kNm
Bm due to compression
vlpm/SIN(th*pI()/180)*(ist-0.045-rsdi/2000-ist/2) 4.963 kNm
bmis 60.014 knm
Thickness required for un-cracked sqrt(6*bmis*10^3/(allowbt))istr 424.314 mm
Area of steel required bmis*10^6/(tst*j*(ist*1000-45-rsdi/2))
2
asri 2721.7 mm
Minimum % steel (0.24 or 0.35)/2 0.12 %
2
Minimum area of steel asr 300 mm

Bending (t) stress in the conical shell 6*bms*10^3/(ist*1000)^2 bts 5.762 N/mm2
Hoop tensile stress in the conical shell
2
tcmax*1000/(ist*1000*1000+(m-1)*1000/(hssp)*pi()*(hsdi)^2/4*2) hts 0.42 N/mm
Provide 16 mm dia bars @ 148 mm c/c
however provide @ 125 mm c/c
2
Ast provided= 1609 mm

Design of bottom dome


Thickness of bottom dome bst 0.2 m
Dia of steel bars bdia 10 mm
spacing steel bars in two layers spsi 150 mm
Minimum percentage of steel mpti 0.12 %
Area of steel required asti 240 mm2
Meridional stress msi 1.445 N/mm2
Circumerencial stress csi 0.29886 N/mm2
the stresses are with in permissiable limits
DAS CONSULTANTS
Civil & Structural Engineers
DOCUMENT NO. DATE
PROJECT NAME: HI-TECH CYCLE VALLEY
1000kl-30m 12-Jun-2019

Design of stagging type supporting structure for DESIGNED CHECKED PAGE


STRUCTURE:
1000 KL capacity OHT 30m Height LOGA DAS
Calculations
Radius of bottom dome ((ds/2)^2+bdh^2)/2*bdh) Rb 7.25 m
sthi 0.69 cthi 0.707
φ2 = 43.631
Surface area of bottom dome 2*pi()rb*bdh sti 91.107 m2
Weight of bottomdome &finishings (bst*25+0.75)*sti wti 523.866 KN
Weight of water on bottom dome pi()*10*((ds/2)^2*(swh+ish)-(3*(ds/2)^2+bdh^2)*
*bdh/6-(isd)^2/4*(swh+ish-bdh)) wwi 5674.8 KN
2
Total unit load on bottom dome (wti+wwi)/sti twb 68.0372 kN/m
Meridional thrust twb*rb/(1+cthi) Mti 288.969 kN/m
Circumferencial thrust twb*rb*(cthi-1/(1+cthi)) Cti 59.7729 kN/m
Meeridional stress mti*1000/(bst*10^6) Msi 1.445 N/mm2
Circumferencial stress cti*1000/bst*10^6) csi 0.29886 N/mm2
min.percentage of steel (0.24 or 0.35) Mpti 0.24 %
Area of steel required / face mpti*bst*1000 Asti 240 mm2
Provide 10 mm dia bars @ 328 mm c/c
However provide @ 150 mm c/c

Total loads for Tank portion


Weight of top dome twt*ts 739.113 kN
Weight of top ring beam pi()(td+trb)trb*trd*25 138.063 kN
Weight of side wall pi()(td+(ti+tii)/2)*(ti+tii)/2*swh*25 60.633 kN
Weight of middle ring beam pi()*(td+mrb)*mrb*mrd*25 153.212 kN
Weight of inclined shell wis 749.737 kN
Weight of bottom dome wti 523.866 kN
Weight of water wwis+wwi 3614.25 kN
Load per meter up to bottom ring beam 173.013 KN/m
self weight of the beam brb*brd*25 15 KN/m
Total load per meter of Ring beam 188.013 KN/m
say 189 KN/m
Design of Bottom Ring Beam:
BM and Twisting moment in Circular Beams-Table 33.1-"Treasure of RCC design" by Sushil
Kumar
Design of ring beam at 30.00m level:

Max +ve B.M at the support =


Max Positive moment = 180.13 kN.m

Max -ve B.M at the mid span =


Max Negative moment = 115.083 kN.m

Max Torsion at the support (T) =


Max Torsion = 15.0109 kN.m
DAS CONSULTANTS
Civil & Structural Engineers
DOCUMENT NO. DATE
PROJECT NAME: HI-TECH CYCLE VALLEY
1000kl-30m 12-Jun-2019

