Sie sind auf Seite 1von 105

APPROVED BUDGET FOR THE CONTRACT

BANGSIRIT CIS, BACARRA, ILOCOS NORTE


Project Name and Location

MARK-UPS TOTAL
ITEM ESTIMATED TOTAL MARK-UP
DESCRIPTION QUANTITY UNIT IN PERCENT TAX INDIRECT
NO. DIRECT COST
PROFIT OCM % VALUE COST
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
CONTRACT WORKS
a. CONTRACT WORKS
#REF!
#REF! #REF! cu.m #REF! 8.00 7.00 15.00 #REF! #REF! #REF!
#REF! #REF! cu.m #REF! 8.00 7.00 15.00 #REF! #REF! #REF!
#REF! #REF! cu.m #REF! 8.00 7.00 15.00 #REF! #REF! #REF!

II. CANALIZATION
#REF! #REF! cu.m #REF! 8.00 7.00 15.00 #REF! #REF! #REF!
#REF! #REF! cu.m #REF! 8.00 7.00 15.00 #REF! #REF! #REF!
#REF! #REF! cu.m #REF! 8.00 7.00 15.00 #REF! #REF! #REF!
#REF! #REF! unit #REF! 8.00 7.00 15.00 #REF! #REF! #REF!

#REF!
#REF! #REF! #REF! #REF! 8.00 7.00 15.00 #REF! #REF! #REF!
#REF! #REF! #REF! #REF! 8.00 7.00 15.00 #REF! #REF! #REF!
#REF! #REF! #REF! #REF! 8.00 7.00 15.00 #REF! #REF! #REF!
#REF! #REF! #REF! #REF! 8.00 7.00 15.00 #REF! #REF! #REF!
#REF! #REF! #REF! #REF! 8.00 7.00 15.00 #REF! #REF! #REF!

Page 1
APPROVED BUDGET FOR THE CONTRACT
BANGSIRIT CIS, BACARRA, ILOCOS NORTE
Project Name and Location

MARK-UPS TOTAL
ITEM ESTIMATED TOTAL MARK-UP
DESCRIPTION QUANTITY UNIT IN PERCENT TAX INDIRECT
NO. DIRECT COST
PROFIT OCM % VALUE COST
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

TOTAL #REF! #REF! #REF! #REF!

PREPARED/SUBMITTED BY: APPROVED BY: NOTED:

EDDIE G. DE LEON DANILO V. GOMEZ JOHN N.


Sr. Engineer A Division Manager A, INIMO Region

Page 2
ET FOR THE CONTRACT
ACARRA, ILOCOS NORTE
ame and Location

TOTAL COST UNIT COST

12 13

#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!

#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!

#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!

Page 3
ET FOR THE CONTRACT
ACARRA, ILOCOS NORTE
ame and Location

TOTAL COST UNIT COST

12 13

#REF!

JOHN N. CELESTE, DPA


Regional Manager A

Page 4
APPROVED BUDGET FOR THE CONTRACT
PAPASUC CIS, BATAC, ILOCOS NORTE
Extension/ Expansion of Existing Irrigation System FUND / CY 2018

Duration: 210 Calendar D


ESTIMATED DIRECT COST INDIRECT COST
ITEM
ACTIVITY UNIT QUANTITY
NO. UNIT COST TOTAL EDC OCM (12%) PROFIT (8%) VAT (5%) TOTAL

A. DIRECT COST
1. CIVIL WORKS
a. CONTRACT WORKS
I. TEMPORARY WORKS
1. Mobilization & Demolization of Equipment l.s. 1.00 48,848.00 48,848.00 - - 2,442.40 2,442.40
2. Temporary Bunk House unit 1.00 69,315.00 69,315.00 - - 3,465.75 3,465.75
Sub-Total
II. DIVERSION WORKS
1. Care of Water cu.m #REF! 24,232.00 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
2. Structure Excavation (mech.) cu.m #REF! 105.30 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
3. Structure Excavation (manual) cu.m #REF! 142.50 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
4. 211 kg/cm² Reinforced Concrete - others cu.m #REF! 10,726.21 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
5. 211 kg/cm² Reinforced Concrete - Siphon/Flume cu.m #REF! 13,268.49 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
6. Rubble Masonry with Class A Concrete Binder cu.m #REF! 3,823.26 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
9. Construction Joint w/ 9" Plain Dimbell Type Waterstop l.m. #REF! 658.75 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
10. Filter Drain cu.m. #REF! 593.51 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
11. Fur./Install. of 4" dia. PVC Perforated Drain Pipe l.m. #REF! 351.11 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
12. Fur./Install. of 2" dia. PVC Wheepholes l.m. #REF! 217.78 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
13. Fur./Install. Of Filter Cloth sq.m. 75.00 62.73 4,704.75 564.57 376.38 282.29 1,223.24
14. Fab./Installation of CP 2 Sluicegate unit 1.00 170,655.76 170,655.76 20,478.69 13,652.46 10,239.35 44,370.50
15. Fab./Installation of Vertical Slide Steelgate unit 2.00 42,379.26 84,758.52 10,171.02 6,780.68 5,085.51 22,037.22
16. Fab./installation of 2" dia. GI Pipe Railings l.s. #REF! 43,430.00 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
17. Structure Backfill (mech.) cu.m #REF! 152.00 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
Sub-Total
Total for Contract Works

Prepared by: Checked by: Approved by:

JOSELITO C. DE VERA EDDIE G. DE LEON


Engineer A Chief, Engineering Section
DGET FOR THE CONTRACT
CIS, BATAC, ILOCOS NORTE
Existing Irrigation System FUND / CY 2018

Duration: 210 Calendar Days


TOTAL

UNIT COST PROJECT COST

51,290.40 51,290.40
72,780.75 72,780.75
124,071.15

#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
79.04 5,927.99
215,026.25 215,026.25
53,397.87 106,795.74
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF!
#REF!

DANILO V. GOMEZ
Division Manager A
PAPASUK CIS - BATAC CITY page 1
Attachment "I"
TABLE FOR UNIT COST ESTIMATES(delivered @ jobsite)
Cost of Cement: Php 265.97 /bag
Cost of RSB: Php 55.62 /kg.
Cost of Sand: Php 487.98 /cu.m.
Cost of Coarse Sand: Php 507.98 /cu.m.
Cost of Fine Sand: Php 467.98 /cu.m.
Cost of Gravel: Php 552.68 /cu.m.
Cost of Boulder: Php 700.00 /cu.m.
Cost of Form Lumber: Php 60.00 /bd.ft.
Plywood 1/2" x4'x8' Php 850.00 /pc.
Cost of Tie Wire: Php 80.62 /kg.
Cost of Hardware: Php 85.62 /kg.
Cost of 4'x8' # 26 Plain GI Sheet Php 520.00 /pc.
Cost of Asphalt Php 350.00 /lit
TABLE FOR LABOR RATE BASED ON REGIONAL WAGE BOARD
Salary of Foreman: Php 450.00 /day
Salary of Mason/Plumber Php 350.00 /day
Salary of Carpenter: Php 350.00 /day
Salary of Welder: Php 350.00 /day
Salary of Steelman: Php 350.00 /day
Salary of H.E.Operator: Php 420.00 /day
Salary of Driver: Php 360.00 /day
Salary of L.E.Operator: Php 320.00 /day
Salary of Laborer: Php 240.00 /day

DETAILED UNIT COST ESTIMATES POW (Contract Works)


PAPASUK CIS, BATAC CITY, ILOCOS NORTE

I. TEMPORARY WORKS

MOBILIZATION & DEMOBILIZATION OF EQUIPMENT


Equipment to be mobilized
Backhoe(0.90cum.) 1 unit x 2,843.00 x 3.00 hr. = 8,529.00
Bulldozer (180hp) 1 unit x 3,427.00 x 3.00 hr. = 10,281.00
Dump Truck(3-5 c.m.) 2 units x 743.00 x 1.00 hr. = 1,486.00
Cargo Truck (15 tons) 1 unit x 1,376.00 x 3.00 hrs. = 4,128.00
Total Cost(one way) 24,424.00
Total Cost (two way) 48,848.00
Sub-Total (Direct Cost) 48,848.00
5% VAT(EDC) 2,442.40
Total 51,290.40

Unit Cost of Mob & Demob of Equipment 51,290.40 /L.S.


vvvvvvvvvv
TEMPORARY BUNK HOUSE (6.00m x 8.00m)
A. MATERIALS (use : Good Lumber)
1/4" x 4' x 8' Plywood 18.00 pcs @ 350.00 = 6,300.00
2" x 2" x 12' Lumber ( 51.00 pcs @ 192.00 = 9,792.00
4" x 4" x 10' Lumber ( 6.00 pcs @ 1,890.00 = 11,340.00
2" x 6" x 12' Lumber (c 8.00 pcs @ 660.00 = 5,280.00
2" x 4" x 12' Lumber (r 16.00 pcs @ 400.00 = 6,400.00
2" x 2" x 12' Lumber ( 35.00 pcs @ 192.00 = 6,720.00
#26 Plain G.I. sheet (r 2.00 pcs @ 300.00 = 600.00
Hardware 5.00 kls @ 75.00 = 375.00
#26 x 12' Corr. G.I. s 24.00 pcs @ 420.00 = 10,080.00
56,887.00 = 56,887.00
B. LABOR (assume : 5 days to construct)
Carpenters 2.00 /day @ 350.00 = 700.00
Laborers 2.00 /day @ 240.00 = 480.00
1,180.00 x 5.00 days = 5,900.00
Sub-Total (Direct Cost) = 62,787.00
5% VAT(EDC) 3,139.35
Total 65,926.35 /unit

Unit Cost of Temporary Bunk House = 65,926.35 /unit


vvvvvvvvvv

II. CANALIZATION
COMMON EXCAVATION (Mechanize)
A. Equipment to be used - Backhoe Hydraulic Crawler PC 60-7 (Capacity=0.36 cu.m.)
Capability = 14.40 cu.m./hr.
Rental = 1 x 1,212.00 = 1,212.00
Sub-Total P 1,212.00 / 14.40 = P 84.17
Sub-Total (Direct Cost) 84.17
8% Profit 6.73
10% OCM 8.42
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 4.97
Total P 104.28

UNIT COST OF COMMON EXCAVATION/BENCHING (MECH.) P 104.28 /cu.m.


vvvvvvvv
PASWEE BANATOC CIS-PAOAY page 2
170 kg/sqcm. Reinforced Concrete w/o forms
A. Materials:
Cement = 7.50 bags x 265.97 = 1,994.76
RSB = 35.00 kgs. x 55.62 = 1,946.69
Sand = 0.48 cu.m. x 487.98 = 234.23
Gravel = 0.96 cu.m. x 552.68 = 530.57
F. Lumber = 5.00 bd. ft. x 60.00 = 300.00
Tiewire = 0.34 kgs. x 80.62 = 27.41
Hardware = 0.25 kls. x 85.62 = 21.40
Sub-Total P 5,055.07 = P 5,055.07
B. Labor:
For Cutting, Bending and Placing of RSB:(80KGS/DAY)
Capability = 80.00 kgs./d
Steelman = 1.00 x 350.00 = 350.00
Laborer = 1.00 x 240.00 = 240.00
Sub-Total P 590.00 x 35.00 / 80.00 = P 258.13
For Fabrication, Placing and Dismantling of Forms:
Capability = 5.00 cu.m./d
Carpenter = 2.00 x 350.00 = 700.00
Laborer = 4.00 x 240.00 = 960.00
Sub-Total P 1,660.00 / 5.00 = P 332.00
For Concreting and Curing:
Capability = 4.50 cu.m./d
Foreman = 1.00 x 450.00 = 450.00
Mason = 2.00 x 350.00 = 700.00
LE Operator = 1.00 x 320.00 = 320.00
Laborer = 8.00 x 240.00 = 1,920.00
Sub-Total P 3,390.00 / 4.50 = P 753.33
For Equipment Utilization
1 bagger conc. Mixer
Capability = 4.50 cu.m./d
Rental = 1.00 x 5.63 x 172.00 = 967.50
Used - 1 1" dia. Concrete Vibrator
Capability = 4.50 cu.m./d
Rental = 1.00 x 5.63 x 82.00 = 461.25
Sub-Total P 1,428.75 / 4.50 = P 317.50
Sub-Total (Direct Cost) 6,716.03
8% Profit 537.28
10% OCM 671.60
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 396.25
Total 8,321.16

Unit Cost of 170 kg/sqcm. Class B Concrete w/o forms P 8,321.16 /cu.m.
vvvvvvvvvv

170 kg/sqcm. Reinforced Concrete w/ forms


A. Materials:
Cement = 7.50 bags x 265.97 = 1,994.76
RSB = 35.00 kgs. x 55.62 = 1,946.69
Sand = 0.48 cu.m. x 487.98 = 234.23
Gravel = 0.96 cu.m. x 552.68 = 530.57
1/2 Plywood = 1.25 bd. ft. x 850.00 = 1,062.50
F. Lumber = 25.00 bd. ft. x 60.00 = 1,500.00
Tiewire = 0.34 kgs. x 80.62 = 27.41
Hardware = 2.00 kls. x 85.62 = 171.24
Sub-Total P 7,467.40 = P 7,467.40
B. Labor:
For Cutting, Bending and Placing of RSB:(80KGS/DAY)
Capability = 80.00 kgs./d
Steelman = 1.00 x 350.00 = 350.00
Laborer = 1.00 x 240.00 = 240.00
Sub-Total P 590.00 x 35.00 / 80.00 = P 258.13
For Fabrication, Placing and Dismantling of Forms:
Capability = 4.50 cu.m./d
Carpenter = 2.00 x 350.00 = 700.00
Laborer = 4.00 x 240.00 = 960.00
Sub-Total P 1,660.00 / 4.50 = P 368.89

For Concreting and Curing:


Capability = 4.50 cu.m./d
Foreman = 1.00 x 450.00 = 450.00
Mason = 2.00 x 350.00 = 700.00
LE Operator = 1.00 x 320.00 = 320.00
Laborer = 8.00 x 240.00 = 1,920.00
Sub-Total P 3,390.00 / 4.50 = P 753.33
For Equipment Utilization
1 bagger conc. Mixer
Capability = 4.50 cu.m./d
Rental = 1.00 x 5.63 x 172.00 = 967.50
PASWEE BANATOC CIS-PAOAY page 3
Used - 1 1" dia. Concrete Vibrator
Capability = 4.50 cu.m./d
Rental = 1.00 x 5.63 x 82.00 = 461.25
Sub-Total P 1,428.75 / 4.50 = P 317.50
Sub-Total (Direct Cost) 9,165.25
8% Profit 733.22
10% OCM 916.53
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 540.75
Total 11,355.75

Unit Cost of 170 kg/sqcm. Class B Concrete w/ forms P 11,355.75 /cu.m.


vvvvvvvvvv
Construction of Expansion/ Contraction Joint (per l.m.)
A. Materials:
Joint Sealer = 0.06 liter x 533.00 = 29.67
RSB (12 mm.) = 1.76 kgs. x 55.62 = 97.89
Pre-Molded Joint F= 1.51 liter x 150.00 = 226.50
Sub-Total P 354.06 = P 354.06
B. Labor:
Capability = 28.80 l.m./day
Mason = 1.00 x 350.00 = 350.00
Laborer = 1.00 x 240.00 = 240.00
` Sub-Total P 590.00 / 28.80 = P 20.49
Sub-Total (Direct Cost) 374.55
8% Profit 29.96
10% OCM 37.45
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 22.10
Total Total 464.06

Unit Cost of Construction Expansion/Constrction Joints P 464.06 /l.m


vvvvvvvvvv

Embankm't Construct'n. & Compaction - (w/ plate compactor)


A. Backfill
Capacity = 3.00 cu.m./day
Labor = 1.00 x 240.00 = 240.00
Sub-Total P 240.00 / 3.00 80.00
B. Compaction
Equipment to be used - Plate Compactor (Capacity = 8 hp)
Capability = 3.00 cu.m./hr.
Rental = 1.00 x 158.25 = 158.25
Sub-Total P 158.25 / 3.00 = P 52.75
Sub-Total (Direct Cost) 132.75
8% Profit 10.62
10% OCM 13.28
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 7.83
Total 164.48

Unit Cost of Embankment Cost. & Compaction - (w/ plate compactor) P 164.48 /cu.m.
vvvvvvvvv
II. CANAL STRUCTURES
Care of Water
A Equipment to be used: 2-unit Water Pump diesel 4" diam. to operate 6.00 hrs/day and 26 days a month for 2 months
Capability 312.00 operational hrs.
Rental = 2.00 x 466.00 / 6.00 x 312.00 = 48,464.00
Sub-Total P 48,464.00 / 2 24,232.00
Sub-Total (Direct Cost) 24,232.00
8% Profit 1,938.56
10% OCM 2,423.20
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 1,429.69
Total 30,023.45

Unit Cost of Care of Water P 30,023.45 /mo.


vvvvvvvvvv
Structure Excavation (manual)
A. Labor
Capability: = 2.00 cu.m./day
Laborers = 1.00 x 240.00 = 240.00
Sub-Total P 240.00 / 2.00 120.00
Sub-Total (Direct Cost) 120.00
8% Profit 9.60
10% OCM 12.00
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 7.08
Total 148.68

Unit Cost of Structure Excavation (manual) P 148.68 /cu.m


vvvvvvvvvv
PASWEE BANATOC CIS-PAOAY page 4
Structure Excavation (mech.)
A. Equipment to be used - Backhoe Hydraulic Crawler PC 200-LC-5 (Capacity=0.90 cu.m.)
Capability = 27.00 cu.m./hr.
Rental = 1.00 x 2,843.00 = 2,843.00
Sub-Total P 2,843.00 / 27.00 = P 105.30
Sub-Total (Direct Cost) 105.30
8% Profit 8.42
10% OCM 10.53
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 6.21
Total P 130.46

Unit Cost of Structure Excavation (mech.) P 130.46 /cu.m.


vvvvvvvvvv
Concrete Demolition - slab/walls (manual)
A. Labor:
Capability = 0.50 cu.m./day
Laborers = 1.00 x 240.00 = 240.00
Sub-Total P 240.00 / 0.50 480.00
Sub-Total (Direct Cost) 480.00
8% Profit 38.40
10% OCM 48.00
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 28.32
Total 594.72

