Beruflich Dokumente
Kultur Dokumente
COLLEGE OF ENGINEERING
ECE 4C
1. Thermodynamics
- It is a branch of physical sciences that treats various phenomena of energy and the related properties of matter, especially
of the laws of transformation of heat into other forms of energy and vice versa.
2. Surroundings
- It is the mass or region outside the system.
3. Boundary
- It is the real or imaginary surface that separates the system from its surroundings. It can be either fixed or movable.
4. Thermodynamic system
- It refers to the quantity of matter or certain volume in space chosen for study.
5. Closed system
- It is a system in which there is no transfer of matter across the boundary. It consists of a fixed amount of mass, and no
mass can cross its boundary. That is, no mass can enter or leave a closed system.
6. Open system
- It is a system in which there is a flow of matter through the boundary. It usually encloses the device that involves mass
flow, such as: compressor, turbine, or nozzle.
7. Isolated system
- It is a system in which neither mass nor energy cross the boundaries and it is not influenced by the surroundings.
8. State properties
- It refers to the physical condition of the working substance such as temperature, pressure, density, specific volume,
specific gravity or relative density.
9. Transport properties
- It refers to the measurement of diffusion within the working medium resulting from molecular activity, like; viscosities,
thermal conductivities, etc.
10. Intensive properties
- These are properties which are size independent such as temperature, pressure, and density.
11. Extensive properties
- These are properties which depend on the size or extent of the system.
12. Temperature
- It is an indication or degree of hotness and coldness and therefore a measure of intensity of heat.
13. Absolute temperature
- It is the temperature measured from absolute zero.
14. Absolute zero
- It is the temperature at which the molecules stop moving. It is equivalent to 0 K or 0 R.
°
1. In an experiment to determine the specific heat of copper, a piece of copper weighing 50 g is first heated to 100 ºC in steam.
It is then immersed into water at 27 ºC. The water in the calorimeter weighs 100 g and the inner aluminum cap weighs 50 g.
If the final temperature is 30 ºC, what is the specific heat of copper, specific heat of aluminum is 0.22 Cal/g- ºC.
Given: mc = 50 g ∆Tc = 100 – 30 = 70 ºC
mw= 100 g ∆Tw= 30 – 27 = 3 ºC Cw= 1.0 Cal/g-ºC
mal= 10 g ∆Tal= 30 – 27 = 3 ºC Cal= 0.22 Cal/g-ºC
Required: Cc=?
Solution:
=
=
+
∆
70℃ ∆ = ∆
3℃
50 = 1001.0 + 100.223℃ +
= 0.095 ∙℃
Answer:
2.
℃
At STP, the density of chlorine is 3.22 kg/m 3. What is the weight of this gas when it is contained in a flask of 100 cubic
centimeters at 24 and 100 kPa.
Given: ρchlorine= 3.22 kg/m3 T= 24 ℃
3 3
V = 100 cm = 0.0001 m P = 100 kPa
Required: mchlorine=?
Solution:
At STP:
=
= = 101. 325
3.22273 ∙ = 0.1153
= = 0.100,115324+273
0000.0001
When contained in flask:
Answer:
= 0.292
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
3. How much work is necessary to compress air in an insulated cylinder from 0.20 m 3 to 0.01 m3? Use T 1=20 ℃ , P1=100kPa and
k=1.4 .
Given: V1= 0.20 m3
3
V2= 0.01 m
T1= 20
k=1.4
℃ P1= 100 kPa
Required: W=?
Solution:
1
000.
2
0 =
.
= 0.01. = 6,628.91
= 1
= 6,628.910.1.0411000.
1 2
Answer:
= 115.72
4. ℃ ℃
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
A heat engine is operated between temperature limits of 1370 and 260 . Engine is supplied with 14,142 kJ/kWh. Find the
Given: ℃℃
Carnot cycle efficiency in percent.
T1= 1370 + 273 = 1643 K
T2= 260 + 273 = 533 K
Required: ec= ?
=
Solution:
= 16431643533
Answer:
= 67.56%
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
5.
℃ ℃
A closed vessel contains air at a pressure of 160 kN/m 2 gauge and temperature of 30 . The air is heated at constant volume
to 60 with the atmospheric pressure of 759 mmHg. What is the final gauge pressure?
Given:
Required:
℃
Patm= 759 mmHg = 101.20 kPa
T1= 30 + 273 = 303 K
P2(gauge)= ?
