Sie sind auf Seite 1von 300

Catalog de piese de schimb

pentru componente de frana cu cod


FK si FKE
Editie 12/2007

Ersatzteilkatalog
für Bremskomponenten
mit FK – und FKE Code
Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group
(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 2
Vorwort

Der Knorr-Bremse Konzern ist weltweit der führende Hersteller von Bremssystemen für Schienen- und Nutzfahrzeuge.
Als technologischer Schrittmacher treibt das Unternehmen seit über hundert Jahren maßgeblich die Entwicklung,
Produktion und den Vertrieb moderner Bremssysteme voran. Weitere Produktfelder sind Türsysteme und
K l i m a a n l a g e n f ü r S c h i e n e n f a h r z e u g e s o w i e Dr e h s c hw ingungsdämpfer für Verbrennungsmotoren.

Im Mai 2006 gründete Knorr-Bremse die Niederlassung in Rumänien. Sie ist ein Joint-venture mit der Firma Mecano
Export Import SA, ehemaliger Lizenzinhaber für Rumänien. Begonnen hat die Geschichte von Knorr-Bremse in
Rumänien schon in den 1930er Jahren, als von Malaxa Plant in Lizenz die ersten Bremskomponenten hergestellt
wurden.

Die rumänische Regierung beschloss in der schwierigen Zeit nach dem 2. Weltkrieg ihre eigene, unabhängige
Industrie zu entwickeln. Grundlage dafür war der Aufbau der nötigen Infrastruktur. Schienenfahrzeuge zu bauen
hieß, sich die Technologie, die dahinter steckt, anzueignen, somit auch die der Bremssysteme.

Im Jahre 1963 unterschrieb deshalb die rumänische Regierung nach harten Verhandlungen die Lizenzvereinbarungen
mit Knorr Bremse. In Folge dieses Vertrages wurden alle 10 Jahre Verlängerungen
unterschrieben.

Derzeit gibt es in Rumänien keine Herstellung von Bremsausrüstung mehr, die zertifizierten Produktionsstätten von
Faur SA schlossen 2007 offiziell ihre Produktion.

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 3
Der vorliegende Ersatzteilkatalog soll dem Benutzer die Möglichkeit geben für Bremsgeräte, original Knorr-Bremse
Ersatzteile zu bestellen.

Die vorgenommene Umschlüsselung von FK(E) Nummern in Knorr-Bremse Nummern ist nach bestem Wissen
vorgenommen worden, erfolgt jedoch ohne Gewähr. Die Angabe von FK(E) Nummern erfolgt lediglich zu Ihrer
Information. Vertragsgrundlage und einzig bindend für die vertragsgerechte Erfüllung sind die angegebenen Knorr-
Bremse Nummern. Sie nehmen daher zwingend zur Kenntnis, dass wir die Haftung für direkte oder indirekte Schäden
sowie Gewährleistung insoweit nicht übernehmen können, als ursächlich dafür Produkteigenschaften sind, welche
nicht für die unseren Knorr-Bremse Nummern zugeordneten Produkte zutreffend sind.

** Wir bitten, bei Bestellungen unsere Angebotsnummer anzuführen. **

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 4
Cuvânt înainte

Concernul Knorr-Bremse este producatorul de frunte pe plan mondial de sisteme de frana pentru vehicule feroviare si
camioane. In calitate de promotor tehnologic, intreprinderea impulsioneaza decisiv de mai bine de 100 de ani
dezvoltarea, productia si distributia sistemelor moderne de frana. Alte domenii de productie sunt sisteme de usi si
instalatii de climatizare pentru vehicule feroviare, ca si amortizori de vibratii pentru motoare cu ardere interna.

Knorr-Bremse a infiintat in mai 2006 filiala din România. Aceasta este o societate mixta cu firma Mecanoexportimport
SA, fosta licentiata pentru România. Istoria Knorr-Bremse in România a inceput deja in anii
1930, cand primele componente de frana au fost produse in licenta de uzina Malaxa.

Guvernul român a decis in perioada dificila de dupa al 2-lea razboi mondial sa dezvolte propria industrie
independenta. Baza a fost construirea infrastructurii necesare. Construirea de vehicule feroviare a
necesitat insusirea tehnologiei aferente, implicit si pe cea a sistemelor de frana.

Din 1963 guvernul român,, a semnat dupa tratative dure contractele de licenta cu Knorr-Bremse. In urma acestui
contract au fost semnate prelungiri la fiecare 10 ani.

In prezent in România nu mai exista o productie de echipament de frana, capacitatile de productie certificata din FAUR
SA si-au inchisoficial productia in 2007.

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 5
Prezentul catalog de piese de schimb are scopul de a da beneficiarului posibilitatea sa comande piese de schimb
originale Knorr-Bremse pentru aparate de frana, care au fost fabricate de fostul licentiat.

Conversia propusa de numere FK(E) in numere Knorr-Bremse a fost efectuata dupa cea mai buna stiinta, are loc totusi
fara garantie. Indicarea de numere FK(E) se face numai pentru informatia Dvs. Baza contractuala si singura angajanta
pentru indeplinirea conforma a contractului sunt numerele Knorr-Bremse indicate. De aceea luati obligatoriu la
cunostinta, ca nu putem prelua raspunderea pentru daune directe sau indirecte, si nici garantie in masura in care
cauzatoare pentru acestea sunt caracteristici de produs, care nu corespund numerelor noastre Knorr-Bremse pentru
produsele asociate.

** Va rugam, sa indicati in comenzi numerele noastre de oferta. **

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 6
Cuprins / Inhaltsverzeichnis
Partea1 / Teil 1 – Aparat cu cod FK / Geräte mit FK - Code

FK - Code Benennung Typ Denumire


FK 4/A Notbremsventil AK9 Robinet de alarmă
FK 8 Notbremsventil AK6 Robinet de alarmă
FK 34/A Leerlaufventil V3E Supapa de mers in gol
FK 35 Leerlaufregler R118 Regulator de mers in gol
FK 72 Selbstregler D2 Autoregulator
FK 77 Rückschlagventil RT Supapa de reţinere dublă
FK 78 Sicherheitsventil AKL Supapa de siguranţă
FK 79 Einfachsteuerventil V5 Supapa de comandă simplă
FK 85 Druckübersetzer DÜ15 Releu de presiune
FK 91 Druckminderventil R38G Supapa de reducţie

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 7
Cuprins / Inhaltsverzeichnis
Partea1 / Teil 1 – Aparat cu cod FK / Geräte mit FK - Code

FK – Code Benennung Typ Denumire


FK 95 Bedienventil NRA Supapa de serviciu
FK 96 Wischerantrieb 90° W10-2a Stergător de geam
FK 96 Wischerantrieb 80° W10-2a Stergător de geam
FK 96 Wischerantrieb 70° W10-2a Stergător de geam
FK 96 Wischerantrieb 60° W10-2a Stergător de geam
FK 145/A Gestängesteller 300 DRV2-A Regulator automat de timonerie
FK 145/A Gestängesteller 450 DRV2-A Regulator automat de timonerie
FK 145/A Gestängesteller 600 DRV2-A Regulator automat de timonerie
FK 146/A Gestängesteller 300 DRV3-A Regulator automat de timonerie
FK 146/A Gestängesteller 450 DRV3-A Regulator automat de timonerie

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 8
Cuprins / Inhaltsverzeichnis
Partea 1 / Teil 1 – Aparat cu cod FK / Geräte mit FK - Code

FK - Code Benennung Typ Denumire


FK 146/A Gestängesteller 600 DRV3-A Regulator automat de timonerie
FK 177 Gestängesteller 300 DRV2-A-H2 Regulator automat de timonerie
FK 177 Gestängesteller 450 DRV2-A-H2 Regulator automat de timonerie
FK 177 Gestängesteller 600 DRV2-A-H2 Regulator automat de timonerie
FK 200 Gestängesteller 300 DRV2-A-T Regulator automat de timonerie
FK 200 Gestängesteller 450 DRV2-A-T Regulator automat de timonerie
FK 200 Gestängesteller 600 DRV2-A-T Regulator automat de timonerie
FK 227 Druckminderventil DMV7/7,5 Releu de presiune

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 9
Cuprins / Inhaltsverzeichnis
Partea 2 / Teil 2 – Aparat cu cod FKE / Geräte mit FKE - Code

FK - Code Benennung Typ Denumire


FKE 1 Steuerventil KE1c Distribuitor de aer
FKE 2 Steuerventil KE1c Distribuitor de aer
FKE 3 Steuerventil KE1c Distribuitor de aer
FKE 4 Steuerventil KE2c-AL Distribuitor de aer
FKE 5 Steuerventil KE2c-AL Distribuitor de aer
FKE 6 Steuerventil KE2c-AL Distribuitor de aer
FKE 20 Steuerventil KE1c-SL Distribuitor de aer
FKE 26 Steuerapparat KEs-C1/2,2 Distribuitor de aer
FKE 49 Steuerkammer mit SL-Ventil Camera de comandă
FKE 50 Steuerkammer ohne SL-Ventil Camera de comandă

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 10
Cuprins / Inhaltsverzeichnis
Partea 2 / Teil 2 – Aparat cu cod FKE / Geräte mit FKE - Code

FK - Code Benennung Typ Denumire


FKE 51 Ventilgrundkörper KE1c Ventil pricipal unificat
FKE 52 Relaisventil KR1 Releu de presiune
FKE 53 R-Füller mit Absperrventilen Robinet de izolare cu alimentator
FKE 54 Umsteller mit Einsatzstück E1 Ventil schimbătorului M-P
FKE 55 Ventilträger KE- Nr. 1 Suportul distribuitorului aer
FKE 56 Ventilgrundkörper KE2c-AL Ventil pricipal unificat
FKE 57/A Relaisventil RR1 Releu de presiune
FKE 62 Träger KES Suport
FKE 63 Druckübersetzer DÜ21/2,2 Releu de presiune
FKE 64 Schnellbremsbeschleuniger EB3 Accelerator de frină

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 11
Cuprins / Inhaltsverzeichnis
Partea 2 / Teil 2 – Aparat cu cod FKE / Geräte mit FKE - Code

FK - Code Benennung Typ Denumire


FKE 65 R-Füllventil RF1 Ventil de umplere
FKE 66 Geberanlage M2 und M3 Instalaţia de reglare
FKE 66-01 Gleitschutzregler M2 und M3 Regulator antipatinaj
FKE 67 Regleranlage AR11 Ansamblu regulator centrifugal
FKE 67-01 Achslager- Bremsdruckregler AR11 Regulator centrifugal
FKE 67-02 Kupplungsscheibe Cuplaj
FKE 68 Ventilgrundkörper KE0a Ventil principal
FKE 69 R-Füller mit Absperrventilen Robinet de izolare cu alimentator
FKE 70 Deckel Capacul ventilului
FKE 71 Auslassventil M Venti de descărcare

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 12
Cuprins / Inhaltsverzeichnis
Partea 2 / Teil 2 – Aparat cu cod FKE / Geräte mit FKE - Code
FK - Code Benennung Typ Denumire
FKE 73 Sicherheitsventil Supapa de siguranţă
FKE 161-01 Gleitschutzgeber MWX2 Instalaţia de reglare

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 13
(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 14
Catalog de piese de schimb

FK 4/A

Robinet de alarmă AK9 Notbremsventil

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 15
Catalog de piese de schimb FK 4/A
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 16
Catalog de piese de schimb FK 4/A
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 25719/2 FK 4-01 Ventilgehäuse Corpul robinetului
2 42055/2 FK 4-02/A Ventildeckel Capacul robinetului
3 40744 FK 4-03/A Hebel Miner
7 I42044 450038 STAS Zylinderstift Stift DIN 7 2H8x20
8 450152 FK 4-08 Zylinderstift Capul minerului DIN 7 6H8x40
4 25722 FK 4-04/A Bolzen Axul capacului
5 462970 FK 4-05 Bolzen Axul minerului DIN 1433 6x30
6 24106 STAS Nutring Garnitura
9 450665 STAS Scheibe Saiba bruta DIN 125 7,4
10 450567 STAS Splint Cui spintecat DIN 94 2x14
11 450824 FK-N-03 Rohrmutter Contrapiulita DIN 431 BG1
12 452800 STAS Bolzen Butonul minerului DIN 1436 10A11x40x34
13 466381 STAS Scheibe Saiba prelucrata DIN 433 10,5
14 450578 STAS Splint Cui spintecat DIN 94 3,2x14

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 17
Catalog de piese de schimb FK 4/A

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 18
Catalog de piese de schimb

FK 8

Robinet de alarmă AK6 Notbremsventil

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 19
Catalog de piese de schimb FK8
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 20
Catalog de piese de schimb FK 8
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 25719/2 FK 4-01 Ventilgehäuse Corpul robinetului
2 41768/2 FK 8-02/A Deckel Capac
3 25721/2 FK 8-03/A Hebel Phirgie
4 25722 FK 4-04/A Bolzen Axul capacului
5 462970 FK 4-05 Bolzen Axul minerului DIN 1433 6x30
6 24106 STAS Nutring Garnitura
7 450665 STAS Scheibe Saiba DIN 125 7,4
8 450567 STAS Splint Splint DIN 94 2x14
9 450824 FK-N-03 Rohrmutter Contrapiulita DIN 431 BG1

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 21
Catalog de piese de schimb FK 8

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 22
Catalog de piese de schimb

FK 34/A

Supapa de mers in gol V3E Leerlaufventil

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 23
Catalog de piese de schimb FK 34/A
9 3 11 15 14

12

18

19
1
4
5.1
7

2 5.2
8
10
16
6

13

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 24
Catalog de piese de schimb FK 34/A
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 8.000.0.767.001.4 FK 34-01/A Gehäuse Corp
2 8.000.0.767.002.4 FK 34-02 Gehäuse Cap inferior
3 8.000.0.352.006.4 FK 34-03 Verschlussschraube Dop filetat G1
4 8.000.0.461.004.4 FK 34-04 Ventil Ventil
5 - FK 34-05/A Kolben Piston
6 - FK 34-06/A Kolbenscheibe Saiba pistonului
7 - FK 34-07 Dichtung Garnitura
8 - FK 34-08/A Topfmanschette Garnitura pistonului
5.1 8.000.0.310.005.4 - Bolzen Bolt
5.2 8.000.0.340.007.4 - Scheibe Saiba
6 8.000.0.340.008.4 - Scheibe Saiba
7 8.000.0.313.008.6 8.000.0.855.002.4 - Dichtring Inel de etansare
8 B7005/1 - Topfmanschette Garnitura pistonului
13 465160 - Sechskantmutter Piulita DIN 934 M6
16 456971 - Zahnscheibe DIN 6797 A6,4
9 455457 FK 34-09 Druckfeder Arc
10 8.000.0.855.705.4 FK 34-10 Dichtung Garnitura
11 8.000.0.855.704.4 FK 34-11 Dichtung Garnitura
12 453880 FK 34-12 Dichtring Garnitura
13 STAS STAS Sechskantmutter Piulita M10
14 8.000.0.331.702.4 FK 34-14 Bundbuchse Bucsa de legatura
15 457263 FK 34-15 Überwurfmutter Piulita olandeza EN 10242 374-3/4
16 - FK85-09 Sprengring Saiba elastica cu dinti ext. A10
17 - FK 34-17 Büchse Bucsa Nu la constructie Knorr-Bremse
18 8.0956.01.0.8203 - Schild
19 453017 - Kerbnagel DIN 1476 3x6

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 25
Catalog de piese de schimb FK 34/A

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 26
Catalog de piese de schimb

FK 35

Regulator de mers in gol R118 Leerlaufregler

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 27
Catalog de piese de schimb FK 35
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 28
Catalog de piese de schimb FK 35
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 8.000.0.710.001.5 FK 35-01 Körper der Regler Corpul regulatorului
2 FK 35-02 Dichtungsring Inel de etansare
3 8.000.0.313.002.5 FK 35-03 Kolbenventil Pistonul ventilului
4 8.000.0.342.001.4 FK 35-04 Federteller Taler arc
5 8.000.0.990.001.4 FK 35-05 Feder Arc
6 8.000.0.313.001.4 FK 35-06 Regelstück Piesa de reglaj
7 A52961 FK 35-07 Dichtung Garnitura
8 8.000.0.471.001.4 FK 35-08 Stopfbuchsenkappe Capacul presetupei
9 8.000.0.358.001.4 FK 35-09 Regelschraube Surup de reglare
10 8.000.0.360.001.4 FK 35-10 Mutter Piulita
11 452315 FK 35-11 Mutter Piulita
12 FK 35-12 Schraube Surub
13 8.000.0.352.002.4 FK 35-13 Verschlussschraube Dop filetat
14 460525 FK 35-14 Dichtungsring Inel de etansare
15 FK 35-15 Schutzstopfen Dop protector
16 FK 35-16 Verschlussschraube Dop filetat 1/4"
17 8.000.0.690.004.4 FK 35-17 Regelschlüssel Cheie de reglaj

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 29
Catalog de piese de schimb FK 35

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 30
Catalog de piese de schimb

FK 72

Autoregulator D2 Selbstregler

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 31
Catalog de piese de schimb FK 72
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 32
Catalog de piese de schimb FK 72
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
1 A30187 FK 72-02 Hutmutter
11 A36340 FK 72-70/A Hebelkörper Parghie
4 A39650 FK 72-138 Griff Manson miner
3 A34934 FK 72-95 Stirnlochmutter Piulita speciala
5 458217 STAS Gewindestift Stift filetat DIN 551 M10x30
9 I13714 463023 STAS Senkschraube Surub DIN 964 M4x10
2 451752 STAS Sechskantschraube Surub cap hexagonal DIN 931 M8x40
7 A30191 FK 72-67 Anschlagbolzen Bolt opritor
6 A30192 FK 72-68 Schraubring Inel filetat
8 A30159/5 FK 72-71 Druckfeder Arc
10 A36342 FK 72-140 Skalenblech Placa gradata
12 A35009 FK 72-134 Filzring Inel de pasla
13 A30139 FK 72-124 Anschlagschraube Surub opritor
14 452316 STAS Sechskantmutter Piulita DIN 934 M14x1,5
15 456227 STAS Splint Splint DIN 94 2x20
16 A30138 FK 72-49 Anschlagbolzen Bolt opritor
17 A30185 FK 72-03 Einstellschraube Surub de reglaj
18 A30186 FK 72-04 Gegenmutter
19 A40700 FK 72-05 Verschlussschraube Dop filetat
20 A36472 FK 72-11/A Steuerhülse Bucsa de comanda
A30195 FK 72-08 Stift stift cilindric
21 I13326
A30194 FK 72-09 Gewindescheibe Saiba filetata
22 A34775 FK 72-10 Federhülse Bucsa arcuri
23 463559 STAS Senkschraube Surub DIN 963 M4x10
24 A34012 FK 72-12 Federteller Talerul arcului
25 A30183 FK 72-13 Regelfeder Arc
26 A34014 FK 72-130 Bügel
27 A34013 FK 72-129 Befestigung Fixare

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 33
Catalog de piese de schimb FK 72
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
28 A34007 FK 72-132/A Stufenzylinder Cilindru de frinare trepte
29 A34010 FK 72-131 Stützhülse Bucsa de sprijin
30 A34008 FK 72-133 Führungshülse Bucsa de ghidare
31 - FK 72-15 Stellschraube Surub Nu la constructie Knorr-Bremse
31 I53706 - Stellschraube mit Rolle Surub Numai la constructie Knorr-Bremse
32 - STAS Scheibe Saiba Nu la constructie Knorr-Bremse
464247 - Sechskantmutter Piulita DIN 439 M12
33 A30180 FK 72-16 Membranschraube Surub membrana
34 A34009 FK 72-17/A Membranteller Disc membrana
35 A30179 FK 72-18/A Membrane Membrana
36 A42766 FK 72-149 Sieb Sita
37 465857 FK 72-23 Sicherungsring Inel de siguranta pentru aleaj DIN 472 15x1
38 A30182 FK 72-22 Federscheibe Saiba amortizare
39 A45698 FK 72-21 Druckfeder Arc presiune
40 A45699 FK 72-24 Doppelventilsitz scaun ventil dublu
41 A42765 FK 72-19 Ventilkörper Corp ventil
42 A30225 FK 72-20 Dichtung Garnitura
43 458220 FK 72-143 Flachkopfschraube Surub DIN 923 M10x16x12
44 450564 STAS Splint Splint DIN 94 2x12
45 456721 STAS Scheibe Saiba DIN 1440 8
46 A37029 FK 72-142 Angleicherhebel Pirghie de egalizare
47 A67971 FK 72-25 Ventilschraube Surub ventil urspr. A37027
48 453927 FK 72-136 Dichtring Garnitura DIN 7603 C22x27
49 A37241/1 FK 72-29 Nutring Garnitura canelata
50 A67972 FK 72-30 Stützring Inel de sprijin
51 A30159/8 FK 72-31 Druckfeder Arc presiune
52 A37028 FK 72-27 Ventilstange Tija ventil

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 34
Catalog de piese de schimb FK 72
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
A30214 FK 72-34/A Düse Nr. 4 Duza Nr. 4
53 A30216 FK 72-35 Gewebesieb Surub cu sita filtru
I13324/001
466243 FK 72-36 Sprengring Inel de fixare DIN 7993 B10
54 453921 FK 72-137 Dichtring Garnitura DIN 7603 C16x22
A41743 FK 72-126 Gewebesieb Surub cu sita filtru
55 I13239
A41731 STAS Schraube Surub
56 A67976 FK 72-60 Verschlussschraube Dop filetat
57 A33356 FK 72-139 O-Ring Inel "O" 27,5,x 1,5
58 A30159/9 FK 72-61 Druckfeder Arc presiune
59 A36160/2 FK 72-76 Ventilteller Corp ventil
60 A30159/14 FK 72-74 Druckfeder Arc presiune
61 A67981 FK 72-77 Stützring Inel de sprijin
62 A50999 FK 72-66 Nutring Garnitura canelata
I42719
A30217/2 FK 72-64 Ventilstössel Tija ventil
I29368
63 A31483 FK 72-58 Rolle Rola
A31484 FK 72-59 Zylinderstift stift cilindric
64 451860 STAS Sechskantschraube Surub cap hexagonal DIN 931 M12x50
68 A30140/1 FK 72-114 Düse Doza
65 456458 FK 72-121 Verschlussschraube Surub DIN 906 M20x1,5
I29373
67 A67982 FK 72-78 Dichtungshülse Bucsa etansare
66 A30175 FK 72-115 Deckel Capac
69 A30152 FK 72-79 Dichtring Garnitura
70 450955 FK 72-116 Sicherungsring Inel de siguranta pt. arbore DIN 471 22x1
71 A30174 FK 72-120 Kolbenscheibe Saiba de fixare
72 A36269 FK 72-88 Wälzhaut Burduf
73 A30173 FK 72-117 Kolben Piston

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 35
Catalog de piese de schimb FK 72
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
A30170 FK 72-112 Verschlussschraube Dop ghidaj urspr. I13247
74 C110023
A30171 FK 72-119 Buchse Bucsa
75 A18294/26 FK 72-103 Nutring Garnitura canelata
76 A30169 FK 72-118 Kolbenstange Tija piston
77 A36158 FK 72-111 Ventilsitzschraube Surub ventil
78 A41549 FK 72-07 Sieb Sita
79 450959 FK 72-105 Sicherungsring Inel de siguranta pt. Arbore DIN 471 26x1,2
80 A30166 FK 72-106 Stützring Inel de sprijin
81 A41986 FK 72-107 Doppelnutring Garnitura cu canelura dubla
82 A67989 FK 72-109 Stützhülse Bucsa de sprijin
A58626 FK 72-110 Ventilteller Caseta ventil
83 I20768
463229 FK 72-51 Ventildichtring Garnitura N10005 A27/36
84 A30159/2 FK 72-108 Druckfeder Arc presiune
85 A30159/3 FK 72-148 Druckfeder Arc presiune
86 A30160 FK 72-104 Stützring Inel de sprijin
87 A36244 FK 72-40 Schlüssel Cheie
88 463606 STAS Senkschraube Surub DIN 964 M6x45
89 463605 STAS Senkschraube Surub DIN 964 M6x12
B36912 FK 72-41 Schlossplatte Placa lacat
90 I13684
A35927 Führungshülse Bucsa de ghidare
91 A30159/15 FK 72-38 Druckfeder Arc presiune
92 454780 FK 72-44 Rastenstift Stift opritor N501 C12x38
93 464533 FK 72-32 Flachkopfschraube Surub cu cap bombat DIN 921 M4x6
94 A35931 FK 72-43 Riegel Zavor
95 456948 STAS Kugel Bila DIN 5401 5mm
96 A30159/16 FK 72-45 Druckfeder Arc presiune

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 36
Catalog de piese de schimb FK 72
FKE- Denumire
Pos. Knorr-Bremse Code Benennung Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Code
Baugruppe Baugruppe Artikel
A35925 FK 72-42 Schlossgehäuse Carcasa lacat
97 I15826 450055 STAS Zylinderstift Stift cilindric DIN 7 M6x18
452883 STAS Passkerbstift DIN 1472 4x20
100 A30207 FK 72-53 Verschlussschraube Gapac ghid
101 453943 FK 72-135 Dichtring Garnitura DIN 7603 C50x57
102 A30159/7 FK 72-52 Druckfeder Arc presiune
A54196 FK 72-50 Ventilteller Taler ventil
I41767
463229 FK 72-51 Ventildichtring Garnitura N10005 A27/36
103 I29364
A31483 FK 72-58 Rolle Rola
A31484 FK 72-59 Zylinderstift stift cilindric
104 A30159/10 FK 72-55 Druckfeder Arc presiune
105 A38704 FK 72-56 Stulpendichtung Manseta etansare
109 452124 STAS Sechskantschraube Surub cap hexagonal DIN 933 M12x40
110 Verschlussschraube Dop filetat
111 Dichtring Garnitura
112 A30158 FK 72-92 Nutringschraube Dop carcasa
113 B36068 FK 72-97 Doppelnutring Garnitura
114 A36195 FK 72-93 Ventilschraube Surub ventil
115 A40704 FK 72-94 Ventilteller Corp ventil
116 A30159/1 FK 72-96 Druckfeder Arc presiune
117 A38532 Düse Duza Numai la constructie Knorr-Bremse
130 456458 FK 72-121 Verschlussschraube Dop filetat DIN 906 M20x1,5
119 A67983 FK 72-86 Dichtungshülse Bucsa etansare
I29371
A67982 Dichtungshülse Bucsa etansare Numai la constructie Knorr-Bremse
120 455360 FK 72-80 Kernstopfen Dop filetat N1243 M5x6
121 A30149 FK 72-87 Deckel Capac
118 A30154 FK 72-85 Dichtring Garnitura etansare
122 450970 FK 72-91 Sicherungsring Inel de siguranta ptr. Arbore DIN 471 55x2