Unit Cost of Concrete Demolition - Slab & Wall (manual) P 594.72 /cu.m.
vvvvvvvvvv
211 kg/sqcm. Reinforced Concrete - others
A. Materials:
Cement = 9.00 bags x 265.97 = 2,393.72
RSB = 45.00 kgs. x 55.62 = 2,502.89
Sand = 0.45 cu.m. x 487.98 = 219.59
Gravel = 0.90 cu.m. x 552.68 = 497.41
F. Lumber = 25.00 bd. ft. x 60.00 = 1,500.00
Plywood 1/2" x4'x8= 1.25 pcs. x 850.00 = 1,062.50
Tie Wire = 0.54 kgs. x 80.62 = 43.53
Hardware = 2.00 kls. x 85.62 = 171.24
Sub-Total P 8,390.88 = P 8,390.88
B. Labor:
For Cutting, Bending and Placing of RSB:(80KGS/DAY)
Capability = 80.00 kgs./d
Steelman = 1.00 x 350.00 = 350.00
Laborer = 1.00 x 240.00 = 240.00
Sub-Total P 590.00 x 45.00 / 80.00 = P 331.88
For Fabrication, Placing and Dismantling of Forms:
Capability = 3.50 cu.m./d
Carpenter = 2.00 x 350.00 = 700.00
Laborer = 4.00 x 240.00 = 960.00
Sub-Total P 1,660.00 / 3.50 = P 474.29
For Concreting and Curing:
Capability = 3.50 cu.m./d
Foreman = 1.00 x 450.00 = 450.00
Mason = 2.00 x 350.00 = 700.00
LE Operator = 1.00 x 320.00 = 320.00
Laborer = 8.00 x 240.00 = 1,920.00
Sub-Total P 3,390.00 / 3.50 = P 968.57
For Equipment Utilization
Used - 1 bagger conc. Mixer t=10 min./bag
Capability = 3.50 cu.m./d
Rental = 1.00 x 5.25 x 172.00 = 903.00
Used - 1 1" dia. Concrete Vibrator
Capability = 3.50 cu.m./d
Rental = 1.00 x 5.25 x 82.00 = 430.50
Sub-Total P 1,333.50 / 3.50 = P 381.00
Sub-Total (Direct Cost) 10,546.61
8% Profit 843.73
10% OCM 1,054.66
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 622.25
Total 13,067.25
Unit Cost of 211 kg/sqcm Reinforced Concrete - others P 13,067.25 /cu.m.
vvvvvvvvvv
PASWEE BANATOC CIS-PAOAY page 5
211 kg/sqcm. Reinforced Concrete - pier/closed conduit
A. Materials:
Cement = 9.00 bags x 265.97 = 2,393.72
RSB = 85.00 kgs. x 55.62 = 4,727.67
Sand = 0.45 cu.m. x 487.98 = 219.59
Gravel = 0.90 cu.m. x 552.68 = 497.41
F. Lumber = 25.00 bd. ft. x 60.00 = 1,500.00
Plywood 1/2" x4'x8= 1.25 pcs. x 850.00 = 1,062.50
Tie Wire = 0.54 kgs. x 80.62 = 43.53
Hardware = 2.00 kls. x 85.62 = 171.24
Sub-Total P 10,615.66 = P 10,615.66
B. Labor:
For Cutting, Bending and Placing of RSB:(80KGS/DAY)
Capability = 80.00 kgs./d
Steelman = 1.00 x 350.00 = 350.00
Laborer = 1.00 x 240.00 = 240.00
Sub-Total P 590.00 x 85.00 / 80.00 = P 626.88
For Fabrication, Placing and Dismantling of Forms:
Capability = 3.50 cu.m./d
Carpenter = 2.00 x 350.00 = 700.00
Laborer = 4.00 x 240.00 = 960.00
Sub-Total P 1,660.00 / 3.50 = P 474.29
For Concreting and Curing:
Capability = 3.50 cu.m./d
Foreman = 1.00 x 450.00 = 450.00
Mason = 2.00 x 350.00 = 700.00
LE Operator = 1.00 x 320.00 = 320.00
Laborer = 8.00 x 240.00 = 1,920.00
Sub-Total P 3,390.00 / 3.50 = P 968.57
For Equipment Utilization
Used - 1 bagger conc. Mixer t=10 min./bag
Capability = 3.50 cu.m./d
Rental = 1.00 x 5.25 x 172.00 = 903.00
Used - 1 1" dia. Concrete Vibrator
Capability = 3.50 cu.m./d
Rental = 1.00 x 5.25 x 82.00 = 430.50
Sub-Total P 1,333.50 / 3.50 = P 381.00
Sub-Total (Direct Cost) 13,066.40
8% Profit 1,045.31
10% OCM 1,306.64
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 770.92
Total 16,189.27

Unit Cost of 211 kg/sqcm Reinforced Concrete - others P 16,189.27 /cu.m.


vvvvvvvvvv
Rubble Masonry w/ 211 kg/sqcm. Conc. Binder
A. Materials:
Cement = 4.50 bags x 265.97 = 1,196.86
Boulder = 0.95 cu.m. x 700.00 = 665.00
Sand = 0.225 cu.m. x 487.98 = 109.80
Gravel = 0.45 cu.m. x 552.68 = 248.71
F. Lumber = 5.00 bd. ft. x 60.00 = 300.00
Plywood = 0.25 pcs. x 850.00 = 212.50
Hardware = 0.25 kls. x 85.62 = 21.40
Sub-Total P 2,754.26 = P 2,754.26
B. Laying of Boulders
Capability: 1.50 cu.m./d
Laborer = 1.00 x 240.00 = 240.00
Sub-Total P 240.00 / 1.50 = P 160.00
C. For Concreting and Curing:
Capability: 5.00 cu.m./d
Foreman = 1.00 x 450.00 = 450.00
Mason = 2.00 x 350.00 = 700.00
LE Operator = 1.00 x 320.00 = 320.00
Laborer = 8.00 x 240.00 = 1,920.00
Sub-Total P 3,390.00 / 5.00 = P 678.00
For Equipment Utilization
Used - 1 bagger conc. Mixer t=10 min./bag
Capability: 5.00 cu.m./d
Rental = 1.00 x 3.75 x 172.00 = 645.00
Sub-Total 645.00 / 5.00 = P 129.00
Sub-Total (Direct Cost) 3,721.26
8% Profit 297.70
10% OCM 372.13
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 219.55
Total 4,610.65

Unit Cost of Rubble Masonry w/ 211 kg/sqcm. Conc. Binder P 4,610.65 /cu.m.
vvvvvvvvvv
Construction Joints with 6" Plain Dumbell Type waterstop (per l.m.)
A. Materials:
6" waterstop dumble 1.00 mtrs. x 500.00 = 500.00
Sub-Total P 500.00 = P 500.00
B. Labor:
Capability = 4.00 units/d
Mason = 1.00 x 350.00 = 350.00
Laborer = 1.00 x 240.00 = 240.00
` Sub-Total P 590.00 / 4.00 = P 147.50
Total (Direct Cost) 647.50
8% Profit 51.80
10% OCM 64.75
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 38.20
Total Total 802.25

Unit Cost for Construction of Joints with 6" PlainDumbell Typewaterstop P 802.25 /mtr.
vvvvvvvvvv
GABION WORKS
Gabion Box (100x100x200)
A. Materials:
Gabion Box(200x100x100) 2,500.00 /b = P 2500/2.0 = 1,250.00 / cu.m
Cost Gabion box per cu.m.
Gabion Boxes = 1,250.00 / cu.m = P 1,250.00 / cu.m
Boulder = 700.00 / cu.m = P 700.00 / cu.m
= P 1,950.00 / cu.m
B. Labor
b1. Placing and laying of Boulders
Output = 4.00 cu.m/day
Foreman = 1.00 x 450.00 = P 450.00
Laborer = 4.00 x 240.00 = P 960.00
Sub-Total = P 1,410.00 / 4.00 = P 352.50 / cu.m.
b2. Laying/Wiring of Gabion Box
Output = 12.00 cu.m/day
Foreman = 1.00 x 450.00 = P 450.00
Laborer = 5.00 x 240.00 = P 1,200.00
Sub-Total = P 1,650.00 / 12.00 = P 137.50 / cu.m.
TOTAL = P 2,440.00 / cu.m.
8% Profit 195.20
10% OCM 244.00
5%
VAT(OCM, Profit, EDC) 143.96
Total 3,023.16
UNIT COST OF GABION BOX = P 3,023.16 / cu.m.
vvvvvvvvv
Mattresses (300x200x30)
A. Materials:
Mattresses(300x200x 2,511.60 / box = P 2511.6/1.8 = 1,395.33 / cu.m
Mattresses = 1,395.33 / cu.m = P 1,395.33 / cu.m
Boulder = 700.00 / cu.m = P 700.00 / cu.m
= P 2,095.33 / cu.m
B. Labor
b1. Placing and laying of Boulders
Output = 4.00 cu.m/day
Foreman = 1.00 x 450.00 = 450.00
Laborer = 4.00 x 240.00 = 960.00
Sub-Total = 1,410.00 / 4.00 = P 352.50 / cu.m.
b2. Laying of Mattresses
Output = 12.00 cu.m/day
Foreman = 1.00 x 450.00 = 450.00
Laborer = 5.00 x 240.00 = 1,200.00
Sub-Total = 1,650.00 / 12.00 = P 137.50 / cu.m.
TOTAL = P 2,585.33 / cu.m.
8% Profit 206.83
10% OCM 258.53
5%
VAT(OCM, Profit, EDC) 152.53
Total 3,203.23
UNIT COST OF MATTRESS (300X200X30) = P 3,203.23 / cu.m.
vvvvvvvvv
PROC./INSTN OF 6mm FILTER CLOTH (TS-60 Geotxtiles mechnical bonded continous filament nonwovens made from UV stabilized polypropylene)
A. Materials:
6mm Filter Cloth(4mx200m) 38,784.00 / roll
Cost per sq. m. = cost per roll/area per roll = 38,784/800 sq.m. 48.48 /sq.m = P 48.48 / sq.m.

B. Labor
Output = 40.00 sq.m/day
Laborer = 2.00 x 240.00 480.00
Sub-Total 480.00 / 40.00 = P 12.00 / sq.m.
TOTAL = P 60.48 / sq.m.
8% Profit 4.84
10% OCM 6.05
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 3.57
Total 74.93
UNIT COST OF FILTER CLOTH = P 74.93 / sq.m.
vvvvvvvvv
Filter Drain
A. Materials:
Sand = 0.25 cu.m. x 487.98 = 122.00
Gravel = 0.75 cu.m. x 552.68 = 414.51
Sub-Total P 536.51 = P 536.51
DINGRAS RIS/DIVERSION DAM page 5

B. Labor: Spreading & Levelling


Capability 5.00 cu.m./day
Laborer = 1.00 x 240.00 = 240.00
Sub-Total P 240.00 / 5.00 = P 48.00
Sub-Total (Direct Cost) 584.51
8% Profit 46.76
10% OCM 58.45
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 34.49
Total Total 724.20

Unit Cost of Filter Drain - P 724.20 /cu.m.


vvvvvvvvvvvv
Proc.& Install. of 5.0 cm. diam. x 3.0m PVC Pipe & Accessories
A. Materials/pc:
PVC Pipe = 1.00 x 500.00 / 3.00 = 166.67
Sub-Total 166.67 = P 166.67
B. Labor: Install.
Capability 18.00 pc./day
Laborer = 2.00 x 240.00 = 480.00
Plumber = 1.00 x 350.00 = 350.00
Sub-Total P 830.00 / 18.00 = P 46.11
Sub-Total (Direct Cost) 212.78
8% Profit 17.02
10% OCM 21.28
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 12.55
Total Total 263.63

Unit Cost of Proc. & Install. of 5.0 cm. diam. PVC Pipe & Accessories P 263.63 /L.M.
vvvvvvvvvvvv
Proc.& Install. of 10.0 cm. diam. PVC Pipe & Accessories
A. Materials/pc:
PVC Pipe = 1.00 x 900.00 / 3.00 = 300.00
Sub-Total 300.00 = P 300.00
B. Labor: Install.
Capability 18.00 pc./day
Laborer = 2.00 x 240.00 = 480.00
Plumber = 1.00 x 350.00 = 350.00
Sub-Total P 830.00 / 18.00 = P 46.11
Sub-Total (Direct Cost) 346.11
8% Profit 27.69
10% OCM 34.61
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 20.42
Total Total 428.83

Unit Cost of Proc. & Install. of 10.0 cm. diam. PVC Pipe & Accessories P 428.83 /L.M.

Proc.& Install. of 10.0 cm. diam. PVC Perforated Drain Pipe & Accessories
A. Materials/pc:
PVC Pipe = 1.00 x 900.00 / 3.00 = 300.00
Sub-Total 300.00 = P 300.00
B. Labor: Perforation
Capability 18.00 pc./day
Laborer = 2.00 x 240.00 = 480.00
Plumber = 1.00 x 350.00 = 350.00
Sub-Total P 830.00 / 18.00 = P 46.11
B. Labor: Install.
Capability 18.00 pc./day
Laborer = 2.00 x 240.00 = 480.00
Plumber = 1.00 x 350.00 = 350.00
Sub-Total P 830.00 / 18.00 = P 46.11
Sub-Total (Direct Cost) 392.22
8% Profit 31.38
10% OCM 39.22
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 23.14
Total Total 485.96

Unit Cost of Proc. & Install. of 10.0 cm. diam. PVC Perforated Drain Pipe & Accessories P 485.96 /L.M.
vvvvvvvvvvvv
PASWEE BANATOC CIS-PAOAY page 6

Proc./Fab of 2" dia. G. I. Pipe railings


A. Materials:
2" dia. G. I. pipe = 17.00 pcs. x 1,950.00 = 33,150.00
Welding rod = 10.00 kgs x 100.00 = 1,000.00
Circular saw blad = 1.00 pcs. x 2,500.00 = 2,500.00
10 mm dia RSB = 4.00 pcs. x 190.00 = 760.00
Epoxy Primer = 1.00 gal x 780.00 = 780.00
QDE = 1.00 gal x 780.00 = 780.00
Angle grinder bla = 2.00 pcs. x 350.00 = 700.00
Sub-Total 39,670.00 = P 39,670.00
B. Labor: Install.
Capability 4.00 days to finish the job
Laborer = 1.00 x 240.00 = 240.00
Welder = 2.00 x 350.00 = 700.00
Sub-Total P 940.00 x 4.00 = P 3,760.00
Sub-Total (Direct Cost) 43,430.00
8% Profit 3,474.40
10% OCM 4,343.00
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 2,562.37
Total 53,809.77

Unit Cost of Proc.Fab & Install of 2" dia. GI Pipe Railings P 53,809.77 /l.s.
vvvvvvvvv
Structure Backfill w/ Compaction (manual)
A Backfill
Laborers
Capability = 3.00 cu.m./day
Laborers = 1.00 x 240.00 = 240.00
Sub-Total P 240.00 / 3.00 = P 80.00
B Compaction
Laborers
Capability = 5.00 cu.m./day
Laborers = 1.00 x 240.00 = 240.00
Sub-Total P 240.00 / 5.00 = P 48.00
Sub-Total (Direct Cost) 128.00
8% Profit 10.24
10% OCM 12.80
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 7.55
Total P 158.59

Unit Cost of Structure Backfill - (mech.) P 158.59 /cu.m.


vvvvvvvvv

Prepared by: Checked by: Approved by:

JOSELITO C. DE VERA EDDIE G. DE LEON DANILO V. GOMEZ


Engineer A Chief, Engineering Section Division Manager A
Attachment "I"
UNIT COST ESTIMATES (POW)
Seven (7) Unit CP 4 Lifting Mechanism w/ Accessories
#REF!
Wasteway Steelgate
Ws=126 cm Hs=161 cm

DESCRIPTION QTY UNIT DIMENSIONS UNIT COST TOTAL COST


I. FRAME ASSEMBLY
A. Materials
a. Vertical Frame 2.00 pc. 9 mm. x 100 mm. x 100 mm. x 2.25 m 957.75 /m 4,309.88
b. Horizontal Frame 2.00 pc. 9 mm. x 100 mm. x 100 mm. x 1.26 m 957.75 /m 2,413.53
c. Vertical Stiffener 4.00 pc. 6 mm. x 100 mm. x 100 mm. x 2.25 m 775.25 /m 6,977.25
d. Horizontal Stifferner 4.00 pc. 6 mm. x 100 mm. x 100 mm. x 1.26 m 775.25 /m 3,907.26
e. Cover Plate 2.00 pc. 6 mm. x 88 mm. x 2.50 m 490.00 /m 2,450.00
f. Filler Bar 2.00 pc. 22 mm. x 50 mm. x 2.50 m 505.75 /m 2,528.75
g. Lifting Stem 1.00 pc. 50 mm. diam. x 2.8 m 1,850.00 /m 5,180.00
h. Steel Plate (MS) 1.00 pc. 9 mm. x 1.26 m x 1.61 m 3,120.00 /sq.m 6,329.23
i. Stem Hanger 1.00 pc. 9 mm. x 100 mm. x 100 mm. x 0.10 m 957.75 /m 95.78
j. Stopper 3.00 pc. 22 mm. x 50 mm. x 0.10 m 505.75 /m 151.73
k. Stem Bolt (Stainless) 1.00 pc. 20 mm. diam. x 200 mm. 105.00 /m 105.00
l. Anchor Bolts 16.00 pc. 16 mm. diam. x 400 mm. 220.00 /pc 3,520.00
Sub-total 37,968.40

B. Labor (40% of Materials) 15,187.36

II. LIFTING MECHANISM


A. Materials

CP 12 Lifting Mechanism
a. 1.00 unit 97,500.00 /unit 97,500.00
with complete accessories

Sub-total 97,500.00

III. PAINTING, DELIVERY & INSTALLATION 20,000.00

Total Cost of Materials = P 135,468.40


Total Cost of Labor = P 35,187.36
Sub-total = P 170,655.76
8% Profit = 13,652.46
10% OCM = 17,065.58
5% VAT( Labor, Equipt. OCM & profit) = 10,068.69

TOTAL COST = P 211,442.48


vvvvvvvvvvvv

Prepared by: Checked by: Submitted by:

JOSELITO C. DE VERA EDDIE G. DE LEON DANILO V. GOMEZ


Sr. Engineer A Chief, Engineering Section Division Manager A
Attachment "I"
UNIT COST ESTIMATES (POW)
One (1) Units HB-46 Hand Wheel Lifting Mechanism w/ Accessories
#REF!
Unit Cost Estimates
Turn-out Gates
Steel gates (4.0m x 0.50m x 1.60m)
DESCRIPTION QTY UNIT DIMENSIONS UNIT COST TOTAL COST

I. FRAME ASSEMBLY
A. Materials
a. Vertical Frame 2.00 pc. 6 mm. x 50 mm. x 50 mm. x 1.60 m 390.00 /m 1,248.00
b. Horizontal Frame 2.00 pc. 6 mm. x 50 mm. x 50 mm. x 0.45 m 390.00 /m 351.00
c. Top Frame 1.00 pc. 9 mm. x 75 mm. x 75 mm. x 0.45 m 775.75 /m 349.09
d. Vertical Stiffener 2.00 pc. 6 mm. x 50 mm. x 50 mm. x 0.50 m 39.00 /m 39.00
e. Horizontal Stifferner 2.00 pc. 6 mm. x 50 mm. x 50 mm. x 0.40 m 390.00 /m 312.00
f. Cover Plate 2.00 pc. 6 mm. x 42 mm. x 1.00 m 320.00 /m 640.00
g. Filler Bar 2.00 pc. 9 mm. x 32 mm. x 1.00 m 220.00 /m 440.00
h. Lifting Stem 1.00 pc. 29 mm. diam. x 1.30 m 600.00 /m 780.00
i. Steel Plate (MS) 1.00 pc. 6 mm. x 0.4 m x 0.50 m 2,960.00 /sq.m 592.00
j. Stem Bolt (Stainless) 1.00 pc. 12 mm. diam. x 63 mm. 78.00 /m 78.00
k. Anchor Bolts 10.00 pc. 12 mm. diam. x 100 mm. 75.00 /pc 750.00
Sub-total 5,579.09

