Beruflich Dokumente
Kultur Dokumente
zada has to distribute 15 chocolates among 5 of her children sana,ada,jiya,amir and farhan. she has to make sure that sana gets at least 3 & at
most 6 chocolates.In how many ways can this be done?
a + b + c + d + e = 15
Atleast 3, to make a as atleast 3 replace a with (a+3) such that they it's atleast 3.
(a+3) + b + c + d + e = 15
a + b + c + d + e = 12
=> (12+5-1)C(5-1) = 16c4
now remove cases when it has more than 6. So replace a with a+7
(a+7) + b + c + d + e = 15
=> 12c4
39/2350
there are some other possibilities we need to look at before we are sure there are no other answers. He observed that (m-p-q) must be a factor
of 5pq, and he looked at the possibilities that (m-p-q) is 5, p, q, 5p, or 5q. But there are other possibilities, namely, 1, pq, and 5pq.
So the other possible factors don't yield any new solutions. gianlino's (3,11) and (11,3) are the only ones.
+ 2 + 3^2 + 4^6 + 5^4k +...50^4k
=> 1+2+9+6 +
(5+6+1+6+1)
+ 4(1+6+1+6+5+6+1+6+1)
= 169
So=> 9
There's an iQuanta shortcut for such types
|x| + |y| = n
=> 4n integer solns
2*2+1=5
5*2-1=9
9*2+1=19
19*2-1=37
37*2+1=75
=(107^90 - 76^90)mod61
=(46^90 - 15^90)mod61
=0.
1x3x5x7x....x97x99 (mod100)=...?
(100-1)×(100-2)..........(100+2)×(100+2)....
100-100/4=75
= 3 ^ 20 – 1
aab : 2*9/10(10c2*4!/3!)
aabb : 9/10(10c2*4!/2!2!)
a000 : 9
Total : 576
Janardhan deposited a certain sum of money in a fixed deposit account at k% p. a. interest being
compounded annually. If the interest accrued for the 3rd and 4th years is rs. 5000 and rs. 6250
respectively, what is the total interest accrued for the first two years?
6250-5000=1250
1250 is 25% of 5000.
hence rate of interest is 25%.
2nd year interest will be
5000=1.25x
x = 4000
1st year inetrest s
4000=1.25s
s=3200
total= 4000+3200=7200
Total : 10*10 = 100
Total : 100-25+5 = 80
As weight doubles between 20-40 kg, the speed reduces to half. So, any combination of these two would give the
same result.
Whereas, when weight reduces to 10kg, speed more than doubles. So, this is the required method of transport.
x(y-1) - y +1 = 1
x(y-1) -(y-1) = 1
(y-1)(x-1) = 1
=> 2(factors of 1)
the sum of a two digit number and the number obtained by reversing its digits is a square number.how
many such numbers a re there?
(10a+b)+(10b+a) = 11(a+b)
So 10 -2 = 8
Find the number of 3 digit natural numbers which are neither divisible by 4 nor 9 ?
900(3/4)(8/9) = 600
Q.A clock is set right at 8 am. The clock gains 10 mins in 24 hrs. What will be the true time when the clock
indicates 1 pm on the following day?
24 hr 10min = = 24hrs correct time
145/6 -> 24
29 ->? 4.8*6=28.8
12 4/5 =12:48 pm
aab types : 8
Now all these above 4 cases must have occured 3 times (3!/2!) each which gives total of 12
cases.
Remaining cases 180-12=168 cases have x y and z different and each solution must have
occurred 6 times(3!)
So 168/6=28 cases
These are 32 cases in which all three integers are positive out of which 28 cases have all
three integers different and the other 4 cases have two integers equal.
Now there is also a possibility where two of the three integers are negative.
For example when all the values are different(4×3×125 )and two out of three of them are
negative and that can be done in 3C2 = 3 ways. So for 28 above cases where all integers are
different and positive we will have 28×3 negative cases as well which gives total of
28×4=112 cases
Now there are 4 cases when two of three integers are equal for example (1×1×1500) and two
of the three can be negative
we will have 2 cases for negative(-1×-1×1500) and (1×-1×-1500) so we will have 2 negative
cases for each of these 4 cases which will give total of 4×3=12 cases
Total cases=112+12=124 120
Oa: 1/5 All wrong
4/20 = 1/5
Or
So 1/5.
For how many ordered pairs (a,b) will 2/a +3/b = 1/6 where a and b are even integers ?
Let a = 2x , b = 2y
2* factors of (2*3*3^2) - 1
N = Dx + 17
3N = 3Dx + 51
Also,
3N = Dy + 7
subtract D (y - 3x) = 44
D = 44 or 22
8N = 8Dx + 8 * 17
for D = 22/44 remainder is 4 in each case
Two sisters, Aparna and Sushma, were born on the same day of the week in two different years and they
celebrate their birthdays on the same day of the week every year. lf Aparna was born on 7th February
2005, then which of the following can be the date of birth of Sushma?
(A) 10th January, 2011
(B) 13th March,2012
(C) 7th March, 2006
(D) 24th January, 2009.