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 37
Catalog de piese de schimb FK 72
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
123 A48041 FK 72-90 Kolbenscheibe Disc piston
124 B30584 FK 72-06 Dichtring Garnitura
A30145 FK 72-89 Kolbenscheibe Disc piston
125 I13243
A30146 FK 72-101 Kolbenstange Tija piston
126 A18294/25 FK 72-99 Nutring Garnitura canelata
127 A36160/1 FK 72-62 Ventilteller Taler ventil
A30217/1 FK 72-64 Ventilstössel Tija ventil
I42718
A50999 FK 72-66 Nutring Garnitura canelata
128 I29366
A31483 FK 72-58 Rolle Rola
A31484 FK 72-59 Zylinderstift stift cilindric
A30134 FK 72-57 Buchse Bucsa
I13240
450059 STAS Zylinderstift Stift cylindric DIN 7 3H8x8
A30136 FK 72-65 Buchse Bucsa
I13241
450091 STAS Zylinderstift Stift cylindric DIN 7 4H8x8
A38295/1 FK 72-75 Buchse Bucsa
I14374 A38296 FK 72-72 Innenbuchse Bucsa
129
450059 STAS Zylinderstift Stift cylindric DIN 7 3H8x8
A26567 FK 72-01 Gehäuse Corp
I13314 A30131 FK 72-102 Buchse Bucsa
A30132 FK 72-100 Buchse Bucsa
A30133 FK 72-54 Ventilsitz Bucsa
A30135 FK 72-33 Düse Nr. 5 Duza Nr. 5
99 A39187 FK 72-145 Schild Placa inscriptie
98 458552 - Halbrundkerbnagel Nit DIN 1476 3x8
107 456460 FK 72-81 Verschlussschraube Dop filetat DIN 906 M24x1,5
108 456455 FK 72-82 Verschlussschraube Dop filetat DIN 906 M16x1,5
106 462980 FK 72-123 Kernstopfen Dop filetat N1243 M8x8
A18294/34 FK 72-14 Nutring Garnitura canelata

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 38
Catalog de piese de schimb FK 72
151 152 153 154 155 156 157 158 159

150
160
165
164
163

154 161
152
162
153

151

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 39
Catalog de piese de schimb FK 72
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
150 A34760/2 FK 72-150/A Ventilträger Corp suport
151 454292 FK 72-151 Bundbuchse Bucsa guler DIN 31274 6x10,5
152 454275 FK 72-152 Überwurfmutter Piulita olandeza DIN 31273 6W23X1/10"
153 453796 FK 72-153 Dichtring Garnitura DIN 7603 A12x18
154 A37614 FK 72-154 Einschraubstutzen Niplo dublu
155 451547 FK 72-155 Verschlussschraube Dop filetat DIN 910 G3/8A
156 453816 FK 72-156 Dichtring Garnitura DIN 7603 A17x21
157 452500 STAS Stiftschraube Stift filetat DIN 939 M16x35
158 466144 STAS Sperrkantring Inel de siguranta N10178 A16
159 452201 STAS Sechskantmutter Piulita DIN 934 M16
160 452953 STAS Kerbstift Stift DIN 1473 8x12
161 453137 FK 72-161 Doppelnippel Niplo dublu DIN 1566 R1
162 456863 FK 85-81 Muffe Mufa DIN 1564 R1
163 A30142 FK 72-163 Dichtung Garnitura
164 466059 STAS Sperrkantring Inel de siguranta N10178 A12
165 456504 FK 72-165 Zylinderschraube Surub cu locas hex. DIN 912 M12x45

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 40
Catalog de piese de schimb

FK 77

Supapa de reţinere dublă RT Rückschlagventil

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 41
14 1 3 8 3

15
2
6

4 13,14,15
7 16
5 9

10 11 17

12

Catalog de piese de schimb FK 77


Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 42
Catalog de piese de schimb FK 77
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
1 29813 FK 77-01 Gehäuse Carcasa
2 T777 5990/1B FK 77-02 Kolbenbuchse Bucsa ptr. Piston
3 9582/3 FK 77-03 Führungsbuchse Bucsa
7 9574/3 FK 77-07 Kolben Piston
II30572
8 43290/7 FK 77-08 Dichtring Inel de etansare
4 29815 FK 77-04 Deckel Capac
I5407/001 T778
3 9582/3 FK 77-03 Führungsbuchse Bucsa
9 455110 FK 77-09 Verdichtungsring Segment N 915 50,8x47x5,5
5 B63997 FK 77-05 Obere Dichtung Garnitura superioara
14 466059 STAS Sperrkantring Inel de siguranta N10178 A12
15 452187 STAS Sechskantmutter Piulita DIN 934 M12
6 460857 FK 77-06 Hammerkopfschraube Surub cu cap ciocan DIN25192 M12x50
10 29814/1 FK 77-10 Ventilträger Suport ventil
11 B73876 FK 77-11 Untere Dichtung Garnitura inferioara
12 450830 FK 77-12 Sechskantmutter- Flach Piulita hex. Joasa DIN 431 BG 1 1/2
I5408/001
13 459172 STAS Sechskantschraube Surub hex. DIN 931 M12x55
14 466059 STAS Sperrkantring Inel de siguranta N10178 A12
15 452187 STAS Sechskantmutter Piulita DIN 934 M12
16 B72511 Typenschild
17 453016 Halbrundkerbnagel Nit DIN 1476 3x4

A39947/2 Gewindeschutzkappe
A39947/3 Gewindeschutzkappe

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 43
Catalog de piese de schimb FK 77

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 44
Catalog de piese de schimb

FK 78

Supapa de siguranţă AKL Sicherheitsventil


Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 45
Catalog de piese de schimb FK 78
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 46
Catalog de piese de schimb FK 78
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 A11604/1 FK 78-01 Gehäuseunterteil Carcasa inferioara
T2100
2 A11604/2 FK 78-02 Gehäuseoberteil Carcasa superioara
3 26145/2 FK 78-03 Ventilkegel Conul ventilului
4 A11600 FK 78-04 Verschlusskappe Surub de inchidere
5 26252 FK 78-05 Sechskantmutter Piulita joasa
6 A11601 FK 78-06 Regulierungsschraube Surub de pozitie
7 A18204 FK 78-07 Sechskantmutter Piulita hex.
8 A20622 FK 78-08 Öse Ureche
9 A37074/3 FK 78-09 Zugfeder Arc
10 A11602/1 FK 78-10 Federspannschraube Surub de inchidere
11 A11603/1 FK 78-11 Mutter Piulita hex.
12 26155 FK 78-12 Anschlussstück Piesa de inchidere
13 450582 STAS Splint Splint DIN 94 3,2X20
14 6080/7 FK 78-14 Bezeichnungsschild Marca avertizare
15 29412 FK 78-15 Dichtring Garnitura
16 501206 - Draht Sirma DIN 1757 RD_A1
17 457706 STAS Isolierband Banda izolatoare 19mm
18 A39948/4 FK-N-20/8a Schutzstopfen Dop protector

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 47
Catalog de piese de schimb FK78

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 48
Catalog de piese de schimb

FK 79

Supapa de comandă simplă V5 Einfachsteuerventil

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 49
Catalog de piese de schimb FK 79 Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 50
Catalog de piese de schimb FK 79
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
1 A6880/1 FK 79-01 Gehäuseoberteil Corp
2 A18287/1 FK 79-02 Kolbenbuchse Bucsa camerei
3 I7508/001 45514/1 FK 79-03 Schieberbuchse Bucsa sertarului
23 A659/2 FK 79-23 Erkennungsmarke Placa indicatoare
24 463720 STAS Senkschraube Surub inecat DIN 963 M3x6
4 4782/5 FK 79-04 Kolben Piston
I15667
5 4782/22 FK 79-05 Mitnehmerstift Stift de conducere
6 455125 FK 79-06 Verdichtungsring Segment
7 45970/1 FK 79-07 Schieber Sertar
8 A61617 FK 79-08 Abstufungsventil Ventil de gradatie
9 455493 FK 79-09 Schieberfeder Arcul sertarului N1672 48x12
I4814
10 450070 STAS Zylinderstift Stift cylindric 3x18
11 22416 FK 79-11 Verschlussschraube Dop filetat 50x1/10"
12 451534 FK 79-12 Verschlussschraube Dop filetat DIN 910 G1/2" Ax10
13 A6881 FK 79-13 Gehäuseunterteil Partea inferioara a corpului
18 467797 STAS Sechskantmutter Piulita DIN 555 M12
14 4782/14 FK 79-14 Führungsbüchse Bucsa de ghidare
15 A6882/2 FK 79-15 Dichtungsscheibe Garnitura piele
16 A12603 FK 79-16 Verschlussschraube Dop filetat G1/2"
17 451188 STAS Sechskantschraube Surub hex. M12x80
26387/5 Schutzscheibe Disc de protectie
501351 Stahldraht DIN 177 DR1,6
18 467797 STAS Sechskantmutter Piulita DIN 555 M12
19 A6878 FK 79-19 Ventilträger Suport
20 I4805 A6879 FK 79-20 Dichtungsscheibe Garnitura
21 451187 STAS Sechskantschraube Surub hex. DIN 601 M12x60
22 466059 STAS Sperrkantring Inel de siguranta N10178 A12

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 51
Catalog de piese de schimb FK 79

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 52
Catalog de piese de schimb

FK 85/A

Releu de presiune DÜ15 Druckübersetzer

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 53
Catalog de piese de schimb FK 85/A

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 54
Catalog de piese de schimb FK 85/A
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 55
Catalog de piese de schimb FK 85/A
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 452187 Sechskantmutter Piulita hexagonala DIN 934 M12
2 466059 Sperrkantring Inel de siguranta N10178 A12
3 452466 Stiftschraube Prezon DIN 939 M12x35
A20962/3 FK 85-23 Gehäuse- Unterteil Carcasa
4 I12557
455371 FK 85-72 Gewindestopfen Dop filetat N1243 M8x5
5 A20944 FK 85-42/A Druckstab Tija de presare
A20939 FK 85-17 Kolben Piston superior
6 I8385 A20941 FK 85-18 Buchse Bucsa conului
A20940 FK 85-19 Gegenstück Piesa limitator
7 A83181 FK 85-20/A Flach- Membrane membrana superioara
8 A20954 FK 85-05 Löseventilkegel Supapa de scapare
9 456226 Splint Splint DIN 94 2x18
11 451011 Sicherungsring Inel de siguranta DIN 472 52x2
12 A30295 FK 85-15 Stützring Inel de sprijin
13 A30293 FK 85-14 Nutring Garnitura canelata
A30291 FK 85-12 Verschluss Dop de inchidere
14 I10408
A30290 FK 85-13 Buchse Bucsa
16 455447 FK 85-10 Feder Arc N1617 1608
17 501351 Stahldraht
A30294 FK 85-08 Führungskolben Pisten de ghidaj
19
A30292 FK 85-04 Ventilführung Ghidaj de ghidare
18 I33595 452181 Sechskantmutter Piulita hexagonala DIN 934 M10
10 A20951 FK 85-07 Dichtung Garnitura
15 453582 Zahnscheibe Saiba elastica DIN 6797 A10,5
A20961 FK 85-01 Oberes Gehäuse Carcasa superioara
21 I8378 A20936/1 FK 85-02 Ventilbuchse Bucsa ventil
A20936/2 FK 85-03 Führungsbuchse Bucsa de ghidare

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 56
Catalog de piese de schimb FK 85/A
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
A23134 Ring Sita
22 I8861 FK 85-11
A23135 Drahtgeflecht
23 A20929/2 FK 85-22 Druckfeder Arc
24 A20942 FK 85-21 Kolbenscheibe saia pistonului superior
25 A20945 FK 85-40 Bolzen Bolt
26 450567 Splint Splint DIN 94 2x14
29 26387/3 Scheibe Saiba
31 46815 Dichtring Garnitura
32 27867/1 FK 85-27 Führungsrohr Teava de distantare
33 453579 Zahnscheibe Saiba elastica DIN 6797 A8,4
34 459342 Sechskantschraube Surub DIN 933 M8x16
35 A20937 FK 85-43/A Kolben Piston inferior
A20960 FK 85-50 Deckel Capac inf.
36 I8381
A20936/3 FK 85-51 Buchse Bucsa capac inf.
37 A20929/1 FK 85-49 Druckfeder Arc
38 A20938 FK 85-46 Kolbenscheibe Piston capac inf.
39 A82839 FK 85-44/A Wälzhaut Membrana
41 452439 Stiftschraube Prezon DIN 939 M10x30
42 452181 Sechskantmutter Piulita hexagonala DIN 934 M10
43 466032 Sperrkantring Inel de siguranta N10178 A10
44 A20959/2 FK 85-38 Hebel Parghie
47 A33041/3 FK 85-61 Passstück Bucsa reglabila
48 A33036 FK 85-62 Kolbenkörper Corp piston lateral
49 A33040 FK 85-71 Deckel Capac lateral
50 453585 Zahnscheibe Saiba elastica DIN 6797 A17
51 452319 Sechskantmutter Piulita hexagonala DIN 439 M16x1,5
52 452309 Sechskantmutter Piulita hexagonala DIN 936 M10x1
53 A33038 FK 85-68 Stellschraube Surub reglaj

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 57
Catalog de piese de schimb FK 85/A
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
54 A33037 FK 85-65 Kolbenscheibe Saiba piston lateral
55 A33039 FK 85-70 Dichtring Garnitura capac lateral
56 47728/7 FK 85-64 Kolbenstulpe Garnitura piston
57 450094 Zylinderstift Stift cilindric DIN 7 4H8x32
58 A33034 FK 85-59 Druckfeder Arc
A33032 FK 85-35 Gehäuse Carcasa laterala
59
I12558 455371 Kernstopfen Dop filetat N1243 AM8x5
46 A33033 FK 85-36 Buchse Bucsa carcasei laterale
60 456948 Kugel DIN 5401 5mm
61 A20959/1 FK 85-39 Hebel Parghie
62 A33035 FK 85-60 Spindelführung Ax filetat
A40711 FK 85-52 Kulisse
63 452909 FK 85-54 Zylinderkerbstift Stift cilindric DIN 1473 2x14
Sperrkantring Inel de siguranta N10178 A04
45 I15310 A20934 FK 85-53 Zugspindel Ax tractiune
30 A40710 FK 85-55 Rolle Rola
27 A40712 FK 85-56 Schutzblech Tabla acoperitoare
28 456097 FK 85-57 Zylinderschraube Stift filetat DIN 84 M4x8
65 A20958 FK 85-32 Lagerdeckel Cabac lagar
66 A54781 FK 85-33 Deckblech Capac de prodectie
67 458552 Halbrundkerbnagel Nit DIN 1476 3x8
68 A33042 FK 85-73 Typenschild 2x14

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 58
Catalog de piese de schimb FK 85/A
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 59
Catalog de piese de schimb FK 85/A
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
75 A5024/7 FK 85-75 Ventilträger Supot ventil
76 453127 Übergangsdoppelnippel Niplu dublu DIN 1566 R1xR3/4
77 453147 Übergangsdoppelnippel Niplu dublu DIN 1566 R1 1/4xR1
78 453127 Übergangsdoppelnippel Niplu dublu DIN 1566 R1/2xR3/8
79 453124 Doppelnippel Niplu DIN 1566 R1/2
80 453100 Muffe Mufa DIN 1564 R3/4
81 456863 Muffe Mufa DIN 1564 R1
I12559
82 453090 Muffe Mufa DIN 1564 R1/2
83 453102 Muffe Mufa DIN 1564 R3/8
84 B24474 FK 85-84 Dichtscheibe Garnitura
85 454196 FK 85-85 Hammerschraube Surub cu cap ciocan DIN 25192 BM16x60
86 451190 Sechskantschraube Surub hexagonal DIN 601 M16x60
87 466144 Sperrkantring Inel de siguranta N10178 A16
88 451136 Sechskantmutter Piulita hexagonala DIN 555 M16

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 60
Catalog de piese de schimb

FK 91

Supapa de reducţie R38G Druckminderventil

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 61
Catalog de piese de schimb FK 91
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 62
Catalog de piese de schimb FK 91
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 FK 91-01 Körper Corp
2 FK 91-02 Buchse Bucsa
3 FK 91-03 Buchse Bucsa
4 FK 91-04 Buchse- Ventil Bucsa- Ventil
5 FK 91-05 Ventil Supapa
6 3141276 FK 91-06 Dichtung Garnitura
7 FK 91-07 Kolben Piston
8 FK 91-08 Nutring Segment cauciuc
9 FK 91-09 Bundschraube Surub cu guler
10 3141169 FK 91-10 Dichtung Garnitura
11 31412713 FK 91-11 Druckfeder Arc
12 31411616 FK 91-12 Dichtung Garnitura
13 FK 91-13 Verschlussschraube Dop filetat M52x1,5
14 FK 91-14 Ventilstange Tija ventil
15 FK 91-15 Dichtungsring Inel de etansare
I15519
17 FK 91-17 Ventilkopf Cap ventil
19 FK 91-19 Sieb Sita
16 FK 91-16 Scheibe Rondela
18 31411115 FK 91-18 Druckfeder Arc
20 FK 91-20 Ring für Sieb Inel ptr. Sita
21 31411620 FK 91-21 Dichtung Garnitura
22 FK 91-22 Verschlussschraube Dop filetat M30x1,5
23 31411622 FK 91-23 Dichtung Garnitura
24 FK 91-24 Druckring Inel de presiune
25 FK 91-25 Federkörper Corpul arcului
26 FK 91-26 Bewegungsstück Piesa de actionare

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 63
Catalog de piese de schimb FK 91
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
27 31411123 FK 91-27 Druckfeder Arc
28 FK 91-28 Regelschraube Surub de reglare
29 FK 91-29 Flachmutter Piulita joasa M36x1,5
30 FK 91-30 Deckel Capac
31 FK 78-14 Warnschild Marca de avertizare
32 Draht Sirma

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 64
Catalog de piese de schimb

FK 95

Supapa de serviciu NRA Bedienventil für Wischerantrieb

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 65
Catalog de piese de schimb FK 95
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 66
Catalog de piese de schimb FK 95
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 A33269 FK 95-01 Gehäuse Corpul ventilului
I12614
2 A30695 FK 95-02 Buchse Bucsa
3 A30693 FK 95-03 Kolben Piston
4 A26895 FK 95-04 Ventilteller Ventil
5 B7256 FK 95-05 Dichtung Garnitura
6 A30694 FK 95-06 Druckstück Piesa de presare
7 A31227/8 FK 95-07 Nutenring Inel cu nut
8 A26897 FK 95-08 Druckfeder Resort de presiune
9 A26892 FK 95-09 Doppelnippel Niplu duplu
10 B25242 FK 95-10 Hebel Miner
11 A33265 FK 95-11 Drosselspindel Surub ptr. Reglaj
12 A33266 FK 95-12 Scheibe Saiba
13 468614 FK 95-13 Kerbstift Splint elastic DIN 1471 2x10
14 468612 FK 95-14 Spannstift Splint elastic DIN 1481 4x24
15 468607 FK 95-15 Sicherungsring Inel de sig. ptr. alezaj DIN 472 13x1
16 A33267 FK 95-16 Spindelführung Ghidajul surubului ptr. reglaj
17 A33268 FK 95-17 Rädchen Rotita ptr. surubul de reglaj
18 FK 95-18 Verschraubung Racord filetat
20 B79241 FK 95-20 Überwurfmutter Piulita olandeza
I15372
21 FK 95-21 Bundbuchse Bucsa de guler
19 A39856 FK 95-19 Buchse Bucsa
22 A33271 FK 95-22 Hinweisschild Placa de inscriptie
23 468610 STAS Sicherungsring Inel de siguranta DIN 471 4x0,4
24 452166 STAS Sechskantmutter Piulita olandeza DIN 934 M5
25 463604 STAS Senkschraube Surub cap semirotund DIN 964 AM5x35

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 67
Catalog de piese de schimb FK 95

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 68
Catalog de piese de schimb

FK 96
Wischwinkel 90°

Stergător de geam W10-2a Wischerantrieb

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 69
Catalog de piese de schimb FK 96-90°
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 70
Catalog de piese de schimb FK 96-90°
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 71
Catalog de piese de schimb FK 96-90°
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
25 A26699 FK 96-25 Steuergehäuse Corp de comanda
39 A10327 FK 96-39 Druckfeder Arc
38 A26704 FK 96-38 Verschlussnippel capac cu ghidaj
40 A26707 FK 96-40 Kappe Capsula
32 453818 FK 96-32 Dichtring Inel de etansare
26 A30347 FK 96-26 Führungsstück Piston
28 A30348 FK 96-28 Kolbenführung Buchsa cu guler
30 A30349 FK 96-30 Stützring (klein) Inel de sprijin mic
I11964/001 I10454
31 A30352 FK 96-31 Sprengring Inel de siguranta
27 A35688 FK 96-27 Nutring
29 A35687 FK 96-29 Nutring
37 A26705 FK 96-37 Dichtring Inel de etansare
36 I40050 A26706 FK 96-36 Druckstift Ax special
35 A26708 FK 96-35 Puffer Dop amortizor
34 A26702 FK 96-34 Verschlussschraube Buson
I43932
33 A26703 FK 96-33 Puffer Dop amortizor
20 A26698/2 FK 96-20 Deckel Capac
I12525
21 A30570 FK 96-21 Entlüftungspfropfen Element aerisire
1 C117053/1 FK 96-01 Gehäuse Corp stergator
41 A31907 FK 96-41 Buchse Bucsa mare
42 I12530 A26685 FK 96-42 Buchse Bucsa mica
23 451413 STAS Stiftschraube Prezon DIN 835 M5 x 30
463206 Kugel Numai la constructie Knorr-Bremse
17 A26690 FK 96-17 Puffer Dop amortizor
I20138
19 A26689 FK 96-19 Verschlussschraube Capac filetat
3 A26695 FK 96-03 Druckstück Tija de comanda
5 I27847 A30616/2 FK 96-05 Klemmhebel Articulatie
7 A82474 FK 96-07 Stift Bolt

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 72
Catalog de piese de schimb FK 96-90°
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
2 A30614 FK 96-02 Kolben 90° Piston pricipal
8 B94430/2 FK 96-08 Welle Ax comanda
9 456789 FK 96-09 Spannstift Stift DIN 1481 4 x 16
10 452025 STAS Sechskantschraube Surub hex DIN 933 M6 x 25
11 463616 STAS Sechskantmutter Piulita DIN 985 M6 A2-70
13 B76777 FK 96-13 Nutring Garnitura piston
14 A30615 FK 96-14 Stützring Inel de sprijin
15 457727 FK 96-15 Sicherungsring Inel de siguranta DIN 471 22 x 1,2
16 A27765/2 FK 96-16 Dichtring Inel de etansare
22 463022 STAS Senkschraube Surub DIN 963 M5 x 15
24 A26696 FK 96-24 Dichtung Garnitura
43 466883 STAS Sperrkantring Inel de siguranta DIN 10178 B5
44 452166 STAS Sechskantmutter Piulita DIN 934 M5
45 457289 FK 96-45 Dichtring Garnitura DIN 7603 A10 x 13,5
46 467891 FK 96-46 Stutzen Racord
47 B25721 FK 96-47 Hohlschraube Surub tubular
48 452062 STAS Sechskantschraube Surub hex DIN 933 M8 x 30
49 466885 FK 96-49 Sperrkantring Inel de siguranta DIN 10178 B8
50 465687 STAS Sechskantmutter Piulita DIN 934 M8
51 A26709 FK 96-51 Handgriff Miner
A26694 Schaftschraube surub . Numai la constructie Knorr-Bremse
A30723 STAS Druckschmierkopf Ungator UB1

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 73
Catalog de piese de schimb FK 96-90°

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 74
Catalog de piese de schimb

FK 96
Wischwinkel 80°

Stergător de geam W10-2a Wischerantrieb

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 75
Catalog de piese de schimb FK 96-80°
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 76
Catalog de piese de schimb FK 96-80°
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 77
Catalog de piese de schimb FK 96-80°
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
25 A26699 FK 96-25 Steuergehäuse Corp de comanda
39 A10327 FK 96-39 Druckfeder Arc
38 A26704 FK 96-38 Verschlussnippel capac cu ghidaj
40 A26707 FK 96-40 Kappe Capsula
32 453818 FK 96-32 Dichtring Inel de etansare
26 A30347 FK 96-26 Führungsstück Piston
28 A30348 FK 96-28 Kolbenführung Buchsa cu guler
30 A30349 FK 96-30 Stützring (klein) Inel de sprijin mic
I11964/001 I10454
31 A30352 FK 96-31 Sprengring Inel de siguranta
27 A35688 FK 96-27 Nutring
29 A35687 FK 96-29 Nutring
37 A26705 FK 96-37 Dichtring Inel de etansare
36 I40050 A26706 FK 96-36 Druckstift Ax special
35 A26708 FK 96-35 Puffer Dop amortizor
34 A26702 FK 96-34 Verschlussschraube Buson
I43932
33 A26703 FK 96-33 Puffer Dop amortizor
20 A26698/2 FK 96-20 Deckel Capac
I12525
21 A30570 FK 96-21 Entlüftungspfropfen Element aerisire
1 C117053/1 FK 96-01 Gehäuse Corp stergator
41 A31907 FK 96-41 Buchse Bucsa mare
42 I12530 A26685 FK 96-42 Buchse Bucsa mica
23 451413 STAS Stiftschraube Prezon DIN 835 M5 x 30
463206 Kugel Numai la constructie Knorr-Bremse
17 A26690 FK 96-17 Puffer Dop amortizor
I20138
19 A26689 FK 96-19 Verschlussschraube Capac filetat
3 A26695 FK 96-03 Druckstück Tija de comanda
5 I27847 A30616/2 FK 96-05 Klemmhebel Articulatie
7 A82474 FK 96-07 Stift Bolt