B. Labor (40% of Materials) 2,231.64

II. LIFTING MECHANISM


A. Materials
HB-46 Hand Wheel
a. Lifting Mechanism w/ 1.00 unit 12,000.00 /unit 12,000.00
complete accessories

Sub-total 12,000.00

III. PAINTING, DELIVERY & INSTALLATION 4,500.00 4,500.00

Total Cost of Materials = P 17,579.09


Total Cost of Labor = P 6,731.64
Sub-total = P 24,310.72
8% Profit = 1,944.86
10% OCM = 2,431.07
5% VAT( Labor, Equipt = 1,434.33
TOTAL COST = P 30,120.99

Prepared by: Checked by: Submitted by:

JOSELITO C. DE VERA EDDIE G. DE LEON DANILO V. GOMEZ


Engineer A Chief, Engineering Section Division Manager A
Attachment "I"
UNIT COST ESTIMATES (POW)
One (1) Units HB-76 Hand Wheel Lifting Mechanism w/ Accessories
#REF!
Headgate Steelgate
Ws=90 cm Ho=70cm Hs=220 cm
Headgate
DESCRIPTION QTY UNIT DIMENSIONS UNIT COST TOTAL COST

I. FRAME ASSEMBLY
A. Materials
a. Vertical Frame 2.00 pc. 9 mm. x 75 mm. x 75 mm. x 2.20 m 775.75 /m 3,413.30
b. Horizontal Frame 2.00 pc. 9 mm. x 75 mm. x 75 mm. x 0.90 m 775.75 /m 1,396.35
c. Top Frame 1.00 pc. 9 mm. x 100 mm. x 100 mm. x 0.90 m 957.75 /m 861.98
d. Vertical Stiffener 2.00 pc. 6 mm. x 75 mm. x 75 mm. x 0.70 m 452.00 /m 632.80
e. Horizontal Stifferner 2.00 pc. 6 mm. x 75 mm. x 75 mm. x 0.90 m 452.00 /m 813.60
f. Cover Plate 2.00 pc. 6 mm. x 63 mm. x 1.40 m 320.00 /m 896.00
g. Filler Bar 2.00 pc. 19 mm. x 32 mm. x 1.40 m 465.00 /m 1,302.00
h. Lifting Stem 1.00 pc. 38 mm. diam. x 2.20 m 990.00 /m 2,178.00
i. Steel Plate (MS) 1.00 pc. 6 mm. x 0.9 m x 0.70 m 2,960.00 /sq.m 1,864.80
j. Stem Hanger 1.00 pc. 9 mm. x 75 mm. x 75 mm. x 0.10 m 775.75 /m 77.58
k. Stopper 3.00 pc. 19 mm. x 32 mm. x 0.10 m 465.00 /m 139.50
l. Stem Bolt (Stainless) 1.00 pc. 16 mm. diam. x 100 mm. 95.00 /m 95.00
m. Anchor Bolts 10.00 pc. 12 mm. diam. x 200 mm. 160.00 /pc 1,600.00
Sub-total 15,270.90

B. Labor (40% of Materials) 6,108.36

II. LIFTING MECHANISM


A. Materials
HB-76 Hand Wheel
a. Lifting Mechanism w/ 1.00 unit 15,000.00 /unit 15,000.00
complete accessories
Sub-total 15,000.00

III. PAINTING, DELIVERY & INSTALLATION 6,000.00

Total Cost of Materials = P 30,270.90


Total Cost of Labor = P 12,108.36
Sub-total = P 42,379.26
8% Profit = 3,390.34
10% OCM = 4,237.93
5% VAT( Labor, Equipt = 2,500.38
TOTAL COST = P 52,507.90
vvvvvvvvvvvv

Prepared by: Checked by: Submitted by:

JOSELITO C. DE VERA EDDIE G. DE LEON DANILO V. GOMEZ


Engineer A Chief, Engineering Section Division Manager A
APPROVED BUDGET FOR THE CONTRACT
PAPASUC CIS, BATAC, ILOCOS NORTE
Extension/ Expansion of Existing Irrigation System FUND / CY 2018

Duration: 90 Calendar Da
ESTIMATED DIRECT COST INDIRECT COST
ITEM
ACTIVITY UNIT QUANTITY
NO. UNIT COST TOTAL EDC OCM (10%) PROFIT (8%) VAT (5%) TOTAL

A. DIRECT COST
1. CIVIL WORKS
a. CONTRACT WORKS
1. Fab./Installation of CP 2 Sluicegate unit 1.00 170,655.76 170,655.76 17,065.58 13,652.46 10,068.69 40,786.73

Sub-Total
Total for Contract Works

Prepared by: Checked by: Approved by:

JOSELITO C. DE VERA EDDIE G. DE LEON


Engineer A Chief, Engineering Section
DGET FOR THE CONTRACT
CIS, BATAC, ILOCOS NORTE
Existing Irrigation System FUND / CY 2018

Duration: 90 Calendar Days


TOTAL

UNIT COST PROJECT COST

211,442.48 211,442.48

211,442.48
211,442.48

DANILO V. GOMEZ
Division Manager A
APPROVED BUDGET FOR THE CONTRACT
PAPASUC CIS, BATAC, ILOCOS NORTE
Extension/ Expansion of Existing Irrigation System FUND / CY 2018

Duration: 210 Calendar D


ESTIMATED DIRECT COST INDIRECT COST
ITEM
ACTIVITY UNIT QUANTITY
NO. UNIT COST TOTAL EDC OCM (10%) PROFIT (8%) VAT (5%) TOTAL

A. DIRECT COST
1. CIVIL WORKS
a. CONTRACT WORKS
I. TEMPORARY WORKS
1. Mobilization & Demolization of Equipment l.s. 1.00 48,848.00 48,848.00 - - 2,442.40 2,442.40
2. Temporary Bunk House unit 1.00 69,315.00 69,315.00 - - 3,465.75 3,465.75
Sub-Total
II. DIVERSION WORKS
1. Care of Water cu.m #REF! 24,232.00 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
2. Structure Excavation (mech.) cu.m #REF! 105.30 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
3. Structure Excavation (manual) cu.m #REF! 142.50 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
4. 211 kg/cm² Reinforced Concrete - others cu.m #REF! 10,726.21 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
5. 211 kg/cm² Reinforced Concrete - Siphon/Flume cu.m #REF! 13,268.49 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
6. Rubble Masonry with Class A Concrete Binder cu.m #REF! 3,823.26 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
9. Construction Joint w/ 9" Plain Dimbell Type Waterstop l.m. #REF! 658.75 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
10. Filter Drain cu.m. #REF! 593.51 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
11. Fur./Install. of 4" dia. PVC Perforated Drain Pipe l.m. #REF! 351.11 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
12. Fur./Install. of 2" dia. PVC Wheepholes l.m. #REF! 217.78 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
13. Fur./Install. Of Filter Cloth sq.m. 75.00 62.73 4,704.75 470.48 376.38 277.58 1,124.44
14. Fab./Installation of Vertical Slide Steelgate unit 2.00 42,379.26 84,758.52 8,475.85 6,780.68 5,000.75 20,257.29
15. Fab./installation of 2" dia. GI Pipe Railings l.s. #REF! 43,430.00 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
16. Structure Backfill (mech.) cu.m #REF! 152.00 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
Sub-Total
Total for Contract Works
DGET FOR THE CONTRACT
CIS, BATAC, ILOCOS NORTE
Existing Irrigation System FUND / CY 2018

Duration: 210 Calendar Days


TOTAL

UNIT COST PROJECT COST

51,290.40 51,290.40
72,780.75 72,780.75
124,071.15

#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
77.72 5,829.19
52,507.90 105,015.81
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF!
#REF!
APPROVED BUDGET FOR THE CONTRACT
PAPASUC CIS, BATAC, ILOCOS NORTE
Extension/ Expansion of Existing Irrigation System FUND / CY 2018

Duration: 210 Calendar D


ESTIMATED DIRECT COST INDIRECT COST
ITEM
ACTIVITY UNIT QUANTITY
NO. UNIT COST TOTAL EDC OCM (10%) PROFIT (8%) VAT (5%) TOTAL

A. DIRECT COST
1. CIVIL WORKS
a. CONTRACT WORKS
I. TEMPORARY WORKS
1. Mobilization & Demolization of Equipment l.s. 1.00 48,848.00 48,848.00 - - 2,442.40 2,442.40
2. Temporary Bunk House unit 1.00 69,315.00 69,315.00 - - 3,465.75 3,465.75
Sub-Total
II. DIVERSION WORKS
1. Care of Water cu.m #REF! 24,232.00 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
2. Structure Excavation (mech.) cu.m #REF! 105.30 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
3. Structure Excavation (manual) cu.m #REF! 142.50 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
4. 211 kg/cm² Reinforced Concrete - others cu.m #REF! 10,726.21 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
5. 211 kg/cm² Reinforced Concrete - Siphon/Flume cu.m #REF! 13,268.49 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
6. Rubble Masonry with Class A Concrete Binder cu.m #REF! 3,823.26 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
9. Construction Joint w/ 9" Plain Dimbell Type Waterstop l.m. #REF! 658.75 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
10. Filter Drain cu.m. #REF! 593.51 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
11. Fur./Install. of 4" dia. PVC Perforated Drain Pipe l.m. #REF! 351.11 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
12. Fur./Install. of 2" dia. PVC Wheepholes l.m. #REF! 217.78 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
13. Fur./Install. Of Filter Cloth sq.m. 75.00 62.73 4,704.75 470.48 376.38 277.58 1,124.44
14. Fab./Installation of CP 2 Sluicegate unit 1.00 170,655.76 170,655.76 17,065.58 13,652.46 10,068.69 40,786.73
15. Fab./Installation of Vertical Slide Steelgate unit 2.00 42,379.26 84,758.52 8,475.85 6,780.68 5,000.75 20,257.29
16. Fab./installation of 2" dia. GI Pipe Railings l.s. #REF! 43,430.00 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
17. Structure Backfill (mech.) cu.m #REF! 152.00 #REF! #REF! #REF! #REF! #REF!
Sub-Total
Total for Contract Works

Prepared by: Checked by: Approved by:

JOSELITO C. DE VERA EDDIE G. DE LEON


Engineer A Chief, Engineering Section
DGET FOR THE CONTRACT
CIS, BATAC, ILOCOS NORTE
Existing Irrigation System FUND / CY 2018

Duration: 210 Calendar Days


TOTAL

UNIT COST PROJECT COST

51,290.40 51,290.40
72,780.75 72,780.75
124,071.15

#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF! #REF!
77.72 5,829.19
211,442.48 211,442.48
52,507.90 105,015.81
#REF! #REF!
#REF! #REF!
#REF!
#REF!

DANILO V. GOMEZ
Division Manager A
Republika ng Pilipinas

National Irrigation Administration


(Pambansang Pangasiwaan Ng Patubig)
Lungsod ng Quezon

SUMMARY OF CY 2019 PROGRAM OF WORK (POW)

REGION/PMO : I/INIMO Program No. : 1


PROJECT TITLE : Rehab./Repair of Existing Irrigation System Date : June 13, 2018
NAME OF SYSTEM/PROJECT : BINGAO SWIP
SYSTEM CATEGORY
(NIS/CIS, NIP/SIP) : CIS
PROJECT DESCRIPTION : Construction of Canal Lining & Terminal Facilities
I. GENERAL INFORMATION
1. Project Location 6. Overall Project Cost (P) Original Revised
a. Region 1 a. GOP 1,281,087.98
b. Province / Ilocos Norte b. Loan Proceeds
City/Municipality San Nicolas c. Others (Equity, etc.)
District II TOTAL 1,281,087.98
2. Service Area (Has.)/
Designed Area (Ha.) 7. Physical Target (Overall)
a. New Area (ha.)
b. Restored Area (ha.)

Construction of Canal Lining & Terminal


3. Source of Water Bingao Creek c. Repair works (ha.): Facilities
3.a Drainage Area d. Other Activities: (Pls. specify)
3.b Dependable Flow
8. Overall Implementation Schedule
4. Type of Irrigation 5. Point of Diversion Original Revised
(Pls. check the type of irrigation) Latitude Longtitude a. Physical Starting Date
a. Run off the River √ 18º 1' 41.97" 120º 34' 12.14" b. Completion Date
b. Reservoir
c. Ground Water Pump
d. Others

II. WORK TO BE DONE (For the current year)


1. Performance Weight 4. Physical Target
a. Contract Works 41.47 % a. New Area (ha.)
b. Force Account Works 58.53 % b. Restored Area (ha.)
Construction of Canal Lining & Terminal
c. Others c. Repair works (ha.): Facilities
TOTAL 100.00 % d. Other Activities: (Pls. specify)

2. Starting Date: When funds is made available

3. No. of days to Complete: 150 calendar days

III. DETAILED BREAKDOWN OF CURRENT PROGRAM

Field Office Central Office Total Prepared & Submitted by:


DIRECT COST
I. CIVIL WORKS
a. Contract Works 531,240.86 531,240.86
JOSELITO C. DE VERA
b. Force Account Works - - Engineer A

2. INSTITUTIONAL DEVT. PROGRAM 250,000.00 250,000.00

3. CONSTRUCTION SURVEY 125,000.00 125,000.00


Recommended by:
4. PARCELLARY MAPPING/SURVEY - -

5. RIGHT OF WAY ACQUISITION,


PLANT/PROPERTY DAMAGES - JOHN N. MOLANO
Supervising Engineer A
6. PROCUREMENT OF EQUIPMENT
& VEHICLES (for FAPs) -

7. FIELD SUPPORT, SUPERVISION 374,847.12 374,847.12


& MONITORING Approved by:
8. CONSULTING SERVICES

9. TAXES (For selected FAPs)


DANILO V. GOMEZ
10. CONTINGENCIES Division Manager A,INIMO

TOTAL DIRECT COST 1,281,087.98 1,281,087.98

IV. SOURCES OF FUNDS

A. CAPITAL OUTLAY

1. GOP 1,281,087.98 1,281,087.98

2. LOAN PROCEEDS
DETAILED OVERALL BREAKDOWN OF COST (BY ACTIVITIES)
BINGAO SWIP (San Nicolas)
Attachment "B
OVERHEAD MATERIALS CONTRACT WORKS Procurement
Equipment Trainings/
ACTIVITY LABOR Office Civil Works Consulting ROW of Equipment
TEV Sundries Rental RSB Cement Fuel & Oil Spare Parts Others Actvities
Supplies Others Services & Vehicles

A. DIRECT COST
I. CIVIL WORKS
a. Contract Works 531,240.86
b. Force Account Works

2. INSTITUTIONAL DEVT. PROGRAM 112,500.00 12,500.00 12,500.00 12,500.00 12,500.00 87,500.00

3. CONSTRUCTION SURVEY 87,500.00 6,250.00 6,250.00 12,500.00 6,250.00 6,250.00

4. PARCELLARY MAPPING/SURVEY - - - - - -

5. RIGHT OF WAY ACQUISITION,


PLANT/PROPERTY DAMAGES

6. PROCUREMENT OF EQUIPMENT
& VEHICLES (for FAPs)

7. FILED SUPPORT SUPERVISION & M 243,650.63 18,742.36 18,742.36 37,484.71 18,742.36 37,484.71

8. CONSULTING SERVICES

9. TAXES (For selected FAPs)

10. CONTINGENCIES

TOTAL DIRECT COST 443,650.63 37,492.36 - 37,492.36 - - 62,484.71 24,992.36 56,234.71 - 531,240.86 - - 87,500.00 -

Prepared by:

33 of 105
DETAILED OVERALL BREAKDOWN OF COST (BY ACTIVITIES)
BINGAO SWIP (San Nicolas)
Attachment "B
OVERHEAD MATERIALS CONTRACT WORKS Procurement
Equipment Trainings/
ACTIVITY LABOR Office Civil Works Consulting ROW of Equipment
TEV Sundries Rental RSB Cement Fuel & Oil Spare Parts Others Actvities
Supplies Others Services & Vehicles

JOSELITO C. DE VERA
Engineer A

34 of 105
OWN OF COST (BY ACTIVITIES)
P (San Nicolas)
Attachment "B"

TAXES CONTINGE TOTAL


NCIES

531,240.86

250,000.00

125,000.00

374,847.12

- - 1,281,087.98

35 of 105
MANPOWER REQUIREMENT, EQUIPMENT REQUIREMENT, & CASH REQUIREMENT
CY 2019 PROGRAM OF WORKS
BINGAO SWIP (San Nicolas)
Attachment "C" 1 of 5
JANUARY FEBRUARY MARCH 1ST QUARTER TOTAL
PARTICULAR DESCRIPTION PC LP PC LP PC LP Peso Counterpart Loan Proceed

F.O. C.O. F.O. C.O. F.O. C.O. F.O. C.O. F.O. C.O. F.O. C.O. F.O. C.O. F.O. C.O.

I. MANPOWER REQUIREMENT Number of


Personnel
1. Monthly Personnel
2. Daily Personnel
3. Contractual 12
II. EQUIPMENT REQUIREMENT Units
1 - backhoe, 2-dump truck, 1-stake truck, 1-mixer, 1-plate compactor, 1-concrete vibrator
(see attached list of equipment)

III. MATERIALS REQUIREMENT


IV. CASH REQUIREMENT

DIRECT COST
1. CIVIL WORKS
a. Contract Works 37,186.86 95,623.35 132,810.21 265,620.43 - - -
b. Force Account Works - - - -
2. Institutional Development Program 17,500.00 45,000.00 62,500.00 125,000.00
3. Construction Survey 8,750.00 22,500.00 31,250.00 62,500.00
4. Parcellary Mapping/Survey
5. Right of Way Acquisition, Plant/
Property Damages
6. Procurement of Equipment and
Vehicles
7. Field Support Supervision & Monitoring 26,239.30 67,472.48 93,711.78 187,423.56 - - -
8. Consulting Services
9. TAXES (For Selected FAPs)
10. Contingencies

TOTAL DIRECT COST 89,676.16 - - - 230,595.84 - - - 320,271.99 - - - 640,543.99 - - -

Prepared by:

JOSELITO C. DE VERA
Engineer A
MANPOWER REQUIREMENT, EQUIPMENT REQUIREMENT, & CASH REQUIREMENT
CY 2019 PROGRAM OF WORKS
BINGAO SWIP (San Nicolas)

APRIL MAY JUNE 2ND


PARTICULAR DESCRIPTION PC LP PC LP PC LP Peso Counte

F.O. C.O. F.O. C.O. F.O. C.O. F.O. C.O. F.O. C.O. F.O. C.O. F.O.