℃
P1(gauge)= 160 kPa
T2= 60 + 273 = 333K
Solution:
= +
= 160+101. 20 = 261.20
=
=
= 261. 23030333
= =
287.
06
= 287.06101.20
Answer:
= 185.86
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
6.
℃ ℃
A volume of 450 cm 3 of air is measured at a pressure of 740 mmHg absolute and a temperature of 20 . What is the volume
in cm3 at 750 mmHg and 0 ?
Given: V1= 450 cm3
P2= 750 mmHg ℃
P1= 740 mmHg
T2= 0 + 273= 273 K
℃
T1= 20 + 273 = 293 K
Required: V2= ?
Solution:
=
= = 740450273
750293
Answer:
= 408.25
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
7.
℃ ℃
A steam condenser receives 10 kg per second of steam with an enthalpy of 2570 kJ/kg. Steam condenses into liquid and
leaves with an enthalpy of 160 kJ/kg. Cooling water passes through the condenser with temperature increases from 13 to
24 . Calculate the cooling water flow rate in kg/s.
Given:
Required:
T1= 13
mw= ?
℃
ms= 10 kg/s
℃
H1= 160 kJ/kg
T2= 24
H2= 2570 kJ/kg
Solution:
ℎ =
= ∆
= ∆
= 14.025701872413 160
Answer:
= 523 /
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
8.
℃ ℃
Ammonia weighing 22 kg is confined inside a cylinder equipped with a piston which has an initial pressure of 413 kPa at
38 . If 2900 kJ of heat is added to ammonia until its pressure and temperature are 413 kPa and 100 , respectively. What is
= ∑∑
Solution:
8.3
= 10+20
10 14
32 +20 8.314
28
= 0.2845 ∙
Answer:
Given: ℉℉
10. The maximum thermal efficiency possible for a power cycle operating between 1200
T1 = 1200 + 460 = 1660 R
℉ ℉
and 225 is:
℃
Solution:
= 16601660685
Answer:
= 58.73%
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
℃
11. A 30 kg iron was put in a container with water. The water is at 10 and the iron has an initial temperature of 493 K., until
Given:
Required:
m= 30 kg
ΔS=?
℃
the iron was in thermal equilibrium with the water. Find the change in entropy.
T2 = 10 + 273= 283K T1= 493K
∆ = ln 283
Solution:
∆ = 300.4ln 493
∆ = 6.6
Answer:
℃
12. Twenty grams of oxygen gas (O 2) are compressed at constant temperature of 30 to 5% of its original volume. Find the
work done on the system.
Given:
Required:
m = 20 g
W=?
℃
T = 30 + 273 = 303K V2 = 0.05V1
Solution:
= ∫
= ln
= = 132.98 = 0.0619 ∙
= 200.0619303ln 0.05
Answer:
= 1124
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
13. A device produces 37.5 joules per cycle. There is one power stroke per cycle. Calculate the power output if the device is run
at 45 rpm.
Given: 37.5 J/cycle 45 rpm
Required: Po
= 37.5 45 160
Solution:
Answer:
= 28.125
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
℃ ℃
14. Five moles of water vapor at 100 and 1 atmospheric pressure are compressed isobarically to form liquid at 100 . The
process is reversible and the ideal gas laws apply. Compute the work, in joules, done on t he system. Note: R= 0.0821 L-
atm/mol-°R, υf = 0.001044 m3/kg, MH2O= 18.016 kg/mol.
Given:
Required:
n= 5 mol
W=?
℃
T= 100 + 273 = 373 K P= 1 atm= 101.325 kPa
Solution:
50.0 =
821373
= 1 =
= = 518.= 153 =
0160. 001044 0. 1
= 53
0.
0
94
= 101,3250.0940.153
Answer:
= 5.97 ≅ 6
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
15. A gas at 65 kPa, 200°C is heated in a closed, rigid vessel till it reaches to 400°C. Determine the amount of heat required for
0.5 kg of this gas if internal energy at 200°C and 400°C are 26.6 kJ/kg and 37.8 kJ/kg respectively.
Given: m = 0.5 kg u1 = 26.6 kJ/kg u2= 37.8 kJ/kg
Required: Q=?
Solution:
=0
As the vessel is rigid therefore work done shall be zero.
= =0. +537.=826. 6+0
From first law of thermodynamics:
Answer:
= 5.6
Source: Applied Thermodynamics by Onkar Singh
16. Find out the pressure difference shown by the manometer deflection of 30 cm of Mercury. Take local acceleration of gravity
as 9.78 m/s2 and density of mercury at room temperature as 13,550 kg/m 3.