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 78
Catalog de piese de schimb FK 96-80°
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
2 A33791 FK 96-02 Kolben 80° Piston pricipal
8 B94430/2 FK 96-08 Welle Ax comanda
9 456789 FK 96-09 Spannstift Stift DIN 1481 4 x 16
10 452025 STAS Sechskantschraube Surub hex DIN 933 M6 x 25
11 463616 STAS Sechskantmutter Piulita DIN 985 M6 A2-70
13 B76777 FK 96-13 Nutring Garnitura piston
14 A30615 FK 96-14 Stützring Inel de sprijin
15 457727 FK 96-15 Sicherungsring Inel de siguranta DIN 471 22 x 1,2
16 A27765/2 FK 96-16 Dichtring Inel de etansare
22 463022 STAS Senkschraube Surub DIN 963 M5 x 15
24 A26696 FK 96-24 Dichtung Garnitura
43 466883 STAS Sperrkantring Inel de siguranta DIN 10178 B5
44 452166 STAS Sechskantmutter Piulita DIN 934 M5
45 457289 FK 96-45 Dichtring Garnitura DIN 7603 A10 x 13,5
46 467891 FK 96-46 Stutzen Racord
47 B25721 FK 96-47 Hohlschraube Surub tubular
48 452062 STAS Sechskantschraube Surub hex DIN 933 M8 x 30
49 466885 FK 96-49 Sperrkantring Inel de siguranta DIN 10178 B8
50 465687 STAS Sechskantmutter Piulita DIN 934 M8
51 A26709 FK 96-51 Handgriff Miner
52 A35679 STAS Kegelschmiernippel Ungator UB1
A26694 Schaftschraube surub Numai la constructie Knorr-Bremse

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 79
Catalog de piese de schimb FK 96-80°

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 80
Catalog de piese de schimb

FK 96
Wischwinkel 70°

Stergător de geam W10-2a Wischerantrieb

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 81
Catalog de piese de schimb FK 96-70°
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 82
Catalog de piese de schimb FK 96-70°
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 83
Catalog de piese de schimb FK 96-70°
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
25 A26699 FK 96-25 Steuergehäuse Corp de comanda
39 A10327 FK 96-39 Druckfeder Arc
38 A26704 FK 96-38 Verschlussnippel capac cu ghidaj
40 A26707 FK 96-40 Kappe Capsula
32 453818 FK 96-32 Dichtring Inel de etansare
26 A30347 FK 96-26 Führungsstück Piston
28 A30348 FK 96-28 Kolbenführung Buchsa cu guler
30 A30349 FK 96-30 Stützring (klein) Inel de sprijin mic
I11964/001 I10454
31 A30352 FK 96-31 Sprengring Inel de siguranta
27 A35688 FK 96-27 Nutring
29 A35687 FK 96-29 Nutring
37 A26705 FK 96-37 Dichtring Inel de etansare
36 I40050 A26706 FK 96-36 Druckstift Ax special
35 A26708 FK 96-35 Puffer Dop amortizor
34 A26702 FK 96-34 Verschlussschraube Buson
I43932
33 A26703 FK 96-33 Puffer Dop amortizor
20 A26698/2 FK 96-20 Deckel Capac
I12525
21 A30570 FK 96-21 Entlüftungspfropfen Element aerisire
1 C117053/1 FK 96-01 Gehäuse Corp stergator
41 A31907 FK 96-41 Buchse Bucsa mare
42 I12530 A26685 FK 96-42 Buchse Bucsa mica
23 451413 STAS Stiftschraube Prezon DIN 835 M5 x 30
463206 Kugel Numai la constructie Knorr-Bremse
17 A26690 FK 96-17 Puffer Dop amortizor
I20140
19 A51290 FK 96-19 Verschlussschraube Capac filetat
3 A26695 FK 96-03 Druckstück Tija de comanda
5 I27847 A30616/2 FK 96-05 Klemmhebel Articulatie
7 A82474 FK 96-07 Stift Bolt

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 84
Catalog de piese de schimb FK 96-70°
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
2 A33786 FK 96-02 Kolben 70° Piston pricipal
8 B94430/2 FK 96-08 Welle Ax comanda
9 456789 FK 96-09 Spannstift Stift DIN 1481 4 x 16
10 452025 STAS Sechskantschraube Surub hex DIN 933 M6 x 25
11 463616 STAS Sechskantmutter Piulita DIN 985 M6 A2-70
13 B76777 FK 96-13 Nutring Garnitura piston
14 A30615 FK 96-14 Stützring Inel de sprijin
15 457727 FK 96-15 Sicherungsring Inel de siguranta DIN 471 22 x 1,2
16 A27765/2 FK 96-16 Dichtring Inel de etansare
22 463022 STAS Senkschraube Surub DIN 963 M5 x 15
24 A26696 FK 96-24 Dichtung Garnitura
43 466883 STAS Sperrkantring Inel de siguranta DIN 10178 B5
44 452166 STAS Sechskantmutter Piulita DIN 934 M5
45 457289 FK 96-45 Dichtring Garnitura DIN 7603 A10 x 13,5
46 467891 FK 96-46 Stutzen Racord
47 B25721 FK 96-47 Hohlschraube Surub tubular
48 452062 STAS Sechskantschraube Surub hex DIN 933 M8 x 30
49 466885 FK 96-49 Sperrkantring Inel de siguranta DIN 10178 B8
50 465687 STAS Sechskantmutter Piulita DIN 934 M8
51 A26709 FK 96-51 Handgriff Miner
52 A35679 STAS Kegelschmiernippel Ungator UB1
A26694 Schaftschraube surub Numai la constructie Knorr-Bremse

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 85
Catalog de piese de schimb FK 96-70°

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 86
Catalog de piese de schimb

FK 96
Wischwinkel 60°

Stergător de geam W10-2a Wischerantrieb

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 87
Catalog de piese de schimb FK 96-60°
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 88
Catalog de piese de schimb FK 96-60°
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 89
Catalog de piese de schimb FK 96-60°
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
25 A26699 FK 96-25 Steuergehäuse Corp de comanda
39 A10327 FK 96-39 Druckfeder Arc
38 A26704 FK 96-38 Verschlussnippel capac cu ghidaj
40 A26707 FK 96-40 Kappe Capsula
32 453818 FK 96-32 Dichtring Inel de etansare
26 A30347 FK 96-26 Führungsstück Piston
28 A30348 FK 96-28 Kolbenführung Buchsa cu guler
30 A30349 FK 96-30 Stützring (klein) Inel de sprijin mic
I11964/001 I10454
31 A30352 FK 96-31 Sprengring Inel de siguranta
27 A35688 FK 96-27 Nutring
29 A35687 FK 96-29 Nutring
37 A26705 FK 96-37 Dichtring Inel de etansare
36 I40050 A26706 FK 96-36 Druckstift Ax special
35 A26708 FK 96-35 Puffer Dop amortizor
34 A26702 FK 96-34 Verschlussschraube Buson
I43932
33 A26703 FK 96-33 Puffer Dop amortizor
20 A26698/2 FK 96-20 Deckel Capac
I12525
21 A30570 FK 96-21 Entlüftungspfropfen Element aerisire
1 C117053/2 FK 96-01 Gehäuse Corp stergator
41 A31907 FK 96-41 Buchse Bucsa mare
42 I12796 A26685 FK 96-42 Buchse Bucsa mica
23 451413 STAS Stiftschraube Prezon DIN 835 M5 x 30
463206 Kugel Numai la constructie Knorr-Bremse
17 A26690 FK 96-17 Puffer Dop amortizor
I20139
19 A33785 FK 96-19 Verschlussschraube Capac filetat
3 A26695 FK 96-03 Druckstück Tija de comanda
5 I27847 A30616/2 FK 96-05 Klemmhebel Articulatie
7 A82474 FK 96-07 Stift Bolt

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 90
Catalog de piese de schimb FK 96-60°
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
2 A33786 FK 96-02 Kolben 70° Piston pricipal
8 B94430/2 FK 96-08 Welle Ax comanda
9 456789 FK 96-09 Spannstift Stift DIN 1481 4 x 16
10 452025 STAS Sechskantschraube Surub hex DIN 933 M6 x 25
11 463616 STAS Sechskantmutter Piulita DIN 985 M6 A2-70
13 B76777 FK 96-13 Nutring Garnitura piston
14 A30615 FK 96-14 Stützring Inel de sprijin
15 457727 FK 96-15 Sicherungsring Inel de siguranta DIN 471 22 x 1,2
16 A27765/2 FK 96-16 Dichtring Inel de etansare
22 463022 STAS Senkschraube Surub DIN 963 M5 x 15
24 A26696 FK 96-24 Dichtung Garnitura
43 466883 STAS Sperrkantring Inel de siguranta DIN 10178 B5
44 452166 STAS Sechskantmutter Piulita DIN 934 M5
45 457289 FK 96-45 Dichtring Garnitura DIN 7603 A10 x 13,5
46 454060 FK 96-46 Ringstück DIN 7622 C15K
47 B25721 FK 96-47 Hohlschraube Surub tubular
48 452062 STAS Sechskantschraube Surub hex DIN 933 M8 x 30
49 466885 FK 96-49 Sperrkantring Inel de siguranta DIN 10178 B8
50 465687 STAS Sechskantmutter Piulita DIN 934 M8
51 A26709 FK 96-51 Handgriff Miner
A26694 Schaftschraube surub Numai la constructie Knorr-Bremse
A30723 STAS Druckschmierkopf Ungator UB1

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 91
Catalog de piese de schimb FK 96-60°

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 92
Catalog de piese de schimb

FK 145/A
Länge 300

Regulator automat de timonerie DRV2-A Gestängesteller

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 93
Catalog de piese de schimb FK 145/A
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 94
Catalog de piese de schimb FK 145/A
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 A99826 FK 145-01 Reguliermutter Piulita de reglaj
2 A48290/1 STAS Axial-Kugellager Rulment
3 A99851 FK 145-03/A Zughülse Mufa de Tractune
I53200
4 A99850 FK 145-04 Führungszapfen Cep de Ghidaj Menge?
5 A99828 FK 145-05 Druckfeder Arc
6 A99827 FK 145-06 Federteller Talerul Arcului
7 A99841/1 FK 145-07 Rohr Taeva de Tractiune
8 I53194 A99842 FK 145-08 Tragring Inel de Tractiune
9 456799 FK 145-09/1 Spannstift Stift clasic DIN 1481 6x10
10 A99829 FK 145-10 Traghülse Manson de Ghidare
11 A99830 FK 145-11 Druckfeder Arc
12 A99831 FK 145-12 Kupplungshülse Mufa de Cuplare
13 453045 FK145-09/1 Spannstift Stift elastic DIN 1481 4x8
14 A99832 FK 145-14 Kupplungsscheibe Saiba de Cuplare
15 450967 STAS Sicherungsring Inel de rig. ptr. arbore DIN 471 45x1,75
16 STAS Inel rulment seria 51109
17 STAS Colivie seria 51109
18 B54118 FK 145-18 Kupplungsring Inel de cuplare
19 B91375/2 FK 145-19 Rohr Manta
I75571/A
20 B54327 FK 145-20 Führungsbuchse Flansa
B37774 Dichtungsring
21 I66810 FK 145-21 Inel etansare
B37777 Ringfeder
22 A99822 FK 145-22/A Druckfeder Arc
23 A99824 FK 145-23 Vorschubgehäuse Carcasa
24 B54238 FK 145-24 Vorschubmutter Piulita de Avans
25 STAS Colivie seria
26 STAS Inel rulment seria

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 95
Catalog de piese de schimb FK 145/A
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
27 A42352 FK 145-27 Druckfeder Arc
28 A99856 FK 145-28 Federteller Pahar
I53199
29 A99852 FK 145-29/A Gehäuse Piesa intermediara
30 A99853 FK 145-30/B Deckel Piesa de inchidere
31 A42535/1 FK 145-31 Sicherungsring Inel siguranta
32 B25216 STAS Sechskantschraube Surub
33 FK 96-49 Saiba elastica
34 I53719 A99836/3 FK 145-34 Schutzrohr Taeva de Protectie
38 A99823 FK 145-38 Dichtungsring Piesa de etansare
B37776 Dichtungsring
39 I66811 FK 145-39 Inel de Etansare
B37778 Ringfeder
A42373/4 FK 145-40 Öse Ureche
40 I72733
B49087 FK 145-63 Buchse Bucsa
41 B48924/3 FK 145-41/A Stellspindel Surub de Reglaj
42 A99845 FK 145-42/A Anschlagschraube Surub de Oprire
44 B24376 FK 145-44 Steuerbügel Piesa de Comanda
46 450828 STAS Rohrmutter Piulita Hexag DIN 431 G3/4
I15901 A20756/13 Schutzhülse Capac protector
47 A42379 FK 145-47 Einstellschraube Bara de Comanda ungenauer Ersatz
466572 Sperrkantring Inel de siguranta N10178 A27
45 STAS Inel de siguranta
48 C51269 FK 145-48/B Typenschild Placuta Indicatoare
49 453016 FK 145-49 Halbrundkerbnagel Nit Elastic DIN 1476 3x4
50 C51419/7 FK 146-51 Kennband Firma ungenauer Ersatz
C53091/2 Binder
B48290/2 Axial- Kugellager Rulment

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 96
Catalog de piese de schimb

FK 145/A
Länge 450

Regulator automat de timonerie DRV2-A Gestängesteller

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 97
Catalog de piese de schimb FK 145/A
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 98
Catalog de piese de schimb FK 145/A
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 A99826 FK 145-01 Reguliermutter Piulita de reglaj
2 A48290/1 STAS Axial-Kugellager Rulment
3 A99851 FK 145-03/A Zughülse Mufa de Tractune
I53200
4 A99850 FK 145-04 Führungszapfen Cep de Ghidaj Menge?
5 A99828 FK 145-05 Druckfeder Arc
6 A99827 FK 145-06 Federteller Talerul Arcului
7 A99841/1 FK 145-07 Rohr Taeva de Tractiune
8 I53194 A99842 FK 145-08 Tragring Inel de Tractiune
9 456799 FK 145-09/1 Spannstift Stift clasic DIN 1481 6x10
10 A99829 FK 145-10 Traghülse Manson de Ghidare
11 A99830 FK 145-11 Druckfeder Arc
12 A99831 FK 145-12 Kupplungshülse Mufa de Cuplare
13 453045 FK145-09/1 Spannstift Stift elastic DIN 1481 4x8
14 A99832 FK 145-14 Kupplungsscheibe Saiba de Cuplare
15 450967 STAS Sicherungsring Inel de rig. ptr. arbore DIN 471 45x1,75
16 STAS Inel rulment seria 51109
17 STAS Colivie seria 51109
18 B54118 FK 145-18 Kupplungsring Inel de cuplare
19 B91375/2 FK 145-19 Rohr Manta
I75571/A
20 B54327 FK 145-20 Führungsbuchse Flansa
B37774 Dichtungsring
21 I66810 FK 145-21 Inel etansare
B37777 Ringfeder
22 A99822 FK 145-22/A Druckfeder Arc
23 A99824 FK 145-23 Vorschubgehäuse Carcasa
24 B54238 FK 145-24 Vorschubmutter Piulita de Avans
25 STAS Colivie seria
26 STAS Inel rulment seria

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 99
Catalog de piese de schimb FK 145/A
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
27 A42352 FK 145-27 Druckfeder Arc
28 A99856 FK 145-28 Federteller Pahar
I53199
29 A99852 FK 145-29/A Gehäuse Piesa intermediara
30 A99853 FK 145-30/B Deckel Piesa de inchidere
31 A42535/1 FK 145-31 Sicherungsring Inel siguranta
32 B25216 STAS Sechskantschraube Surub
33 FK 96-49 Saiba elastica
34 A99836/4 FK 145-34 Schutzrohr Taeva de Protectie
35 A99835 FK 145-35 Buchse Mufa Etansare
I53720
36 A42535/8 FK 145-36 Sicherungsring Inel de Sig. Ptr. Alezaj
37 A48927 FK 145-37 Scheibe Saiba de protectie
38 A99823 FK 145-38 Dichtungsring Piesa de etansare
B37776 Dichtungsring
39 I66811 FK 145-39 Inel de Etansare
B37778 Ringfeder
A42373/4 FK 145-40 Öse Ureche
40 I72733
B49087 FK 145-63 Buchse Bucsa
41 B48924/4 FK 145-41/A Stellspindel Surub de Reglaj
42 A99845 FK 145-42/A Anschlagschraube Surub de Oprire
44 B24376 FK 145-44 Steuerbügel Piesa de Comanda
46 450828 STAS Rohrmutter Piulita Hexag DIN 431 G3/4
I15901 A20756/13 Schutzhülse Capac protector
47 A42379 FK 145-47 Einstellschraube Bara de Comanda ungenauer Ersatz
466572 Sperrkantring Inel de siguranta N10178 A27
45 STAS Inel de siguranta
48 C51269 FK 145-48/B Typenschild Placuta Indicatoare
49 453016 FK 145-49 Halbrundkerbnagel Nit Elastic DIN 1476 3x4
50 C51419/6 FK 146-51 Kennband Firma ungenauer Ersatz
C53091/2 Binder
B48290/2 Axial- Kugellager Rulment

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 100


Catalog de piese de schimb

FK 145/A
Länge 600

Regulator automat de timonerie DRV2-A Gestängesteller

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 101


Catalog de piese de schimb FK 145/A
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 102


Catalog de piese de schimb FK 145/A
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 A99826 FK 145-01 Reguliermutter Piulita de reglaj
2 A48290/1 STAS Axial-Kugellager Rulment
3 A99851 FK 145-03/A Zughülse Mufa de Tractune
I53200
4 A99850 FK 145-04 Führungszapfen Cep de Ghidaj Menge?
5 A99828 FK 145-05 Druckfeder Arc
6 A99827 FK 145-06 Federteller Talerul Arcului
7 A99841/2 FK 145-07 Rohr Taeva de Tractiune
8 I53722 A99842 FK 145-08 Tragring Inel de Tractiune
9 456799 FK 145-09/1 Spannstift Stift clasic DIN 1481 6x10
10 A99829 FK 145-10 Traghülse Manson de Ghidare
11 A99830 FK 145-11 Druckfeder Arc
12 A99831 FK 145-12 Kupplungshülse Mufa de Cuplare
13 453045 FK145-09/1 Spannstift Stift elastic DIN 1481 4x8
14 A99832 FK 145-14 Kupplungsscheibe Saiba de Cuplare
15 450967 STAS Sicherungsring Inel de rig. ptr. arbore DIN 471 45x1,75
16 STAS Inel rulment seria 51109
17 STAS Colivie seria 51109
18 B54118 FK 145-18 Kupplungsring Inel de cuplare
19 B51147/1 FK 145-19 Rohr Manta
I75570
20 B54327 FK 145-20 Führungsbuchse Flansa
B37774 Dichtungsring
21 I66810 FK 145-21 Inel etansare
B37777 Ringfeder
22 A99834 FK 145-22/A Druckfeder Arc
23 A99824 FK 145-23 Vorschubgehäuse Carcasa
24 B54238 FK 145-24 Vorschubmutter Piulita de Avans
25 STAS Colivie seria
26 STAS Inel rulment seria

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 103


Catalog de piese de schimb FK 145/A
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
27 A42352 FK 145-27 Druckfeder Arc
28 A99856 FK 145-28 Federteller Pahar
I53199
29 A99852 FK 145-29/A Gehäuse Piesa intermediara
30 A99853 FK 145-30/B Deckel Piesa de inchidere
31 A42535/1 FK 145-31 Sicherungsring Inel siguranta
32 B25216 STAS Sechskantschraube Surub
33 FK 96-49 Saiba elastica
34 I53721 A99836/5 FK 145-34 Schutzrohr Taeva de Protectie
38 A99823 FK 145-38 Dichtungsring Piesa de etansare
B37776 Dichtungsring
39 I66811 FK 145-39 Inel de Etansare
B37778 Ringfeder
A42373/11 FK 145-40 Öse Ureche
40 I82092
B67407 FK 145-63 Buchse Bucsa
41 B67408/2 FK 145-41/A Stellspindel Surub de Reglaj
42 A99845 FK 145-42/A Anschlagschraube Surub de Oprire
44 B24376 FK 145-44 Steuerbügel Piesa de Comanda
46 450828 STAS Rohrmutter Piulita Hexag DIN 431 G3/4
I15901 A20756/13 Schutzhülse Capac protector
47 A42379 FK 145-47 Einstellschraube Bara de Comanda ungenauer Ersatz
466572 Sperrkantring Inel de siguranta N10178 A27
45 STAS Inel de siguranta
48 C51269 FK 145-48/B Typenschild Placuta Indicatoare
49 453016 FK 145-49 Halbrundkerbnagel Nit Elastic DIN 1476 3x4
50 C51419/8 FK 146-51 Kennband Firma ungenauer Ersatz
C53091/2 Binder
B67406 Axial- Kugellager Rulment

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 104


Catalog de piese de schimb

FK 146/A
Länge 300

Regulator automat de timonerie DRV3-A Gestängesteller

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 105


Catalog de piese de schimb FK 146/A
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 106


Catalog de piese de schimb FK 146/A
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 C51155 FK 146-01 Reguliermutter Piulita de reglaj
3 C51159 FK 146-03 Zughülse Mufa de Tractune
I97300
4 A42340 FK 146-04 Führungszapfen Cep de Ghidaj
5 C51162 FK 146-05 Druckfeder Arc
6 C51163 FK 146-06 Stützscheibe Talerul Arcului
7 C51164/1 FK 146-07 Rohr Taeva de Tractiune
8 I97087 C51165 FK 146-08 Tragring Inel de Tractiune
9 C110109 FK 146-09/1 Stift Stift clasic 6x10 Nr.= ung. Ers.; ≠ Konstr.
10 C51167 FK 146-10 Traghülse Manson de Ghidare
11 C51168 FK 146-11 Druckfeder Arc
12 C51169 FK 146-12 Kupplungshülse Mufa de Cuplare
13 453045 FK 145-09/2 Spannstift Stift clasic DIN 1481 4x8
14 C51170 FK 146-14 Kupplungsscheibe Saiba de Cuplare
18 C51171 FK 146-18 Kupplungsring Inel de cuplare
19 C51334/1 FK 146-19 Mantelrohr Manta
I90535/450A
20 B48719 FK 146-20 Boden Flansa
B48721 Dichtungsring
21 I72724 FK 146-21 Inel etansare
B48720 Ringfeder
C51175 FK 146-22/A/1 Druckfeder Arc ≤ 450
22
FK 146-22/A/2 Druckfeder Arc > 450
23 C51176 FK 146-23 Vorschubgehäuse Carcasa
24 C51177 FK 146-24 Vorschubmutter Piulita de Avans
27 A55121 FK 146-27 Druckfeder Arc
28 C51178 FK 146-28 Federteller Pahar
I97089
29 C51179 FK 146-29/A Gehäuse Piesa intermediara
30 C51180 FK 146-30/B Deckel Piesa de inchidere
31 A42535/2 FK 146-31 Sicherungsring Inel siguranta
33 --- FK 96-49 Elastischer Ring Saiba elastica Nu la constructie Knorr-Bremse

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 107


Catalog de piese de schimb FK 146/A
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
34 C51150/3 FK 146-34 Schutzrohr Taeva de Protectie
35 C51182 FK 146-35 Buchse Mufa Etansare
I97084/300
36 A42535/3 FK 146-36 Sicherungsring Inel de sig. ptr. alezaj
37 C51776 FK 146-37 Scheibe Saiba de protectie
38 A55131 FK 146-38 Dichtungsring Piesa de etanşare
B49457 Dichtungsring
39 I72723 FK 146-39 Inel de Etansare
B49456 Ringfeder
40 A55138/6 FK 146-40 Öse Ureche
I84366
50 B49087 FK 146-50 Buchse Bucsa
41 C51186/3 FK 146-41 Stellspindel Surub de Reglaj
I97263/300
42 C51363 FK 146-42/A Anschlagschraube Surub de Oprire
44 A55212 FK 146-44 Steuerbügel Piesa de Comanda
46 450828 FK N-03 Rohrmutter Piulita Hexag DIN 431 G3/4
47 --- FK 145-47 Einstellschraube Bara de Comanda nicht übersetzbar, ≠ Konstr.
48 C51269 FK 146-48/B Typenschild Placuta Indicatoare
--- FK 146-51 Schild (?) Firma nicht übersetzbar, ≠ Konstr.
B48290/2 STAS Axiales Rillenkugellager Rulment seria 51109
B25216 STAS Sechskantschraube Surub M8 x 8
--- FK 145-09/4 Spannstift Stift elastic 5x36 Nu la constructie Knorr-Bremse
466572 STAS Sperrkantring Inel siguranta N10178 A27
466373 STAS Sicherungsring Inel de sig. ptr. arbore DIN 471 55x3
B70037/3 STAS Axiales Rillenkugellager Rulment seria 5111