I. MANPOWER REQUIREMENT Number of


Personnel
1. Monthly Personnel
2. Daily Personnel
3. Contractual 12
II. EQUIPMENT REQUIREMENT Units
1 - backhoe, 2-dump truck, 1-stake truck, 1-mixer, 1-plate compactor, 1-concrete vibrator
(see attached list of equipment)

III. MATERIALS REQUIREMENT


IV. CASH REQUIREMENT

DIRECT COST
1. CIVIL WORKS
a. Contract Works 132,810.21 95,623.35 37,186.86 265,620.43
b. Force Account Works -
2. Institutional Development Program 62,500.00 45,000.00 17,500.00 125,000.00
3. Construction Survey 31,250.00 22,500.00 8,750.00 62,500.00
4. Parcellary Mapping/Survey
5. Right of Way Acquisition, Plant/
Property Damages
6. Procurement of Equipment and
Vehicles
7. Field Support Supervision & Monitoring 93,711.78 67,472.48 26,239.30 187,423.56
8. Consulting Services
9. TAXES (For Selected FAPs)
10. Contingencies

TOTAL DIRECT COST 320,271.99 - - - 230,595.84 - - - 89,676.16 - - - 640,543.99

Prepared by:

JOSELITO C. DE VERA

Engineer A
T REQUIREMENT, & CASH REQUIREMENT
RAM OF WORKS
P (San Nicolas)
Attachment "C" 2 of 5

2ND QUARTER TOTAL

Peso Counterpart Loan Proceed

C.O. F.O. C.O.

- - -
- - -

- - -

- - -
MANPOWER REQUIREMENT, EQUIPMENT REQUIREMENT, & CASH REQUIREMENT
CY 2019 PROGRAM OF WORKS
BINGAO SWIP (San Nicolas)

JULY AUGUST SEPTEMBER 3


PARTICULAR DESCRIPTION PC LP PC LP PC LP Peso Coun

F.O. C.O. F.O. C.O. F.O. C.O. F.O. C.O. F.O. C.O. F.O. C.O. F.O.

I. MANPOWER REQUIREMENT Number of


Personnel
1. Monthly Personnel
2. Daily Personnel
3. Contractual 12
II. EQUIPMENT REQUIREMENT Units
1 - backhoe, 2-dump truck, 1-stake truck, 1-mixer, 1-plate compactor, 1-concrete vibrator
(see attached list of equipment)

III. MATERIALS REQUIREMENT


IV. CASH REQUIREMENT

DIRECT COST
1. CIVIL WORKS
a. Contract Works -
b. Force Account Works -
2. Institutional Development Program
3. Construction Survey
4. Parcellary Mapping/Survey
5. Right of Way Acquisition, Plant/
Property Damages
6. Procurement of Equipment and
Vehicles
7. Field Support Supervision & Monitoring -
8. Consulting Services
9. TAXES (For Selected FAPs)
10. Contingencies

TOTAL DIRECT COST - - - - - - - - - - - - -

Prepared by:

JOSELITO C. DE VERA
Engineer A
NT REQUIREMENT, & CASH REQUIREMENT
GRAM OF WORKS
IP (San Nicolas)
Attachment "C" 3 of 5

3RD QUARTER TOTAL

Peso Counterpart Loan Proceed

C.O. F.O. C.O.

- - -
- - -

- - -

- - -
MANPOWER REQUIREMENT, EQUIPMENT REQUIREMENT, & CASH REQUIREMENT
CY 2019 PROGRAM OF WORKS
BINGAO SWIP (San Nicolas)

OCTOBER NOVEMBER DECEMBER 4TH QUARTER TOTAL


PARTICULAR DESCRIPTION PC LP PC LP PC LP PC LP

F.O. C.O. F.O. C.O. F.O. C.O. F.O. C.O. F.O. C.O. F.O. C.O. F.O. C.O. F.O. C.O.

I. MANPOWER REQUIREMENT
Number of Personnel
1. Monthly Personnel
2. Daily Personnel
3. Contractual 12
II. EQUIPMENT REQUIREMENT Units
1 - backhoe, 2-dump truck, 1-stake truck, 1-mixer, 1-plate compactor, 1-concrete vibrator
(see attached list of equipment)

III. MATERIALS REQUIREMENT


IV. CASH REQUIREMENT

DIRECT COST
1. CIVIL WORKS
a. Contract Works - - - -
b. Force Account Works - - - - -
2. Institutional Development Program
3. Construction Survey
4. Parcellary Mapping/Survey
5. Right of Way Acquisition, Plant/
Property Damages
6. Procurement of Equipment and
Vehicles
7. Field Support Supervision & Monitoring - - - - -
8. Consulting Services
9. TAXES (For Selected FAPs)
10. Contingencies

TOTAL DIRECT COST - - - - - - - - - - - - - - - -

Prepared by:

JOSELITO C. DE VERA
Engineer A
Attachment "C" 4 of 5

GRAND TOTAL

Peso Counterpart Loan Proceed

F.O. C.O. F.O. C.O.

531,240.86 - - -
- - - -
250,000.00
125,000.00

374,847.12 - - -

1,281,087.98 - - -
MANPOWER REQUIREMENT, EQUIPMENT REQUIREMENT, & CASH REQUIREMENT
CY 2019 PROGRAM OF WORKS
BINGAO SWIP (San Nicolas)

CY 2017 (Previous Year) CY 2018 (Current Year) CY 2019 (Future Year) OVER
PARTICULAR DESCRIPTION PC LP PC LP PC LP Peso Counterp

F.O. C.O. F.O. C.O. F.O. C.O. F.O. C.O. F.O. C.O. F.O. C.O. F.O.

I. MANPOWER REQUIREMENT Number of


Personnel

1. Monthly Personnel

2. Daily Personnel

3. Contractual 12

II. EQUIPMENT REQUIREMENT Units

1 - backhoe, 2-dump truck, 1-stake truck, 1-mixer, 1-plate compactor, 1-concrete vibrator
(see attached list of equipment)

III. MATERIALS REQUIREMENT


IV. CASH REQUIREMENT

DIRECT COST

1. CIVIL WORKS

a. Contract Works 531,240.86 531,240.86

b. Force Account Works - -

2. Institutional Development Program 250,000.00 250,000.00

3. Construction Survey 125,000.00 125,000.00

4. PARCELLARY MAPPING/SURVEY

5. RIGHT OF WAY ACQUISITION, PLANT/

PROPERTY DAMAGES (For FAPs )

6. PROCUREMENT OF EQUIPMENT &

VEHICLES

7. Field Support Supervision & Monitoring 374,847.12 374,847.12

8. CONSULTING SERVICES

9. TAXES (For Selected FAPs)

10. CONTINGENCIES

TOTAL DIRECT COST - - - - 1,281,087.98 - - - - - - - 1,281,087.98

Prepared by:

JOSELITO C. DE VERA
Engineer A
NT REQUIREMENT, & CASH REQUIREMENT
RAM OF WORKS
P (San Nicolas)
Attachment "C" 5 of 5

OVER-ALL PROJECT COST

Peso Counterpart Loan Proceed

C.O. F.O. C.O.

- - -

- - -

- - -
CMD FORM Y-1a

CY 2019 IMPLEMENTATION SCHEDULE AND STATUS BINGAO SWIP (San Nicolas)


CY 2019 PROGRAM
% PARTICULAR As of
NO. MAJOR COMPONENT CLASS UPDATED COST
WEIGHT S Dec' 2018
Jan Feb Mar April May June July Aug Sept

(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16)
A. DIRECT COST
1 CIVIL WORKS PROJECTED 4.00 15.00 31.00 50.00 69.00
a. TEMPORARY WORKS 124,071.15 9.68 ACTUAL
PROJECTED 4.00 15.00 31.00 50.00 69.00
b. DIVERSIONWORKS - - ACTUAL
PROJECTED 4.00 15.00 31.00 50.00 69.00
c. CANALIZATION 235,206.44 18.36 ACTUAL
PROJECTED 4.00 15.00 31.00 50.00 69.00
d. CANAL STRUCTURES - - ACTUAL
PROJECTED 4.00 15.00 31.00 50.00 69.00
e. DRAINAGE SYSTEM - ACTUAL
PROJECTED 4.00 15.00 31.00 50.00 69.00
f. IRRIGATION FACILITIES 171,963.27 13.42 ACTUAL
PROJECTED 4.00 15.00 31.00 50.00 69.00
2 INSTITUTIONAL DEVELOPMENT 250,000.00 19.51 ACTUAL
PROJECTED 4.00 15.00 31.00 50.00 69.00
3 CONSTRUCTION SURVEY 125,000.00 9.76 ACTUAL
PROJECTED 4.00 15.00 31.00 50.00 69.00
4 FIELD SUPPORT SUPERVISION & MONITO 374,847.12 29.26 ACTUAL
B. INDIRECT COST PROJECTED 4.00 15.00 31.00 50.00 69.00
1 CONTINGENCY - - ACTUAL
PROJECTED

ACTUAL
PROJECTED - - - - - 4.00 15.00 31.00 50.00 69.00
CY 2019 PHYSICAL STATUS
1,281,087.98 100.00 ACTUAL - - - - - - - - - -
NEW AREA PROJECTED
(HA.) ACTUAL
AREA GENERATION
REHAB/RESTO AREA PROJECTED
(HA.) ACTUAL

Prepared by: Checked by: Submitted by:

JOSELITO C. DE VERA EDDIE G. DE LEON DANILO V. GOMEZ


Engineer A Chief, Engineering Section, INIMO Division Manager A, INIMO
Attachment E

BINGAO SWIP (San Nicolas)


CY 2019 PROGRAM
%
Oct Nov Dec

(17) (18) (19) (20)


100
85.00 96.00 100.00
90
85.00 96.00 100.00
80
85.00 96.00 100.00
70
85.00 96.00 100.00
60
85.00 96.00 100.00
50
85.00 96.00 100.00
40
85.00 96.00 100.00
30
85.00 96.00 100.00
20
85.00 96.00 100.00
10
85.00 96.00 100.00
0

85.00 96.00 100.00


- - -

Submitted by:

DANILO V. GOMEZ
Division Manager A, INIMO
CMD FORM Y-2a

CY 2019 EXPENDITURES AND STATUS BINGAO SWIP (San Nicolas)


As of CY 2019 PROGRAM
% PARTICULAR
NO. MAJOR COMPONENT CLASS UPDATED COST Dec'
WEIGHT S
2018 Jan Feb Mar April May June July Aug Sept

(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16)
A. DIRECT COST
1 CIVIL WORKS PROJECTED 4.00 15.00 31.00 50.00 69.00
a. TEMPORARY WORKS 124,071.15 9.68 ACTUAL
- PROJECTED 4.00 15.00 31.00 50.00 69.00
b. DIVERSIONWORKS - - ACTUAL
- PROJECTED 4.00 15.00 31.00 50.00 69.00
c. CANALIZATION 235,206.44 18.36 ACTUAL
- PROJECTED 4.00 15.00 31.00 50.00 69.00
d. CANAL STRUCTURES - - ACTUAL
- PROJECTED 4.00 15.00 31.00 50.00 69.00
e. DRAINAGE SYSTEM - - ACTUAL
- PROJECTED 4.00 15.00 31.00 50.00 69.00
f. IRRIGATION FACILITIES 171,963.27 13.42 ACTUAL
- PROJECTED 4.00 15.00 31.00 50.00 69.00
2 INSTITUTIONAL DEVELOPMENT 250,000.00 19.51 ACTUAL
- PROJECTED 4.00 15.00 31.00 50.00 69.00
3 CONSTRUCTION SURVEY 125,000.00 9.76 ACTUAL
- PROJECTED 4.00 15.00 31.00 50.00 69.00
4 FIELD SUPPORT SUPERVISION & MONITO 374,847.12 29.26 ACTUAL
B. INDIRECT COST PROJECTED 4.00 15.00 31.00 50.00 69.00
1 CONTINGENCY - - ACTUAL
PROJECTED
- - ACTUAL
PROJECTED - - - - 4.00 15.00 31.00 50.00 69.00
TOTAL PROJECT COST
1,281,087.98 100.00 ACTUAL - - - - - - - - -
EXPENDITURES IN PROJECTED - - - - 0.05 0.19 0.40 0.64 0.88
CY 2019 FINANCIAL STATUS
MILLION PESOS ACTUAL

Prepared by: Checked by: Submitted by:

JOSELITO C. DE VERA EDDIE G. DE LEON DANILO V. GOMEZ


Engineer A Chief, Engineering Section, INIMO Division Manager A, INIMO
Attachment E

BINGAO SWIP (San Nicolas)


CY 2019 PROGRAM
%
Oct Nov Dec

(17) (18) (19) (20)


100
85.00 96.00 100.00
90
85.00 96.00 100.00
80
85.00 96.00 100.00
70
85.00 96.00 100.00
60
85.00 96.00 100.00
50
85.00 96.00 100.00
40
85.00 96.00 100.00
30
85.00 96.00 100.00
20
85.00 96.00 100.00
10
85.00 96.00 100.00
0

85.00 96.00 100.00


-
1.09 1.23 1.28

Submitted by:

DANILO V. GOMEZ
Division Manager A, INIMO
Attachment "F"
BINGAO SWIP (San Nicolas)
KEY INDICATOR
OVERALL

PARTICULARS UNIT ESTIMATED QUANTITY

AREA GENERATION has. -


AREA RESTORED has. -

DIVERSION DAM unit -

IRRIGATION FACITIES
a. Main Canal
Earth Canal km. -
Concrete Canal km. 0.40
Structures unit -
b. Lateral Canals
Earth Canal km. -
Concrete Canal km. -
Structures unit -

DRAINAGE CANALS unit -

ON FARM FACILITIES
a. Main Farm Ditch km. -
b. Supplementary Farm Ditch km. -
c. Ditch Structures unit -
d. Turnout unit 3.00
e. Farm Drains unit -

PROJECT FACILITIES
1. Temporary Bunk House unit 1.00
2 unit -

NO. OF IA ORGANIZED no, 1.00


FARMERS BENIFICIARIES members 38.00
Prepared by:

JOSELITO C. DE VERA
Engineer A
PROPOSED CANAL LINING MAIN CANAL
SACRITAN-LUMBAAN CIS
Pinili, Ilocos Norte

VOLUME COMPUTATION
I. CANALIZATION
1. Sta. 0+431 - 539.6 MC
b= 1.40 meters
D= 1.10 meters
L= 108.60 meters

a. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete w/o forms


Flooring = 0.12 x 1.70 x 107.10 = 21.85 cu m

b. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete w/ forms


Bracing = 10.00 x 0.15 x 0.74 = 1.12 cu m
Topping & riser = 107.10 x 0.30 x 0.15 x 2.00 = 9.64 cu m

c. Fab./Laying of 5" CHB


Sidings = 107.10 x 0.80 x 2.00 = 171.36 sq m

2. Sta. 0+540.4 - 608 MC


b= 1.40 meters
D= 1.10 meters
L= 67.60 meters

a. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete w/o forms


Flooring = 0.12 x 1.70 x 66.70 = 13.61 cu m

b. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete w/ forms


Bracing = 6.00 x 0.15 x 0.74 = 0.67 cu m
Topping & riser = 66.70 x 0.30 x 0.15 x 2.00 = 6.00 cu m

c. Fab./Laying of 5" CHB


Sidings = 66.70 x 0.80 x 2.00 = 106.72 sq m

3. Sta. 0+611 - 651 MC


b= 1.40 meters
D= 0.80 meters
L= 40.00 meters

a. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete w/o forms


Flooring = 0.12 x 1.70 x 40.00 = 8.16 cu m

b. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete w/ forms


Topping & riser = 40.00 x 0.20 x 0.15 x 2.00 = 2.40 cu m
c. Fab./Laying of 5" CHB
Sidings = 40.00 x 0.60 x 2.00 = 48.00 sq m

4. Sta. 0+652.6 - 670.45 MC


b= 1.30 meters
D= 0.70 meters
L= 17.80 meters

a. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete w/o forms


Flooring = 0.12 x 1.60 x 17.80 = 3.42 cu m

b. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete w/ forms


Topping & riser = 17.80 x 0.30 x 0.15 x 2.00 = 1.60 cu m

c. Fab./Laying of 5" CHB


Sidings = 17.80 x 0.40 x 2.00 = 14.24 sq m

5. Sta. 0+671.25 - 0+740 MC


b= 1.30 meters
D= 0.70 meters
L= 68.75 meters

a. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete w/o forms


Flooring = 0.12 x 1.60 x 68.75 = 13.20 cu m

b. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete w/ forms


Topping & riser = 68.75 x 0.30 x 0.15 x 2.00 = 6.19 cu m

c. Fab./Laying of 5" CHB


Sidings = 68.75 x 0.40 x 2.00 = 55.00 sq m

6. Sta. 0+740 - 0+785 MC


b= 1.30 meters
D= 0.70 meters
L= 45.00 meters

a. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete w/o forms


Flooring = 0.12 x 1.60 x 45.00 = 8.64 cu m

b. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete w/ forms


Topping & riser = 45.00 x 0.30 x 0.15 x 2.00 = 4.05 cu m

c. Fab./Laying of 5" CHB


Sidings = 45.00 x 0.40 x 2.00 = 36.00 sq m
Prepared by:

NELSON C. BATRINA
10.76

6.67
PROPOSED CANAL LINING MAIN CANAL
SAN JUAN CIS
Solsona, Ilocos Norte

VOLUME COMPUTATION
I. CANALIZATION
1. Sta. 0+431 - 539.6 MC
b= 0.90 meters
D= 0.80 meters
L= 52.00 meters

b. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete w/o forms


Flooring = 0.13 x 1.16 x 52.00 = 7.84 cu m
Bracing = 5.20 x 0.10 x 0.20 x 0.90 = 0.09 cu m
Topping = 52.00 x 0.10 x 0.15 x 2.00 = 1.56 cu m
c. Fab./Laying of 5" CHB
Sidings = 52.00 x 0.80 x 2.00 = 83.20 sq m

2. Sta. 0+060 - 0+180 MC


b= 0.90 meters
D= 0.80 meters
L= 120.00 meters

b. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete w/o forms


Flooring = 0.13 x 1.16 x 120.00 = 18.10 cu m
Bracing = 12.00 x 0.10 x 0.20 x 0.90 = 0.22 cu m
Topping = 120.00 x 0.10 x 0.15 x 2.00 = 3.60 cu m
c. Fab./Laying of 5" CHB
Sidings = 120.00 x 0.80 x 2.00 = 192.00 sq m

3. Sta. 0+190 - 0+460 MC


b= 0.80 meters
D= 0.70 meters
L= 270.00 meters

b. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete w/o forms


Flooring = 0.13 x 1.06 x 270.00 = 37.21 cu m
Bracing = 27.00 x 0.10 x 0.20 x 0.80 = 0.43 cu m
Topping = 270.00 x 0.10 x 0.15 x 2.00 = 8.10 cu m
c. Fab./Laying of 5" CHB
Sidings = 270.00 x 0.70 x 2.00 = 378.00 sq m
4. Sta. 0+460 - 0+500 MC
b= 0.70 meters
D= 0.50 meters
L= 40.00 meters

b. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete w/o forms


Flooring = 0.13 x 0.96 x 40.00 = 4.99 cu m
Bracing = 4.00 x 0.10 x 0.20 x 0.70 = 0.06 cu m
Topping = 40.00 x 0.10 x 0.15 x 2.00 = 1.20 cu m
c. Fab./Laying of 5" CHB
Sidings = 40.00 x 0.50 x 2.00 = 40.00 sq m

5. Sta. 0+600 - 0+630 MC


b= 0.60 meters
D= 0.50 meters
L= 30.00 meters

b. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete w/o forms


Flooring = 0.13 x 0.86 x 30.00 = 3.35 cu m
c. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete with forms
Sidings = 0.13 x 0.50 x 30.00 x 2 = 3.90 cu m
e. Construction Joint
= 1.92 l.m.