Given: ρ= 13,550 kg/m3 h=30 cm g= 9.78 m/s2
Required: P=?
Solution:
= ℎ = 13,55030×109.78
Answer:
18. A gas is enclosed in a cylinder with a weighted piston as the top boundary. The gas is heated and expands from a volume of
0.04 m3 to 0.10 m3 at a constant pressure of 200 kPa. Find the work done on the system.
Given: V1= 0.04 m3 V2= 0.10 m3 P= 200 kPa
Required: W=?
Solution:
= ∫
=
= 2000.1 00. 04
Answer:
= 12
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
19. In the process where the product of pressure and volume is constant, a gas compression is carried out from an initial pressure
of 200 kPa to a final pressure of 800 kPa. Considering that the initial specific volume is 0.10 m 3/kg, determine the work done
per kilogram of gas.
Given: P1= 200 kPa P2= 800 kPa ν= 0.10 m3/kg
Required: Work per kilogram=?
Solution:
2000.1
0 =
= 800 = 0.025 = 0.025
= ln
= 2000.10ln 0.0.012500
= 27.7
Answer:
62.410,000 = 62.42
= 5000
Answer:
21. In a nozzle air at 627°C and twice atmospheric pressure enters with negligible velocity and leaves at a temperature of 27°C.
Required:
℃
T1= 627 + 273= 900 K
υ2=?
℃
Determine velocity of air at exit, assuming no heat loss and nozzle being horizontal. Take C P = 1.005 kJ/kg.K for air.
Given: T2= 27 + 273 = 300 K
Solution:
= √ 2ℎ ℎ
= 2
= √ 21.005900 300
2 = 1098.2
Answer:
℉ ℉
22. Nitrogen is isentropically expanded from 620 to 60 with volumetric ratio (V2/V1) equal to 6.22. If the value of the gas
Required:
T1= 620
W=?
℉ T2= 60 ℉
constant (R) is 0.0787 Btu/lbm-R, compute the work done by the gas.
Given: R= 0.0787 Btu/lbm-R
0=.0 78762060
Solution:
= 0.40
= 99.22
Answer:
Given:
Required: ∆
V1/V2= 4
S
R= 0.4961 Btu/lbm-R P= 14.7 psi
∆ =
Solution:
∆ = 0.4961 41
∆ = 0.689 ∙
Answer:
24. A carnot engine operates between 800 R and 1000 R. What is its thermal efficiency?
Given: TL= 800 R TH= 1000 R
Required: e=?
= 1
Solution:
800
= 1 1000
Answer:
= 20%
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
25. In a steam power plant 5 kW of heat is supplied in boiler and turbine produces 25% of heat added while 75% of heat added is
rejected in condenser. Feed water pump consumes 0.2% of this heat added for pumping condensate to boiler. Determine the
capacity of generator which could be used with this plant.
Given: Qadd= 5000 J/s Wt= 0.25(5000) = 1250 J/s
Qrejected= 0.75(5000) = 3750 J/s W p= -(0.002)(5000) = 10 J/s
Required: Capacity of generator
Solution:
=
= 125010
Answer:
= 1.24
Source: Applied Thermodynamics by Onkar Singh
℃
26. A rigid and insulated tank of 1 m3 volume is divided by partition into two equal volume chambers having air at 0.5 MPa,
= = 0 1.8314300
5 ×100.5 = 0.1002
Solution:
= 0.=22.51.=5×100×10
Solution:
∆ = = 351 2 .5 ×10
Answer:
∆ = 71 /
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
28. An ideal gas (at STP) occupies a volume of 22.4 L. While absorbing heat from the surroundings, the gas isobarically expands
to 32.4 L. What is the change in the internal energy of the gas?
Given:
Required: ∆
Vi= 22.4 L
U=?
Vf = 32.4 L T= 273 K P= 101.325 kPa
= 101.==1.3∆02532.
Solution:
1 4
∆ = = =+∆2.531.0
Answer:
∆ = 1.52
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
29. A small gasoline-powered engine leaf blower removes 800 J heat energy from a high temperature reservoir and exhausts 700
J to a low temperature reservoir. What is its engine’s thermal efficiency?
Given: Qhot= 800 J Qcold= 700J
Required: eth=?