2000=5(400)+0...2^400*400!....6*last non-zero(400!)
16!=5(3)+1 : 2^3*3!*1! = 8
Ans : 8
Q. The best punctuation is that of which the reader is least conscious, for when punctuation, or lack of it,
________ itself, it is usually because it ________.
1) obtrudes, offends
2) enjoins, fails
3) conceals, recedes
4) effaces, counts
1 + (n-1)d = 1000
(n-1)d=999
so 8-1=7
Q. Since her face was free of ___ there was no way to ___ if she appreciated what had happened.
1) make-up, realize
2) expression, ascertain
3) emotion, diagnose
4) scars, understand
2
6-1248…
A. What's a jarwal?
B. The jarwal stared at her malevolently; saliva dripping from its gaping jaws, making its fearsome teeth
glistens in the harsh winter sunlight.
C. I don't know.
D. A bit like in Alien, only more like the maggot.
E. Something fierce and nasty.
F. A huge maggot-like beastie with a ferocious temper and huge teeth
A)ACEBDF
B)AECBDE
C)BACEDF
D)BACEFD
OA : D
The product of two numbers ‘231’ and ‘ABA’ is ‘BA4AA’ in a certain base system (where base is less than
10), where A and B are distinct digits. What is the base of that system?
a. 5
b. 6
c. 7
d. 8
e. 4
Let the base be 'n'. where (5<=n<=9) 2*n^2+ 3*n + 1 = (2*n + 1)(n + 1) So, the product of 231 and ABA (i.e
BA4AA) should be divisible by n+1. Now, BA4AA =B*n^4+A*n^3+4*n^2+A*n+A (=f(n)), when divided by n+1
leaves a remainder of f(-1) i.e B-A+4-A+A =B-A+4 =0 or (n+1) {as the number is divisible by n+1} Now, consider
the product 231*ABA =(2*n^2 + 3*n + 1)(A*n^2 + B*n + A) = 2*A*n^4 + (3*A + 2*B)*n^3 + (3*B + 2*A + A)*n*2
+ (B+3*A)*n + A = B*n^4+A*n^3+4*n^2+A*n+A by comparing we find that B>A. Therefore, => (B - A) + 4 = (n
+ 1) => (B - A) = n - 3 Maximum value of B is (n - 1) {as (n - 1) is the highest possible digit in base n} => (A, B) =
(1, n - 2), (2, n - 1) (2*n^2 + 3*n + 1)(A*n^2 + B*n + A) = 2*A*n^4 + (3*A + 2*B)*n^3 + (3*B + 2*A + A)*n^2 +
(B + 3*A)*n + A If (A, B) is (2, n - 1), then the underlined part in the above equation will become (n - 1) + 6, i.e, n +
5 and hence unit digit will be 5 while A is 2 (so not possible) Therefore, (A,B)=(1,n-2) (2n2 + 3n + 1)(An2 + Bn + A)
= 2*An4 + (3A + 2B)n3 + (3B + 2A + A)n2 + (B + 3A)n + A But B + 3*A = n + 1, so there will be one carry for the
next digit => Unit digit of 3 + 3B + 1 = 4 => Unit digit of 3*B = 0 (base n system) => n = 3 or 6 or 9 n cannot be
3 as n>=5. If n = 9, B = 7 and 3*B = 21 , which doesn't have unit digit as 0 in base 9. => n = 6 (base of the
system) (A, B) = (1, 4).
A. Foremost among these are the requirement of minimizing collateral damage and casualties to innocent
civilians in the theater of conflict.
B. Modern weapon systems have highly accurate kill probability, are devastating and endow the armies of
advanced countries with a grand advantage in neutralizing enemy from a distance while keeping their own
casualties within acceptable limits.
C. However, there are constraints that apply to all parties involved and more so to developed nations.
D. In such an eventuality, the already battered non-combatant in the battle zone will pay the price, if no better
alternative can be technologically found.
E. But, in spite of technological progress, equipment malfunction cannot be ruled out.
BCAED
By AM-GM inequality,
42 = 36/sqrt(x)+9*sqrt(x)+9/sqrt(y)+sqrt(y)
>= 2*sqrt(36*9)+2*sqrt(9*1)
= 42.
Prime factorisation of 25200 and find odd factors of the given form.
ow many natural numbers less than 100 can be expressed as difference of squares of two +ve int. in exactly one way?
Number of the form p and 4p can be expressed as difference of squares in only 1 way.
total 24 + 9 + 2 = 35
3,6- 1>3>2+1>6+1>6+6>12>11+1>11+3=14
5,6- 1>5>4+1>4+5>9>8+1>8+6=14
2,5-1>2>1+1>5+1>4+1+1>4+5+1>10>8+1+1>8+5+1=14.
3,9- every number is odd and gets replaced by an odd number only
like1>3>odd+even
now,
odd+even*odd=odd OR
odd*odd+even=odd
so an even number will never materialise- hence option c.
6.