6. Sta. 0+630 - 0+660 MC


b= 0.70 meters
D= 0.60 meters
L= 30.00 meters

b. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete w/o forms


Flooring = 0.13 x 0.96 x 30.00 = 3.74 cu m
c. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete with forms
Sidings = 0.13 x 0.60 x 30.00 x 2 = 4.68 cu m
e. Construction Joint
= 2.28 l.m.

7. Sta. 0+660 - 0+680 MC


b= 0.60 meters
D= 0.50 meters
L= 20.00 meters

b. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete w/o forms


Flooring = 0.13 x 0.86 x 20.00 = 2.24 cu m
c. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete with forms
Sidings = 0.13 x 0.50 x 20.00 x 2 = 2.60 cu m
e. Construction Joint
= 1.28 l.m.

7. Sta. 0+680 - 0+840 MC


b= 0.70 meters
D= 0.60 meters
L= 160.00 meters

b. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete w/o forms


Flooring = 0.13 x 0.96 x 160.00 = 19.97 cu m
c. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete with forms
Sidings = 0.13 x 0.60 x 160.00 x 2 = 24.96 cu m
e. Construction Joint
= 12.16 l.m.
Prepared by:

JOSELITO C. DE VERA
Engineer A
SAN JUAN CIS page 1
Attachment "I"
TABLE FOR UNIT COST ESTIMATES(delivered @ jobsite)
Cost of Cement: Php 265.97 /bag
Cost of RSB: Php 55.62 /kg.
Cost of Sand: Php 487.98 /cu.m.
Cost of Coarse Sand: Php 507.98 /cu.m.
Cost of Fine Sand: Php 467.98 /cu.m.
Cost of Gravel: Php 552.68 /cu.m.
Cost of Boulder: Php 700.00 /cu.m.
Cost of Form Lumber: Php 60.00 /bd.ft.
Plywood 1/2" x4'x8' Php 850.00 /pc.
Cost of Tie Wire: Php 80.62 /kg.
Cost of 5" CHB Php 10.62 /pc
Cost of Hardware: Php 85.62 /kg.
Cost of 4'x8' # 26 Plain GI Sheet Php 520.00 /pc.
Cost of Asphalt Php 350.00 /lit
TABLE FOR LABOR RATE BASED ON REGIONAL WAGE BOARD
Salary of Foreman: Php 450.00 /day
Salary of Mason/Plumber Php 350.00 /day
Salary of Carpenter: Php 350.00 /day
Salary of Welder: Php 350.00 /day
Salary of Steelman: Php 350.00 /day
Salary of H.E.Operator: Php 420.00 /day
Salary of Driver: Php 360.00 /day
Salary of L.E.Operator: Php 320.00 /day
Salary of Laborer: Php 285.00 /day

DETAILED UNIT COST ESTIMATES POW (Contract Works)


BINGAO SWIP, SAN NICOLAS, ILOCOS NORTE

I. TEMPORARY WORKS

MOBILIZATION & DEMOBILIZATION OF EQUIPMENT


Equipment to be mobilized
Backhoe(0.90cum.) 1 unit x 2,843.00 x 3.00 hr. = 8,529.00
Bulldozer (180hp) 1 unit x 3,427.00 x 3.00 hr. = 10,281.00
Dump Truck(3-5 c.m.) 2 units x 743.00 x 1.00 hr. = 1,486.00
Cargo Truck (15 tons) 1 unit x 1,376.00 x 3.00 hrs. = 4,128.00
Total Cost(one way) 24,424.00
Total Cost (two way) 48,848.00
Sub-Total (Direct Cost) 48,848.00
5% VAT(EDC) 2,442.40
Total 51,290.40

Unit Cost of Mob & Demob of Equipment 51,290.40 /L.S.


vvvvvvvvvv
TEMPORARY BUNK HOUSE (6.00m x 8.00m)
A. MATERIALS (use : Good Lumber)
1/4" x 4' x 8' Plywood 18.00 pcs @ 350.00 = 6,300.00
3" x 6m G.I. Pipe (pos 9.00 pcs @ 1,850.00 = 16,650.00
2" x 2" x 12' Lumber ( 55.00 pcs @ 192.00 = 10,560.00
2" x 6" x 12' Lumber (c 8.00 pcs @ 660.00 = 5,280.00
2" x 4" x 12' Lumber (r 16.00 pcs @ 400.00 = 6,400.00
2" x 2" x 12' Lumber ( 35.00 pcs @ 192.00 = 6,720.00
#26 Plain G.I. sheet (r 2.00 pcs @ 300.00 = 600.00
Hardware 5.00 kls @ 75.00 = 375.00
#26 x 12' Corr. G.I. s 24.00 pcs @ 420.00 = 10,080.00
62,965.00 = 62,965.00
B. LABOR (assume : 5 days to construct)
Carpenters 2.00 /day @ 350.00 = 700.00
Laborers 2.00 /day @ 285.00 = 570.00
1,270.00 x 5.00 days = 6,350.00
Sub-Total (Direct Cost) = 69,315.00
5% VAT(EDC) 3,465.75
Total 72,780.75 /unit

Unit Cost of Temporary Bunk House = 72,780.75 /unit


vvvvvvvvvv

II. CANALIZATION
COMMON EXCAVATION (Mechanize)
A. Equipment to be used - Backhoe Hydraulic Crawler PC 60-7 (Capacity=0.36 cu.m.)
Capability = 14.40 cu.m./hr.
Rental = 1 x 1,212.00 = 1,212.00
Sub-Total P 1,212.00 / 14.40 = P 84.17
Sub-Total (Direct Cost) 84.17
10% Profit 8.42
15% OCM 12.63
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 5.26
Total P 110.47

UNIT COST OF COMMON EXCAVATION/BENCHING (MECH.) P 110.47 /cu.m.


vvvvvvvv
SAN JUAN CIS page 2
Common Excavation Desilting w/ Disposal (mech.)
1 Common Excavation - Desilting
Equipment to be used - Backhoe Hydraulic Crawler OH-082 0.55 cu.m.
Capacity = 35.00 cu.m./hr.
Rental = 1.00 x 2,330.00 = 2,330.00
Sub-Total P 2,330.00 / 35.00 66.57
2 Disposal of Excess Excavated/Unsuitable Materials (mech.)
Loading
Equipment to be used - 2.29 cu.m.W320-1 Prod. = 110.0 cu.m./hr.
Capacity = 110.00 cu.m./hr.
Rental = 1.00 x 1,617.00 = 1,617.00
Sub-Total P 1,617.00 / 110.00 = P 14.70
Disposal
Equipment to be used: Dump Truck 9.00 cu.m
Cycle Time: 2.00 kms (Dist from jobsite)
w/ Load = 2.00 / 30.00 = 0.07 hrs
w/o Load = 2.00 / 35.00 = 0.06 hrs
Loading = 13.00 / 60.00 = 0.22 hrs
Maneuver & delay = 7.00 / 60.00 = 0.12 hrs
0.46 hrs/trip

Equpment Utilization:
Capacity 9.00 cu.m./trip
Rental = 1.00 x 1,205.00 x 0.46 = 550.86
Sub-Total 550.86 / 9.00 = P 61.21
Sub-Total (Direct Cost) 142.48
10% Profit 14.25
15% OCM 21.37
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 8.90
Total Total P 187.00

Unit Cost of Common Excavation -Desilting w/ Disposal (mech.) P 187.00 /cu.m.


vvvvvvvv

170 kg/sqcm. Reinforced Concrete w/o forms


A. Materials:
Cement = 7.50 bags x 265.97 = 1,994.76
RSB = 35.00 kgs. x 55.62 = 1,946.69
Sand = 0.48 cu.m. x 487.98 = 234.23
Gravel = 0.96 cu.m. x 552.68 = 530.57
F. Lumber = 5.00 bd. ft. x 60.00 = 300.00
Tiewire = 0.34 kgs. x 80.62 = 27.41
Hardware = 0.25 kls. x 85.62 = 21.40
Sub-Total P 5,055.07 = P 5,055.07
B. Labor:
For Cutting, Bending and Placing of RSB:(80KGS/DAY)
Capability = 80.00 kgs./d
Steelman = 1.00 x 350.00 = 350.00
Laborer = 1.00 x 285.00 = 285.00
Sub-Total P 635.00 x 35.00 / 80.00 = P 277.81
For Fabrication, Placing and Dismantling of Forms:
Capability = 5.00 cu.m./d
Carpenter = 2.00 x 350.00 = 700.00
Laborer = 4.00 x 285.00 = 1,140.00
Sub-Total P 1,840.00 / 5.00 = P 368.00
For Concreting and Curing:
Capability = 4.50 cu.m./d
Foreman = 1.00 x 450.00 = 450.00
Mason = 2.00 x 350.00 = 700.00
LE Operator = 1.00 x 320.00 = 320.00
Laborer = 8.00 x 285.00 = 2,280.00
Sub-Total P 3,750.00 / 4.50 = P 833.33
For Equipment Utilization
1 bagger conc. Mixer
Capability = 4.50 cu.m./d
Rental = 1.00 x 5.63 x 172.00 = 967.50
Used - 1 1" dia. Concrete Vibrator
Capability = 4.50 cu.m./d
Rental = 1.00 x 5.63 x 82.00 = 461.25
Sub-Total P 1,428.75 / 4.50 = P 317.50
Sub-Total (Direct Cost) 6,851.72
10% Profit 685.17
15% OCM 1,027.76
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 428.23
Total 8,992.88

Unit Cost of 170 kg/sqcm. Class B Concrete w/o forms P 8,992.88 /cu.m.
vvvvvvvvvv

Fab/Laying of of 5" Thick CHB /Building (Two Sides Plastering):


1. Laying:
Capability: 10.00 pcs/sq.m.
A. Materials:
Cement = 0.81 bags x 265.97 = 215.43
RSB = 4.00 kgs. x 55.62 = 222.48
Tiewire = 0.02 kgs. x 80.62 = 1.77
CHB 5" = 12.50 pcs. x 10.62 = 132.75
Sand = 0.068 cu.m. x 487.98 = 33.18
Sub-Total P 605.62 = P 605.62
B. Labor:
Mason = 1.00 x 350.00 = 350.00
Laborer = 2.00 x 285.00 = 570.00
Sub-Total P 920.00 / 10.00 = P 92.00
2. Plastering:
Capability: 12.00 pcs/sq.m.
A. Materials:
Cement = 0.410 bags x 265.97 = 109.05
Sand = 0.034 cu.m. x 487.98 = 16.59
Sub-Total P 125.64 = P 125.64
B. Labor:
Mason = 1.00 x 350.00 = 350.00
Laborer = 1.00 x 285.00 = 285.00
Sub-Total P 635.00 / 12.00 = P 52.92
Sub-Total (Direct Cost) 876.17
10% Profit 87.62
15% OCM 131.43
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 54.76
Total 1,149.97

Unit Cost of Fab/Laying of 5" Thick CHB P 1,149.97 /sq.m.


vvvvvvvvvv

170 kg/sqcm. Reinforced Concrete w/ forms


A. Materials:
Cement = 7.50 bags x 265.97 = 1,994.76
RSB = 35.00 kgs. x 55.62 = 1,946.69
Sand = 0.48 cu.m. x 487.98 = 234.23
Gravel = 0.96 cu.m. x 552.68 = 530.57
1/2 Plywood = 1.25 bd. ft. x 850.00 = 1,062.50
F. Lumber = 25.00 bd. ft. x 60.00 = 1,500.00
Tiewire = 0.34 kgs. x 80.62 = 27.41
Hardware = 2.00 kls. x 85.62 = 171.24
Sub-Total P 7,467.40 = P 7,467.40
B. Labor:
For Cutting, Bending and Placing of RSB:(80KGS/DAY)
Capability = 80.00 kgs./d
Steelman = 1.00 x 350.00 = 350.00
Laborer = 1.00 x 285.00 = 285.00
Sub-Total P 635.00 x 35.00 / 80.00 = P 277.81
For Fabrication, Placing and Dismantling of Forms:
Capability = 4.50 cu.m./d
Carpenter = 2.00 x 350.00 = 700.00
Laborer = 4.00 x 285.00 = 1,140.00
Sub-Total P 1,840.00 / 4.50 = P 408.89

For Concreting and Curing:


Capability = 4.50 cu.m./d
Foreman = 1.00 x 450.00 = 450.00
Mason = 2.00 x 350.00 = 700.00
LE Operator = 1.00 x 320.00 = 320.00
Laborer = 8.00 x 285.00 = 2,280.00
Sub-Total P 3,750.00 / 4.50 = P 833.33
For Equipment Utilization
1 bagger conc. Mixer
Capability = 4.50 cu.m./d
Rental = 1.00 x 5.63 x 172.00 = 967.50
SAN JUAN CIS page 3
Used - 1 1" dia. Concrete Vibrator
Capability = 4.50 cu.m./d
Rental = 1.00 x 5.63 x 82.00 = 461.25
Sub-Total P 1,428.75 / 4.50 = P 317.50
Sub-Total (Direct Cost) 9,304.94
10% Profit 930.49
15% OCM 1,395.74
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 581.56
Total 12,212.73

Unit Cost of 170 kg/sqcm. Class B Concrete w/ forms P 12,212.73 /cu.m.


vvvvvvvvvv
Construction of Expansion/ Contraction Joint (per l.m.)
A. Materials:
Joint Sealer = 0.06 liter x 533.00 = 29.67
RSB (12 mm.) = 1.76 kgs. x 55.62 = 97.89
6" waterstop dumb= 1.00 m x 450.00 = 450.00
Sub-Total P 577.56 = P 577.56
B. Labor:
Capability = 28.80 l.m./day
Mason = 1.00 x 350.00 = 350.00
Laborer = 1.00 x 285.00 = 285.00
` Sub-Total P 635.00 / 28.80 = P 22.05
Sub-Total (Direct Cost) 599.61
10% Profit 59.96
15% OCM 89.94
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 37.48
Total Total 786.99

Unit Cost of Construction Expansion/Constrction Joints P 786.99 /l.m


vvvvvvvvvv

Backfill with Compaction - (w/ plate compactor) - Side Borrow


A. Backfill
Capacity = 3.00 cu.m./day
Labor = 1.00 x 285.00 = 285.00
Sub-Total P 285.00 / 3.00 95.00
B. Compaction
Equipment to be used - Plate Compactor (Capacity = 8 hp)
Capability = 3.00 cu.m./hr.
Rental = 1.00 x 158.25 = 158.25
Sub-Total P 158.25 / 3.00 = P 52.75
Sub-Total (Direct Cost) 147.75
10% Profit 14.78
15% OCM 22.16
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 9.23
Total 193.92

Unit Cost of Backfill with Compaction - (w/ plate compactor) P 193.92 /cu.m.
vvvvvvvvv

Backfill with Compaction (ECC) Haul Borrow mech.


1. Qurrying & Stockpilling
A Equipment to be used - 2.29 cu.m.Wheel Loader WA320-1 Prod. = 110.0 cu.m./hr.
Capacity = 110.00 cu.m./hr.
Rental = 1.00 x 1,617.00 = 1,617.00
Sub-Total P 1,617.00 / 110.00 = P 14.70
2. Loading
A. Equipment to be used - 2.29 cu.m.Wheel Loader WA320-1 Prod. = 110.0 cu.m./hr.
Capacity = 110.00 cu.m./hr.
Rental = 1.00 x 1,617.00 = 1,617.00
Sub-Total P 1,617.00 / 110.00 = P 14.70
3. Hauling
A Equipment to be used: Dump Truck 9.00 cu.m
Cycle Time: 2.00 kms (Dist from jobsite)
w/ Load = 2.00 / 30.00 = 0.07 hrs
w/o Load = 2.00 / 35.00 = 0.06 hrs
Loading = 13.00 / 60.00 = 0.22 hrs
Maneuver & delay = 7.00 / 60.00 = 0.12 hrs
0.46 hrs/trip

B Equpment Utilization:
Capacity 9.00 cu.m./trip
Rental = 1.00 x 1,205.00 x 0.46 = 550.86
Sub-Total P 550.86 / 9.00 = P 61.21

4. Spreading:
A Equipment to be used - Bulldozer (180 HP) w/o Ripper D65E-12
Capacity = 130.00 cu.m./hr.
Rental = 1.00 x 3,427.00 = 3,427.00
Sub-Total P 3,427.00 / 130.00 = P 26.36
5. Compaction:
Equipment to be used - Plate Compactor (Capacity = 8 hp)
Capability = 3.00 cu.m./hr.
Rental = 1.00 x 158.25 = 158.25
Sub-Total P 158.25 / 3.00 = P 52.75
Sub-Total (Direct Cost) 169.72
10% Profit 16.97
15% OCM 25.46
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 10.61
Total P 222.75

Unit Cost of Backfill with Compaction - Haul Borrow mech. P 222.75 /cu.m.
vvvvvvvvv

II. CANAL STRUCTURES


Care of Water
A Equipment to be used: 2-unit Water Pump diesel 4" diam. to operate 6.00 hrs/day and 26 days a month for 2 months
Capability 312.00 operational hrs.
Rental = 2.00 x 466.00 / 6.00 x 312.00 = 48,464.00
Sub-Total P 48,464.00 / 2 24,232.00
Sub-Total (Direct Cost) 24,232.00
10% Profit 2,423.20
15% OCM 3,634.80
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 1,514.50
Total 31,804.50

Unit Cost of Care of Water P 31,804.50 /mo.


vvvvvvvvvv
Structure Excavation (manual)
A. Labor
Capability: = 2.00 cu.m./day
Laborers = 1.00 x 285.00 = 285.00
Sub-Total P 285.00 / 2.00 142.50
Sub-Total (Direct Cost) 142.50
10% Profit 14.25
15% OCM 21.38
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 8.91
Total 187.03