= 800
= 700 =100
Solution:
= = 180000
Answer:
= 12.5%
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
℃ ℃
30. The volumetric flow rate of standard air is 120 m 3/s at dry bulb temperature of 18 . Compute the standard air volume
Given:
Required: V2=?
℃
considering that standard air pressure is 101.325 kPa and standard air temperature at 21.11 .
V1= 120 m3/s T1= 18 + 273= 291 K ℃
T2= 21.11 + 273 = 294.11 K
Solution:
=
= 11
1202914.
= 291
Answer:
= 121.3 /
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
℃ ℃
31. A gaseous mixture has a dew point temperature of 15 . The total pressure is 143.27 kPa. Determine the amount of water
vapor present in a 100 moles of the mixture if the saturation pressure at 15 is 1.7051 kPa.
Given:
Required:
P1= 143.27 kPa
V1= 100 moles
V2=?
T= 15 ℃
P2= 1.7051 kPa
Solution:
=
1 .=7051100
= 143.27
Answer:
= 1.19
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
32. A sealed tank contains oxygen at 27 ℃ at a pressure of 2 atm. If the temperature increases to 100 ℃ , what will be pressure
inside the tank?
Given: T1= 27 ℃
P1= 2 atm
T2= 100 ℃
Required: P2=?
Solution:
=
= +273
2100
= 27 +273
Answer:
= 2.49
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
℃
33. The pressure of the nitrogen has thermometer is 78 cm at 0 . What is the temperature of a liquid in which the bulb of the
P1= 78 cm
P2= 87.7 cm
T1= 0 ℃
thermometer is immersed when the pressure is seen to be 87.7 cm?
Given:
Required: T2=?
Solution:
=
= 7
0 +27387.
= 78
Answer:
= 306.95 = 34℃
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
℃ ℃
34. A 20 liter sample of gas exerts a pressure of 1atm at 25 . It is allowed to expand into a 40 liter vessel that is held constant at
100 , compute the final pressure?
Given:
℃
P1= 1 atm
T2= 100
℃
T1= 25
V2= 40L
V1= 20 L
Required: P2=?
Solution:
=
100 =+ 273120
Answer:
= 4025+273
= 0.63
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
35. What is the horsepower required to isothermally compressed 800 ft 3 of air per minute from 14.7 psia to 120 psia?
Given: V= 800 ft3 P1= 14.7 psia P2= 120 psia
Required: W in hp
ln
Solution:
=
= 14.7144800
33000 120 ln 14.7
Answer:
= 108
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
℃ ℃
36. A building has to be maintained at 18 at all times. A heat pump is required for this when the temperature outside the
building drops to -6 , the building losses heat at the rate of 120,000 kJ/kg. What is the least power required to drive the heat
pump?
Given:
Required:
℃
Thigh= 18 +273 =291 K
W=?
℃
Tlow= -6 + 273= 267 K Qrejected= 120,000 kJ/kg
Solution:
=291
= 291 267 = 12.125
= 1
= 120000 12.1253600
Answer:
= 2.75
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
℃ ℃
37. A heat engine is operated between temperature limits of 1370 and 260 . Engine supplied with 14, 142 kJ per kwh. What is
the carnot cycle efficiency?
Given:
Required:
℃
Thigh= 1370 + 273 = 1643 K
e=?
℃
Tlow= 260 + 273 = 533 K
Solution:
= 1643
100
533
= 1643 100
Answer:
= 67.56%
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
38. Two pounds of air initially at 60 psia and 600 ℉ expands insentropically until the temperature is 200 ℉. Compute the work
done by the gas.
Given: m= 2 lb T1= 600 ℉ T2= 200 ℉ P= 60 psia
Required: W=?
Solution:
253.= 34200
1
= 1 1.4778600
Answer:
= 137
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
℃ ℃
39. A carnot machine operates between a hot reservoir at 200 and a cold reservoir at 20 . When operated as an engine, it
Required:
Thigh= 200
e=?
℃ Tlow= 20℃
receives 1000 kJ/kg, find the coefficient of performance, when operated as refrigerator.
Given:
Solution:
= 20+273
= 200+273 20+273
Answer:
= 1.63%
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
40. A piston-cylinder system contains a gas which expands under a constant pressure of 1200 lb f /ft2. If the piston is displaced 12
in. during the process, and the piston diameter is 24 in., what is the work done in ft-lb by the gas on the piston?
Given: P= 1200 lb/ft2 d= 24 in l= 12 in.
Required: W=?