Design of stagging type supporting structure for DESIGNED CHECKED PAGE


STRUCTURE:
1000 KL capacity OHT 30m Height LOGA DAS

Equivalent moment due to torsion = T x (1+ (D/b))


1.7
Euivalent moment = 15.0109 x 1.569 = 23.552 kNm
Design moment = 180.13 + 23.552 = 203.682 kNm
Reinforcement at Support:
Overall depth of the beam provided = 1000 mm
Effective depth of the beam = 1000 - 118
= 882 mm
e. cover = 30 + 8+ 16 + 64
= 118 mm
Grade of concrete adopted = M 30
Grade of steel = fe 500
Permissible stress in concrete = 10 N/mm2
Permissible stress in steel = 130 N/mm2
m= 9.334
n or k= 0.418
j= 0.87
Q= 1.819
Maximum BM = 203.682 kNm
Efective depth required = sqrt(BM/Q x b) = 334.627 mm
Overall depth provided = 1000 mm
Effective depth available = 882 mm > 334.627 mm
Hence, the section adopted is ADEQUATE
Overall depth provided = 1000 mm
Area of steel required = BM/σst x j x d
= 2041.84 mm2/m
Minimum area of steel @
0.24% = 2400 mm2/m (0.24% as per cl. 8.1.1 of IS:3370(part-2)-2009)
Required 25 bars 5 nos
However, Provide 6-T25 bars (Support at Top )

Reinforcement at Mid span:


Overall depth of the beam provided = 1000 mm
Effective depth of the slab = 1000 - 88
= 912 mm
e. cover = 30 + 10 + 16 + 32
= 88
Grade of concrete adopted = M 30
Grade of steel = fe 500
Permissible stress in concrete = 10 N/mm2
Permissible stress in steel = 130 N/mm2
m= 9.334
DAS CONSULTANTS
Civil & Structural Engineers
DOCUMENT NO. DATE
PROJECT NAME: HI-TECH CYCLE VALLEY
1000kl-30m 12-Jun-2019

Design of stagging type supporting structure for DESIGNED CHECKED PAGE


STRUCTURE:
1000 KL capacity OHT 30m Height LOGA DAS
n or k= 0.418
j= 0.87
Q= 1.819
Maximum Design BM = 138.635 kNm
Efective depth required = sqrt(BM/Q x b) =276.071 mm
Overall depth provided = 1000 mm
Effective depth available = 912 mm > 276.071 mm
Hence, the section adopted is ADEQUATE
Overall depth provided = 1000 mm
Area of steel required = BM/σst x j x d
= 1344.05 mm2/m
minimum area of steel @ 0.24% = 2400 mm2/m (0.24% as per cl. 8.1.1 of IS:3370(part-2)-2009)
Required T 25 bars @ 5
However, Provide 6-T25 bars (Mid Span at Top)
However, Provide 6-T32 bars (Mid Span at Bottom)

Design for Shear:


Maximum shear at a distance "d" from face of support = 313.05 kN
Torsion at critical distance =
Shear force at critical section = 313.05 kN
Torsional moment in beam = 15.0109 kNm
Equivalent shear force due to torsion = 1.6 x T /b = 40.029 kN
Design Shear force = 313.05 + 40.029 = 353.079 kN
Nominal shear stress( τv ) = 0.668

Width of beam = 600 mm


e. depth of beam = 912 mm
2
Area of Steel provided at critical section = 2454 mm
% of steel provided = 0.449 %
Permissible shear stress tc = From table 23 of IS 456-2000
% steel Stress
0.25 0.23
0.5 0.31
0.449 0.294

Shear o be resisted by steel = 192.203 kN

Adopt 4L- T 10 Stirrups @ 194 mm C/C


However, provide 4L-T10 Stirrups @ 150 c/c
Side face reinforcement on each face IF(brd>0.45,0.1*brb*brd/2*100,0) 300 mm2

Design of Staging:
DAS CONSULTANTS
Civil & Structural Engineers
DOCUMENT NO. DATE
PROJECT NAME: HI-TECH CYCLE VALLEY
1000kl-30m 12-Jun-2019

Design of stagging type supporting structure for DESIGNED CHECKED PAGE


STRUCTURE:
1000 KL capacity OHT 30m Height LOGA DAS
Staging is analysed and designed with STAAD program.
The input file is enclosed for ready reference.