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 108


Catalog de piese de schimb

FK 146/A
Länge 450

Regulator automat de timonerie DRV3-A Gestängesteller

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 109


Catalog de piese de schimb FK 146/A
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 110


Catalog de piese de schimb FK 146/A
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 C51155 FK 146-01 Reguliermutter Piulita de reglaj
3 C51159 FK 146-03 Zughülse Mufa de Tractune
I97300
4 A42340 FK 146-04 Führungszapfen Cep de Ghidaj
5 C51162 FK 146-05 Druckfeder Arc
6 C51163 FK 146-06 Stützscheibe Talerul Arcului
7 C51164/1 FK 146-07 Rohr Taeva de Tractiune
8 I97087 C51165 FK 146-08 Tragring Inel de Tractiune
9 C110109 FK 146-09/1 Stift Stift clasic 6x10 Nr.= ung. Ers.; ≠ Konstr.
10 C51167 FK 146-10 Traghülse Manson de Ghidare
11 C51168 FK 146-11 Druckfeder Arc
12 C51169 FK 146-12 Kupplungshülse Mufa de Cuplare
13 453045 FK 145-09/2 Spannstift Stift clasic DIN 1481 4x8
14 C51170 FK 146-14 Kupplungsscheibe Saiba de Cuplare
18 C51171 FK 146-18 Kupplungsring Inel de cuplare
19 C51334/1 FK 146-19 Mantelrohr Manta
I90535/450A
20 B48719 FK 146-20 Boden Flansa
B48721 Dichtungsring
21 I72724 FK 146-21 Inel etansare
B48720 Ringfeder
C51175 FK 146-22/A/1 Druckfeder Arc ≤ 450
22
FK 146-22/A/2 Druckfeder Arc > 450
23 C51176 FK 146-23 Vorschubgehäuse Carcasa
24 C51177 FK 146-24 Vorschubmutter Piulita de Avans
27 A55121 FK 146-27 Druckfeder Arc
28 C51178 FK 146-28 Federteller Pahar
I97089
29 C51179 FK 146-29/A Gehäuse Piesa intermediara
30 C51180 FK 146-30/B Deckel Piesa de inchidere
31 A42535/2 FK 146-31 Sicherungsring Inel siguranta
33 --- FK 96-49 Elastischer Ring Saiba elastica Nu la constructie Knorr-Bremse

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 111


Catalog de piese de schimb FK 146/A
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
34 C51150/6 FK 146-34 Schutzrohr Taeva de Protectie
35 C51182 FK 146-35 Buchse Mufa Etansare
I97084/450
36 A42535/3 FK 146-36 Sicherungsring Inel de sig. ptr. alezaj
37 C51776 FK 146-37 Scheibe Saiba de protectie
38 A55131 FK 146-38 Dichtungsring Piesa de etanşare
B49457 Dichtungsring
39 I72723 FK 146-39 Inel de Etansare
B49456 Ringfeder
40 A55138/6 FK 146-40 Öse Ureche
I84366
50 B49087 FK 146-50 Buchse Bucsa
41 C51186/6 FK 146-41 Stellspindel Surub de Reglaj
I97263/450
42 C51363 FK 146-42/A Anschlagschraube Surub de Oprire
44 A55212 FK 146-44 Steuerbügel Piesa de Comanda
46 450828 FK N-03 Rohrmutter Piulita Hexag G3/4" DIN 431 G3/4
47 --- FK 145-47 Einstellschraube Bara de Comanda nicht übersetzbar, ≠ Konstr.
48 C51269 FK 146-48/B Typenschild Placuta Indicatoare
--- FK 146-51 Schild (?) Firma nicht übersetzbar, ≠ Konstr.
B48290/2 STAS Axial-Kugellager Rulment seria 51109
B25216 STAS Sechskantschraube Surub M8 x 8
--- FK 145-09/4 Spannstift Stift elastic 5x36 Nu la constructie Knorr-Bremse
466572 STAS Sperrkantring Inel siguranta N10178 A27
466373 STAS Sicherungsring Inel de sig. ptr. arbore DIN 471 55x3
B70037/3 STAS Axiales Rillenkugellager Rulment seria 5111

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 112


Catalog de piese de schimb

FK 146/A
Länge 600

Regulator automat de timonerie DRV3-A Gestängesteller

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 113


Catalog de piese de schimb FK 146/A
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 114


Catalog de piese de schimb FK 146/A
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 C51155 FK 146-01 Reguliermutter Piulita de reglaj
3 C51159 FK 146-03 Zughülse Mufa de Tractune
I97300
4 A42340 FK 146-04 Führungszapfen Cep de Ghidaj
5 C51162 FK 146-05 Druckfeder Arc
6 C51163 FK 146-06 Stützscheibe Talerul Arcului
7 C51164/2 FK 146-07 Rohr Taeva de Tractiune
8 II20498 C51165 FK 146-08 Tragring Inel de Tractiune
9 C110109 FK 146-09/1 Stift Stift clasic 6x10 Nr.= ung. Ers.; ≠ Konstr.
10 C51167 FK 146-10 Traghülse Manson de Ghidare
11 C51168 FK 146-11 Druckfeder Arc
12 C51169 FK 146-12 Kupplungshülse Mufa de Cuplare
13 453045 FK 145-09/2 Spannstift Stift clasic DIN 1481 4x8
14 C51170 FK 146-14 Kupplungsscheibe Saiba de Cuplare
18 C51171 FK 146-18 Kupplungsring Inel de cuplare
19 C51334/2 FK 146-19 Mantelrohr Manta
I90535/600
20 B48719 FK 146-20 Boden Flansa
B48721 Dichtungsring
21 I72724 FK 146-21 Inel etansare
B48720 Ringfeder
A60785 FK 146-22/A/1 Druckfeder Arc ≤ 450
22
FK 146-22/A/2 Druckfeder Arc > 450
23 C51176 FK 146-23 Vorschubgehäuse Carcasa
24 C51177 FK 146-24 Vorschubmutter Piulita de Avans
27 A55121 FK 146-27 Druckfeder Arc
28 C51178 FK 146-28 Federteller Pahar
I97089
29 C51179 FK 146-29/A Gehäuse Piesa intermediara
30 C51180 FK 146-30/B Deckel Piesa de inchidere
31 A42535/2 FK 146-31 Sicherungsring Inel siguranta
33 --- FK 96-49 Elastischer Ring Saiba elastica Nu la constructie Knorr-Bremse

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 115


Catalog de piese de schimb FK 146/A
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
34 C51150/9 FK 146-34 Schutzrohr Taeva de Protectie
35 C51182 FK 146-35 Buchse Mufa Etansare
I97084/600
36 A42535/3 FK 146-36 Sicherungsring Inel de Sig. Ptr. Alezaj
37 C51776 FK 146-37 Scheibe Saiba de protectie
38 A55131 FK 146-38 Dichtungsring Piesa de etanşare
B49457 Dichtungsring
39 I72723 FK 146-39 Inel de Etansare
B49456 Ringfeder
40 A55138/1 FK 146-40 Öse Ureche
I22769
50 458555 FK 146-50 Buchse Bucsa
41 C51186/9 FK 146-41 Stellspindel Surub de Reglaj
I97263/600
42 C51363 FK 146-42/A Anschlagschraube Surub de Oprire
44 A55212 FK 146-44 Steuerbügel Piesa de Comanda
46 450828 FK N-03 Rohrmutter Piulita Hexag DIN 431 G3/4
47 --- FK 145-47 Einstellschraube Bara de Comanda nicht übersetzbar, ≠ Konstr.
48 C51269 FK 146-48/B Typenschild Placuta Indicatoare
--- FK 146-51 Schild (?) Firma nicht übersetzbar, ≠ Konstr.
B48290/2 STAS Axial-Kugellager Rulment seria 51109
B25216 STAS Sechskantschraube Surub M8 x 8
--- FK 145-09/4 Spannstift Stift elastic 5x36 Nu la constructie Knorr-Bremse
466572 STAS Sperrkantring Inel siguranta N10178 A27
466373 STAS Sicherungsring Inel de Sig. Ptr. Arbore DIN 471 55x3
B70037/3 STAS Axiales Rillenkugellager Rulment seria 5111

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 116


Catalog de piese de schimb

FK 177
Länge 300

Regulator automat de timonerie DRV2-A-H2 Gestängesteller

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 117


Catalog de piese de schimb FK 177
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 118


Catalog de piese de schimb FK 177
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 A99826 FK 145-01 Reguliermutter Piulita de reglaj
3 A99851 FK 145-03/A Zughülse Mufa de Tractune
I53200
4 A99850 FK 145-04 Führungszapfen Cep de Ghidaj Menge?
5 A99828 FK 145-05 Druckfeder Arc
6 A99827 FK 145-06 Federteller Talerul Arcului
7 A99841/1 FK 145-07 Rohr Taeva de Tractiune
8 I53194 A99842 FK 145-08 Tragring Inel de Tractiune
456799 FK 145-09/1 Spannstift Stift clasic DIN 1481 6x10
10 A99829 FK 145-10 Traghülse Manson de Ghidare
11 A99830 FK 145-11 Druckfeder Arc
12 A99831 FK 145-12 Kupplungshülse Mufa de Cuplare
14 A99832 FK 145-14 Kupplungsscheibe Saiba de Cuplare
18 B54118 FK 145-18 Kupplungsring Inel de cuplare
19 B91375/2 FK 145-19 Mantelrohr Manta
I75571/A
20 B54327 FK 145-20 Führungsbuchse Flansa
B37774 Dichtungsring
21 I66810 FK 145-21 Inel etansare
B37777 Ringfeder
22 A99822 FK 145-22/A Druckfeder Arc
23 A99824 FK 145-23 Vorschubgehäuse Carcasa
24 B54238 FK 145-24 Vorschubmutter Piulita de Avans
27 A42352 FK 145-27 Druckfeder Arc
28 A99856 FK 145-28 Federteller Pahar
I53199
29 A99852 FK 145-29/A Gehäuse Piesa intermediara
30 A99853 FK 145-30/B Deckel Piesa de inchidere
31 A42535/1 FK 145-31 Sicherungsring Inel siguranta
33 FK 96-49 Saiba elastica
34 I53719 A99836/3 FK 145-34 Schutzrohr Taeva de Protectie
38 A99823 FK 145-38 Dichtungsring Piesa de etansare

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 119


Catalog de piese de schimb FK 177
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
B37776 Dichtungsring
39 I66811 FK 145-39 Inel de Etansare
B37778 Ringfeder
40 A42373/4 FK 145-40 Öse Ureche
I72733
53 B49087 FK 145-63 Buchse Bucsa
41 B48924/3 FK 145-41/A Stellspindel Surub de Reglaj
42 A99845 FK 145-42/A Anschlagschraube Surub de Oprire
43 B48923 FK 177-43 Spindelkupplung Manson de Cuplare
44 B24376 FK 145-44 Steuerbügel Piesa de Comanda
46 450828 FK N-03 Rohrmutter Piulita Hexag DIN 431 G3/4
I15901 A20756/13 Schutzhülse Capac protector
A42379 FK 145-47 Einstellschraube Bara de Comanda ungenauer Ersatz
466572 Sperrkantring Inel de siguranta N10178 A27
47 B48925 FK 177-47 Anschweißstück Cap Ptr. Sudura
48 C51269 FK 145-48/B Typenschild Placuta Indicatoare
49 453016 FK 145-49 Halbrundkerbnagel Nit Elastic DIN 1476 3x4
50 C51419/7 FK 145-51 Kennband Firma ungenauer Ersatz
C53091/2 Binder
51 464065 FK 177-51 Sechskantmutter Piulita DIN 934 M42
52 FKE 52-35/A Gewindeschutzkappe (?) Dop
A48290/1 Axial-Kugellager Rulment seria
B48290/2 STAS 3921-63 Axial-Kugellager Rulment seria 51109
453045 FK 145-09/2 Spannstift Stift clasic DIN 1481 4x8
B25216 STAS 4845-64 Sechskantschraube Surub
450967 Sicherungsring Inel de siguranta DIN 471 45x1,75

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 120


Catalog de piese de schimb

FK 177
Länge 450

Regulator automat de timonerie DRV2-A-H2 Gestängesteller

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 121


Catalog de piese de schimb FK 177
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 122


Catalog de piese de schimb FK 177
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 A99826 FK 145-01 Reguliermutter Piulita de reglaj
3 A99851 FK 145-03/A Zughülse Mufa de Tractune
I53200
4 A99850 FK 145-04 Führungszapfen Cep de Ghidaj Menge?
5 A99828 FK 145-05 Druckfeder Arc
6 A99827 FK 145-06 Federteller Talerul Arcului
7 A99841/1 FK 145-07 Rohr Taeva de Tractiune
8 I53194 A99842 FK 145-08 Tragring Inel de Tractiune
456799 FK 145-09/1 Spannstift Stift clasic DIN 1481 6x10
10 A99829 FK 145-10 Traghülse Manson de Ghidare
11 A99830 FK 145-11 Druckfeder Arc
12 A99831 FK 145-12 Kupplungshülse Mufa de Cuplare
14 A99832 FK 145-14 Kupplungsscheibe Saiba de Cuplare
18 B54118 FK 145-18 Kupplungsring Inel de cuplare
19 B91375/2 FK 145-19 Mantelrohr Manta
I75571/A
20 B54327 FK 145-20 Führungsbuchse Flansa
B37774 Dichtungsring
21 I66810 FK 145-21 Inel etansare
B37777 Ringfeder
22 A99822 FK 145-22/A Druckfeder Arc
23 A99824 FK 145-23 Vorschubgehäuse Carcasa
24 B54238 FK 145-24 Vorschubmutter Piulita de Avans
27 A42352 FK 145-27 Druckfeder Arc
28 A99856 FK 145-28 Federteller Pahar
I53199
29 A99852 FK 145-29/A Gehäuse Piesa intermediara
30 A99853 FK 145-30/B Deckel Piesa de inchidere
31 A42535/1 FK 145-31 Sicherungsring Inel siguranta
33 FK 96-49 Saiba elastica

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 123


Catalog de piese de schimb FK 177
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
34 A99836/4 FK 145-34 Schutzrohr Taeva de Protectie
35 A99835 FK 145-35 Buchse Mufa Etansare
I53720
36 A42535/8 FK 145-36 Sicherungsring Inel de Sig. Ptr. Alezaj
37 A48927 FK 145-37 Scheibe Saiba de protectie
38 A99823 FK 145-38 Dichtungsring Piesa de etansare
B37776 Dichtungsring
39 I66811 FK 145-39 Inel de Etansare
B37778 Ringfeder
40 I72733 A42373/4 FK 145-40 Öse Ureche
53 B49087 FK 145-63 Buchse Bucsa
41 B48924/4 FK 145-41/A Stellspindel Surub de Reglaj
42 A99845 FK 145-42/A Anschlagschraube Surub de Oprire
43 B48923 FK 177-43 Spindelkupplung Manson de Cuplare
44 B24376 FK 145-44 Steuerbügel Piesa de Comanda
46 450828 FK N-03 Rohrmutter Piulita Hexag DIN 431 G3/4
I15901 A20756/13 Schutzhülse Capac protector
A42379 FK 145-47 Einstellschraube Bara de Comanda ungenauer Ersatz
466572 Sperrkantring Inel de siguranta N10178 A27
47 B48925 FK 177-47 Anschweißstück Cap Ptr. Sudura
48 C51269 FK 145-48/B Typenschild Placuta Indicatoare
49 453016 FK 145-49 Halbrundkerbnagel Nit Elastic DIN 1476 3x4
50 C51419/6 FK 145-51 Kennband Firma ungenauer Ersatz
C53091/2 Binder
51 464065 FK 177-51 Sechskantmutter Piulita DIN 934 M42
52 FKE 52-35/A Gewindeschutzkappe (?) Dop
A48290/1 Axial-Kugellager Rulment seria
B48290/2 STAS 3921-63 Axial-Kugellager Rulment seria 51109
453045 FK 145-09/2 Spannstift Stift clasic DIN 1481 4x8
B25216 STAS 4845-64 Sechskantschraube Surub
450967 Sicherungsring Inel de siguranta DIN 471 45x1,75

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 124


Catalog de piese de schimb

FK 177
Länge 600

Regulator automat de timonerie DRV2-A-H2 Gestängesteller

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 125


Catalog de piese de schimb FK 177
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 126


Catalog de piese de schimb FK 177
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 A99826 FK 145-01 Reguliermutter Piulita de reglaj
3 A99851 FK 145-03/A Zughülse Mufa de Tractune
I53200
4 A99850 FK 145-04 Führungszapfen Cep de Ghidaj Menge?
5 A99828 FK 145-05 Druckfeder Arc
6 A99827 FK 145-06 Federteller Talerul Arcului
7 A99841/2 FK 145-07 Rohr Taeva de Tractiune
8 I53722 A99842 FK 145-08 Tragring Inel de Tractiune
456799 FK 145-09/1 Spannstift Stift clasic DIN 1481 6x10
10 A99829 FK 145-10 Traghülse Manson de Ghidare
11 A99830 FK 145-11 Druckfeder Arc
12 A99831 FK 145-12 Kupplungshülse Mufa de Cuplare
14 A99832 FK 145-14 Kupplungsscheibe Saiba de Cuplare
18 B54118 FK 145-18 Kupplungsring Inel de cuplare
19 B51147/1 FK 145-19 Mantelrohr Manta
I75570
20 B54327 FK 145-20 Führungsbuchse Flansa
B37774 Dichtungsring
21 I66810 FK 145-21 Inel etansare
B37777 Ringfeder
22 A99834 FK 145-22/A Druckfeder Arc
23 A99824 FK 145-23 Vorschubgehäuse Carcasa
24 B54238 FK 145-24 Vorschubmutter Piulita de Avans
27 A42352 FK 145-27 Druckfeder Arc
28 A99856 FK 145-28 Federteller Pahar
I53199
29 A99852 FK 145-29/A Gehäuse Piesa intermediara
30 A99853 FK 145-30/B Deckel Piesa de inchidere
31 A42535/1 FK 145-31 Sicherungsring Inel siguranta
33 FK 96-49 Saiba elastica
34 I53721 A99836/5 FK 145-34 Schutzrohr Taeva de Protectie
38 A99823 FK 145-38 Dichtungsring Piesa de etansare

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 127


Catalog de piese de schimb FK 177
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
B37776 Dichtungsring
39 I66811 FK 145-39 Inel de Etansare
B37778 Ringfeder
40 A42373/11 FK 145-40 Öse Ureche
I82092
53 B67407 FK 145-63 Buchse Bucsa
41 B67408/2 FK 145-41/A Stellspindel Surub de Reglaj
42 A99845 FK 145-42/A Anschlagschraube Surub de Oprire
43 B48923 FK 177-43 Spindelkupplung Manson de Cuplare
44 B24376 FK 145-44 Steuerbügel Piesa de Comanda
46 450828 FK N-03 Rohrmutter Piulita Hexag DIN 431 G3/4
I15901 A20756/13 Schutzhülse Capac protector
A42379 FK 145-47 Einstellschraube Bara de Comanda ungenauer Ersatz
466572 Sperrkantring Inel de siguranta N10178 A27
47 B67406 FK 177-47 Anschweißstück Cap Ptr. Sudura
48 C51269 FK 145-48/B Typenschild Placuta Indicatoare
49 453016 FK 145-49 Halbrundkerbnagel Nit Elastic DIN 1476 3x4
50 C51419/8 FK 145-51 Kennband Firma ungenauer Ersatz
C53091/2 Binder
51 464065 FK 177-51 Sechskantmutter Piulita DIN 934 M42
52 FKE 52-35/A Gewindeschutzkappe (?) Dop
A48290/1 Axial-Kugellager Rulment seria
B48290/2 STAS 3921-63 Axial-Kugellager Rulment seria 51109
453045 FK 145-09/2 Spannstift Stift clasic DIN 1481 4x8
B25216 STAS 4845-64 Sechskantschraube Surub
450967 Sicherungsring Inel de siguranta DIN 471 45x1,75

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 128


Catalog de piese de schimb

FK 200
Länge 300

Regulator automat de timonerie DRV2-A-H2 Gestängesteller

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 129


Catalog de piese de schimb FK 200
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 130


Catalog de piese de schimb FK 200
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 A99826 FK 145-01 Reguliermutter Piulita de reglaj
3 A99851 FK 145-03/A Zughülse Mufa de Tractune
I53200
4 A99850 FK 145-04 Führungszapfen Cep de Ghidaj Menge?
5 A99828 FK 145-05 Druckfeder Arc
6 A99827 FK 145-06 Federteller Talerul Arcului
10 B63697 FK 200-10 Traghülse Manson de Ghidare
11 A99830 FK 145-11 Druckfeder Arc
12 A99831 FK 145-12 Kupplungshülse Mufa de Cuplare
14 A99832 FK 145-14 Kupplungsscheibe Saiba de Cuplare
19 B91375/2 FK 145-19 Rohr Manta
I75571/A
20 B54327 FK 145-20 Führungsbuchse Flansa
B37774 Dichtungsring
21 I66810 FK 145-21 Inel etansare
B37777 Ringfeder
A99822 FK 145-22/A/1 Druckfeder Arc ≤ 450
22
A99822 FK 145-22/A/2 Druckfeder Arc ≥ 450
23 A99824 FK 145-23 Vorschubgehäuse Carcasa
27 A42352 FK 145-27 Druckfeder Arc
28 A99856 FK 145-28 Federteller Pahar
I53199
29 A99854 FK 145-29/A Gehäuse Piesa intermediara
30 A99853 FK 145-30/B Deckel Piesa de inchidere
31 A42535/1 FK 145-31 Sicherungsring Inel siguranta
33 FK 96-49 Scheibe Saiba elastica
60 I53719 A99836/3 FK 145-34 Rohr Taeva de Protectie
38 A99823 FK 145-38 Dichtungsring Piesa de etansare
B37776 Dichtungsring
39 I66811 FK 145-39 Inel de Etansare
B37778 Ringfeder
42 A99845 FK 145-42/A Anschlagschraube Surub de Oprire

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 131


Catalog de piese de schimb FK 200
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
61 A42373/4 FK 145-40 Öse Ureche
I72733
58 B49087 FK 145-63 Buchse Bucsa
48 C51269 FK 145-48/B Typenschild Placuta Indicatoare
49 453016 FK 145-49 Halbrundkerbnagel Nit Elastic DIN 1476 3x4
50 C51419/7 FK 145-51 Kennband Firma ungenauer Ersatz
54 B54118 FK 145-18 Kupplungsring Inel de cuplare
55 B54238 FK 145-24 Vorschubmutter Piulita de Avans
A99841/1 Rohr
59 I53194 A99842 FK 145-07 Tragring Taeva de Tractiune
456799 Spannstift DIN 1481 6x10
62 B48924/3 FK 145-41/A Stellspindel Surub de Reglaj
63 B24376 FK 145-44 Steuerbügel Piesa de Comanda
66 450828 FK N-03 Rohrmutter Piulita Hexag DIN 431 G3/4
I15901
A20756/13 Schutzhülse
65 A42379 FK 145-47 Einstellschraube Bara de Comanda ungenauer Ersatz

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 132


Catalog de piese de schimb

FK 200
Länge 450

Regulator automat de timonerie DRV2-A-H2 Gestängesteller

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 133


Catalog de piese de schimb FK 200
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 134


Catalog de piese de schimb FK 200
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 A99826 FK 145-01 Reguliermutter Piulita de reglaj
3 A99851 FK 145-03/A Zughülse Mufa de Tractune
I53200
4 A99850 FK 145-04 Führungszapfen Cep de Ghidaj Menge?
5 A99828 FK 145-05 Druckfeder Arc
6 A99827 FK 145-06 Federteller Talerul Arcului
10 B63697 FK 200-10 Traghülse Manson de Ghidare
11 A99830 FK 145-11 Druckfeder Arc
12 A99831 FK 145-12 Kupplungshülse Mufa de Cuplare
14 A99832 FK 145-14 Kupplungsscheibe Saiba de Cuplare
19 B91375/2 FK 145-19 Rohr Manta
I75571/A
20 B54327 FK 145-20 Führungsbuchse Flansa
B37774 Dichtungsring
21 I66810 FK 145-21 Inel etansare
B37777 Ringfeder
A99822 FK 145-22/A/1 Druckfeder Arc ≤ 450
22
A99822 FK 145-22/A/2 Druckfeder Arc ≥ 450
23 A99824 FK 145-23 Vorschubgehäuse Carcasa
27 A42352 FK 145-27 Druckfeder Arc
28 A99856 FK 145-28 Federteller Pahar
I53199
29 A99854 FK 145-29/A Gehäuse Piesa intermediara
30 A99853 FK 145-30/B Deckel Piesa de inchidere
31 A42535/1 FK 145-31 Sicherungsring Inel siguranta
33 FK 96-49 Scheibe Saiba elastica
60 A99836/4 FK 145-34 Rohr Taeva de Protectie
35 A99835 FK 145-35 Buchse Mufa Etansare
I53720
36 A42535/8 FK 145-36 Sicherungsring Inel de Sig. Ptr. Alezaj
37 A48927 FK 145-37 Scheibe Saiba de protectie
38 A99823 FK 145-38 Dichtungsring Piesa de etansare

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 135


Catalog de piese de schimb FK 200
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
B37776 Dichtungsring
39 I66811 FK 145-39 Inel de Etansare
B37778 Ringfeder
42 A99845 FK 145-42/A Anschlagschraube Surub de Oprire
61 A42373/15 FK 145-40 Öse Ureche
I80187
58 B63698 FK 145-63 Buchse Bucsa
48 C51269 FK 145-48/B Typenschild Placuta Indicatoare
49 453016 FK 145-49 Halbrundkerbnagel Nit Elastic DIN 1476 3x4
50 C51419/6 FK 145-51 Kennband Firma ungenauer Ersatz
54 B54118 FK 145-18 Kupplungsring Inel de cuplare
55 B54238 FK 145-24 Vorschubmutter Piulita de Avans
A99841/1 Rohr
59 I53194 A99842 FK 145-07 Tragring Taeva de Tractiune
456799 Spannstift DIN 1481 6x10
62 B48924/4 FK 145-41/A Stellspindel Surub de Reglaj
63 B24376 FK 145-44 Steuerbügel Piesa de Comanda
66 450828 FK N-03 Rohrmutter Piulita Hexag DIN 431 G3/4
I15901
A20756/13 Schutzhülse
65 A42379 FK 145-47 Einstellschraube Bara de Comanda ungenauer Ersatz