The remainder 5&6 of last two digit of a square of a number will never sum up to 6
The HCF of x, y and z is 8 and the LCM of x,y, z is a 4 digit number. If x-y = y-z = 8, find the maximum
possible value of z? 96
Find the number of perfect cubes between 1 and 1000009 which are exactly divisible by 9
In ΔABC let D be the mid-point of BC. If <ADB=45; and <ACD=30, determine <BAD
Let ABCD be a convex quadrilateral in which <BAC=50 ; <CAD=60 ; <CBD=30 ; and <BDC= 25 . If E is
the point of intersection of AC and BD , Find <AEB
The midpoint of the hypotenuse through M in such a way that the position of it lying inside the triangle
is 3 cms long and outside the triangle up to the other side is 9 cms. Find the length of the hypotenuse
The product of the digits of each of the three-digit numbers 138, 262 and 432 is 24. Write down all
three digit numbers having 24 as the product of the digits
4n -4r + r = 18
36-3r = 18
r=6
The sum of the number of factors of N and that of N^2 is 34. If N < 150, how many values can N have?
36 & 100
AB=.5/root(2)
Sin30=1/root(2)
Now,
LCM pairs = 2^4 * 3 * 5
=> [(2*4+1)(2*1+1)(2*1+1)-1]/2 +1
= 41
Find the perpendicular distance between the centre of the circle (0,0) and the straight line which is |
12/5|= 2.4
So, the closest distance= 2.4- radius= 1.4
1 and 8 are the first two natural numbers for which 1 + 2 + 3 + ... + n is a perfect square. Which
number is the 4 th such number?
3rd : 49
4th : 288
5th : 1681
Tip: Every such number will be approx 6 times the previous number and also around a square.
How many numbers between 1 and 1000 are there such that (n)^ 2 + 3n + 5 is divisible by 121?
n^2 + 3n + 5=121k
121*4*k-11=m^2
so no such n exists
max K = LCM(a,b)*(n+1)
B
see the number of regions in which a plane is divided by n lines is calculated by the formula n(n+1)/2 +1. here n=
15 so total regions according to the formula is 121, but we have keep in mind that 4 of them are parallel , so they
divide a plane in 5 regions. if these lines were not parallel then these 4 lines would have divided the plane in 4*5/2
+1 =11(according to the above formula) , so there are 6 extra planes calculated earlier , hence 121-6=115
Observe: the nth line will add n new regions: With n = 1 we divide the plane into 2 regions. With n = 2 we
have 4 regions; with n = 3 we get 7 regions. The formulae n(n+1)/2 +1. is derived in this way only.
Two natural nos whose difference is 66 and lcm is 360 wht r the two nos
Painting
1) 3
Like
Remove
2)B
They will meet if the distance between them= 270
So, time required= 270/9= 30s
So, in 30s they will meet at a Distance 90 m (behind) from the starting point.
Again they will meet 90 m behind from the point where they previously met.
So, there can be 3 distinct points only
0 m(origin), 90m , 180 m
3)C
If they run in the opposite directions then their relative speed= 21m/s
Time required to meet for the first time= 270/21= 90/7s
So, the point where they will meet will be at a distance 0, 270/7,540/7...1620/7
So, total 7 points
There were 4 parcels all of whose weights were integers (in kg). The weights of all the possible pairs of
parcels were noted down and amongst these the distinct values observed were 94 kg, 97 kg, 101 kg and
104 kg. Which of the following can be the weight of one of the parcels?
a 40 kg
b 45 kg
c 48 kg
d 53 kg
Now,
b+b = 2b ... a multiple of 2
=> 2b is even
=> 2b = 104
=> b = 52
Now,
Other combinations will be
94-52 = 42
97-52 = 45
101-52 = 49
N is a natural number of at least 5 digits and its leftmost digit is 6. When this 6 is removed from N, the number thus
obtained is found to be times of N. What is the sum of the digits of N?
Let a,b,c,d,e be the 5 digits where a=6
Then,
Solving, we get
72 = 2^3*3^2
So [(2*3+1)(2*2+1)-1]/2
=> [7x5-1]/2 = 17
Find the number of solutions for positive integers a,b,c such that
a + b+ c = 38
a^2 + b^2 + c^2 = 722
How many sets of two factors of N=360 will be coprime to each other?
N=360=2^3*3^2*5
lcm(a,b)=360=2^3*3^2*5,
Ans : (105-1)/2= 52
Case 1: One factor must be 2 to some positive power while the other factor must be 3 to some positive power. Hence there are 3 ⋅2=6 of these
(as there are 3 possible positive powers of 2 and there are 2 possible positive powers of 3).
Case 2: One factor is 1 while the other factor is a divisor of
(2^3)*(3^2). Hence there are (3+1)(2+1)=12 of these.
Now, note that all of these pairs consist of different numbers except the pair {1,1}. For each of the pairs with two distinct elements, we can
multiply either element by 5 to get two new co prime pairs of factors (that is the solution {a,b} gives rise to the solutions {5a,b} and {a,5b}.
Finally, the pair {1,1} under this process only gives us one new pair: {1,5}.
In conclusion, we have
3(6+12−1)+2=53
co prime pairs.