Unit Cost of Structure Excavation (manual) P 187.03 /cu.m


vvvvvvvvvv
SAN JUAN CIS page 4
Structure Excavation (mech.)
A. Equipment to be used - Backhoe Hydraulic Crawler PC 200-LC-5 (Capacity=0.90 cu.m.)
Capability = 27.00 cu.m./hr.
Rental = 1.00 x 2,843.00 = 2,843.00
Sub-Total P 2,843.00 / 27.00 = P 105.30
Sub-Total (Direct Cost) 105.30
10% Profit 10.53
15% OCM 15.79
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 6.58
Total P 138.20

Unit Cost of Structure Excavation (mech.) P 138.20 /cu.m.


vvvvvvvvvv
Concrete Demolition - Slab & Wall/Rubble Masonry (mech.)
A. Equipment to be used - 160 CPM Compressor w/ 2 Jack Hammer
Capability = 12.00 cu.m./day
Laborers = 1.00 x 468.00 = 3,744.00
Sub-Total P 3,744.00 / 12.00 312.00
Sub-Total (Direct Cost) 312.00
10% Profit 31.20
15% OCM 46.80
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 19.50
Total 409.50

Unit Cost of Concrete Demolition -Slab & Wall/Rubble Masonry (mech.) P 409.50 /cu.m.
vvvvvvvvvv
211 kg/sqcm. Reinforced Concrete - others
A. Materials:
Cement = 9.00 bags x 265.97 = 2,393.72
RSB = 45.00 kgs. x 55.62 = 2,502.89
Sand = 0.45 cu.m. x 487.98 = 219.59
Gravel = 0.90 cu.m. x 552.68 = 497.41
F. Lumber = 25.00 bd. ft. x 60.00 = 1,500.00
Plywood 1/2" x4'x8= 1.25 pcs. x 850.00 = 1,062.50
Tie Wire = 0.54 kgs. x 80.62 = 43.53
Hardware = 2.00 kls. x 85.62 = 171.24
Sub-Total P 8,390.88 = P 8,390.88
B. Labor:
For Cutting, Bending and Placing of RSB:(80KGS/DAY)
Capability = 80.00 kgs./d
Steelman = 1.00 x 350.00 = 350.00
Laborer = 1.00 x 285.00 = 285.00
Sub-Total P 635.00 x 45.00 / 80.00 = P 357.19
For Fabrication, Placing and Dismantling of Forms:
Capability = 3.50 cu.m./d
Carpenter = 2.00 x 350.00 = 700.00
Laborer = 4.00 x 285.00 = 1,140.00
Sub-Total P 1,840.00 / 3.50 = P 525.71
For Concreting and Curing:
Capability = 3.50 cu.m./d
Foreman = 1.00 x 450.00 = 450.00
Mason = 2.00 x 350.00 = 700.00
LE Operator = 1.00 x 320.00 = 320.00
Laborer = 8.00 x 285.00 = 2,280.00
Sub-Total P 3,750.00 / 3.50 = P 1,071.43
For Equipment Utilization
Used - 1 bagger conc. Mixer t=10 min./bag
Capability = 3.50 cu.m./d
Rental = 1.00 x 5.25 x 172.00 = 903.00
Used - 1 1" dia. Concrete Vibrator
Capability = 3.50 cu.m./d
Rental = 1.00 x 5.25 x 82.00 = 430.50
Sub-Total P 1,333.50 / 3.50 = P 381.00
Sub-Total (Direct Cost) 10,726.21
10% Profit 1,072.62
15% OCM 1,608.93
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 670.39
Total 14,078.15
Unit Cost of 211 kg/sqcm Reinforced Concrete - others P 14,078.15 /cu.m.
vvvvvvvvvv
SAN JUAN CIS page 5
211 kg/sqcm. Reinforced Concrete - pier/closed conduit
A. Materials:
Cement = 9.00 bags x 265.97 = 2,393.72
RSB = 85.00 kgs. x 55.62 = 4,727.67
Sand = 0.45 cu.m. x 487.98 = 219.59
Gravel = 0.90 cu.m. x 552.68 = 497.41
F. Lumber = 25.00 bd. ft. x 60.00 = 1,500.00
Plywood 1/2" x4'x8= 1.25 pcs. x 850.00 = 1,062.50
Tie Wire = 0.54 kgs. x 80.62 = 43.53
Hardware = 2.00 kls. x 85.62 = 171.24
Sub-Total P 10,615.66 = P 10,615.66
B. Labor:
For Cutting, Bending and Placing of RSB:(80KGS/DAY)
Capability = 80.00 kgs./d
Steelman = 1.00 x 350.00 = 350.00
Laborer = 1.00 x 285.00 = 285.00
Sub-Total P 635.00 x 85.00 / 80.00 = P 674.69
For Fabrication, Placing and Dismantling of Forms:
Capability = 3.50 cu.m./d
Carpenter = 2.00 x 350.00 = 700.00
Laborer = 4.00 x 285.00 = 1,140.00
Sub-Total P 1,840.00 / 3.50 = P 525.71
For Concreting and Curing:
Capability = 3.50 cu.m./d
Foreman = 1.00 x 450.00 = 450.00
Mason = 2.00 x 350.00 = 700.00
LE Operator = 1.00 x 320.00 = 320.00
Laborer = 8.00 x 285.00 = 2,280.00
Sub-Total P 3,750.00 / 3.50 = P 1,071.43
For Equipment Utilization
Used - 1 bagger conc. Mixer t=10 min./bag
Capability = 3.50 cu.m./d
Rental = 1.00 x 5.25 x 172.00 = 903.00
Used - 1 1" dia. Concrete Vibrator
Capability = 3.50 cu.m./d
Rental = 1.00 x 5.25 x 82.00 = 430.50
Sub-Total P 1,333.50 / 3.50 = P 381.00
Sub-Total (Direct Cost) 13,268.49
10% Profit 1,326.85
15% OCM 1,990.27
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 829.28
Total 17,414.90

Unit Cost of 211 kg/sqcm Reinforced Concrete - others P 17,414.90 /cu.m.


vvvvvvvvvv
Rubble Masonry w/ 211 kg/sqcm. Conc. Binder
A. Materials:
Cement = 4.50 bags x 265.97 = 1,196.86
Boulder = 0.95 cu.m. x 700.00 = 665.00
Sand = 0.225 cu.m. x 487.98 = 109.80
Gravel = 0.45 cu.m. x 552.68 = 248.71
F. Lumber = 5.00 bd. ft. x 60.00 = 300.00
Plywood = 0.25 pcs. x 850.00 = 212.50
Hardware = 0.25 kls. x 85.62 = 21.40
Sub-Total P 2,754.26 = P 2,754.26
B. Laying of Boulders
Capability: 1.50 cu.m./d
Laborer = 1.00 x 285.00 = 285.00
Sub-Total P 285.00 / 1.50 = P 190.00
C. For Concreting and Curing:
Capability: 5.00 cu.m./d
Foreman = 1.00 x 450.00 = 450.00
Mason = 2.00 x 350.00 = 700.00
LE Operator = 1.00 x 320.00 = 320.00
Laborer = 8.00 x 285.00 = 2,280.00
Sub-Total P 3,750.00 / 5.00 = P 750.00
For Equipment Utilization
Used - 1 bagger conc. Mixer t=10 min./bag
Capability: 5.00 cu.m./d
Rental = 1.00 x 3.75 x 172.00 = 645.00
Sub-Total 645.00 / 5.00 = P 129.00
Sub-Total (Direct Cost) 3,823.26
10% Profit 382.33
15% OCM 573.49
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 238.95
Total 5,018.03

Unit Cost of Rubble Masonry w/ 211 kg/sqcm. Conc. Binder P 5,018.03 /cu.m.
vvvvvvvvvv
Construction Joints with 6" Plain Dumbell Type waterstop (per l.m.)
A. Materials:
6" waterstop dumble 1.00 mtrs. x 500.00 = 500.00
Sub-Total P 500.00 = P 500.00
B. Labor:
Capability = 4.00 units/d
Mason = 1.00 x 350.00 = 350.00
Laborer = 1.00 x 285.00 = 285.00
` Sub-Total P 635.00 / 4.00 = P 158.75
Total (Direct Cost) 658.75
10% Profit 65.88
15% OCM 98.81
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 41.17
Total Total 864.61

Unit Cost for Construction of Joints with 6" PlainDumbell Typewaterstop P 864.61 /mtr.
vvvvvvvvvv
GABION WORKS
Gabion Box (100x100x200)
A. Materials:
Gabion Box(200x100x100) 2,500.00 /b = P 2500/2.0 = 1,250.00 / cu.m
Cost Gabion box per cu.m.
Gabion Boxes = 1,250.00 / cu.m = P 1,250.00 / cu.m
Boulder = 700.00 / cu.m = P 700.00 / cu.m
= P 1,950.00 / cu.m
B. Labor
b1. Placing and laying of Boulders
Output = 4.00 cu.m/day
Foreman = 1.00 x 450.00 = P 450.00
Laborer = 4.00 x 285.00 = P 1,140.00
Sub-Total = P 1,590.00 / 4.00 = P 397.50 / cu.m.
b2. Laying/Wiring of Gabion Box
Output = 12.00 cu.m/day
Foreman = 1.00 x 450.00 = P 450.00
Laborer = 5.00 x 285.00 = P 1,425.00
Sub-Total = P 1,875.00 / 12.00 = P 156.25 / cu.m.
TOTAL = P 2,503.75 / cu.m.
10% Profit 250.38
15% OCM 375.56
5%
VAT(OCM, Profit, EDC) 156.48
Total 3,286.17
UNIT COST OF GABION BOX = P 3,286.17 / cu.m.
vvvvvvvvv
Mattresses (300x200x30)
A. Materials:
Mattresses(300x200x 2,511.60 / box = P 2511.6/1.8 = 1,395.33 / cu.m
Mattresses = 1,395.33 / cu.m = P 1,395.33 / cu.m
Boulder = 700.00 / cu.m = P 700.00 / cu.m
= P 2,095.33 / cu.m
B. Labor
b1. Placing and laying of Boulders
Output = 4.00 cu.m/day
Foreman = 1.00 x 450.00 = 450.00
Laborer = 4.00 x 285.00 = 1,140.00
Sub-Total = 1,590.00 / 4.00 = P 397.50 / cu.m.
b2. Laying of Mattresses
Output = 12.00 cu.m/day
Foreman = 1.00 x 450.00 = 450.00
Laborer = 5.00 x 285.00 = 1,425.00
Sub-Total = 1,875.00 / 12.00 = P 156.25 / cu.m.
TOTAL = P 2,649.08 / cu.m.
10% Profit 264.91
15% OCM 397.36
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 165.57
Total 3,476.92
UNIT COST OF MATTRESS (300X200X30) = P 3,476.92 / cu.m.
vvvvvvvvv
PROC./INSTN OF 6mm FILTER CLOTH (TS-60 Geotxtiles mechnical bonded continous filament nonwovens made from UV stabilized polypropylene)
A. Materials:
6mm Filter Cloth(4mx200m) 38,784.00 / roll
Cost per sq. m. = cost per roll/area per roll = 38,784/800 sq.m. 48.48 /sq.m = P 48.48 / sq.m.

B. Labor
Output = 40.00 sq.m/day
Laborer = 2.00 x 285.00 570.00
Sub-Total 570.00 / 40.00 = P 14.25 / sq.m.
TOTAL = P 62.73 / sq.m.
10% Profit 6.27
15% OCM 9.41
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 3.92
Total 82.33
UNIT COST OF FILTER CLOTH = P 82.33 / sq.m.
vvvvvvvvv
Filter Drain
A. Materials:
Sand = 0.25 cu.m. x 487.98 = 122.00
Gravel = 0.75 cu.m. x 552.68 = 414.51
Sub-Total P 536.51 = P 536.51
DINGRAS RIS/DIVERSION DAM page 5

B. Labor: Spreading & Levelling


Capability 5.00 cu.m./day
Laborer = 1.00 x 285.00 = 285.00
Sub-Total P 285.00 / 5.00 = P 57.00
Sub-Total (Direct Cost) 593.51
10% Profit 59.35
15% OCM 89.03
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 37.09
Total Total 778.98

Unit Cost of Filter Drain - P 778.98 /cu.m.


vvvvvvvvvvvv
Proc.& Install. of 5.0 cm. diam. x 3.0m PVC Pipe & Accessories
A. Materials/pc:
PVC Pipe = 1.00 x 500.00 / 3.00 = 166.67
Sub-Total 166.67 = P 166.67
B. Labor: Install.
Capability 18.00 pc./day
Laborer = 2.00 x 285.00 = 570.00
Plumber = 1.00 x 350.00 = 350.00
Sub-Total P 920.00 / 18.00 = P 51.11
Sub-Total (Direct Cost) 217.78
10% Profit 21.78
15% OCM 32.67
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 13.61
Total Total 285.83

Unit Cost of Proc. & Install. of 5.0 cm. diam. PVC Pipe & Accessories P 285.83 /L.M.
vvvvvvvvvvvv
Proc.& Install. of 10.0 cm. diam. PVC Pipe & Accessories
A. Materials/pc:
PVC Pipe = 1.00 x 900.00 / 3.00 = 300.00
Sub-Total 300.00 = P 300.00
B. Labor: Install.
Capability 18.00 pc./day
Laborer = 2.00 x 285.00 = 570.00
Plumber = 1.00 x 350.00 = 350.00
Sub-Total P 920.00 / 18.00 = P 51.11
Sub-Total (Direct Cost) 351.11
10% Profit 35.11
15% OCM 52.67
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 21.94
Total Total 460.83

Unit Cost of Proc. & Install. of 10.0 cm. diam. PVC Pipe & Accessories P 460.83 /L.M.

Proc.& Install. of 10.0 cm. diam. PVC Perforated Drain Pipe & Accessories
A. Materials/pc:
PVC Pipe = 1.00 x 900.00 / 3.00 = 300.00
Sub-Total 300.00 = P 300.00
B. Labor: Perforation
Capability 18.00 pc./day
Laborer = 2.00 x 285.00 = 570.00
Plumber = 1.00 x 350.00 = 350.00
Sub-Total P 920.00 / 18.00 = P 51.11
B. Labor: Install.
Capability 18.00 pc./day
Laborer = 2.00 x 285.00 = 570.00
Plumber = 1.00 x 350.00 = 350.00
Sub-Total P 920.00 / 18.00 = P 51.11
Sub-Total (Direct Cost) 402.22
10% Profit 40.22
15% OCM 60.33
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 25.14
Total Total 527.92

Unit Cost of Proc. & Install. of 10.0 cm. diam. PVC Perforated Drain Pipe & Accessories P 527.92 /L.M.
vvvvvvvvvvvv
PASWEE BANATOC CIS-PAOAY page 6

Proc./Fab of 2" dia. G. I. Pipe railings


A. Materials:
2" dia. G. I. pipe = 17.00 pcs. x 1,950.00 = 33,150.00
Welding rod = 10.00 kgs x 100.00 = 1,000.00
Circular saw blad = 1.00 pcs. x 2,500.00 = 2,500.00
10 mm dia RSB = 4.00 pcs. x 190.00 = 760.00
Epoxy Primer = 1.00 gal x 780.00 = 780.00
QDE = 1.00 gal x 780.00 = 780.00
Angle grinder bla = 2.00 pcs. x 350.00 = 700.00
Sub-Total 39,670.00 = P 39,670.00
B. Labor: Install.
Capability 4.00 days to finish the job
Laborer = 1.00 x 285.00 = 240.00
Welder = 2.00 x 350.00 = 700.00
Sub-Total P 940.00 x 4.00 = P 3,760.00
Sub-Total (Direct Cost) 43,430.00
10% Profit 4,343.00
15% OCM 6,514.50
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 2,714.38
Total 57,001.88

Unit Cost of Proc.Fab & Install of 2" dia. GI Pipe Railings P 57,001.88 /l.s.
vvvvvvvvv
Structure Backfill w/ Compaction (manual)
A Backfill
Laborers
Capability = 3.00 cu.m./day
Laborers = 1.00 x 285.00 = 285.00
Sub-Total P 285.00 / 3.00 = P 95.00
B Compaction
Laborers
Capability = 5.00 cu.m./day
Laborers = 1.00 x 285.00 = 285.00
Sub-Total P 285.00 / 5.00 = P 57.00
Sub-Total (Direct Cost) 152.00
10% Profit 15.20
15% OCM 22.80
5% VAT(OCM, Profit, EDC) 9.50
Total P 199.50

Unit Cost of Structure Backfill - (mech.) P 199.50 /cu.m.


vvvvvvvvv

Prepared by: Checked by: Approved by:

JOSELITO C. DE VERA EDDIE G. DE LEON DANILO V. GOMEZ


Engineer A Chief, Engineering Section Division Manager A
SACRITAN-LUMBAAN CIS (PINILI, ILOCOS NORTE)

PROJECT COST AND QUANTITIES DETAILED BREAKDOWN


CURRENT YEAR 2019 PROGRAM OF WORK

Attachment "D"
ESTIMATED DIRECT COST INDIRECT COST TOTAL
ITEM
ACTIVITY UNIT QUANLITY
NO. UNIT COST TOTAL EDC OCM PROFIT VAT TOTAL UNIT COST PROJECT COST

A. DIRECT COST
1. CIVIL WORKS
a. CONTRACT WORKS
I. TEMPORARY WORKS
1. Mobilization & Demolization of Equipment l.s. 1.00 48,848.00 48,848.00 - - 2,442.40 2,442.40 51,290.40 51,290.40
2. Temporary Bunk House unit 1.00 69,315.00 69,315.00 - - 3,465.75 3,465.75 72,780.75 72,780.75
Sub-Total 124,071.15
II. CANALIZATION
1. Common Excavation (Mech.) cu.m 37.60 84.17 3,164.67 474.70 316.47 197.79 988.96 110.47 4,153.63
2. 170 kg/sqcm. Reinforced Concrete w/o forms cu.m 19.80 6,851.72 135,682.07 20,352.31 13,568.21 8,480.13 42,400.65 8,992.88 178,082.71
3. Expansion Joints l.m. 35.92 599.61 21,538.93 3,230.84 2,153.89 1,346.18 6,730.92 786.99 28,269.85
4. Contraction Joints l.m. 14.72 599.61 8,826.25 1,323.94 882.63 551.64 2,758.20 786.99 11,584.46
5. Backfill with Compaction (mech.) - Haul Borrow cu.m 58.88 169.72 9,992.99 1,498.95 999.30 624.56 3,122.81 222.75 13,115.80
6. Excavation w/ Disposal cu.m - 142.48 - - - - - #DIV/0! -
Sub-Total #DIV/0! 235,206.44
III. TERMINAL FACILITIES
1. Structure Excavation (Manual) cu.m 0.90 142.50 128.25 19.24 12.83 8.02 40.08 187.03 168.33
2. 211 kg/cm² Reinforced Concrete - others cu.m 1.41 10,726.21 15,123.95 2,268.59 1,512.40 945.25 4,726.24 14,078.15 19,850.19
3. Fab./Installation of Headgate Steelgate unit 1.00 42,379.26 42,379.26 6,356.89 4,237.93 2,648.70 13,243.52 - 55,622.78
4. Fab./Installation of Turn-out Steelgate unit 3.00 24,310.72 72,932.17 10,939.83 7,293.22 4,558.26 22,791.30 31,907.82 95,723.47
5. Structure Backfill (manual) cu.m 3.00 152.00 456.00 68.40 45.60 28.50 142.50 199.50 598.50
Sub-Total 171,963.27
Total for Contract Works 531,240.86
b. FORCE ACCOUNT WORKS
Total for Force Account Works -
SACRITAN-LUMBAAN CIS (PINILI, ILOCOS NORTE)

