Sie sind auf Seite 1von 4

Data Desain GB-102 Compresor 3 tingkat atau tiga bagian

No Parameter Tag Number Nilai Satuan

1 CO2 intake temperature


Pressure
Flow
Stage 1 :
Suction Temperature 38 ◦C
Dischange Temperature 135 ◦C
Suction Pressure 1.503 Bar
Dischange Pressure 4.309 Bar
Stage 2 :
Suction Temperature 42 ◦C
Dischange Temperature 145 ◦C
Suction Pressure 3.842 Bar
Dischange Pressure 10.637 Bar
Stage 3 :
Suction Temperature 42 ◦C
Dischange Temperature 174 ◦C
Suction Pressure 10 Bar
Dischange Pressure 30.392 Bar

Pengolahan data
1. Melakukan konversi kesatuan British (Dari SI ke British)
a. Temperature
Stage 1 Stage 2
Suction Temperature Suction Temperature
T1 = 38 oC T1 = 42 oC
o
R = (9/5 x ◦C) + 491,69 o
R = (9/5 x ◦C) + 491,69
o
R = (9/5 x ◦38) + 491,69 o
R = (9/5 x ◦38) + 491,69
o
R = 560.09 o
R = 567.29

Dischange Temperature Dischange Temperature


T1 = 135 oC T1 = 145 oC
o
R = (9/5 x ◦C) + 491,69 o
R = (9/5 x ◦C) + 491,69
o
R = (9/5 x ◦135) + 491,69 o
R = (9/5 x ◦145) + 491,69
o
R = 734.69 o
R = 752.69

Stage 3
Suction Temperature Dischange Temperature
T1 = 42 oC T1 = 174 oC
o
R = (9/5 x ◦C) + 491,69 o
R = (9/5 x ◦C) + 491,69
o
R = (9/5 x 42) + 491,69 o
R = (9/5 x ◦174) + 491,69
o
R = 567.29 o
R = 804.89

b Pressure
Stage 1
Suction Pressure
P1 = 1,503 Bar
1 Bar = 14.5
Pressure gauge = 1,503 x 14,5
= 21.79 psig
Pressure Absolute = Pressure Gauge + Pressure Atmosphare
= 21,79 + 14,7
= 36.49 psia

Suction Pressure
P1 = 4,309 Bar
1 Bar = ### psi
Pressure gauge = 4,309 x 14,5
= 62.48 psig
Pressure Absolute = Pressure Gauge + Pressure Atmosphare
= 62,48 + 14,7
= 77.18 psia

Stage 2
Suction Pressure
P1 = 3,842 Bar
1 Bar = ### psi
Pressure gauge = 3,842 x 14,5
= 55.71 psig
Pressure Absolute = Pressure Gauge + Pressure Atmosphare
= 55,71 + 14,7
= 70.41 psia

Suction Pressure
P1 = 10,637 Bar
1 Bar = ### psi
Pressure gauge = 10,637 x 14,5
= 154.2 psig
Pressure Absolute = Pressure Gauge + Pressure Atmosphare
= 154,2 + 14,7
= 168.9 psia
Stage 3
Suction Pressure
P1 = 10 Bar
1 Bar = ### psi
Pressure gauge = 10 x 14,5
= 145.0 psig
Pressure Absolute = Pressure Gauge + Pressure Atmosphare
= 145,0 + 14,7
= 159.7 psia

Suction Pressure
P1 = 30,392 Bar
1 Bar = ### psi
Pressure gauge = 30,392 x 14,5
= 440.7 psig
Pressure Absolute = Pressure Gauge + Pressure Atmosphare
= 440,7 + 14,7
= 455.4 psia

Data Desain Kompresor GB-102

No Parameter Tag Number Nilai Satuan

1 CO2 intake temperature


Pressure
Flow
Stage 1 :
Suction Temperature TI 911-1 560.09 ◦C
Dischange Temperature TI 911-2 734.69 ◦C
Suction Pressure PI 911 1.503 Bar
Dischange Pressure P1 912 4.309 Bar
Stage 2 :
Suction Temperature TI 911-3 567.29 ◦C
Dischange Temperature TI 911-4 752.69 ◦C
Suction Pressure PI 913 3.842 Bar
Dischange Pressure PI 914 10.637 Bar
Stage 3 : Q
Suction Temperature TI 911-5 567.29 ◦C
Dischange Temperature TI 911-6 804.89 ◦C
Suction Pressure PI 915 10 Bar
Dischange Pressure PI 916 30.392 Bar

Data Desain Komposisi Gas CO2 Booster Kompressor GB-102


Cp
Gas Komposisi BM Pc(psia)
Gas Komposisi BM Pc(psia)
BTU/lbmol.R
CO2 98% 44