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 136


Catalog de piese de schimb

FK 200
Länge 600

Regulator automat de timonerie DRV2-A-H2 Gestängesteller

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 137


Catalog de piese de schimb FK 200
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 138


Catalog de piese de schimb FK 200
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 A99826 FK 145-01 Reguliermutter Piulita de reglaj
3 A99851 FK 145-03/A Zughülse Mufa de Tractune
I53200
4 A99850 FK 145-04 Führungszapfen Cep de Ghidaj Menge?
5 A99828 FK 145-05 Druckfeder Arc
6 A99827 FK 145-06 Federteller Talerul Arcului
10 B63697 FK 200-10 Traghülse Manson de Ghidare
11 A99830 FK 145-11 Druckfeder Arc
12 A99831 FK 145-12 Kupplungshülse Mufa de Cuplare
14 A99832 FK 145-14 Kupplungsscheibe Saiba de Cuplare
19 B51147/1 FK 145-19 Rohr Manta
I75570
20 B54327 FK 145-20 Führungsbuchse Flansa
B37774 Dichtungsring
21 I66810 FK 145-21 Inel etansare
B37777 Ringfeder
A99822 FK 145-22/A/1 Druckfeder Arc ≤ 450
22
A99822 FK 145-22/A/2 Druckfeder Arc ≥ 450
23 A99824 FK 145-23 Vorschubgehäuse Carcasa
27 A42352 FK 145-27 Druckfeder Arc
28 A99856 FK 145-28 Federteller Pahar
I53199
29 A99854 FK 145-29/A Gehäuse Piesa intermediara
30 A99853 FK 145-30/B Deckel Piesa de inchidere
31 A42535/1 FK 145-31 Sicherungsring Inel siguranta
33 FK 96-49 Scheibe Saiba elastica
60 I53721 A99836/5 FK 145-34 Rohr Taeva de Protectie
38 A99823 FK 145-38 Dichtungsring Piesa de etansare
B37776 Dichtungsring
39 I66811 FK 145-39 Inel de Etansare
B37778 Ringfeder
42 A99845 FK 145-42/A Anschlagschraube Surub de Oprire

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 139


Catalog de piese de schimb FK 200
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
61 A42373/15 FK 145-40 Öse Ureche
I82092
58 B63698 FK 145-63 Buchse Bucsa
48 C51269 FK 145-48/B Typenschild Placuta Indicatoare
49 453016 FK 145-49 Halbrundkerbnagel Nit Elastic DIN 1476 3x4
50 C51419/8 FK 145-51 Kennband Firma ungenauer Ersatz
54 B54118 FK 145-18 Kupplungsring Inel de cuplare
55 B54238 FK 145-24 Vorschubmutter Piulita de Avans
A99841/1 Rohr
59 I53722 A99842 FK 145-07 Tragring Taeva de Tractiune
456799 Spannstift DIN 1481 6x10
62 B67408/2 FK 145-41/A Stellspindel Surub de Reglaj
63 B24376 FK 145-44 Steuerbügel Piesa de Comanda
66 450828 FK N-03 Rohrmutter Piulita Hexag DIN 431 G3/4
I15901
A20756/13 Schutzhülse
65 A42379 FK 145-47 Einstellschraube Bara de Comanda ungenauer Ersatz

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 140


Catalog de piese de schimb

FK 227

Releu de presiune DMV 7/7,5 Druckminderventil

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 141


Catalog de piese de schimb FK 227
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 142


Catalog de piese de schimb FK 277
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 A74552 FK 227-09 Verschlussschraube Capac filetat
2 A35388 FK 227-08 Druckfeder Arc
3 462402 FK 227-10 K-Ring Garnitura N 897 28.8
4 C71737 FK 227-06 Ventilteller Taler ventil
A58307 Kolben
5 I25024 FK 227-12 Piston
A86751 Ventilplatte
6 454124 STAS Federring Saiba grower DIN 7980 8
7 451614 STAS Zylinderschraube Surub DIN 7500 EM8x35
8 A62245 FK 227-14 Druckfeder Arc
9 A62246 FK 227-15 Druckfeder Arc
10 A62440 FK 227-22 Bezeichnungsschild Placuta de reglaj
11 STAS Plombe Plumburi pt. Sigilri
12 501349 STAS Draht Sirme pt. plombe DIN 1367 DR 0,5
13 A65984 FK 227-20 Sechskantschraube Surub de reglaj
14 452191 FK 227-21 Sechskantmutter Piulita DIN 934 M12x1,5
15 I40440 A78371 FK 227-17 Federgehäuse Carcasa
16 A78374 FK 227-16 Federteller Taler
17 B72512 Typenschild
18 460899 FK 227-13 K-Ring Garnitura N896 80.2
19 A68688 FK 227-07 Korbfilter Filtru
20 A58311/2 FK 227-01 Gehäuse Corp
21 A27763/33 FK 227-11 O - Ring Garnitura
22 A96943 Schutzhülse Verpackungsmaterial
23 A39947/3 Gewindeschutzkappe Verpackungsmaterial
24 451514 STAS Verschlussschraube Dop filetat DIN 908 G1/4A

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 143


Catalog de piese de schimb FK 177
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Artikel
25 453800 Dichtring Garnitura DIN 7603 A14x18
26 C75906 Ring Inel
FK 227-02 Buchse Bucsa
FK 227-03 Buchse Bucsa
FK 227-04 Dichtung Garnitura

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 144


Catalog de piese de schimb

FKE 1

Distribuitor de aer KE1c Steuerventil

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 145


Catalog de piese de schimb FKE 1
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 146


Catalog de piese de schimb FKE 1
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Observatie
1 FKE 50 Steuerkammer A Camera de comanda
2 FKE 51 Ventilgrundkörper KE1c Ventil principal unificat
3 FKE 52 Relaisventil KR 1 Releu de presiune
4 FKE 53 R-Füller mit Absperrventilen Robinet de izolare cu alimentator
5 FKE 54 Umsteller mit Einsatzstück Ventil schimbatorului M-P
6 FKE 55 Ventilträger KE Nr. 1 Suportul distribuitorului aer

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 147


Catalog de piese de schimb FKE 1

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 148


Catalog de piese de schimb

FKE 2

Distribuitor de aer KE1c Steuerventil

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 149


Catalog de piese de schimb FKE 2
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 150


Catalog de piese de schimb FKE 2
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Observatie
1 Steuerkammer A Camera de comanda
2 Ventilgrundkörper KE1c Ventil principal unificat
3 Relaisventil KR 1 Releu de presiune
4 R-Füller mit Absperrventilen Robinet de izolare cu alimentator
5 Umsteller mit Einsatzstück Ventil schimbatorului M-P
6 Ventilträger KE Nr. 1 Suportul distribuitorului aer

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 151


Catalog de piese de schimb FKE 2

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 152


Catalog de piese de schimb

FKE 3

Distribuitor de aer KE1c Steuerventil

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 153


Catalog de piese de schimb FKE 3
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 154


Catalog de piese de schimb FKE 3
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Observatie
1 Steuerkammer A Camera de comanda
2 Ventilgrundkörper KE1c Ventil principal unificat
3 Relaisventil KR 1 Releu de presiune
4 R-Füller mit Absperrventilen Robinet de izolare cu alimentator
5 Umsteller mit Einsatzstück Ventil schimbatorului M-P
6 Ventilträger KE Nr. 1 Suportul distribuitorului aer

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 155


Catalog de piese de schimb FKE 3

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 156


Catalog de piese de schimb

FKE 4

Distribuitor de aer KE2c-AL Steuerventil

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 157


Catalog de piese de schimb FKE 4
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Observatie
1 FKE 50 Steuerkammer A Camera de comanda
2 FKE 56 Ventilgrundkörper KE1c Ventil principal unificat
3 FKE 57/A Relaisventil RR 1 Releu de presiune
4 FKE 53 R-Füller mit Absperrventilen Robinet de izolare cu alimentator
5 FKE 54 Umsteller mit Einsatzstück Ventil schimbatorului M-P
6 FKE 55 Ventilträger KE Nr. 1 Suportul distribuitorului aer

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 158


Catalog de piese de schimb

FKE 5

Distribuitor de aer KE2c-AL Steuerventil

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 159


Catalog de piese de schimb FKE 5
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Observatie
1 FKE 50 Steuerkammer A Camera de comanda
2 FKE 56 Ventilgrundkörper KE1c Ventil principal unificat
3 FKE 57/A Relaisventil RR 1 Releu de presiune
4 FKE 53 R-Füller mit Absperrventilen Robinet de izolare cu alimentator
5 FKE 54 Umsteller mit Einsatzstück Ventil schimbatorului M-P
6 FKE 55 Ventilträger KE Nr. 1 Suportul distribuitorului aer

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 160


Catalog de piese de schimb

FKE 6

Distribuitor de aer KE2c-AL Steuerventil

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 161


Catalog de piese de schimb FKE 6
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Observatie
1 FKE 50 Steuerkammer A Camera de comanda
2 FKE 56 Ventilgrundkörper KE1c Ventil principal unificat
3 FKE 57/A Relaisventil RR 1 Releu de presiune
4 FKE 53 R-Füller mit Absperrventilen Robinet de izolare cu alimentator
5 FKE 54 Umsteller mit Einsatzstück Ventil schimbatorului M-P
6 FKE 55 Ventilträger KE Nr. 1 Suportul distribuitorului aer

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 162


Catalog de piese de schimb

FKE 20

I29869

Distribuitor de aer KE1c Steuerventil

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 163


Catalog de piese de schimb FKE 20
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 164


Catalog de piese de schimb FKE 20
Knorr-Bremse Code
Pos. FKE-Code Benennung Denumire Observatie
Baugruppe Articol
1 FKE 49 Steuerkammer A Camera de comanda
2 FKE 51 Ventilgrundkörper KE1c Ventil principal unificat
3 I29870 FKE 52 Relaisventil KR 1 Releu de presiune
4 FKE 53 R-Füller mit Absperrventilen Robinet de izolare cu alimentator
5 FKE 54 Umsteller mit Einsatzstück Ventil schimbatorului M-P
6 I14711 FKE 55 Ventilträger KE Nr. 1 Suportul distribuitorului aer

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 165


Catalog de piese de schimb FKE 20

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 166


Catalog de piese de schimb

FKE 26

Distribuitor de aer KEs - C1/2,2 Steuerapparat

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 167


2 6

3
8
9

5 4

Catalog de piese de schimb FKE 26


Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 168


Catalog de piese de schimb FKE 26
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Observatie
1 FKE 49 Steuerkammer A Camera de comanda
2 FKE 62 Träger KEs Suport KEs
3 FKE 51 Ventilgrundkörper KE1c Ventil principal unificat
4 FKE 63 Druckübersetzer DÜ 21/2,2 Releu de presiune
5 FKE 64 Schnellbremsbeschleuniger EB3 Accelerator de frina
6 FKE 65 R-Füllventil RF1 Ventil de umplere
7 FKE 69 R-Füller mit Absperrventilen Ventil de schimb KES
8 FKE 54/A Umsteller mit Einsatzstück Ventil schimbatorului M-P
9 FKE 70 Deckel Capacul ventilului

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 169


Catalog de piese de schimb FKE 26

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 170


Catalog de piese de schimb

FKE 49

Camera de comandă Steuerkammer A mit Schnelllöseventil

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 171


Catalog de piese de schimb FKE 49
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 172


Catalog de piese de schimb FKE 49
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 A30487 FKE 50-20 Topfmembrane Membrana clopot
A30483 FKE 50-21 Stützblech Placa de sprijin
2 I11613
A30484 STAS Bolzen Stift C5 x 25
3 A30485/5 FKE 50-18 Druckfeder Arc de presiune
4 450942 FKE 49-25/A Sicherungsring Inel de siguranta DIN 471 8x0,8
5 A66054 FKE 49-23 Hülse Bucsa arcurilor
6 A66055 FKE 49-22 Druckfeder Arc de presiune
7 A10327 FKE 72-14 Druckfeder Arc
8 A66053 FKE 49-20 Federteller Talerul arcului
9 A66090 FKE 49-24 (A) Schieber Sertar
10 B53653 FKE 49-26 K-Nutring Garnitura canelata N890/12.2
12 I28494/001 FKE 49-01 Steuerkammer A Camera de comanda "A"
15 467887 STAS Sechskantmutter Piulita DIN 985 M8-Ms 462298
16 A33758 FKE 50-14 Hebel Parghie
17 A66050 FKE 49-16 Verschlussschraube Corp filetat
18 A33759/1 FKE 50-12 Schutzkappe Capac protector
19 A65736 FKE 49-14 Druckstück Tija de descarcare
A67434/1 FKE 49-08 Steuerstange Tija de comanda
20 I29125
A67435 FKE 49-13 Führungsstück Talerul arcului
21 450939 FKE 49-11 Sicherungsring Inel de siguranta DIN 471 5x0,6
22 A18294/39 FKE 49-09 Nutring Garnitura canelata
23 A67436 FKE 49-10 Scheibe Saiba
24 A66211 ´FKE 49-12 Druckfeder Arc

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 173


Catalog de piese de schimb FKE 49
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 I54887 FKE 49-01 Steuerkammer A Camera de comanda
2 B76458 FKE 49-02 Steuerhülse Bucsa de ghidare
3 456450 FKE 50-22 Verschlussschraube Dop filetat DIN 906 M10 x 1 ST
4 I28494 B30258/1 FKE 50-03 Düse Duza
5 470594 FKE 50-02 Verschlussschraube Dop filetat DIN 906 R3/4 ST
6 B21552 FKE 49-06 Verschlussschraube Dop filetat
7 A27763/17 FKE 49-07 O - Ring Inel "O"
11 B40415 - Filter Filtru

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 174


Constructie Knorr-Bremse I54387/001

Catalog de piese de schimb FKE 49


Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 175


Catalog de piese de schimb FKE 49
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
- I54887 FKE 50-01 Steuerkammer A Camera de comandă "A"
- 470594 FKE 50-02 Verschlussschraube Dop filetat DIN 906 R3/4 ST
- B76458 FKE 49-02 Steuerhülse Bucsa de ghidare
3 B30258/1 FKE 50-03 Düse Duză
4 I54387/001 B40415 - Filter Filtru
5 451500 - Verschlussschraube Dop filetat DIN 908 M10 x 1 ST
6 A27763/17 FKE 49-07 O - Ring Inel "O"
7 B21552 FKE 49-06 Verschlussschraube Dop filetat
9 457290 - Dichtring DIN 7603 A10 x 13,5 AL

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 176


Catalog de piese de schimb

FKE 50

Camera de comandă Steuerkammer A ohne Schnelllöseventil

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 177


Catalog de piese de schimb FKE 50
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 178


Catalog de piese de schimb FKE 50
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 I54887/1 FKE 50-01 Steuerkammer A Camera de comandă "A"
2 470594 FKE 50-02 Verschlussschraube Dop filetat DIN 906 R3/4 ST
3 B30258/1 FKE 50-03 Düse Duză
17 A30482 FKE 50-17/A Stützring Inel de sprijin
I13449/001
22 456450 FKE 50-22 Verschlussschraube Dop filetat DIN 906 M10 x 1 ST
- B40415 - Filter Filtru
- B21552 FKE 49-06 Verschlussschraube Dop filetat
- A27763/17 FKE 49-07 O - Ring Inel "O"
4 A27763/7 FKE 50-04 Dichtring Garnitură
5 B40899 FKE 50-05/A Ventileinsatz Corp ventil
6 A30537 FKE 50-06/A Ventilstange Tijă Ventil
7 A30485/7 FKE 50-07 Druckfeder Arc de pressiune
8 A30538 FKE 50-08 Federteller Talerul arcului
9 463786 STAS Sicherungsring Inel de siguranta DIN 472 20 x 1 FST
10 B65001 FKE 50-10 Druckfeder Arc
11 A42703 FKE 50-11/A Druckstück Tijă de descărcare
12 A33759/1 FKE 50-12 Schutzkappe Capac protector
13 A30534 FKE 50-13 Verschlussschraube Corp filetat
14 A33758 FKE 50-14 Hebel Pîrghie
15 467887 STAS Sechskantmutter Piuliţă DIN 985 M8 Ms 462298
18 A30485/5 FKE 50-18 Druckfeder Arc de pressiune
19 A30484 STAS Bolzen Stift C5 x 25
I11613
21 A30483 FKE 50-21 Stützblech Placa de sprijin
20 A30487 FKE 50-20 Topfmembrane Membrană

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 179


Constructie Knorr-Bremse I13449/001

Catalog de piese de schimb FKE 50


Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 180


Catalog de piese de schimb FKE 50
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
- I54887/1 FKE 50-01 Steuerkammer A Camera de comandă "A"
- 470594 FKE 50-02 Verschlussschraube Dop filetat DIN 906 R3/4 ST
3 451500 - Verschlussschraube Dop filetat DIN 908 M10 x 1 ST
4 B40415 - Filter Filtru
5 I13449/001 B30258/1 FKE 50-03 Düse Duză
6 A30482 FKE 50-17/A Stützring Inel de sprijin
7 457290 - Dichtring Garnitura DIN 7603 A10 x 13,5 AL
8 A27763/17 FKE 49-07 O - Ring Inel "O"
9 B21552 FKE 49-06 Verschlussschraube Dop filetat

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 181


Catalog de piese de schimb FKE 50

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 182


Catalog de piese de schimb

FKE 51

Ventil pricipal unificat KE1c Ventilgrundkörper mit C-Deckel

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 183


Catalog de piese de schimb FKE 51
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 184


Catalog de piese de schimb FKE 51
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
1 451609 STAS Zylinderschraube Stift filetat DIN 912 M8x25-10.9
2 466031 STAS Federring Saiba N10178
3 465857 STAS Sicherungsring Inel de siguranta DIN 472 15x1
4 A30857 STAS Stützblech Tabla de protectie
5 A18294/8 FKE 51-21/A Nutring Garnitura canelata urspr.: A18294/2
6 A30480 FKE 51-25/A Passhülse Bucsa de ghidare
- FKE 51-26 Führungskörper Corp ghidaj Constructie care se abate
7 I11614 II20557
- FKE 51-27A Buchse Bucsa Constructie care se abate
- 453481 FKE 51-23/A Kugel DIN 5401 6mm Numai la constructie FKE: Prezon M6x7
8 A30826 FKE 51-24 Dichtung Garnitura
9 A30490 FKE 51-28 Ventilteller Ventil taler
10 A86235/2 FKE 51-104/2 Zackenring Inel crestat
11 A88407 FKE 51-103 Stützring Inel de reazem
12 459675 FKE 51-102 K - Ring Inel de etansare N894/06,8
13 452445 STAS Stiftschraube Prezon DIN 939 M10x50-8.8
4 A55113 FKE 51-36/A Membranteller Talerul membranei
15 A30488 FKE 51-37/A Einschraubstück Dop filetat cu ghidaj
16 A31340/9 FKE 51-35/A Flachdichtring Garnitura
17 A30485/9 FKE 51-39/A Druckfeder Arc
18 A30489 FKE 51-33 Steuerhülse Tija de comanda
19 A55508 FKE 51-34/A Ventilstößel Tija ventil
20 452464 STAS Stiftschraube Prezon DIN 939 M12x30-8.8
21 A27763/9 FKE 51-94 Dichtring Garnitura
22 450578 STAS Splint Splint DIN 94 2x14
23 450668 STAS Scheibe Saiba DIN 125 8,4
24 A30721 FKE 51-40/A Sechskantschraube Surub hexagonal
25 A30718 FKE 51-52/A Filterdeckel Capacul filtrului

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 185


Catalog de piese de schimb FKE 51
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
26 A42391 FKE 51-53 Dichtring Garnitura
27 A30720 FKE 51-50/A Turboscheibe Saiba filtru
28 A42390 FKE 51-49 Faserscheibe Saiba din fire de cocos
29 A30719 FKE 51-51/A Filtertopf Carcasa filtru
30 A88131 FKE 51-45 Dichtung Garnitura
- FKE 51-86 Sita
31 I80020 - FKE 51-87 Feinfilter Inel
- FKE 51-88 Teava filtru
32 A30618 FKE 51-46 Verschlussschraube Dop filetat
33 A31340/2 FKE 51-41/A Flachdichtring Garnitura
34 452187 STAS Mutter Piulita DIN 934 M12
35 466059 STAS Sperrkantring Inel de siguranta DIN 127 A12
36 452466 STAS Stiftschraube Prezon DIN 939 M12x35-8.8
37 A30498/1 FKE 52-06 Passhülse Bucsa de ghidare Urspr.: A30480
38 456450 FKE 50-22 Verschlussschraube Dop filetat DIN 906 M10x1
39 A21957/1 FKE 51-77 Stützplatte Placa de sprijin
40 B21543 FKE 51-74/A Verschlussschraube Capac filetat Urspr. A30518/1
41 A27763/12 FKE 51-73 Dichtring Garnitura
42 A30520 FKE 51-75/A Zwischenring Inel intermediar
43 A26918 FKE 51-72 Topfmembrane Membrana clopot
44 A30511/2 FKE 51-71/B Membranteller Talerul membranei
45 B35338 FKE 51-70 Verschlussschraube Dop de inchidere filetat Urspr. A30517
46 A18294/17 FKE 51-63/A Nutring Garnitura canelata
47 A31340/1 FKE 51-76/A Flachdichtring Garnitura
48 A30509 FKE 51-61 Ventilteller Talerul ventilului
49 A30485/15 FKE 54-15 Druckfeder Arc
50 463312 STAS Sechskantschraube Surub hexagonal DIN 933 M6x14-8.8

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 186


Catalog de piese de schimb FKE 51
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
51 466058 STAS Sperrkantring Inel de siguranta DIN 127 A6
52 A82458 FKE 51-101 Untersuchungsschild Placa
53 A31863 FKE 51-31 Deckblech Capac de protectie
54 A34520 FKE 51-22 Entlüftungspfropfen Duza de golire
55 A39064/7 FKE 51-68 Schraubdüse Duza filetata Urspr. A34723
56 A30507 FKE 52-11 Topfmembrane Garnitura pistonului
57 A30511/3 FKE 51-60/B Membranteller Talerul membranei
58 B35339 FKE 51-62 Verschlussschraube Dop de inchidere filetat Urspr. A30513
59 A31340/3 FKE 51-56/A Dichtring Garnitura
60 A30514 FKE 51-81 Federteller Talerul arcului Numai la constructie FKE 51
61 A39956 FKE 56-81 Federteller Talerul arcului Numai la constructie FKE 56
62 A94985 Federteller Talerul arcului
63 A30485/1 FKE 68-82 Druckfeder Arc Numai la constructie FKE 68
64 A30485/28 FKE 51-82/A Druckfeder Arc Numai la constructie FKE 51
65 A30485/2 FKE 56-82 Druckfeder Arc
66 A94986 Druckfeder Arc
67 A39955 FKE 56-103 Buchse Bucsa Numai la constructie FKE 56
68 A94987 Buchse Bucsa
69 A31332 FKE 51-79/A Membranteller Talerul membranei
70 A31337 FKE 51-91/A Stützring Inel filetat
71 A31336 FKE 51-90 Verschlussschraube Dop filetat pentru ghidaj
72 A31334 FKE 51-80/A Ventilteller Talerul ventilului
73 A31335 FKE 51-89/A Federteller Talerul arcului
74 A30485/3 FKE 51-85 Druckfeder Arc
75 A57217 FKE 56-85 Druckfeder Arc Numai la constructie FKE 68

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 187


Catalog de piese de schimb FKE 51
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
76 I79076 FKE 51-59/B Schraubbuchse Bucsa insurubata A30911
77 A30485/15 FKE 51-58/B Druckfeder Arcul ventilului
78 A27763/15 FKE 51-55 Dichtung Garnitura
79 I11630 FKE 51-57/A Ventilbuchse Bucsa ventil A30912
80 A18294/5 FKE 51-32/a Nutring Garnitura canelata
81 A27763/16 FKE 51-66 Dichtring Garnitura
82 452470 STAS Stiftschraube Prezon DIN 939 M12x45-8.8
83 I39489 FKE 51-01/B Ventilgehäuse mit Buchsen Corpul ventilului compl.

B40360 FKE 52-01/? Ventilgehäuse Corpul ventilului


B40975 FKE 51-69 Ventilbuchse Bucsa
B35342 FKE 51-83 Buchse Bucsa
83 I39489 B76425 FKE 51-39 Ventilbuchse Bucsa
456455 - Verschlussschraube Dop filetat DIN 906 M16x1,5 Nu la constructie FKE
B77089 FKE 51-84 Ventilbuchse Bucsa
B54903 - Stopfen Nu la constructie FKE

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 188


Catalog de piese de schimb FKE 51

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 189


Catalog de piese de schimb FKE 51
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 A30500/1 FKE 51-09/A Verschlussschraube Dop filetat M42x1,5 ungenau: B21542
2 A27763/13 FKE 51-08 Dichtring Garnitura
3 A95867 Sieb Sita
4 464931 STAS Sicherungsring Inel de siguranta pentru alezaj DIN 472 25x1,2
5 A30757 FKE 51-10 Führungsteller Taler conducator
6 A30485/8 FKE 51-07 Druckfeder Arc
7 A30499 FKE 51-06 Ventilteller Ventil taler
8 B33562 FKE 51-12/A Ventilbuchse Bucsa ventil Urspr. B21951
9 A27763/14 FKE 51-13 Rundschnurring Garnitura
10 457726 STAS Sicherungsring Inel de siguranta DIN 471 20x1,2
11 A27889 FKE 51-16 Federteller Talerul arcului
B67907 Dichtung Garnitura Urspr. B25853
12 FKE 51-02/A
B67908 Membrane Membrana
A30856 FKE 51-05 Ventilstange Tija ventil
13 I11615
A30858 FKE 51-14 Ventilteller Taler ventil
14 A30485/4 FKE 51-04 Druckfeder Arc
15 I11616 FKE 51-03/A Deckel vollst. Capac compl.