Solution:
=
24
= 1200 [ 4 ]1212
Answer:
= 3768
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
℉
41. Helium (R=0.4968 Btu/lb-R) is compressed isothermally from 14.7 psia and 68 . The compression ratio is 4. Calculate the
work done by the gas in Btu/lb m.
Given:
Required:
R= 0.4968 Btu/lb-R
W/m in Btu/lbm
℉
T= 68 V1/V2= 4
Solution:
= ln
= l n
= 0.496868+460l
n 1
4
Answer:
= 364
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
Required: m=?
Solution:
=
100120
= 0.28725 +273
Answer:
= 140.3
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
℉
44. An insulated rigid tank contains helium of 1.5 lb m at 80 and 50 psia. A paddle wheel with a power rating of 0.20 hp is
℉
operated within the tank for 30 mins. Determine the final temperature of the specific heat at constant volume of 0.753
Btu/lbm- . (Note: 1 hp = 2545 Btu/hr)
℉
Given:
Required:
T1= 80
T2=?
℉
P= 0.20 hp t= 0.5 hr m= 1.5 lb Cv= 0.753 Btu/lbm-
Solution:
=
= 0.02 ℎ2545ℎℎ 0.5 ℎ = 25.45
=∆ = ∆
25.45==1.50.753
80
Answer:
= 102.5℉
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
45. A 2.53 kJ of heat is absorbed by an ideal gas that occupies a volume of 22.4 liters at STP. If the gas expands isobarically to
32.4 liters, compute the change in the internal energy of the gas.
Given:
Required: ∆
V1= 22.4 L
U=?
V2= 32.4 L Q= 2.53 kJ
Solution:
=
= 101.32532. =4×101.01 22.4 ×10−
−
∆ =
∆ = 2.531.01
Answer:
∆ = 1.52
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
℃ ℃
46. An engineer is to design cyclic heat engine that operates between 150 and 27 . If the engine is designed to do work of 100
Required: erelative=?
℃ Tlow= 27 ℃
J per 500 J of input work per cycle, compute the relative efficiency of the engine.
Given: Thigh= 150 Wnet= 100 J Qhot= 500 J
= = 150+27327+273
Solution:
Answer:
= 68.73%
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
℃
47. A cylinder is fitted with a piston that contains 0.10 mol of air at a temperature of 20 . Find the work done if the piston is
slowly pushed so that the air within the cylinder remains essentially in thermal equilibrium with the surroundings until the
volume reaches half to its initial volume.
Given:
Required:
n= 0.10 mols
W=?
T= 20 ℃ V2= 0.5V1
Solution:
= = ̅ln 0.5
= 0.18.31420+273ln
Answer:
= 169
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
48. How much is heat needed to double the pressure of one-half mole of helium gas confined in a rigid container if initially the
gas is at standard pressure and temperature? Note: Helium C v= 3.10 kJ/kg-K, M= 4 kg/mol
Given: P2= 2P1 n= 0.5 mol T= 273 K P1= 101.325 kPa
Required: Q=?
Solution:
= ∆
At constant volume:
= 2
= 2 = 2273 = 546
= 0.512.= 4546273
∆
The heat needed is:
Answer:
= 1692.6
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
49. When 0.05 m3 of air at STP (Standard Temperature and Pressure) is isothermally compressed to 0.010 m 3, compute the
amount of heat flow from the gas.
Given: V1= 0.05 m3 V2= 0.010 m3 T= 273 K P= 101.325 kPa
Required: Q=?
Solution:
= ln
= 101.3=250. 0 5l n 0.0.00105
8.154
In the first law of thermodynamics:
∆ = ∆ +
For isothermal, U = 0
=
Answer:
= 8.154
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects
50. How much heat was removed from a cubic meter of helium at STP when cooled at constant pressure to a final volume of 0.75
m3? Note: MWhelium= 4 kg/kmol, Cv= 3.10 kJ/kg-K.
Given: V1= 1 m3 V2= 0.75 m3 T1= 273 K
P= 101.325 kPa MWhelium= 4 kg Cv= 3.10 kJ/kg-K
Required: Q?
Solution:
=
= 2730.1 75 = 204.75
The mass of helium at STP:
101.= 3251
= 8.3414 273
= 0.179
The change in internal energy:
∆ = ∆
∆ = 0.1∆793.= 37.10204.
87 75273
Using first law of thermodynamics:
= ∆ +
= 37.87+101.3250.751
Answer:
= 63.20
Source: 2001 Solved Problems, Engineering Sciences and Applied Subjects