Sie sind auf Seite 1von 4

Vei invata:

conjugarea verbelor regulate


conjugarea verbelor neregulate
conjugarea verbelor auxiliare
conjugarea verbelor modale

Inainte de a studia regulile de conjugare pentru verbe la indicativ prezent, sa ne reamintim ca


verbele constituie singura clasa de cuvinte ale caror elemente se pot conjuga.
Conjugarea verbelor reprezinta modificarea formei acestora in functie de persoana, numar, timp,
mod si diateza.
Timpurile se impart in timpuri simple (prezent si imperfect) si timpuri compuse (perfect, mai mult
ca perfect, viitor si viitor anterior).
Modul reprezinta forma pe care o ia verbul pentru a arata felul in care vorbitorul considera
actiunea.
Diateza reprezinta forma pe care o ia verbul pentru a exprima raportul dintre subiect si actiunea
verbului.
Diateza activa arata ca actiunea este facuta de subiectul gramatical.

Conjugare verbe regulate la prezent


Formarea timpului prezent la indicativ se realizeaza adaugand la radacina verbului de conjugat
urmatoarele terminatii:

Singular Plural
Pers. I -e Pers. I -en
Pers. a II-a -(e)st Pers. a II-a -(e)t
Pers. a III-a -(e)t Pers. a III-a -en

In afara catorva verbe neregulate, aceasta regula se aplica pentru verbele de orice categorie.
Radacina verbului se obtine de la forma de infinitiv a acestuia.
De regula terminatia va fi -en.
fahren = fahr + en; laufen = lauf + en
unde "fahr" este radacina iar "en" este terminatia.

Exemple de conjugare verbe regulate la prezent


schreiben- a scrie kommen - a veni fragen a intreba
ich schreibe ich komme ich frage eu intreb
du schreibst du kommst du fragst tu intrebi
er/sie/es schreibt er/sie/es kommt er/sie/es fragt el/ea intreaba
wir schrieben wir kommen wir fragen noi intrebam
ihr schreibt ihr kommt ihr fragt voi intrebati
sie/Sie schreiben sie/Sie kommen sie/Sie fragen ei/ele intreaba

Dupa cum puteti observa am scos in evidenta terminatiile verbelor pentru infinitiv si prezent.
In ultima coloana aveti traducerea ultimului verb conjugat, fragen.

Particularitati

1. Se intercaleaza vocala "e" la persoanele a II-a singular si plural si la persoana a III-a singular in
cazul verbelor a caror radacina se termina in:
-chn (rechnen) -ffn (öffnen)
-ckn (trocknen) -gn (begegnen)
-d (finden) -t (arbeiten)
-dm (widmen) -tm (atmen)
-dn (ordnen)
Lista verbelor cu aceste terminatii poate continua, au fost date doar cateva exemple.

Exemple de conjugare
rechnen finden arbeiten
ich rechne ich finde ich arbeite
du rechnest du findest du arbeitest
er/sie/es rechnet er/sie/es findet er/sie/es arbeitet
wir rechnen wir finden wir arbeiten
ihr rechnet ihr findet ihr arbeitet
sie rechnen sie finden sie arbeiten

2. Pentru verbele terminate in -eln (zweifeln, handeln) si -ern (zittern) luam in considerare:
- la persoana I singular poate fi omisa vocala e din sufix;
- la persoana I si a III-a plural trebuie omisa vocala e din terminatie, primind doar n.

Exemple de conjugare
zweifeln - a sovai handeln - a trata zittern - a tremura
ich zweif(e)le ich handle ich zitt(e)re
du zweifelst du handelst du zitterst
er/sie/es zweifelt er/sie/es handelt er/sie/es zittert
wir zweifeln wir handeln wir zittern
ihr zweifelt ihr handelt ihr zittert
sie/Sie zweifeln sie/Sie handeln sie/Sie zittern

Conjugare verbe neregulate la prezent


Formarea timpului prezent la verbele neregulate se face adaugand la radacina verbului
terminatiile specifice prezentului: -e, -st, -t, -en, -t, -en, luand in considerare urmatoarele
particularitati.

Particularitati

1. Multe verbe care au vocala -e- in radacina, transforma aceasta vocala in -i- sau -ie- la
persoanele a II-a si a III-a singular.

geben sehen nehmen


ich gebe ich sehe ich nehme
du gibst du siehst du nimmst
er/sie/es gibt er/sie/es sieht er/sie/es nimmt
Dupa cum putem observa din exemplul de mai sus, nehmen schimba pe -e- lung in -i- scurt dubland
in acelasi timp pe -m-.

Nu transforma pe -e- in -i- sau -ie- urmatoarele verbe: bewegen (a indupleca), denken (a gandi),
gehen (a merge), genesen (a se reface), heben (a ridica), pflegen (a ingriji), scheren (a tunde),
stecken (a prinde), stehen (a sta), weben (a tese).

2. Verbele a caror radacina se termina in -s, -ß, -ss, -x, -z sau -tz (lesen, grüßen, essen, salzen,
sitzen, boxen) primesc la persoana a II-a singular doar terminatia -t.

3. Verbele care au in radacina -a-, -au- sau -o- primesc Umlaut la persoana a II-a si a III-a singular.
tragen laufen stoßen
ich trage ich laufe ich stoße
du trägst du läufst du stößt
er/sie/es trägt er/sie/es läuft er/sie/es stößt

Conjugare verbe auxiliare de timp la


prezentsus↑
Verbele auxiliare de timp (haben, sein, werden) formeaza prezentul indicativ in mod neregulat.

haben sein werden


ich habe ich bin ich werde
du hast du bist du wirst
er/sie/es hat er/sie/es ist er/sie/es wird
wir haben wir sind wir werden
ihr habt ihr seid ihr werdet
sie/Sie haben sie/Sie sind sie/Sie werden

Conjugare verbe modale prezentsus↑


Pers. können mögen dürfen müssen sollen wollen
ich kann mag darf muß soll will
du kannst magst darfst mußt sollst willst
er/sie/es kann mag darf muß soll will
wir können mögen dürfen müssen sollen wollen
ihr könnt mögt dürft müßt sollt wollt
sie/Sie können mögen dürfen müssen sollen wollen