15.1 A30496 Deckel Capac


15.2 A30240/1 FKE 51-92/A Düse Doza
15.3 A31525 FKE 54-09 Passhülse Bucsa de ghidare

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 190


Catalog de piese de schimb

FKE 52

Releu de presiune KR1 Relaisventil

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 191


21

22

FKE 52 si I29407/002 I29407/001

Catalog de piese de schimb FKE 52 Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 192


Catalog de piese de schimb FKE 52
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni
I29407/002 I29407/001
Baugruppe Articol Baugruppe Baugruppe Articol
1 450592 450592 STAS Splint Splint DIN 94 3,2 x 63
2 A68108 A68108 FKE 52-27 Schutzkappe Capac de protectie
3 B30491 FKE 52-25/A Schraubbuchse Bucsa filetata
4 A31340/10 FKE 52-24 Flachdichtring
5 A18294/18 A18294/18 FKE 52-26/A Nutring Garnitura canelata
6 A30485/11 A30485/11 FKE 52-19 Druckfeder Arc de presiune
7 A30503 A30503 FKE 52-18/A Federteller Talerul arcului
8 A30704 A30704 FKE 52-21 Stützring Inel de sprijin
9 A30485/10 A30485/10 FKE 52-20 Druckfeder Arc
A39232 B79309 FKE 52-15/A Ventilführung Ghidajul ventilului
10 I14752 I88218 FKE 52-16
463223 B58852/6 Dichtung Garnitura N10005 A18/22
FKE 52-17
FKE 52-22
11 B22845 B22845 Feinsieb Sita
FKE 52-23/A
A30516 A30516 FKE 52-13/B Spannring Inel de inchidere
12 I11619 I11619
A30741 A30741 FKE 52-14 Deckblech Tabla de acoperire
12.1 B47284 B47284 Bügel zu Spannring
13 A55509 A55509 FKE 52-12/2 Stützplatte Placa de sprijin
14 A30507 A30507 FKE 52-11 Topfmembrane Garnitura pistonului
A39233 C91170 FKE 52-07/A Ventilkörper Corp ventil
II46715
A39231 A39231 FKE 52-10 Ventilstange Tija ventil
15 I14751 II46716
463224 FKE 52-08 N10005 A13/16
B58852/4 Dichtung Garnitura
FKE 52-09
16 A27763/10 FKE 52-05 Dichtring Garnitura
17 A30498/1 FKE 52-06/A Passhülse Bucsa

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 193


Catalog de piese de schimb FKE 52
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni
I29407/002 I29407/001
Baugruppe Articol Baugruppe Baugruppe Articol
18 A30999 A30999 FKE 52-04/A Düse Duza ø2,3
19 456460 456460 FK 72-81 Verschlussschraube Dop filetat DIN 906 M24 x 1,5
20 I40585 I40585 FKE 52-01 Steuerkammer "Cv" Corp
21 - A57467 Federscheibe Saiba amortizare
22 - A64074/3 Sieb Sita
31 - C108473 Schraubbuchse Bucsa filetata
41 - A40125/14 O-Ring Garnitura
190 - B21552 Verschlussschraube Dop filetat
191 - A27763/17 O-Ring Inel "O"

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 194


Catalog de piese de schimb

FKE 53

Robinet de izolare cu alimentator R – Füller mit Absperrventilen

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 195


Catalog de piese de schimb FKE 53
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 196


Catalog de piese de schimb FKE 53
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
1 A26918 FKE 51-72 Topfmembrane Garnitura clopot
2 A27934 FKE 53-17 Membranteller Talerul membranei
3 A30485/14 FKE 53-16 Druckfeder Arc
4 A27933 FKE 53-15 Federteller Talerul arcului
5 B25783 FKE 53-14 Schraubstück Piesa filetata Urspr. A30523
6 A31340/12 FKE 53-13/A Flachdichtring Garnitura
7 B25854 FKE 53-12/A Dichtklappe Garnitura etansare
8 B25784 FKE 53-11 Zwischenstück Piesa intermediara Urspr. A30522
9 A39279 FKE 53-10/A Ventilteller Taler supapa
10 A30485/13 FKE 51-65 Druckfeder Arc
11 A18294/8 FKE 51-21 Nutring Garnitura canelata
12 A31653 FKE 53-07 Dichtung Garnitura
13 A30480 FKE 51-25/A Passhülse Bucsa
14 A31525 FKE 54-09 Passhülse Bucsa
A31556/1 FKE 53-01 Deckel Capac
I11873
B25724 FKE 53-02 Buchse Bucsa
15 I41472
B30087 FKE 53-03/A Buchse Bucsa
B25725 FKE 53-04 Buchse Bucsa de ghidaj
16 B30603 FKE 53-22 Verschlussschraube Dop filetat M38x1,5 Urspr. A31602/1
17 A27763/2 FKE 53-23/A Dichtring Inel de etansare
18 A25785 FKE 53-20 Zwischenring Inel intermediar Urspr. A30712
19 A30711 FKE 53-21/A Topfmembrane Membrana clopot
20 A27936 FKE 53-19 Membranteller Talerul membranei
21 B21561 FKE 53-40/A Schraubkappe Dop filetat
22 A31340/7 FKE 53-41/A Flachdichtring Garnitura
23 A45118 FKE 53-39 Druckfeder Arc

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 197


Catalog de piese de schimb FKE 53
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
A31621 FKE 53-38/A Ventilstößel Tachet supapa
24 I11879
456948 STAS Kugel Bila de rulment DIN 5401 5mm III
25 A30714 FKE 53-36/A Verschlussschraube Dop filetat
26 A31340/8 FKE 53-37/A Flachdichtring Garnitura
27 A88332 FKE 53-35 Druckfeder Arc
A30521 FKE 53-33/A Ventilstange Supapa
28 I11621
456948 STAS Kugel Bila de rulment DIN 5401 5mm III
29 A86235/2 FKE 51-104/2 Zackenring Inel crestat
30 A18294/5 FKE 51-32 Nutring Garnitura canelata
31 B21541 FKE 53-25 Halteschraube Surub de ghidare
32 470154 STAS Spannstift Stift ISO 8748 5 x 28 ST
33 A30749 FKE 54-17 Gabelhebel Parghie bifurcata
34 450580 STAS Splint Splint DIN 94 3,2x18
35 450671 STAS Scheibe Saiba DIN 125-10,5 St
36 452774 STAS Bolzen Bolt DIN 1434 10h11x30x26-St 50
37 A31620/1 FKE 53-24/A Steuerwelle für Gabelhebel Ax de comanda
39 450124 STAS Zylinderstift Stift DIN 7 5H8 x 36 ST
40 A31590 FKE 53-31 Federnder Handgriff Maner arcuitor
41 A31620/2 FKE 53-24/A Steuerwelle für Handgriff Ax de comanda

Befestigungsteile zu FKE 53

- 456540 STAS Sechskantschraube Surub hex. DIN 931 M8 x 52 8.8


- 466031 STAS Sperrkantring Inel siguranta N10178 A08

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 198


Ausführung Gabelhebel Ausführung Handgriff

A30749 A31590

Zugehöriger Spannstift: 470154 Zugehöriger Spannstift: 450124

A31620/1 A31620/1

Catalog de piese de schimb FKE 53


Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 199


Catalog de piese de schimb FKE 53

Die zugehörige Knorr-Bremse Artikelnummer mit Gabelhebel A30749 lautet: I88336/001

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 200


Catalog de piese de schimb

FKE 54

Ventil schimbătorului M-P E1 Umsteller mit Einsatzstück

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 201


Catalog de piese de schimb FKE 54
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 202


Catalog de piese de schimb FKE 54
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 I13429 FKE 54-01/A Deckel Capac
1.2 450814 FKE 54-02 Schaftschraube Stift filetat cu tija DIN 427 M5x12
2 450671 FKE 54-20 Scheibe Saiba DIN 125-10,5 St
3 450578 STAS Splint Splint DIN 94 3,2x14
4 I66828 452774 STAS Bolzen Bolt DIN 1434 10h11x30x26-St 50
5 A30749 FKE 54-17 Gabelhebel Parghie bifurcata
6 463523 FKE 54-04/A Gewindestift Stift filetat cu cap DIN 417 A2 M6x12
7 470154 STAS Spannstift Stift ISO 8748 5 x 28 ST
8 A35490 FKE 54-03/A Steuerwelle Ax de comanda
11 A30531 FKE 54-11 Hülse Bucsa
12 A18294/17 FKE 51-63/a Nutring Garnitura
13 I14542/001 FKE 54-05/A Einsatzstück E1 Piesa intermediara E1
I66774/001
14 A30530 FKE 54-14/A Ventilstößel Tija ventil
15 A30485/15 FKE 54-15 Druckfeder Arc
16 A95661 FKE 54-16 Dichtung Garnitura

Befestigungsteile zu FKE 54

- 456538 STAS Sechskantschraube Surub hex. DIN 931 M8 x 43 8.8


- 466031 STAS Sperrkantring Inel siguranta N10178 A08

Zubehör

- A30946 FKE 54-24 Feststellscheibe Şaiba de Fixare G-P A30946

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 203


Catalog de piese de schimb FKE 54

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 204


Catalog de piese de schimb

FKE 55

Suportul distribuitorului aer KE Nr. 1 Ventilträger

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 205


Catalog de piese de schimb FKE 55
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 206


Catalog de piese de schimb FKE 55
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 A38689 FKE 55-01 Trägergehäuse Corpul suportului
2 453137 FKE 55-02 Doppelnippel Niplu dublu DIN 1566 - R 1“
3 453124 FKE 55-04 Doppelnippel Niplu dublu DIN 1566 - R ½“
8 456863 FKE 55-03 Muffe Mufă DIN 1564 - R 1“
9 453090 FKE 55-05 Muffe Mufă DIN 1564 - R ½“
I14711
12 453831 FKE 55-06 Dichtring Inel de etansare DIN 7603 - A21x26-AL
14 451533 FKE 55-07 Verschlussschraube Dop filetat DIN 910 - G ½“ A -ST
15 451486 FKE 55-08 Verschlussschraube Dop filetat DIN 906 - R ½“-ST
16 451487 FKE 55-09 Verschlussschraube Dop filetat DIN 906 - R ¼“-ST
18 451477 FKE 72-82 Verschlussschraube Dop filetat DIN 906 - M16x1,5-ST

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 207


Catalog de piese de schimb FKE 55

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 208


Catalog de piese de schimb

FKE 56

Ventil pricipal unificat KE2c-AL Ventilgrundkörper mit C-Deckel

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 209


Catalog de piese de schimb FKE 56
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 210


Catalog de piese de schimb FKE 56
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
1 451609 STAS Zylinderschraube Stift filetat DIN 912 M8x25-10.9
2 466031 STAS Federring Saiba N10178
3 465857 STAS Sicherungsring Inel de siguranta DIN 472 15x1
4 A30857 STAS Stützblech Tabla de protectie
5 A18294/8 FKE 51-21/A Nutring Garnitura canelata urspr.: A18294/2
6 A30480 FKE 51-25/A Passhülse Bucsa de ghidare
- FKE 51-26 Führungskörper Corp ghidaj Constructie care se abate
7 I11614 II20557
- FKE 51-27A Buchse Bucsa Constructie care se abate
- 453481 FKE 51-23/A Kugel DIN 5401 6mm Numai la constructie FKE: Prezon M6x7
8 A30826 FKE 51-24 Dichtung Garnitura
9 A30490 FKE 51-28 Ventilteller Ventil taler
10 A86235/2 FKE 51-104/2 Zackenring Inel crestat
11 A88407 FKE 51-103 Stützring Inel de reazem
12 459675 FKE 51-102 K - Ring Inel de etansare N894/06,8
13 452445 STAS Stiftschraube Prezon DIN 939 M10x50-8.8
4 A55113 FKE 51-36/A Membranteller Talerul membranei
15 A30488 FKE 51-37/A Einschraubstück Dop filetat cu ghidaj
16 A31340/9 FKE 51-35/A Flachdichtring Garnitura
17 A30485/9 FKE 51-39/A Druckfeder Arc
18 A30489 FKE 51-33 Steuerhülse Tija de comanda
19 A55508 FKE 51-34/A Ventilstößel Tija ventil
20 452462 STAS Stiftschraube Prezon DIN 939 M12x28
21 A27763/9 FKE 51-94 Dichtring Garnitura
22 450578 STAS Splint Splint DIN 94 2x14
23 450668 STAS Scheibe Saiba DIN 125 8,4
24 A30721 FKE 51-40/A Sechskantschraube Surub hexagonal
25 A30718 FKE 51-52/A Filterdeckel Capacul filtrului

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 211


Catalog de piese de schimb FKE 56
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
26 A42391 FKE 51-53 Dichtring Garnitura
27 A30720 FKE 51-50/A Turboscheibe Saiba filtru
28 A42390 FKE 51-49 Faserscheibe Saiba din fire de cocos
29 A30719 FKE 51-51/A Filtertopf Carcasa filtru
30 A88131 FKE 51-45 Dichtung Garnitura
- FKE 51-86 Sita
31 I80020 - FKE 51-87 Feinfilter Inel
- FKE 51-88 Teava filtru
32 A30618 FKE 51-46 Verschlussschraube Dop filetat M48x1,5
33 A31340/2 FKE 51-41/A Flachdichtring Garnitura
34 452187 STAS Mutter Piulita DIN 934 M12
35 466059 STAS Sperrkantring Inel de siguranta DIN 127 A12
36 452466 STAS Stiftschraube Prezon DIN 939 M12x35
37 A30498/1 FKE 52-06 Passhülse Bucsa de ghidare Urspr.: A30480
38 456450 FKE 50-22 Verschlussschraube Dop filetat DIN 906 M10x1
39 A21957/1 FKE 51-77 Stützplatte Placa de sprijin
40 B21543 FKE 51-74/A Verschlussschraube Capac filetat Urspr. A30518/1
41 A27763/12 FKE 51-73 Dichtring Garnitura
42 A30520 FKE 51-75/A Zwischenring Inel intermediar
43 A26918 FKE 51-72 Topfmembrane Membrana clopot
44 A30511/2 FKE 51-71/B Membranteller Talerul membranei
45 B35338 FKE 51-70 Verschlussschraube Dop de inchidere filetat Urspr. A30517
46 A18294/17 FKE 51-63/A Nutring Garnitura canelata
47 A31340/1 FKE 51-76/A Flachdichtring Garnitura
48 A30509 FKE 51-61 Ventilteller Talerul ventilului
49 A30485/15 FKE 54-15 Druckfeder Arc
50 463312 STAS Sechskantschraube Surub hexagonal DIN 933 M6x14

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 212


Catalog de piese de schimb FKE 56
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
51 466058 STAS Sperrkantring Inel de siguranta DIN 127 A6
52 A82458 FKE 51-101 Untersuchungsschild Placa
53 A31863 FKE 51-31 Deckblech Capac de protectie
54 A34520 FKE 51-22 Entlüftungspfropfen Duza de golire
55 A39064/7 FKE 51-68 Schraubdüse Duza filetata Urspr. A34723
56 A30507 FKE 52-11 Topfmembrane Garnitura pistonului
57 A30511/3 FKE 51-60/B Membranteller Talerul membranei
58 B35339 FKE 51-62 Verschlussschraube Dop de inchidere filetat Urspr. A30513
59 A31340/3 FKE 51-56/A Dichtring Garnitura
60 A30514 FKE 51-81 Federteller Talerul arcului Numai la constructie FKE 51
61 A39956 FKE 56-81 Federteller Talerul arcului Numai la constructie FKE 56
62 A94985 Federteller Talerul arcului
63 A30485/1 FKE 68-82 Druckfeder Arc Numai la constructie FKE 68
64 A30485/28 FKE 51-82/A Druckfeder Arc Numai la constructie FKE 51
65 A30485/2 FKE 56-82 Druckfeder Arc
66 A94986 Druckfeder Arc
67 A39955 FKE 56-103 Buchse Bucsa Numai la constructie FKE 56
68 A94987 Buchse Bucsa
69 A31332 FKE 51-79/A Membranteller Talerul membranei
70 A31337 FKE 51-91/A Stützring Inel filetat
71 A31336 FKE 51-90 Verschlussschraube Dop filetat pentru ghidaj
72 A31334 FKE 51-80/A Ventilteller Talerul ventilului
73 A31335 FKE 51-89/A Federteller Talerul arcului
74 A30485/3 FKE 51-85 Druckfeder Arc
75 A57217 FKE 56-85 Druckfeder Arc Numai la constructie FKE 68

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 213


Catalog de piese de schimb FKE 56
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
76 I79076 FKE 51-59/B Schraubbuchse Bucsa insurubata A30911
77 A30485/15 FKE 51-58/B Druckfeder Arcul ventilului
78 A27763/15 FKE 51-55 Dichtung Garnitura
79 I11630 FKE 51-57/A Ventilbuchse Bucsa ventil A30912
80 A18294/5 FKE 51-32/a Nutring Garnitura canelata
81 A27763/16 FKE 51-66 Dichtring Garnitura
82 452470 STAS Stiftschraube Prezon DIN 939 M12x45
83 I39489 FKE 51-01/B Ventilgehäuse mit Buchsen Corpul ventilului compl.

B40360 FKE 52-01/? Ventilgehäuse Corpul ventilului


B40975 FKE 51-69 Ventilbuchse Bucsa
B35342 FKE 51-83 Buchse Bucsa
83 I39489 B76425 FKE 51-39 Ventilbuchse Bucsa
456455 - Verschlussschraube Dop filetat DIN 906 M16x1,5 Nu la constructie FKE
B77089 FKE 51-84 Ventilbuchse Bucsa
B54903 - Stopfen Nu la constructie FKE.

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 214


Catalog de piese de schimb FKE 56

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 215


Catalog de piese de schimb FKE 56
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 A30500/1 FKE 51-09/A Verschlussschraube Dop filetat M42x1,5 ungenau: B21542
2 A27763/13 FKE 51-08 Dichtring Garnitura
3 A95867 Sieb Sita
4 464931 STAS Sicherungsring Inel de siguranta pentru alezaj DIN 472 25x1,2
5 A30757 FKE 51-10 Führungsteller Taler conducator
6 A30485/8 FKE 51-07 Druckfeder Arc
7 A30499 FKE 51-06 Ventilteller Ventil taler
8 B33562 FKE 51-12/A Ventilbuchse Bucsa ventil Urspr. B21951
9 A27763/14 FKE 51-13 Rundschnurring Garnitura
10 457726 STAS Sicherungsring Inel de siguranta DIN 471 20x1,2
11 A27889 FKE 51-16 Federteller Talerul arcului
B67907 Dichtung Garnitura Urspr. B25853
12 FKE 51-02/A
B67908 Membrane Membrana
A30856 FKE 51-05 Ventilstange Tija ventil
13 I11615
A30858 FKE 51-14 Ventilteller Taler ventil
14 A30485/4 FKE 51-04 Druckfeder Arc
15 I11616 FKE 51-03/A Deckel vollst. Capac compl.

15.1 A30496 Deckel Capac


15.2 A30240/1 FKE 51-92/A Düse Doza
15.3 A31525 FKE 54-09 Passhülse Bucsa de ghidare

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 216


Catalog de piese de schimb

FKE 57/A

Releu de presiune RR1 Relaisventil

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 217


Catalog de piese de schimb FKE 57/A

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 218


Catalog de piese de schimb FKE 57/A
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
A30516 FKE 52-13/B Spannring Inel de inchidere
1 I11619
A30741 FKE 52-14 Deckblech Tabla de acoperire
2 A55509 FKE 52-12 Stützplatte Placa de sprijin
3 450946 STAS Sicherungsring Inel de siguranta pentru arbore DIN 471 12x1
4 A38755 FKE 57-29 Scheibe Saiba
5 A38362 FKE 57-28 Topfmembrane Membrana clopot
B63337 FKE 57-24 Ventilkörper Piston
I80034
B63339 FKE 57-25 Druckstück Piesa de presiune
6 I81833
FKE 57-26 Garnitura de etansare
B58852/7 Ventildichtring
FKE 57-27 Saiba
7 A30498/1 FKE 52-06/A Passhülse Bucsa
8 A27763/10 FKE 52-05 Dichtring Garnitura
9 A30480 FKE 51-25/A Passhülse Bucsa
10 A27763/9 FKE 51-94 Dichtring Garnitura
11 A39953 FKE 57-03 Düse Duza
12 452866 STAS Kerbstift Stift DIN 1471 4x22
13 A68335 FKE 57-88 Stellring Inel de fixare
I11857 A66387 FKE 57-86 Verstellhebel Pirghie
15 A66388 FKE 57-87 Bolzen Bolt
452946 STAS Zylinderkerbstift Stift DIN 1473 5 x 32
14 452690 STAS Sechskantmutter Piulita DIN 985 M12-6
16 466987 FKE 57-71 Scheibenfedern Până disc DIN 6888 4x5
17 450116 STAS Zylinderstift Stift DIN 7 4m6x28
18 450557 STAS Splint Splint DIN 94 1,6x14
19 452251 STAS Kronenmutter Piulita DIN 935 M6

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 219


Catalog de piese de schimb FKE 57/A
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
20 450668 STAS Scheibe Saiba DIN 433 6.4
21 I11851 FKE 57-81 Anzeigehebel vollständig Indicator
22 452009 STAS Sechskantschraube Surub cap hexagonal DIN 933 M6x12
23 466058 STAS Sperrkantring Saiba Grower DIN 127 A6
24 A38820 FKE 57-78 Schild Sector gradat
25 451824 FKE 57-75 Sechskantschraube Surub cap hexagonal DIN 931 M10x95
26 466032 STAS Sperrkantring Saiba Grower DIN 127 A10
27 466257 STAS Sechskantschraube Surub cap hexagonal DIN 933 M8x12
28 466031 STAS Federring Saiba Grower DiIN 127 A8
29 A31396 FKE 57-74 Kappe Capac
30 452051 STAS Sechskantschraube Surub cap hexagonal DIN 933 M8x20
31 A31395 FKE 57-63 Platte Placa
32 452309 STAS Sechskantmutter Piulita DIN 936 M10x1-8
33 A31394 FKE 57-70 Verstellwelle Ax
34 465614 STAS Sechskantmutter Piulita M6 DIN 934 M6-6
35 A31418 FKE 57-68 Verstellstein Piesa de ghidare
36 A30485/19 FKE 57-67 Druckfeder Arc
37 450668 FKE 57-66 Scheibe Saiba DIN 125 8,4
38 A31392 FKE 57-62 Geradführung Ghidaj
39 456330 FKE 57-57 Sicherungsring Inel de siguranta pentru arbore DIN 471 6x0,7
40 A31393 FKE 57-56 Lasche Eclisa
A31416 FKE 57-54 Verstellstange Tija de ghidare
41 I11789
A31417 FKE 57-55 Bolzen Bolt
A31420 FKE 57-58 Kurbel Manivela
42 I11791
A31421 FKE 57-59 Bolzen Bolt

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 220


Catalog de piese de schimb FKE 57/A
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
43 A33363 FKE 57-53 Zugfeder Arc de tractiune
44 464931 STAS Sicherungsring Inel de siguranta DIN 472 25x1,2
45 A64074/2 FKE 57-76 Sieb Sita
A31419 FKE 57-60/A Regelgehäuse Carcasa
46 I11790
A31603 FKE 57-61 Buchse Bucsa
47 A31591 FKE 57-52 Zylinderstift Stift cilindric
48 A31390 FKE 57-49 Hebel Parghie
A31413 FKE 57-50 Druckstabkopf Capul tijei de presiune
49 I11848
A35929 FKE 57-51 Gelenklager Lagar oscilant
50 A35483 FKE 57-41 Sechskantmutter Piulita joasa M10x1
51 A31407 FKE 57-34 Schraubbuchse Bucsa filetata
52 A31340/11 FKE 57-35 Dichtring Garnitura
53 A18294/32 FKE 57-36/A Nutring Garnitura canelata
54 A31408 FKE 57-42 Stützring Inel de sprijin
55 I14538/B A30485/18 FKE 57-43 Druckfeder Arc
56 B62999 FKE 57-44 Ventilführung Ghid supapa
B58852/8 FKE 57-45 Ventildichtring Garnitura
57 463895 FKE 57-46 Sprengring Inel de siguranta DIN 7993 DIN 9045 40
58 A30485/24 FKE 57-40 Druckfeder Arc
59 A31411 FKE 57-37 Druckstück Tija de presiune
60 A35264 FKE 58-39 Federteller Talerul arcului
61 450944 STAS Sicherungsring Inel de siguranta pentru arbore DIN 471 10x1
A31414 FKE 57-47 Feinsieb Sita
62 I11788
A31415 FKE 57-48 Siebring Inelul sitei
63 450092 STAS Zylinderstift Stift cilindric DIN 7 4h8x10