PROJECT COST AND QUANTITIES DETAILED BREAKDOWN


CURRENT YEAR 2019 PROGRAM OF WORK

Attachment "D"
ESTIMATED DIRECT COST INDIRECT COST TOTAL
ITEM
ACTIVITY UNIT QUANLITY
NO. UNIT COST TOTAL EDC OCM PROFIT VAT TOTAL UNIT COST PROJECT COST

2. Institutiona Devt. Program (Breakdown of activities) l.s. 1.00 250,000.00 250,000.00 250,000.00
3. Construction Survey (Lumpsum) (show details at UCD) l.s. 1.00 125,000.00 125,000.00 125,000.00
4. Parcellary Mapping/Suvey l.s.
5. RIGHT OF WAY ACQUISITION /DAMAGES
1. Land Acquisition
2. Plant Damages
3. Property Damages
6. PROCUREMENT OF EQUIPMENT & VEHICLES
(For FAPs only)
7. Field Support Supervision & Monitoring (FSSM) l.s. 1.00 374,847.12 374,847.12 374,847.12
8. CONSULTING SERVICES
9. TAXES (For selected FAPs only)
10. CONTINGENCIES
1. Physical Contingency
2. Financial Contingency
TOTAL DIRECT COST 1,281,087.98
B. INDIRECT COST
I. CONTINGENCY -

TOTAL INDIRECT COST -

GRAND TOTAL 1,281,087.98

Prepared by: Checked by: Approved by:

DANILO V. GOMEZ
JOSELITO C. DE VERA JOHN N. MOLANO Division Manager A
Engineer A SUPERVISING ENGINEER A, CHIEF E&O SECTION
Attachment G

MATERLIST OF WORK ITEMS


(12.50M/RREIS CY 2019 POW)

CONTRACT WORKS
Buga Madanay CIS, Paoay, Ilocos Norte
Mob &
I. TEMPORARY WORKS Demob of Temporary
Equipment Bunk House
1. Mob & Demob of Equipmen 1.00
2. Const. of Temporary Bunk House 1.00
Total 1.00 1.00

Station Common 170 kg/sqcm. 170 kg/sqcm. Backfill w/ Common


II. CANALIZATION Canal Excavation Reinf. Concrete Reinf. Concrete Expansion Joint Contraction Joint Compaction - Excavation w/
From To (Mech.) w/o forms w/ forms Haul Borow disposal
Proposed Canal Lining Lat. B 0+150 0+380 37.60 19.80 35.92 14.72 58.88 40.77

TOTAL 37.60 19.80 35.92 14.72 58.88 - 40.77

Station Common 211 kg/sqcm Fur./Install. Of Fur./Install. Of Structure Backfill


III. TERMINAL FACILITIES Canal Excavation reinf. Concrete - Steelgates Steelgates Turn-
(manual)
From To (Manual) Others Headgate out

HEADGATE Lat. A 0+000 1.00


PROPOSED TURN OUT L/S Lat. A 0+175 0.30 0.47 1.00 0.50
PROPOSED TURN OUT L/S Lat. A 0+235 0.30 0.47 1.00 0.50
PROPOSED TURN OUT L/S Lat. A 0+295 0.30 0.47 1.00 0.50
TOTAL 0.90 1.41 1.00 3.00 1.50

Prepared by: Checked by: Reviewed by: Approved by:

MICHAEL JOHN V. SANTUA CHRISTIAN A. ANTONIO JOHN N. MOLANO DANILO V. GOMEZ


Engineering Assistant B Engineer A Supervising Engineer A Division Manager A
52

120 #REF! #REF!


231
#REF!
PROPOSED CANAL LINING (MAIN CANAL)
BUGA MADANAY CIS
Paoay, Ilocos Norte

VOLUME COMPUTATION for EXCAVATION

Station ACUT (sq.m) AFILL (sq.m) VCUT (cu.m) VFILL (cu.m) Haul/Disposal
(cu.m)

0 + 150 0.000 0.960


0 + 160 0.000 0.960 0.00 9.60 9.60
0 + 180 0.000 0.458 0.00 14.18 14.18
0 + 200 0.256 0.273 2.56 7.31 4.75
0 + 220 0.000 0.509 2.56 7.82 5.26
0 + 240 0.000 0.357 0.00 8.66 8.66
0 + 260 0.090 0.355 0.90 7.12 6.22
0 + 280 0.259 0.191 3.49 5.46 1.97
0 + 300 0.413 0.106 6.72 2.97 -3.75
0 + 320 0.406 0.104 8.19 2.10 -6.09
0 + 340 0.131 0.367 5.37 4.71 -0.66
0 + 360 0.217 0.135 3.48 5.02 1.54
0 + 380 0.216 0.207 4.33 3.42 -0.91
TOTAL 37.60 78.37 40.77

Prepared by:

NELSON C. BATRINA
+
h b1

0.8 2.82
0.8 2.82
0.85 2.82
0 0
+ -
b2 h b D/b' b1 B

3.5 0.80 2.00 2.4 2.82 1.36 3.5


3.5 0.80 2.00 2.5 2.82 1.36 3.5
3.5 0.85 2.00 2.5 2.82 1.36 3.5
0 2.82 1.36 3.5
BACKFILL

1.2784
1.2784
1.2784
1.6728
BUGA MADANAY CIS
PAOAY, ILOCOS NORTE

VOLUME COMPUTATION

I. CANALIZATION

1. Sta. 0+150 - 0+380 of Lat. A


b= 0.40 meters
D= 0.60 meters
L= 230.00 meters

a. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete w/o forms


Flooring = 0.13 x 0.66 x 230.00 = 19.73 cu m
drops = 0.13 x 0.20 x 0.66 = 0.07
19.80 cu m

b. 170 kgs/cm2 Reinforced Concrete w/ forms


Sidings = 0.13 x 0.60 x 230.00 = 35.88 cu m
drops = 0.20 x 0.20 x 0.13 = 0.04
35.92 cu m
c. Expansion Joint = 14.72

c. Constraction Joint = 58.88

II. TERMINAL FACILITIES

1. Sta. 0+141, 0+235 & 0+295 (TURNOUT L/S)


b= 0.40 meters
D= 0.60 meters

a. 211 kgs/cm2 Reinforced Concrete w/o forms


Flooring = 0.85 x 0.80 x 0.15 = 0.10 cu m
Flooring = 0.65 x 0.60 x 0.15 = 0.06 cu m

b. 211 kgs/cm2 Reinforced Concrete w/ forms


Sidings = 0.31 x 0.60 = 0.19 cu m
Sidings = 0.30 x 0.40 = 0.12 cu m
0.47 cu m

Prepared by:

NELSON C. BATRINA
#REF!
GANNT CHART
Name of Project: #REF!
Package No. : 1
Total Duration: 150 Calendar Days
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep
ITEM Estimated No. of
ACTIVITY/ Name of Work Estimated Cost Percent Weight
NO. Quantity Days 1st 2nd 3rd 4th 1st 2nd 3rd 4th 1st 2nd 3rd 4th 1st 2nd 3rd 4th 1st 2nd 3rd 1st 2nd 3rd 4th 1st 2nd 3rd 4th 1st 2nd 3rd 4th 1st 2nd 3rd 4th
4th wk
wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk

A. DIRECT COST
1. CIVIL WORKS
a. CONTRACT WORKS
#REF!
#REF! #REF! #REF! #REF! 7.00 #REF! #REF!

#REF! #REF! #REF! #REF! 7.00 #REF! #REF!

#REF! #REF! #REF! #REF! 14.00


#REF! #REF! #REF!
#REF! #REF! #REF! #REF! 4.00 ### ###

#REF! #REF! #REF! #REF! 20.00 ### #REF! #REF! ###

#REF! #REF! #REF! #REF! 30.00 #REF! #REF! ### ###

#REF! #REF! #REF! #REF! #REF! ### ### ###

#REF! #REF! #REF! #REF! 40.00 ### ###

#REF! #REF! 94.00


#REF!
#REF! #REF! #REF! #REF! 5.00 #REF! #REF! #REF! ###

#REF! #REF! #REF! #REF! 14.00 #REF! ###

#REF! #REF! #REF! #REF! ###

#REF! #REF! #REF! #REF! 7.00 ###

#REF! #REF! #REF! #REF! 14.00 #REF! ### ### ###

#REF! #REF! #REF! #REF! 30.00 #REF! #REF! #REF! ###

#REF! #REF! #REF! #REF! 6.00 #REF! ### ###

#REF! #REF! #REF! #REF! 7.00 #REF! ###

#REF! #REF! #REF! #REF! 14.00 #REF! ###

#REF! #REF! #REF! #REF! 2.00 ###

#REF! #REF! #REF! #REF! 99.00


Total Amount of ABC #REF! #REF! 207.00
Projected/Monthly 0.00 #REF! #REF! ### ### #REF! #REF! ### ### ### #REF! ### ### #REF! #REF! #REF! ### ### ### #REF!

Actual
Physical Accomplishment
Projected/Commulative 0.00 #REF! #REF! ### ### #REF! #REF! ### ### ### #REF! ### ### #REF! #REF! #REF! ### ### ### #REF!

Actual
Projected ### #REF! #REF! ### ### #REF! #REF! ### ### ### #REF! ### ### #REF! #REF! #REF! ### ### ### #REF!
Financial Accomplishment (Php in Millions)
Actual

Prepared by:

JOSELITO C. DE VERA
Engineer A
Attachment "H"
T CHART

Oct Nov Dec

1st 2nd 3rd 4th 1st 2nd 3rd 4th 1st 2nd 3rd 4th
wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk wk
Attachment "I"
UNIT COST ESTIMATES (POW)
Seven (7) Unit CP 4 Lifting Mechanism w/ Accessories
SAN JUAN CIS
Wasteway Steelgate
Ws=126 cm Hs=161 cm

DESCRIPTION QTY UNIT DIMENSIONS UNIT COST TOTAL COST


I. FRAME ASSEMBLY
A. Materials
a. Vertical Frame 2.00 pc. 9 mm. x 100 mm. x 100 mm. x 2.25 m 957.75 /m 4,309.88
b. Horizontal Frame 2.00 pc. 9 mm. x 100 mm. x 100 mm. x 1.26 m 957.75 /m 2,413.53
c. Vertical Stiffener 4.00 pc. 6 mm. x 100 mm. x 100 mm. x 2.25 m 775.25 /m 6,977.25
d. Horizontal Stifferner 4.00 pc. 6 mm. x 100 mm. x 100 mm. x 1.26 m 775.25 /m 3,907.26
e. Cover Plate 2.00 pc. 6 mm. x 88 mm. x 2.50 m 490.00 /m 2,450.00
f. Filler Bar 2.00 pc. 22 mm. x 50 mm. x 2.50 m 505.75 /m 2,528.75
g. Lifting Stem 1.00 pc. 50 mm. diam. x 2.8 m 1,850.00 /m 5,180.00
h. Steel Plate (MS) 1.00 pc. 9 mm. x 1.26 m x 1.61 m 3,120.00 /sq.m 6,329.23
i. Stem Hanger 1.00 pc. 9 mm. x 100 mm. x 100 mm. x 0.10 m 957.75 /m 95.78
j. Stopper 3.00 pc. 22 mm. x 50 mm. x 0.10 m 505.75 /m 151.73
k. Stem Bolt (Stainless) 1.00 pc. 20 mm. diam. x 200 mm. 105.00 /m 105.00
l. Anchor Bolts 16.00 pc. 16 mm. diam. x 400 mm. 220.00 /pc 3,520.00
Sub-total 37,968.40

B. Labor (40% of Materials) 15,187.36

II. LIFTING MECHANISM


A. Materials

CP 12 Lifting Mechanism
a. 1.00 unit 97,500.00 /unit 97,500.00
with complete accessories

Sub-total 97,500.00

III. PAINTING, DELIVERY & INSTALLATION 20,000.00

Total Cost of Materials = P 135,468.40


Total Cost of Labor = P 35,187.36
Sub-total = P 170,655.76
8% Profit = 13,652.46
12% OCM = 20,478.69
5% VAT( Labor, Equipt. OCM & profit) = 10,239.35

TOTAL COST = P 215,026.25


vvvvvvvvvvvv

Prepared by: Checked by: Submitted by:

JOSELITO C. DE VERA EDDIE G. DE LEON DANILO V. GOMEZ


Sr. Engineer A Chief, Engineering Section Division Manager A
Attachment "I"
UNIT COST ESTIMATES (POW)
One (1) Units HB-46 Hand Wheel Lifting Mechanism w/ Accessories
SAN JUAN CIS
Unit Cost Estimates
Turn-out Gates
Steel gates (4.0m x 0.50m x 1.60m)
DESCRIPTION QTY UNIT DIMENSIONS UNIT COST TOTAL COST

I. FRAME ASSEMBLY
A. Materials
a. Vertical Frame 2.00 pc. 6 mm. x 50 mm. x 50 mm. x 1.60 m 390.00 /m 1,248.00
b. Horizontal Frame 2.00 pc. 6 mm. x 50 mm. x 50 mm. x 0.45 m 390.00 /m 351.00
c. Top Frame 1.00 pc. 9 mm. x 75 mm. x 75 mm. x 0.45 m 775.75 /m 349.09
d. Vertical Stiffener 2.00 pc. 6 mm. x 50 mm. x 50 mm. x 0.50 m 39.00 /m 39.00
e. Horizontal Stifferner 2.00 pc. 6 mm. x 50 mm. x 50 mm. x 0.40 m 390.00 /m 312.00
f. Cover Plate 2.00 pc. 6 mm. x 42 mm. x 1.00 m 320.00 /m 640.00
g. Filler Bar 2.00 pc. 9 mm. x 32 mm. x 1.00 m 220.00 /m 440.00
h. Lifting Stem 1.00 pc. 29 mm. diam. x 1.30 m 600.00 /m 780.00
i. Steel Plate (MS) 1.00 pc. 6 mm. x 0.4 m x 0.50 m 2,960.00 /sq.m 592.00
j. Stem Bolt (Stainless) 1.00 pc. 12 mm. diam. x 63 mm. 78.00 /m 78.00
k. Anchor Bolts 10.00 pc. 12 mm. diam. x 100 mm. 75.00 /pc 750.00
Sub-total 5,579.09

B. Labor (40% of Materials) 2,231.64

II. LIFTING MECHANISM


A. Materials
HB-46 Hand Wheel
a. Lifting Mechanism w/ 1.00 unit 12,000.00 /unit 12,000.00
complete accessories

Sub-total 12,000.00

III. PAINTING, DELIVERY & INSTALLATION 4,500.00 4,500.00

Total Cost of Materials = P 17,579.09


Total Cost of Labor = P 6,731.64
Sub-total = P 24,310.72
10% Profit = 2,431.07
15% OCM = 3,646.61
5% VAT( Labor, Equipt = 1,519.42
TOTAL COST = P 31,907.82

Prepared by: Checked by: Submitted by:

JOSELITO C. DE VERA EDDIE G. DE LEON DANILO V. GOMEZ


Engineer A Chief, Engineering Section Division Manager A
Attachment "I"
UNIT COST ESTIMATES (POW)
One (1) Units HB-76 Hand Wheel Lifting Mechanism w/ Accessories
SAN JUAN CIS
Headgate Steelgate
Ws=90 cm Ho=70cm Hs=220 cm
Headgate
DESCRIPTION QTY UNIT DIMENSIONS UNIT COST TOTAL COST

I. FRAME ASSEMBLY
A. Materials
a. Vertical Frame 2.00 pc. 9 mm. x 75 mm. x 75 mm. x 2.20 m 775.75 /m 3,413.30
b. Horizontal Frame 2.00 pc. 9 mm. x 75 mm. x 75 mm. x 0.90 m 775.75 /m 1,396.35
c. Top Frame 1.00 pc. 9 mm. x 100 mm. x 100 mm. x 0.90 m 957.75 /m 861.98
d. Vertical Stiffener 2.00 pc. 6 mm. x 75 mm. x 75 mm. x 0.70 m 452.00 /m 632.80
e. Horizontal Stifferner 2.00 pc. 6 mm. x 75 mm. x 75 mm. x 0.90 m 452.00 /m 813.60
f. Cover Plate 2.00 pc. 6 mm. x 63 mm. x 1.40 m 320.00 /m 896.00
g. Filler Bar 2.00 pc. 19 mm. x 32 mm. x 1.40 m 465.00 /m 1,302.00
h. Lifting Stem 1.00 pc. 38 mm. diam. x 2.20 m 990.00 /m 2,178.00
i. Steel Plate (MS) 1.00 pc. 6 mm. x 0.9 m x 0.70 m 2,960.00 /sq.m 1,864.80
j. Stem Hanger 1.00 pc. 9 mm. x 75 mm. x 75 mm. x 0.10 m 775.75 /m 77.58
k. Stopper 3.00 pc. 19 mm. x 32 mm. x 0.10 m 465.00 /m 139.50
l. Stem Bolt (Stainless) 1.00 pc. 16 mm. diam. x 100 mm. 95.00 /m 95.00
m. Anchor Bolts 10.00 pc. 12 mm. diam. x 200 mm. 160.00 /pc 1,600.00
Sub-total 15,270.90

B. Labor (40% of Materials) 6,108.36

II. LIFTING MECHANISM


A. Materials
HB-76 Hand Wheel
a. Lifting Mechanism w/ 1.00 unit 15,000.00 /unit 15,000.00
complete accessories
Sub-total 15,000.00

III. PAINTING, DELIVERY & INSTALLATION 6,000.00

Total Cost of Materials = P 30,270.90


Total Cost of Labor = P 12,108.36
Sub-total = P 42,379.26
10% Profit = 4,237.93
15% OCM = 6,356.89
5% VAT( Labor, Equipt = 2,648.70
TOTAL COST = P 55,622.78
vvvvvvvvvvvv

Prepared by: Checked by: Submitted by:

JOSELITO C. DE VERA EDDIE G. DE LEON DANILO V. GOMEZ


Engineer A Chief, Engineering Section Division Manager A
DERIVATION OF UNIT COST (Contract Works)

CEMENT SAN JUAN March 1, 2018


CONSTRUCTION MATERIALS NAME OF PROJECT DATE ESTIMATED
Cargo Truck - All Model;195 HP;8
Tons Solsona, Ilocos Norte 200.00 bags/trip
HAULING EQUIPMENT PROJECT LOCATION CAP. OF H. EQUIPMENT
250.00 P/bag = Unit cost of construction materials
851.00 P/hr. = Rental rate of hauling equipment
30.00 Km. = Distance from source to jobsite
35.00 KPH = Rate of H. Equip. when unloaded
30.00 KPH = Rate of H. Equip. when loaded
240.00 P/day = Rate of one helper/day

CYCLE TIME

Unloaded: 30.00 Kms. (Distance from jobsite) 0.86 hrs.