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 221


Catalog de piese de schimb FKE 57/A
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
64 A31388 FKE 57-23 Druckstab Tija de presiune
65 451015 STAS Sicherungsring Inel de siguranta DIN 472 62x2
66 A31385 FKE 57-20 Federteller Talerul arcului
67 A30485/17 FKE 57-19 Druckfeder Arc
A31386 FKE 57-17 Verstellkolben Piston de ghidare
68 I11850
A31387 FKE 57-18 Druckstück Piesa de presiune
69 A31389 FKE 57-22 Schraube Bucsa filetata
70 A31383 FKE 57-16 Führungskörper Corp de ghidaj
71 A31384 FKE 57-15 Topfmembrane Membrana clopot
73 A40119 FKE 57-14 Verschlussschraube Dop filetat M33x1,5
73 A31340/6 FKE 57-13 Flachdichtring Garnitura
A40118 FKE 57-11 Düse Duza
74 I15033
A40117 FKE 57-12 Einsatzstück Piesa intermediara
75 A27763/27 FKE 57-98 O - Ring Garnitura
76 A27763/26 FKE 57-97/A O - Ring Garnitura
77 455947 FKE 51-23 Gewindepfropfen Dop filetat N 1243 M6x6
78 456460 FKE 72-81 Verschlussschraube Dop filetat DIN 906 M24x1,5
79 A40116 FKE 57-01 Steuerkammer "Cv" Corp
- B62998 FKE 57-02 Ventilbuchse Bucsa ventil
I15032
11 A39953 FKE 57-03 Düse Duza
7 A30498/1 FKE 52-06/A Passhülse Bucsa
9 A30480 FKE 51-25/A Passhülse Bucsa
63 450092 STAS Zylinderstift Stift cilindric DIN 7 4h8x10

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 222


Catalog de piese de schimb

FKE 62

Suport KES Träger

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 223


Catalog de piese de schimb FKE 62

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 224


Catalog de piese de schimb FKE 62
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
3 451432 Stiftschraube Prezon DIN 825 M8x25
4 465687 Sechskantmutter Piulita DIN 934 M8
5 450668 STAS Scheibe Inel de sig. DIN 125 8,4
6 B42995 FKE 62-01 Deckel Corpul suport
7 A38251 O- Ring Garnitura
9 A84839 Nippel Niplu
10 450674 Scheibe Saiba DIN 125 13
11 452187 STAS Sechskantmutter Piulita DIN 934 M12
12 451467 STAS Stiftschraube Prezon DIN 835 M12x35
13 46826/6 FKE 57-76 Sieb Sita
14 B80093/1 STAS Zackenring Inel de sig. ptr. arbore
15 453137 FKE 55-02 Doppelnippel Niplu dublu DIN 1566 R1
16 456863 FKE 55-03 Muffe Mufă DIN 1564 R1
17 453131 FKE 62-04 Doppelnippel Niplu duplu DIN 1566 R3/4
18 453100 FKE 62-05 Muffe Mufa DIN 1564 R3/4
19 453144 FKE 62-08 Doppelnippel Niplu duplu DIN 1566 R1 1/4
20 453107 FKE 62-09 Muffe Mufa DIN 1564 R1 1/4
21 453096 FKE 62-11 Muffe Mufa DIN 1564 R1/4
22 453126 FKE 62-10 Übergangsdoppelnippel Niplu dublu DIN 1566 R1/2xR1/4
23 453831 FKE 55-06 Dichtring Inel de etansare DIN 7603 A21x26
24 451533 FKE 55-07 Verschlussschraube Dop filetat DIN 910 G 1/2 A
25 453162 STAS Winkelstück Cot DIN 1569 R3/4
26 456295 FKE 62-21 Rohrmutter Piulita DIN 431 BG3/4
27 451465 STAS Stiftschraube Prezon DIN 835 M12x30
29 452062 STAS Sechskantschraube Surub hex. DIN 933 M8x30
451486 FKE 55-08 Verschlussschraube Dop filetat DIN 906 R 1/2
455951 FKE 51-23 Kernstopfen Dop filetat N1243 M8x6
STAS Inel de sig.
FKE 72-81 Dop filetat

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 225


Catalog de piese de schimb FKE 62

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 226


Catalog de piese de schimb

FKE 63

Releu de presiune DÜ 21/2,2 Druckübersetzer

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 227


Catalog de piese de schimb FKE 63

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 228


Catalog de piese de schimb FKE 63
Denumire Norm /
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Observatie / Bemerkung
Abmessung
Baugruppe Baugruppe Artikel
1 452187 STAS Sechskantmutter Piuliţa DIN 934 M12
2 466059 STAS Sperrkantring Inel de siguranta N10178 A12
3 A34520 FKE 51-22/A Entlüftungspfropfen Duza de golire
4 A38293 FKE 63-01 Deckel Capac
5 452185 STAS Sechskantmutter Piulita DIN 934 M10x1
- - FKE 63-03 Sicherungsscheibe Saiba de siguranta
6 - FKE 63-04 Membranteller Taler Nu la constructie Knorr-Bremse
7 A38266 FKE 63-11 Topfmembrane Membrana
8 A38270 FKE 63-05 Gegenstück Contrapiesa
9 A18294/9 FKE 63-08/a Nutringmanschette Garnitura canelata
10 464835 STAS Sicherungsring Inel de siguranta pentru arbore DIN 471 15x1
11 A41183 FKE 63-76 Hülse Bucsa
12 A39134 FKE 63-69 Zylinderstift Stift cilindric DIN 7 5m6x14
13 I14368 A39131 FKE 63-71 Ventilstange Tija ventil
16 B64675 FKE 63-13 Ventilstangenkopf Corp ventil
14 A38267 FKE 63-10 Membranteller Taler
15 A38268 FKE 63-12 Gegenscheibe Taler opus
17 B26604 FKE 63-70 Federteller Talerul arcului
18 A37656/9 FKE 63-72 Druckfeder Arc
19 450580 STAS Splint Splint DIN 94 3,2x18
20 450671 STAS Scheibe Saiba DIN 125 10,5
21 452774 STAS Bolzen Bolt DIN 1434 10h11x30x26
22 470154 STAS Spannstift Stift elastic ISO 8748 5x28
23 A38275 FKE 63-47 Gabelhebel Parghie furcata
24 458428 STAS Gewindestift Stift filetat cu cep DIN 417 M6x12
25 A40560 FKE 63-48 Verstellwelle Ax cu cama

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 229


Catalog de piese de schimb FKE 63
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
26 465687 STAS Sechskantmutter Piulita M8 DIN 934 M8
27 466031 STAS Federring Saiba N10178 A08 DiIN 127 A8
A40572 FKE 63-50 Deckel Capac
A40573 FKE 63-51 Anzeigeplatte Placa indicatoare
28 I15232 B21737 Buchse Bucsa Numai la constructie Knorr-Bremse
452929 STAS Zylinderkerbstift Stift cilindric DIN 1473 4x12
450814 FKE 54-02 Schaftschraube Stift filetat cu tija DIN 427 M5x12
29 A27763/24 FKE 63-39 Dichtring Garnitura
30 A40559 FKE 63-74 Druckstab Tija de impingere
31 A40125/6 FKE 63-75 Runddichtring Inel garnitura
32 A37656/4 FKE 63-58 Druckfeder Arc
33 A40558 FKE 63-59 Steuerkolben Piston de comanda
34 462939 FKE 63-66 Sprengring Inel de siguranta DIN 7993 A4
35 A38272 FKE 63-67 Scheibe Saiba
36 A18294/17 FKE 51-63/a Nutring Garnitura canelata
37 451011 STAS Sicherungsring Inel de siguranta DIN 472 52x2
38 A38455 FKE 63-57 Scheibe Saiba
39 A18294/36 FKE 63-26/a Nutring Garnitura canelata
FKE 63-61 Garnitura
40 A39524 Dichtscheibe
FKE 63-62 Inelul garniturii
42 A39064/1 FKE 63-65 Schraubdüse M6 Duza de golire
43 455947 FKE 51-23 Kernstopfen Dop filetat N1243 AM6x6
I14369
A38287 FKE 63-06 Zwischengehäuse Corp
A40363 FKE 63-07 Führungsbuchse Bucsa
44
B40517 FKE 63-68/a Buchse Bucsa
B40518 FKE 63-60 Buchse Bucsa

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 230


Catalog de piese de schimb FKE 63
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
41 452408 STAS Stiftschraube Prezon DIN 939 M8x25
45 452478 STAS Stiftschraube Stift filetat DIN 939 M12x125
47 A27763/9 FKE 51-94 Dichtring Garnitura
49 A31340/15 FKE 63-28 Flachdichtring Garnitura
48 A38279 - Ventileinsatz Dop ventil Numai la constructie Knorr-Bremse
48 - FKE 63-27 Ventileinsatz Dop ventil Nu la constructie Knorr-Bremse
50 466109 FKE 63-21 Sprengring Inel de siguranta DIN 7993 B55 DIN 9045 55
52 A37656/12 FKE 63-25 Druckfeder Arc
53 A18294/36 FKE 63-26/a Nutring Garnitura canelata Nu la constructie Knorr-Bremse
53 464084 K-Ring Inel „K“ N891 40.8 Numai la constructie Knorr-Bremse
I14366
54 A38280 FKE 63-22 Scheibe Saiba
55 A18294/37 FKE 63-23/a Nutringmanschette Garnitura canelata
A38281 FKE 63-24 /A Führungshülse Bucsa de conducere
A38283 FKE 63-29 Ventilteller Scaunul ventilului
51 I14372
FKE 63-30 Dichtung Garnitura
463226 N10005 A37/39
FKE 63-31 Inelul garniturii
58 A27763/23 FKE 63-33 Dichtring Bucsa
A80105 FKE 63-19 Drahtgewebe Sita
56 I14367
A38285 FKE 63-20 Siebring Inelul sitei
A38277 FKE 63-18 Ventilbuchse Bucsa ventil
59
I36737 A58818 FKE 63-17 Führungsbuchse Bucsa
I14365 A38276/1 FKE 63-16 Gehäuseoberteil Partea super. a carcasei
46 A30480 FKE 51-25/A Passhülse Bucsa
57 A37645 FKE 63-32 Passhülse Bucsa

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 231


Catalog de piese de schimb FKE 63

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 232


Catalog de piese de schimb

FKE 64

Accelerator de frină EB3 Schnellbremsbeschleuniger

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 233


Catalog de piese de schimb FKE 64

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 234


Catalog de piese de schimb FKE 64
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
1 502627 *** Zweilochplombe Sigiliu 8,5x8,5
2 501349 *** Draht Plomben Sarma pentru sigiliu DIN 1367
3 A41223 FKE 64-14 Schraubkappe Dop ventil
4 A31340 FKE 64-13 Flachdichtring Garnitura
5 A18294/35 FKE 64-18/a Nutringmanschette Garnitura canelata
A41222 FKE 64-15 Ventilschraube Surub ventil
6 I14442 FKE 64-16 Garnitura
463791 Ventildichtscheibe N10006 A5
FKE 64-17 Inelul garnitura
7 450576 STAS Splint Splint DIN 94 2x50
8 A40128 FKE 64-06 Schutzkappe Capac protector
9 A40158 FKE 64-23 Verschlussschraube Dop ghidaj
10 A31340/5 FKE 64-25 Flachdichtring Garnitura
11 A18294/5 FKE 51-32/a Nutringmanschette Garnitura
12 A39475 FKE 64-24 Stützring Talerul arcului
13 A37656/5 FKE 64-20 Druckfeder Arc
FKE 64-21 Sita Urspr. I14443
14 B78665 Korbfilter
FKE 64-22 Inelul sitei
15 A38365 FKE 64-26 Ventilteller Taler ventil
16 453010 STAS Halbrundkerbnagel Nit DIN 1476 2x6
17 A40744 FKE 64-61 Schild Placuta
18 451815 STAS Sechskantschraube Surub cap hexagonal DIN 931 M10x70-8.8
19 466032 STAS Sperrkantring Saiba Grower N10178 R10
A38263 FKE 64-11 Deckel Capac
21 A38439 FKE 64-19 Ventilbuchse Bucsa ventil
I42395
I14439 B40673 FKE 64-12 Buchse Bucsa
20 455375 FKE 51-99 Kernstopfen Dop filetat N1243 AM8x8
22 A30480 FKE 51-25/A Passhülse Bucsa

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 235


Catalog de piese de schimb FKE 64
Denumire Norm /
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Observatie / Bemerkung
Abmessung
Baugruppe Baugruppe Artikel
23 A27763/9 FKE 51-94 Dichtring Garnitura
24 465298 STAS Sechskantmutter Piulita DIN 936 M10x1-8
25 STAS Scheibe Siguranta canelata DIN 432 10,5 Nu la constructie Knorr-Bremse
26 A40323 FKE 64-10 Tellerscheibe Taler
27 A38362 FKE 57-28 Topfmembrane Membrana
28 A38446 FKE 64-07 Membranteller Talerul membranei
29 B56939 FKE 64-05 Führungstange Tija Urspr. A38449
30 A37656/6 FKE 64-42 Druckfeder Arc
31 A86239 FKE 64-04 Sicherungsring Inel de siguranta pentru alezaj
32 451004 STAS Sicherungsring Inel de siguranta DIN 472 38x1,5
FKE 64-51 Sita
33 A38433/1 Sieb
FKE 64-52 Inelul sitei
34 A38435 FKE 64-53 Ventilführung Ventil ghidaj
35 464845 STAS Sicherungsring Inel de siguranta DIN 472 26x1,2
36 A18294/10 FKE 64-47/a Nutringmanschette Garnitura
37 A37656/7 FKE 64-49 Druckfeder Arc
B65352 FKE 64-48 Ventilteller Taler ventil
38 I81023 FKE 52-16 Garnitura
B58852/6 Ventildichtring
FKE 52-17 Inelul garnitura
39 A38363 FKE 64-55 Dichtung Garnitura
40 A38438 FKE 64-34 Passhülse Bucsa
41 A34520 FKE 51-22/A Entlüftungspfropfen Duza de golire
42 A39064/7 FKE 51-68 Schraubdüse Duza filetata Urspr. A34723
43 B21561 FKE 53-40/A Schraubkappe Dop filetat

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 236


Catalog de piese de schimb FKE 64
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
44 A31340/7 FKE 53-41/A Flachdichtring Tampon cauciuc ??
45 A45118 FKE 53-39 Druckfeder Arc
FKE 53-38 Ventilstößel Tachet supapa
A31621
46 I11879 FKE 53-41/A Ventildichtring Garnitura
456948 STAS Kugel DIN 5401 5mm
47 450580 STAS Splint Splint DIN 94 3,2x18
48 450671 FKE 54-20 Scheibe Saiba DIN 125 10,5-St
49 452774 STAS Bolzen Bolt DIN 1434 10h11x30x26
470154 STAS Spannstift Stift cilindric ISO8748 5x28
51 A30749 FKE 54-17 Gabelhebel Parghie bifurcata
52 A30946 FKE 54-24 Feststellscheibe Saiba de fixare
53 450814 FKE 54-02 Schaftschraube Stift filetat cu tija DIN 427 M5x12
54 450782 STAS Gewindestift Stift filetat DIN 417 M6x10
55 A38443 FKE 64-59 Steuerwelle Ax cu cama
A30480 FKE 51-25/A Passhülse Bucsa
A38262 FKE 64-01 Gehäuse Corp
56 A38440 FKE 64-02 Führungsbuchse Bucsa de ghidaj
I14438 I42393 A38442 FKE 64-54 Ventilbuchse Bucsa ventil
B25724 FKE 53-02 Buchse Bucsa
20 455375 FKE 51-99 Kernstopfen Dop filetat M8x8 N 1243 M8x8
40 A38438 FKE 64-34 Passhülse Bucsa

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 237


Catalog de piese de schimb FKE 64

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 238


Catalog de piese de schimb

FKE 65

Ventil de umplere RF1 R-Füllventil

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 239


Catalog de piese de schimb FKE 65

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 240


Catalog de piese de schimb FKE 65
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 A37979 FKE 65-02 Verschlussschraube Dop filetat M50x1,5 Urspr. B40520
2 A37656/15 FKE 65-09 Druckfeder Arc
3 A37980 FKE 65-03/a Federteller Talerul arcului
4 A37977 FKE 65-01 Gehäuse Carcasa
5 453010 STAS Halbrundkerbnagel Nit DIN 1476 2x6
6 A40744 FKE 65-17 Schild Placuta
7 A27763/21 FKE 65-11 O - Ring Garnitura
8 A26918 FKE 51-72 Topfmembrane Membrana clopot
9 A37981 FKE 65-10 Membranteller Talerul membranei
10 A37983 FKE 65-05 Zwischenring Inel interior
FKE 65-19 Sita
11 A39245 Sieb komplett
FKE 65-07 Inelul sitei
12 451006 FKE 65-20 Sicherungsring Inel de siguranta pentru alezaj DIN 472 42x1,75
13 A38433/2 FKE 65-16 Sieb Sita
14 A37985 FKE 65-14 Federteller Talerul arcului
15 A37656/8 FKE 65-13 Druckfeder Arc
16 A37987/2 FKE 65-12 Ventilteller Taler ventil
17 A27763/22 FKE 65-06 O - Ring Garnitura
18 A37978 FKE 65-08 Gehäuse unterteil Carcasa Urspr. B40516

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 241


Catalog de piese de schimb FKE 65

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 242


Catalog de piese de schimb

FKE 66

Symbolbild

Instalaţia de reglare M2 und M3 Geberanlage

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 243


Catalog de piese de schimb FKE 66

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 244


Catalog de piese de schimb FKE 66
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
I13860 Gleitschutzregler M2 Regulator antipatinaj
1 FKE 66-01
I15269 Gleitschutzregler M3 Regulator antipatinaj
2 I55783 FKE 66-02/A Zwischenringgehäuse Nr. 23 Carcasă intermediară
4 A74245 FKE 66-04 Dichtring Garnitura
I14386
6 452121 FKE 66-06 Sechskantschraube Şurub hex. DIN 933 M12x35
7 466059 STAS Sperrkantring Inel de sigurantă N10178 A12
I13856 FKE 66-03 Schlauchverbindung Conductă de legătură L = 700 mm
3 I81520 FKE 66-03 Schlauchverbindung Conductă de legătură L = 760 mm
I35871 FKE 66-03 Schlauchverbindung Conductă de legătură L = 900 mm
5 I14379 FKE 66-05 Kurbelscheibe Şaibă cu manibelă
8 452094 FKE 66-08 Sechskantschraube Şurub hex. DIN 933 M10x35
9 466032 STAS Sperrkantring Inel de sigurantă N10178 A10

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 245


Catalog de piese de schimb FKE 66

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 246


Catalog de piese de schimb

FKE 66-01

Regulator antipatinaj M2 und M3 Gleitschutzregler

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 247


Catalog de piese de schimb FKE 66-01

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 248


Catalog de piese de schimb FKE 66-01

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 249


Catalog de piese de schimb FKE 66-01
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 450972 FKE 66-01-51 Sicherungsring Inel de siguranta pentru arbore DIN 471 62x2
2 I13857 FKE 66-01-50/a Übertrager Antrenor Urspr. A36859
3 A36857 FKE 66-01-49 Antriebsscheibe Saiba de antrenare
4 A36879 FKE 66-01-48/A Abdeckblech Aparatoare
5 466006 STAS Sechskantschraube Surub cap hexagonal DIN 933 M6x16
6 - STAS Sicherungsblech Placa de siguranta Nu la constructie Knorr-Bremse
7 A43191 FKE 66-01-10 Mitnehmerring Inel antrenat
8 466108 FKE 66-01-52 Sprengring Inel elastic de siguranta DIN 7993 B90
9 A36865 FKE 66-01-11 Kurvenring Inel de actionare
10 A36871 FKE 66-01-19 Mitnehmer Furca
11 450584 FKE 66-01-18 Splint Splint DIN 94 3,2x25 Urspr. DIN 94 3x25
12 A36870 FKE 66-01-17(A) Stößel Impingator Urspr. B86865
13 A36854 FKE 66-01-38 Sechskantschraube Surub cap hexagonal M6 x 40
14 452744 STAS Bolzen Bolt DIN 1434 5h6x22 Variante M2
14 463946 STAS Bolzen Bolt DIN 1434 5h6x20 Variante M3
15 451212 STAS Rillenkugellager Rulment radial DIN 625 625 (6013)
16 A36872/1 FKE 66-01-39 Scheibe Saiba
17 A36753 - Druckfeder Arc Variante M3
18 B41986 FKE 66-01-16 Druckfeder Arc Variante M2
19 A36901/1 FKE 66-01-15 Sicherungsring Inel de siguranta pentru alezaj 52
20 A36866 FKE 66-01-14 Stößelführung Suport
21 A36881/1 FKE 66-01-13 Sicherungsring Inel de siguranta pentru arbore 25
22 A36881/2 FKE 66-01-09 Sicherungsring Inel de siguranta pentru arbore 65
23 451808 STAS Sechskantschraube Surub cap hexagonal DIN 931 M10x50
24 A36877 FKE 66-01-41 Sicherungsblech Siguranta
25 A36874 FKE 66-01-40/a Deckel Capac

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 250


Catalog de piese de schimb FKE 66-01
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
A36843 FKE 66-01-24 Ventilgehäuse Carcasa ventilului
26 I13861 B21766 FKE 66-01-25 Buchse Bucsa
A36853 FKE 66-01-26 Buchse Bucsa
27 A43212 FKE 66-01-53 Einschraubsieb Sita insurubata
28 A36873 FKE 66-01-35 Ventilführung Ghidajul ventilului de reglare
29 453862 FKE 66-01-34 Dichtring Garnitura DIN 31263 A26x36
30 A67524 FKE 66-01-37/A Stoßventil Ventil de soc
31 B74721 FKE 66-01-31 Druckfeder Arc Urspr. A36869
32 B74720 FKE 66-01-32 Druckfeder Arc Urspr. A36868
33 A36872/2 FKE 66-01-30 Scheibe Saiba
34 A37241/1 FKE 66-01-28 Nutring Garnitura canelata Urspr. B41643
35 A67523 FKE 66-01-27/A Kolben Piston Urspr. B41643
36 459356 FKE 66-01-27/A K - Ring Piston N893 30,2
37 A63776 FKE 66-01-33 Dichtring Garnitura
38 450977 STAS Sicherungsring Inel de siguranta DIN 471 120x4
39 I13862 FKE 66-01-01 Gehäuse Carcasa
40 A36860 FKE 66-01-02 Dämpfungsring Amortizor
41 463600 STAS Linsensenkschraube Surub cap semirotund DIN 964 M5x8 Urspr. DIN 91 A M4x8
42 A36883 FKE 66-01-46 Rohrstück Piesa de siguranta
43 A36876 FKE 66-01-44 Unterlegblech Saiba
44 A43485 FKE 66-01-43 Gummideckel Capac
45 453008 STAS Halbrundkerbnagel Surub cap rotund DIN 1476 2x4
46 A37858 - Typenschild Placuta
47 A36882 FKE 66-01-05 Lagerflansch Flansa lagarului
48 451230 STAS Rillenkugellager Rulment radial DIN 625 6013-RS

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 251


Catalog de piese de schimb FKE 66-01
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
49 A36878 FKE 66-01-47 Nilos-Ring Inel de protectie
50 A36861 FKE 66-01-03 Lagerhülse Bucsa lagarului
51 451220 STAS Rillenkugellager Rulment radial DIN 625 4205
52 A36863 FKE 66-01-08/A Schwungmasse Masa de inertie
53 451269 STAS Rillenkugellager Rulment radial DIN 625 16013
54 A36862 FKE 66-01-06 Abstandsring Bucsa de distanta

Referenz:

Gleitschutzregler M2 Knorr Bremse Code I13860


Gleitschutzregler M3 Knorr Bremse Code I15269

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 252


Catalog de piese de schimb

FKE 67

Ansamblu regulator centrifugal AR11 Nr. 23M Regleranlage

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 253


Catalog de piese de schimb FKE 67
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 254


Catalog de piese de schimb FKE 67
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 I23615 FKE 67-01 Achslager-Bremsdruckregler AR11 Regulator centrifugal
2 I14385 FKE 67-02 Kupplungsscheibe Cuplaj
3 I14386 FKE 66-02 Zwischengehäuse Nr. 23 Carcasă intermediară
6 452121 FKE 66-06 Sechskantschraube Şurub hex. DIN 933 M12x35
I14386
7 466059 STAS Sperrkantring Inel de sigurantă N10178 A12
8 A74245 FKE 66-04 Dichtring Garnitură
4 I5536 FKE 67-04 Schlauchaufhängung Suspensia conductei
5 I14379 FKE 66-05 Kurbelscheibe Şaibă cu manibelă
9 452094 FKE 67-09 Sechskantschraube Şurub hex. DIN 933 M10x35
10 466032 STAS Sperrkantring Inel de sigurantă N10178 A10
11 - FKE 67-11 Nippel Niplu G 5/8" x 10/14
12 - FKE 67-12 Nippel Niplu G 3/4" x Ø 27,8
- I5458 FKE 67-01-68 Schlauchverbindung R Conductă de legătură R R3/4“ L = 1100 mm
- I5457 FKE 67-01-69 Schlauchverbindung D Conductă de legătură D R5/8“ L = 1100 mm

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 255


Catalog de piese de schimb FKE 67

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 256


Catalog de piese de schimb

FKE 67-01

Regulator centrifugal AR11 Achslager-Bremsdruckregler

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 257


Catalog de piese de schimb FKE 67-01

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 258


Catalog de piese de schimb FKE 67-01
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 451811 STAS Sechskantschraube Surub cap hexagonal DIN 931 M10x55
2 A48102 - Sicherungsblech Siguranta
3 I17487 FKE 67-01-39 Deckel komplett Capac
4 452051 FKE 67-01-32 Sechskantschraube Surub cap hexagona DIN 933 M8x20
5 466031 STAS Sperrkantring Inel de siguranta N10178 A08 Urspr. DIN 127 A8
6 A38623 FKE 67-01-37 Deckel Capac
7 A38624 FKE 67-01-41 Dichtscheibe Garnitura
8 A21247 FKE 67-01-36 Druckfeder Arc
9 A38618 FKE 67-01-33, 34 Ventilscheibe Saiba ventil + Garnitura
10 467526 STAS Sicherungsring Inel de siguranta pentru alezaj DIN 472 37x1,5
11 A38619 FKE 67-01-38 Ventilsitz Ventil
12 A38626/2 FKE 67-01-40 Nutring Garnitura canelata
13 464931 STAS Sicherungsring Inel de siguranta pentru alezaj DIN 472 25x1,2
14 A36872/2 FKE 66-01-30 Scheibe Saiba
15 A38621 FKE 67-01-35 Druckfeder Arc
16 A38620 FKE 67-01-63 Federhülse Caseta arcului
17 A18294/9 FKE 63-08 Nutring Garnitura canelata
20 A5555/2 FKE 67-01-51 Doppelnippel Niplu G3/4"
21 A5555/1 FKE 67-01-52 Doppelnippel Niplu G5/8"
22 A21681 FKE 67-01-50 Abdeckblech Placa de protectie
A38615 FKE 67-01-27 Gehäuse Corp
23 I14522 A38616 FKE 67-01-28 Buchse Bucsa
A38617 FKE 67-01-29 Führungsbuchse Bucsa de ghidaj
24 461409 STAS Sechskantschraube Surub cap hexagonal DIN 933 M10x15
25 A10363 FKE 67-01-53 Schelle Brida