=
35.00 KPH (Rate of Heavy Equipment)
Loaded: 30.00 Kms. (Distance from jobsite) 1.00 hrs.
=
30.00 KPH (Rate of Heavy Equipment)
Loading: 200.00 bags/trip
= 0.67 hrs.
300.00 bags (Cap. of 5 laborers)
Unloading: 200.00 bags/trip
= 0.67 hrs.
300.00 bags (Cap. of 5 laborers)
TOTAL TIME/TRIP = 3.19 hrs.

LABOR COST:
Laborers: 5.00 x 240.00 P/day 3.19 hrs./trip = P 2.39 /bag
8.00 hrs./day x 200.00 bags/trip
LABOR COST = P 2.39 /bag
EQUIPMENT UTILIZATION:
Rental: 851.00 x 3.19 hrs./trip = P 13.58 /bag
200.00 bags/trip
EQUIPMENT UTILIZATION COST = P 13.58 /bag

Cost of material at source = P 250.00 /bag

UNIT COST OF CEMENT = P 265.97 /bag


vvvvvvvvvvvvvv

RSB SAN JUAN March 1, 2018


CONSTRUCTION MATERIALS NAME OF PROJECT DATE ESTIMATED
Cargo Truck - All Model;195 HP;8
Tons Solsona, Ilocos Norte 6,000 kgs./trip
HAULING EQUIPMENT PROJECT LOCATION CAP. OF H. EQUIPMENT
55.00 P/kg. = Unit cost of construction materials
851.00 P/hr. = Rental rate of hauling equipment
30.00 Km. = Distance from source to jobsite
35.00 KPH = Rate of H. Equip. when unloaded
30.00 KPH = Rate of H. Equip. when loaded
240.00 P/day = Rate of one helper/day

CYCLE TIME
Unloaded: 30.00 Kms. (Distance from jobsite) = 0.86 hrs.
35.00 KPH (Rate of Heavy Equipment)
Loaded: 30.00 Kms. (Distance from jobsite) = 1.00 hrs.
30.00 KPH (Rate of Heavy Equipment)
Loading: 6,000 kgs./trip = 1.00 hrs.
6,000 kgs. (Cap. of 5 laborers)
Unloading: 6,000 kgs./trip = 0.86 hrs.
7,000 kgs. (Cap. of 5 laborers)
TOTAL TIME/TRIP = 3.71 hrs.
LABOR COST:
Laborers: 5.00 x 240.00 P/day 3.71 hrs./trip = P 0.09 /kg.
8.00 hrs./day x 6,000 kgs./trip
LABOR COST = P 0.09 /kg.

EQUIPMENT UTILIZATION:
Rental: 851.00 x 3.71 hrs./trip = P 0.53 /kg.
6,000 kgs./trip
EQUIPMENT UTILIZATION COST = P 0.53 /kg.

Cost of material at source = P 55.00 /kg.

UNIT COST OF RSB = P 55.62 /kg.


UNIT COST OF TIE WIRE 80.00 = P 80.62 /kg.
UNIT COST OF HARDWARE 85.00 = P 85.62 /kg.
UNIT COST OF 4" CHB 8.00 = P 8.62 /pc.
UNIT COST OF 5" CHB 10.00 = P 10.62 /pc.
UNIT COST OF 6" CHB 12.00 = P 12.62 /pc.
vvvvvvvvvvvvvv

SAND SAN JUAN March 1, 2018


CONSTRUCTION MATERIALS NAME OF PROJECT DATE ESTIMATED
Dump Truck 9 cu m. - All
Model;HP-275 Solsona, Ilocos Norte 9.00 cu.m./trip
HAULING EQUIPMENT PROJECT LOCATION CAP. OF H. EQUIPMENT
1,205.00 P/hr. = Rental rate of hauling equipment
30.00 Km. = Distance from source to jobsite
35.00 KPH = Rate of H. Equip. when unloaded
30.00 KPH = Rate of H. Equip. when loaded
240.00 P/day = Rate of one helper/day

CYCLE TIME

Unloaded: 30.00 Kms. (Distance from jobsite) = 0.86 hrs.


35.00 KPH (Rate of Heavy Equipment)
Loaded: 30.00 Kms. (Distance from jobsite) = 1.00 hrs.
30.00 KPH (Rate of Heavy Equipment)
Loading Maneuver and delay time: 13.00 min. = 0.22 hrs.
60.00

Maneuver and delay time: 7.00 min. = 0.12 hrs.


60.00
TOTAL TIME/TRIP = 2.19 hrs.
BASE COST OF SAND = 180.00 /cu.m.
BASE COST OF FILTER DRAIN COARSED SAND = 200.00 /cu.m.
BASE COST OF FILTER DRAIN FINE SAND = 160.00 /cu.m.

D. LOADING:
Use 2.29 cu.m. Wheel Loader WA320 - 1 , Prod. 110.00 cu.m./hr.
Rental Rate = P 1,617.00 /hr.
Rental = P 1,617.00 / 110.00 = P 14.70
Sub-Total = P 14.70

E. HAULING:
Rental: 1,205.00 x 2.19 hrs./trip = P 293.28
9.00 cu.m./trip

UNIT COST OF SAND 180.00 = P 487.98


UNIT COST OF FILTER DRAIN COARSED SAND = 200.00 507.98
UNIT COST OF FILTER DRAIN /FINE SAND = 160.00 467.98
vvvvvvvvvv
GRAVEL SAN JUAN March 1, 2018
CONSTRUCTION MATERIALS NAME OF PROJECT DATE ESTIMATED
Dump Truck 9 cu m. - All
Model;HP-275 Solsona, Ilocos Norte 9.00 cu.m./trip
HAULING EQUIPMENT PROJECT LOCATION CAP. OF H. EQUIPMENT
230.00 /cu.m. Unit cost of construction materials
1,205.00 P/hr. = Rental rate of hauling equipment
1,617.00 P/hr. Rental rate of Wheel loader -WA120-3 2.29 cu.m.
30.00 Km. = Distance from source to jobsite
35.00 KPH = Rate of H. Equip. when unloaded
30.00 KPH = Rate of H. Equip. when loaded
360.00 P/day = Rate of Driver/day
240.00 P/day = Rate of one helper/day

CYCLE TIME

Unloaded: 30.00 Kms. (Distance from jobsite) = 0.86 hrs.


35.00 KPH (Rate of Heavy Equipment)
Loaded: 30.00 Kms. (Distance from jobsite) = 1.00 hrs.
30.00 KPH (Rate of Heavy Equipment)
Loading Maneuver and delay time: 13.00 min. = 0.22 hrs.
60.00
Maneuver and delay time: 7.00 min. = 0.12 hrs.
60.00
TOTAL TIME/TRIP = 2.19 hrs.

BASE COST OF GRAVEL = 230.00 /cu.m.

A. STOCKPILING:
Use 2.29 cu.m. Wheel Loader WA320 - 1 , Prod. = 110.00 cu.m./hr.
Rental Rate = P 1,617.00 /hr.
Rental = P 1,617.00 / 110.00 = P 14.70
Sub-Total = P 14.70

B. LOADING:
Use 2.29 cu.m. Wheel Loader WA320 - 1 , Prod. = 110.00 cu.m./hr.
Rental Rate = P 1,617.00 /hr.
Rental = P 1,617.00 / 110.00 = P 14.70
Sub-Total = P 14.70
E. HAULING:
Rental: 1,205.00 x 2.19 hrs./trip = P 293.28
9.00 cu.m./trip

UNIT COST OF GRAVEL 230.00 = P 552.68


vvvvvvvvvv

BOULDER SAN JUAN March 1, 2018


CONSTRUCTION MATERIALS NAME OF PROJECT DATE ESTIMATED
Dump Truck 9 cu m. - All
Model;HP-175 Solsona, Ilocos Norte 9.00 cu.m./trip
HAULING EQUIPMENT PROJECT LOCATION CAP. OF H. EQUIPMENT
1,205.00 P/hr. = Rental rate of hauling equipment
30.00 Km. = Distance from source to jobsite
35.00 KPH = Rate of H. Equip. when unloaded
30.00 KPH = Rate of H. Equip. when loaded
240.00 P/day = Rate of one helper/day
CYCLE TIME

Unloaded: 30.00 Kms. (Distance from jobsite) = 0.86 hrs.


35.00 KPH (Rate of Heavy Equipment)
Loaded: 30.00 Kms. (Distance from jobsite) = 1.00 hrs.
30.00 KPH (Rate of Heavy Equipment)
Loading: 18.00 min. = 0.30 hrs.
60.00
Maneuver and delay time: 7.00 min. = 0.12 hrs.
60.00
60.00
TOTAL TIME/TRIP = 2.27 hrs.
BASE COST OF BOULDERS = 200.00 /cu.m.

A. QUARRYING/GATHERING & FILLING


Capacity = 2.00 cu.m./day/man
Labor:
Laborers = 240.00 x 1.00 / 2.00 = P 120.00

B. LOADING:
Use 2.29 cu.m. Wheel Loader WA320 - 1 , Prod. = 75.00 cu.m./hr.
Rental Rate = P 1,617.00 /hr.
Rental = P 1,617.00 / 75.00 = P 21.56
Sub-Total = P 21.56

C. HAULING:
Rental: 1,205.00 x 2.27 hrs./trip = P 304.44
9.00 cu.m./trip

UNIT COST OF BOULDER = P 646.00


vvvvvvvvvv
PAPASUK CIS page 1
UNIT COST ESTIMATES
FOR
CONSTRUCTION SURVEY

NAME OF PROJECT : PAPASUK CIS


LOCATION : Batac City, Ilocos Norte
POTENTIAL AREA(Rehab) : 30.00 HAS.
DISTANCE FROM IMO TO JOBSITE : 50.00 KILOMETERS(ROUNDTRIP)
AVERAGE SPEED OF VEHICLE : 30.00 KILOMETERS PER HOUR
NO. OF MEMBERS : 30.00 MEMBERS(Potencial)

A. TYPES OF VEHICLE TO BE USED OIL


RENTAL RATE FUEL CONSUMPTION CONSUMPTION
peso/km. kms./lit. kms./lit.
Pick-up Truck 5.20 7.0 70.0
Motorcycle 0.40 20.0 200.0

B. FUEL PRICE PER LITER : 47.00 59.00


diesel gasoline

C. OIL PRICE PER LITER : 130.00

FOR DETAILED ENGINEERING

I. CANAL LOCATION SURVEY


A. Location Survey
1. LABOR
PERSONNEL NO. OF TOTAL TOTAL TOTAL
WAGES TOTAL
INVOLVED DAYS TEV WAGES ALLOWANCES
1-Geodetic Engineer 1 958.09 300.00 958.09 383.24 1,641.33
1-Instrumentation 1 628.77 628.77 300.43 929.20
1-Survey Aide 1 545.09 545.09 278.20 823.29
6-Rodman/Laborer 1 376.68 2,260.08 272.34 2,532.42
1-Driver 2 585.45 600.00 1,170.90 577.30 2,348.20
TOTAL 3,094.08 900.00 5,562.93 1,811.51 8,274.44

Length of canal 0.50 kms.


Output (kms./day) = 1.00 kms/day
No. of days to complete the activity alone = 0.50 day(s)
Travel time (moving in and out) = 0.21 day(s)
Total no. of days worked = 0.71 day(s)
Say.... 1.00 day(s)
Total T.E.V. = 300.00 per head

B. Profile and Cross Section


1. LABOR (Profile)
PERSONNEL NO. OF TOTAL TOTAL TOTAL
WAGES TOTAL
INVOLVED DAYS TEV WAGES ALLOWANCES
1-Geodetic Engineer 1 958.09 300.00 958.09 383.24 1,641.33
1-Instrumentation 1 628.77 628.77 300.43 929.20
1-Survey Aide 1 545.09 545.09 278.20 823.29
6-Rodman/Laborer 1 376.68 2,260.08 272.34 2,532.42
1-Driver 2 585.45 600.00 1,170.90 577.30 2,348.20
TOTAL 3,094.08 900.00 5,562.93 1,811.51 8,274.44
Output (kms./day) Profile = 2.00 kms/day
No. of days to complete the activity alone = 0.25 day(s)
Travel time (moving in and out) = 0.21 day(s)
Total no. of days worked = 0.46 day(s)
Say.... 1.00 day(s)
Total T.E.V. = 300.00 per head
PAPASUK CIS page 2
2. LABOR (Cross-Section)
PERSONNEL NO. OF TOTAL TOTAL TOTAL
WAGES TOTAL
INVOLVED DAYS TEV WAGES ALLOWANCES
1-Geodetic Engineer 1 958.09 300.00 958.09 383.24 1,641.33
1-Instrumentation 1 628.77 628.77 300.43 929.20
1-Survey Aide 1 545.09 545.09 278.20 823.29
6-Rodman/Laborer 1 376.68 2,260.08 272.34 2,532.42
1-Driver 2 585.45 600.00 1,170.90 577.30 2,348.20
TOTAL 3,094.08 900.00 5,562.93 1,811.51 8,274.44

Output (kms./day) = 1.50 kms/day


No. of days to complete the activity alone = 0.33 day(s)
Travel time (moving in and out) = 0.21 day(s)
Total no. of days worked = 0.54 day(s)
Say.... 1.00 day(s)
Total T.E.V. = 300.00 per head
C. Computation and Plotting
1. LABOR (Profile)
PERSONNEL NO. OF TOTAL TOTAL TOTAL
WAGES TOTAL
INVOLVED DAYS TEV WAGES ALLOWANCES
1-Eng'g. Asst. A 4 724.91 2,899.64 1,304.08 4,203.72
TOTAL 724.91 2,899.64 1,304.08 4,203.72

Length of Canal profile = 0.50 kms.


Out put (kms/day) = 8.00 kms/day
No. of days to complete the activity alone : = 0.06 day(s)
Say.... 4.00 day(s)

2. LABOR (Cross-section))
PERSONNEL NO. OF TOTAL TOTAL TOTAL
WAGES TOTAL
INVOLVED DAYS TEV WAGES ALLOWANCES
1-Eng'g. Asst. A 1.00 724.91 724.91 326.02 1,050.93
TOTAL 724.91 724.91 326.02 1,050.93

Length of Canal profile = 0.50 kms.


Out put (kms/day) = 4.00 kms/day
No. of days to complete the activity alone : = 0.13 day(s)
Say.... 1.00 day(s)

2. EQUIPMENT UTILIZATION :
Equipment Used : Jeep
Distance from PIO to jobsite (round trip) 50.00 kilometers

a.) Rental Cost=P 5.20/km.x 50.00 = 260.00


b.) Fuel Cost = P 47.00/lit. 50.00
x = 335.71
7.00 kms/lit.
c.) Oil Cost = P 130.00/lit. x 50.00 x 0.10 = 9.29
70.0 kms/lit.
d.) Spare parts Cost = '30 % x (fuel and oil = 103.50

Cost/ trip = 708.50


Total Cost = 4,251.00
3. OFFICE SUPPLIES
Material Cost = 5 % (location survey +Profile and cross section + comp & plotting + Equipt.)
= 1,250.18 pesos
SUMMARY :
a. Location Survey....................... = 8,274.44
b. Profile and Cross Section....... = 16,548.88
c. Computation and Plotting....... = 5,254.65
d. Equipment Utilization............. = 4,251.00
e. Office Supplies........................ = 1,250.18
Total for Canal Location............. = 35,579.15
Unit cost ....................................... = 35,579.15
Say ....... 35,579.15
PAPASUK CIS page 3

III. DESIGN AND PLAN PREPARATION


1. LABOR
PERSONNEL NO. OF TOTAL TOTAL TOTAL
WAGES TOTAL
INVOLVED DAYS TEV WAGES ALLOWANCES
2-Engineer A 5 958.09 9,580.90 3,832.40 13,413.30
2-Draftsman 5 628.77 6,287.70 3,004.30 9,292.00
TOTAL 1,586.86 15,868.60 6,836.70 22,705.30

No. of days to complete the activity alo = 4.29 day(s)


Say.... 5.00 day(s)
2. OFFICE SUPPLIES
Materials = 5 % (labor) 1,135.27 pesos
SUMMARY :
a. Labor...... = 22,705.30
b. Office Supplies....... = 1,135.27
Total Cost for Design and Plan Preparation... = 23,840.57

IV. POW PREPARATION


1. LABOR
PERSONNEL NO. OF TOTAL TOTAL TOTAL
WAGES TOTAL
INVOLVED DAYS TEV WAGES ALLOWANCES
2-Engineer A 2 958.09 3,832.36 1,532.96 5,365.32
1-Eng'g. Asst. A 2 724.91 1,449.82 652.04 2,101.86
TOTAL 1,683.00 5,282.18 2,185.00 7,467.18

No. of days to complete the activity alo = 2.00 day(s)


Say.... 2.00 day(s)
2. OFFICE SUPPLIES
Materials = 5 % (labor) 373.36 pesos

SUMMARY :
a. Labor...... = 7,467.18
b. Office Supplies....... = 373.36

Total Cost for POW Preparation = 7,840.54

Total Cost for Construction Survey 67,260.25


GOOD FOR > > > > #REF!

Prepared by: Checked by: Submitted by:

JOSELITO C. DE VERA EDDIE G. DE LEON DANILO V. GOMEZ


Engineer A Chief, Engineering Section Division Manager A
DIVERSION WORKS

I. TEMPORARY WORKS

A. Field office-30 sq. = 30.00 x 450.00 = 13,500.00

B. Mobilization and Demobilization of Equipments

Backhoe(.35-.65c.m. 1 0.80 hrs @ ### 872.84


Bulldozer(130-159hp 1 0.80 hrs @ ### 1,857.22
Dump Truck(3-5 c.m. 2 0.60 hrs @ ### 1,226.34
Low Bed Trailer 1 3.00 hrs @ ### 6,811.20
Total Cost(one way) 10,767.60
Total Cost (two way) 21,535.19
Total Cost (a + b) 35,035.19
C. Mark-Up
Profit 09 % 1,938.17
Tax 12.50 % 2,691.90
4,630.07
Total Unit Cost 39,665.26
II. ACCESS ROAD
A. Excavation by bulldozer (Considering a 1,000 meter length=800 cu. m.)

Bulldozer(130-159hp 1 20.00 hrs @ ### 46,430.40


Cost/m 46.43
B. Mark-Up
Profit 09 % 4.18
Tax 12.50 % 5.80
9.98
Unit Cost 56.41

III. DIVERSION & CARE OF WATER


A. Equipment

Water Pump 1 120.00 hrs @ 94.17 11,300.40


Minor Tools(15% of pump cost) 1,695.06
12,995.46
B. Labor
laborers 3 120.00 hrs @ 25.00 9,000.00
9,000.00
Total A & B 21,995.46
C. Mark-Up
Profit 09 % 1,979.59
Tax 12.50 % 2,749.43
4,729.02
Unit Cost 26,724.48