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 259


Catalog de piese de schimb FKE 67-01
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
27 450580 STAS Splint Splint DIN 94 3,2x18
28 450671 STAS Scheibe Saiba DIN 125 10,5
29 452774 STAS Bolzen Bolt DIN 1434 10h11x30x26 Urspr. DIN 1434 10h11x30x26
30 A10606 FKE 67-01-42 Augenschraube Surub cu ochi
31 450553 STAS Splint Splint DIN 94 1,6x12
32 462968 STAS Scheibe Saiba DIN433 6,4
33 452702 STAS Bolzen Bolt DIN 1433 6h11x65x60 Urspr. DIN 1434 6h11x65x60
34 T1659 FKE 67-01-56 Gehäusedeckel vollständig Capac carcasa
37 463393 STAS Schraube Surub cap cilindric DIN 920 M10x20
38 A10306 FKE 67-01-07 Sicherungsring Inel de siguranta
39 A10185 FKE 67-01-06 Schutzblech Disc de protectie
40 456381 STAS Rillenkugellager Rulment radial DIN 625 6211-2Z
41 - FKE 67-01-01 Gehäuse Carcasa
18 452181 FKE 67-01-03 Sechskantmutter Piulita DIN 934 M10-8
19 466032 STAS Sperrkantring Inel de siguranta N10178 Urspr. DIN 127 A10
I9538
26 458741 STAS Stiftschraube Prezon DIN 938 M10x25
35 453008 STAS Halbrundkerbnagel Nit DIN 1476 2x4
36 A37858 - Typenschild Placuta
42 456227 STAS Splint Splint DIN 94 2x20
43 452253 STAS Kronenmutter Piulita crenelata DIN 935 M8
44 A10329 FKE 67-01-48 Unterlegscheibe Saiba
45 A10328 FKE 67-01-49 (A) Bolzen Bolt
46 A10136 FKE 67-01-14(A) Fliehgewicht Contragreutate
47 465181 STAS Splint Splint DIN 94 1,6x16
48 461527 STAS Kronenmutter Piulita crenelata DIN 937 M6-8
49 A38663 FKE 67-01-25 Hülse Bucsa de distanta
50 A36872/5 FKE 67-01-26 Passscheibe Saiba

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 260


Catalog de piese de schimb FKE 67-01
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
51 A38622 FKE 67-01-09 Ventilstange Ax de comanda
52 450113 STAS Zylinderstift Stift DIN 7 4m6x18
53 464845 STAS Sicherungsring Inel de siguranta pentru alezaj DIN 472 26x1,2
54 451217 STAS Rillenkugellager Rulment DIN 625 629-2Z
55 A10313 FKE 67-01-08 Federhülse Bucsa de comanda
56 A38664 FKE 67-01-16 Druckfeder Arc
Nu esta la
57
varianta AR 11
Nu esta la
58
varianta AR 11
59 A18810 FKE 67-01-12 Dampfungsring Inel de amortizare
60 A19056 FKE 67-01-13 Dampfungsring Inel de amortizare
61 450999 STAS Sicherungsring Inel de siguranta pentru alezaj DIN 472 32x1,2
Nu esta la
62 FKE 67-01-22
varianta AR 11
63 I15440 FKE 67-01-10 Reglerkörper Corp de reglare
64 B39416 FKE 67-01-15 Lagergehäuse Flansa
- I5458 FKE 67-01-68 Schlauchverbindung R Conductă de legătură R¾“ L = 1100 mm
- I5457 FKE 67-01-69 Schlauchverbindung D Conductă de legătură R5/8“ L = 1100 mm

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 261


Catalog de piese de schimb FKE 67-01

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 262


Catalog de piese de schimb

FKE 67-02

Cuplaj Kupplungsscheibe für Achslager-Bremsdruckregler

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 263


Catalog de piese de schimb FKE 67-02

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 264


Catalog de piese de schimb FKE 67-02
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 A38333 Kupplungsscheibe Cuplaj
2 A38334 Druckstück Piesa de presiune
3 A38335 FKE 67-02-03 O-Ring Inel „O“
4 I14385 A38341 Stützblech Tabla de protectie
5 463296 Senkschraube Surub DIN 963 M5x10
6 466031 Sperrkantring Inel de sigurantă N10178 A08
7 451749 Sechskantschraube Surub hex. DIN 931 M8x35

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 265


Catalog de piese de schimb FKE 67-02

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 266


Catalog de piese de schimb

FKE 68

Ventil principal KE0a Ventilgrundkörper mit C-Deckel

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 267


Catalog de piese de schimb FKE 68
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 268


Catalog de piese de schimb FKE 68
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
1 451609 STAS Zylinderschraube Stift filetat DIN 912 M8x25
2 466031 STAS Federring Saiba N10178
3 465857 STAS Sicherungsring Inel de siguranta DIN 472 15x1
4 A30857 STAS Stützblech Tabla de protectie
5 A18294/8 FKE 51-21/A Nutring Garnitura canelata urspr.: A18294/2
6 A30480 FKE 51-25/A Passhülse Bucsa de ghidare
- FKE 51-26 Führungskörper Corp ghidaj Constructie care se abate
7 I11614 II20557
- FKE 51-27A Buchse Bucsa Constructie care se abate
- 453481 FKE 51-23/A Kugel DIN 5401 6mm Numai la constructie FKE: Prezon M6x7
8 A30826 FKE 51-24 Dichtung Garnitura
9 A30490 FKE 51-28 Ventilteller Ventil taler
10 A86235/2 FKE 51-104/2 Zackenring Inel crestat
11 A88407 FKE 51-103 Stützring Inel de reazem
12 459675 FKE 51-102 K - Ring Inel de etansare N894/06,8
13 452445 STAS Stiftschraube Prezon M10x50 DIN 939 M10x50
4 A55113 FKE 51-36/A Membranteller Talerul membranei
15 A30488 FKE 51-37/A Einschraubstück Dop filetat cu ghidaj
16 A31340/9 FKE 51-35/A Flachdichtring Garnitura
17 A30485/9 FKE 51-39/A Druckfeder Arc
18 A30489 FKE 51-33 Steuerhülse Tija de comanda
19 A55508 FKE 51-34/A Ventilstößel Tija ventil
20 452464 STAS Stiftschraube Prezon DIN 939 M12x30
21 A27763/9 FKE 51-94 Dichtring Garnitura
22 450578 STAS Splint Splint DIN 94 2x14
23 450668 STAS Scheibe Saiba DIN 125 8,4
24 A30721 FKE 51-40/A Sechskantschraube Surub hexagonal
25 A30718 FKE 51-52/A Filterdeckel Capacul filtrului

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 269


Catalog de piese de schimb FKE 68
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
26 A42391 FKE 51-53 Dichtring Garnitura
27 A30720 FKE 51-50/A Turboscheibe Saiba filtru
28 A42390 FKE 51-49 Faserscheibe Saiba din fire de cocos
29 A30719 FKE 51-51/A Filtertopf Carcasa filtru
30 A88131 FKE 51-45 Dichtung Garnitura
- FKE 51-86 Sita
31 I80020 - FKE 51-87 Feinfilter Inel
- FKE 51-88 Teava filtru
32 A30618 FKE 51-46 Verschlussschraube Dop filetat M48x1,5
33 A31340/2 FKE 51-41/A Flachdichtring Garnitura
34 452187 STAS Mutter Piulita DIN 934 M12
35 466059 STAS Sperrkantring Inel de siguranta DIN 127 A12
36 452466 STAS Stiftschraube Prezon DIN 939 M12x35
37 A30498/1 FKE 52-06 Passhülse Bucsa de ghidare Urspr.: A30480
38 456450 FKE 50-22 Verschlussschraube Dop filetat DIN 906 M10x1
39 A21957/1 FKE 51-77 Stützplatte Placa de sprijin
40 B21543 FKE 51-74/A Verschlussschraube Capac filetat Urspr. A30518/1
41 A27763/12 FKE 51-73 Dichtring Garnitura
42 A30520 FKE 51-75/A Zwischenring Inel intermediar
43 A26918 FKE 51-72 Topfmembrane Membrana clopot
44 A30511/2 FKE 51-71/B Membranteller Talerul membranei
45 B35338 FKE 51-70 Verschlussschraube Dop de inchidere filetat Urspr. A30517
46 A18294/17 FKE 51-63/A Nutring Garnitura canelata
47 A31340/1 FKE 51-76/A Flachdichtring Garnitura
48 A30509 FKE 51-61 Ventilteller Talerul ventilului
49 A30485/15 FKE 54-15 Druckfeder Arc
50 463312 STAS Sechskantschraube Surub hexagonal DIN 933 M6x14

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 270


Catalog de piese de schimb FKE 68
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
51 466058 STAS Sperrkantring Inel de siguranta DIN 127 A6
52 A82458 FKE 51-101 Untersuchungsschild Placa
53 A31863 FKE 51-31 Deckblech Capac de protectie
54 A34520 FKE 51-22 Entlüftungspfropfen Duza de golire
55 A39064/7 FKE 51-68 Schraubdüse Duza filetata Urspr. A34723
56 A30507 FKE 52-11 Topfmembrane Garnitura pistonului
57 A30511/3 FKE 51-60/B Membranteller Talerul membranei
58 B35339 FKE 51-62 Verschlussschraube Dop de inchidere filetat Urspr. A30513
59 A31340/3 FKE 51-56/A Dichtring Garnitura
60 A30514 FKE 51-81 Federteller Talerul arcului Numai la constructie FKE 51
61 A39956 FKE 56-81 Federteller Talerul arcului Numai la constructie FKE 56
62 A94985 Federteller Talerul arcului
63 A30485/1 FKE 68-82 Druckfeder Arc Numai la constructie FKE 68
64 A30485/28 FKE 51-82/A Druckfeder Arc Numai la constructie FKE 51
65 A30485/2 FKE 56-82 Druckfeder Arc
66 A94986 Druckfeder Arc
67 A39955 FKE 56-103 Buchse Bucsa Numai la constructie FKE 56
68 A94987 Buchse Bucsa
69 A31332 FKE 51-79/A Membranteller Talerul membranei
70 A31337 FKE 51-91/A Stützring Inel filetat
71 A31336 FKE 51-90 Verschlussschraube Dop filetat pentru ghidaj
72 A31334 FKE 51-80/A Ventilteller Talerul ventilului
73 A31335 FKE 51-89/A Federteller Talerul arcului
74 A30485/3 FKE 51-85 Druckfeder Arc
75 A57217 FKE 56-85 Druckfeder Arc Numai la constructie FKE 68

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 271


Catalog de piese de schimb FKE 68
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
76 I79076 FKE 51-59/B Schraubbuchse Bucsa insurubata A30911
77 A30485/15 FKE 51-58/B Druckfeder Arcul ventilului
78 A27763/15 FKE 51-55 Dichtung Garnitura
79 I11630 FKE 51-57/A Ventilbuchse Bucsa ventil A30912
80 A18294/5 FKE 51-32/a Nutring Garnitura canelata
81 A27763/16 FKE 51-66 Dichtring Garnitura
82 452470 STAS Stiftschraube Prezon DIN 939 M12x45
83 I39489 FKE 51-01/B Ventilgehäuse mit Buchsen Corpul ventilului compl.

B40360 FKE 52-01/? Ventilgehäuse Corpul ventilului


B40975 FKE 51-69 Ventilbuchse Bucsa
B35342 FKE 51-83 Buchse Bucsa
83 I39489 B76425 FKE 51-39 Ventilbuchse Bucsa
456455 - Verschlussschraube Dop filetat DIN 906 M16x1,5 Nu la constructie FKE
B77089 FKE 51-84 Ventilbuchse Bucsa
B54903 - Stopfen Nu la constructie FKE

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 272


Catalog de piese de schimb FKE 68

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 273


Catalog de piese de schimb FKE 68
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 A30500/1 FKE 51-09/A Verschlussschraube Dop filetat M42x1,5 ungenau: B21542
2 A27763/13 FKE 51-08 Dichtring Garnitura
3 A95867 Sieb Sita
4 464931 STAS Sicherungsring Inel de siguranta pentru alezaj DIN 472 25x1,2
5 A30757 FKE 51-10 Führungsteller Taler conducator
6 A30485/8 FKE 51-07 Druckfeder Arc
7 A30499 FKE 51-06 Ventilteller Ventil taler
8 B33562 FKE 51-12/A Ventilbuchse Bucsa ventil Urspr. B21951
9 A27763/14 FKE 51-13 Rundschnurring Garnitura
10 457726 STAS Sicherungsring Inel de siguranta DIN 471 20x1,2
11 A27889 FKE 51-16 Federteller Talerul arcului
B67907 Dichtung Garnitura Urspr. B25853
12 FKE 51-02/A
B67908 Membrane Membrana
A30856 FKE 51-05 Ventilstange Tija ventil
13 I11615
A30858 FKE 51-14 Ventilteller Taler ventil
14 A30485/4 FKE 51-04 Druckfeder Arc
15 I11616 FKE 51-03/A Deckel vollst. Capac compl.

15.1 A30496 Deckel Capac


15.2 A30240/1 FKE 51-92/A Düse Doza
15.3 A31525 FKE 54-09 Passhülse Bucsa de ghidare

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 274


Catalog de piese de schimb

FKE 69

Robinet de izolare cu alimentator R – Füller mit Absperrventilen

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 275


Catalog de piese de schimb FKE 69
Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 276


Catalog de piese de schimb FKE 69
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
1 A26918 FKE 51-72 Topfmembrane Garnitura clopot
2 A27934 FKE 53-17 Membranteller Talerul membranei
3 A30485/14 FKE 53-16 Druckfeder Arc
4 A27933 FKE 53-15 Federteller Talerul arcului
5 B25783 FKE 53-14 Schraubstück Piesa filetata Urspr. A30523
6 A31340/12 FKE 53-13/A Flachdichtring Garnitura
7 B25854 FKE 53-12/A Dichtklappe Garnitura etansare
8 B25784 FKE 53-11 Zwischenstück Piesa intermediara Urspr. A30522
9 A39279 FKE 53-10/A Ventilteller Taler supapa
10 A30485/13 FKE 51-65 Druckfeder Arc
11 A18294/8 FKE 51-21 Nutring Garnitura canelata
12 A31653 FKE 53-07 Dichtung Garnitura
13 A30480 FKE 51-25/A Passhülse Bucsa
14 A31525 FKE 54-09 Passhülse Bucsa
A31556/1 FKE 53-01 Deckel Capac
I11873
B25724 FKE 53-02 Buchse Bucsa
15 I41472
B30087 FKE 53-03/A Buchse Bucsa
B25725 FKE 53-04 Buchse Bucsa de ghidaj
16 B30603 FKE 53-22 Verschlussschraube Dop filetat M38x1,5 Urspr. A31602/1
17 A27763/2 FKE 53-23/A Dichtring Inel de etansare
18 A25785 FKE 53-20 Zwischenring Inel intermediar Urspr. A30712
19 A30711 FKE 53-21/A Topfmembrane Membrana clopot
20 A27936 FKE 53-19 Membranteller Talerul membranei
21 B21561 FKE 53-40/A Schraubkappe Dop filetat
22 A31340/7 FKE 53-41/A Flachdichtring Garnitura
23 A45118 FKE 53-39 Druckfeder Arc

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 277


Catalog de piese de schimb FKE 69
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
A31621 FKE 53-38/A Ventilstößel Tachet supapa
24 I11879
456948 STAS Kugel Bila de rulment DIN 5401 5mm III
25 A30714 FKE 53-36/A Verschlussschraube Dop filetat
26 A31340/8 FKE 53-37/A Flachdichtring Garnitura
27 A88332 FKE 53-35 Druckfeder Arc
A30521 FKE 53-33/A Ventilstange Supapa
28 I11621
456948 STAS Kugel Bila de rulment DIN 5401 5mm III
29 A86235/2 FKE 51-104/2 Zackenring Inel crestat
30 A18294/5 FKE 51-32 Nutring Garnitura canelata
31 B21541 FKE 53-25 Halteschraube Surub de ghidare
32 470154 STAS Spannstift Stift ISO 8748 5 x 28 ST
33 A30749 FKE 69-26 Gabelhebel Parghie bifurcata
34 450580 STAS Splint Splint DIN 94 3,2x18
35 450671 STAS Scheibe Saiba DIN 125-10,5 St
36 452774 STAS Bolzen Bolt DIN 1434 10h11x30x26-St 50
37 A31620/1 FKE 53-24/A Steuerwelle für Gabelhebel Ax de comanda
38 Numai la constructie FKE 53
39 Numai la constructie FKE 53
40 Numai la constructie FKE 53
41 Numai la constructie FKE 53

Befestigungsteile zu FKE 69

- 456540 STAS Sechskantschraube Surub hex. DIN 931 M8 x 52 8.8


- 466031 STAS Sperrkantring Inel siguranta N10178 A08

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 278


Ausführung Gabelhebel

A39213

Zugehöriger Spannstift: 470154

A31620/1

Catalog de piese de schimb FKE 69


Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 279


Catalog de piese de schimb FKE 69

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 280


Catalog de piese de schimb

FKE 70

Capacul ventilului Deckel

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 281


Catalog de piese de schimb FKE 70

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 282


Catalog de piese de schimb FKE 70
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 A30639 FKE 70-01 Deckel Corp
2 A30498/1 FKE 52-06/A Passhülse Bucsa
3 A30498/2 FKE 54-08/A Passhülse Bucsa
4 A27763/10 FKE 52-05 Dichtring Garnitura
5 452118 STAS 4272-60 Sechskantschraube Surup hex. DIN 933 M12x30
6 466059 STAS 2731-51 Sperrkantring Inel siguranta N10178 R 12
7 A35691/34 FKE 52-29/A Typenschild Placuta indicatoare
8 A13029/10 FKE 70-08/47 Erkennungsmarke Placuta
9 463164 STAS 2571-61 Senkschraube Surup inecat DIN 963 M 3x6
10 A40252/1 FKE 70-10 Düse Duza

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 283


Catalog de piese de schimb FKE 70

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 284


Catalog de piese de schimb

FKE 71

Venti de descărcare M Auslassventil

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 285


Catalog de piese de schimb FKE 71

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 286


Catalog de piese de schimb FKE 71
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 452121 STAS Sechskantschraube Surub cap hexagonal DIN 933 M12x35
2 466059 STAS Sperrkantring Inel de siguranta N10178 Urspr. DIN 127 A12
3 A37066 FKE 71-22 Dichtplatte Garnitura
4 A37060 FKE 71-21 Verschlussschraube Dop filetat
5 A31340/18 FKE 71-20 Dichtring Garnitura
6 A37064 FKE 71-05 Ventilsitz Scaunul ventilului
7 A31340/12 FKE 71-04 Dichtring Garnitura
8 456585 STAS Sechskantschraube Surub cap hexagonal DIN 933 M12x25
9 453583 FKE 81-18 Zahnscheibe Saiba elastica DIN 6797 A13 Urspr. DIN 6797 A12,5
10 A37065 FKE 71-12 Kolbenteller Talerul pistonului
11 A37063 FKE 71-17 Klemmfeder Clema de siguranta
12 A37062 FKE 71-16 Schaltdüse Duza
13 450969 STAS Sicherungsring Inel de siguranta pentru arbore DIN 471 50x2
14 A41270/1 FKE 71-14 Stützring Inel de sprijin
15 A37241/3 FKE 71-13 (A) Nutring Garnitura canelata
16 453818 FKE 71-11 Dichtring Garnitura N504 17x25
A37053 FKE 71-06/A Kolben Piston
17 I13872
A36855/3 FKE 71-07 Ventildichtung Garnitura
18 465218 STAS Sicherungsring Inel de siguranta pentru alezaj DIN 472 35x1,5 Urspr. 451001
19 A41269/1 FKE 71-09 Stützring Inel de sprijin
20 A37241/2 FKE 71-08 Nutring Garnitura canelata
A37054 FKE 71-23 Sieb Teava filetata
21 I13864
A81237 FKE 71-24 Rohr Sita
A37052 FKE 71-01 Gehäuse Corp
22 I13867 A37058 FKE 71-03 Buchse Bucsa
A37059 FKE 71-02 Buchse Bucsa

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 287


Catalog de piese de schimb FKE 71
23

26 24 25 27

28

29

30

31

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 288


Catalog de piese de schimb FKE 71
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
23 A37055 FKE 71-25 Ventilträger Suportul ventilului
24 FKE 71-26 Doppelnippel Niplu dublu
25 FKE 71-27 Muffe Mufa
26 453124 FKE 55-04 Doppelnippel Niplu dublu DIN 1566 R1/2
27 453090 FKE 55-05 Muffe Mufa DIN 1564 R1/2
28 453137 FKE 55-02 Doppelnippel Niplu dublu DIN 1566 R1
29 456863 FKE 55-03 Muffe Mufa DIN 1564 R1
30 FKE 62-05 Doppelnippel Niplu dublu
31 FKE 62-09 Muffe Mufa

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 289


Catalog de piese de schimb FKE 71

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 290


Catalog de piese de schimb

FKE 73

Supapa de siguranţă Sicherheitsventil

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 291


Catalog de piese de schimb FKE 73

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 292


Catalog de piese de schimb FKE 73
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Standard / Dimensiuni Observatie
Baugruppe Articol
1 453102 FKE 71-27 Muffe Mufa DIN 1564 R3/8
2 453134 FKE 71-26 Doppelnippel Niplu dublu DIN 1566 R3/8
3 A39874 FKE 73-12 Übergangsdoppelnippel Niplu dublu
4 452051 STAS Sechskantschraube Surub cap hexagonal DIN 933 M8x20
5 466031 STAS Federring Inel de siguranta N10178 A8 Urspr. DiIN 127 A8
6 A37176 FKE 73-09 Deckel Capac
7 A30179 FKE 72-18 Membrane Membrana
8 A37175 FKE 73-07 Membranteller Talerul membranei
9 A37174 FKE 73-06/A Ventilsitz Scaun ventil
A37171 FKE 73-03 Ventil Ventil
10 I13869 A36855/2 FKE 66-01-33 Ventildichtung Garnitura
A37172 FKE 73-04 Sieb sita
11 75133 FKE 73-05 Druckfeder Arc
12 A37169 FKE 73-01 Gehäuse Corp

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 293


Catalog de piese de schimb FKE 73

(Pagina goala)

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 294


Catalog de piese de schimb

FKE 161-01

Gleitschutzgeber MWX2

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 295


Catalog de piese de schimb FKE 161-01

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 296


Catalog de piese de schimb FKE 161-01
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
1 A36882 FKE 161-01-05 Lagerflansch Flansa lagarului
2 450977 Sicherungsring Inel de siguranta DIN 471 120x4
A36849 Führungsring Inel de ghidare
A36850 Flansch Flansa
3 I13862
A36848 Zylinder cilindric
I39321
A36851 Kopf
4 A36863 FKE 161-01-02 Schwungmasse Masa de inertie
5 A36861 FKE 161-01-56 Lagerhülse Bucsa lagar
6 A37858 Typenschild
7 453008 Kerbnagel Nit DIN 1476 2x4
8 A36860 FKE 66-01-02/A Dämpfungsring Amortizor
9 A79532 FKE 161-01-40 O-Ring Inel O
10 A36883 Rohrstück Piesa de siguranta
B45791 Anschlag Opritor
B46288 Rillenkugellager Rulment
B46335 Schutzkappe Placa de protectie
B46336 Schutzkappe Placa de protectie
B62131 Zahnscheibe Saiba elastica
463940 Rohrniet Nit DIN 7340 5x22
11 I79458
457735 Kennband 60mm
B46147 Magnet
B49098 Deckel Capac
I79479 B49107 Segment
B62344 Maske
464095 Niet Nit DIN660 2,6x8
12 463561 Senkschraube Surup DIN 963 M6x12
13 B46233 Filzring Inel de pasla

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 297


Catalog de piese de schimb FKE 161-01
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
A36871 Mitnehmer Furca
A36872/1 Scheibe Saiba
14 I71583
451212 Rillenkugellager Rulment DIN 625 625
463946 Bolzen Bolt DIN 1444 6x20
15 A36753 FKE 61-01-45 Druckfeder Arc
16 450584 Splint Splint DIN 94 3,2x25
17 B86865 Stößel Impingator
B45779 Deckel Capac
18 I72860 B49108 Passfeder
464093 Niet Nit DIN 660 8x28
19 450972 Sicherungsring Inel de siguranta DIN 471 62x2
20 452009 Sechskantschraube Surup cap hexagonal DIN 933 M6x12
21 B60051 FKE 161-01-51 Sicherungsblech Siguranta
22 B43797 FKE 161-01-52 Kurvenring Inel actionare
23 B43794 FKE 161-01-53 Antriebsscheibe Saiba etansare
24 B43909 FKE 161-01-35 Mitnehmerring Inel de antrenare
25 B45782 FKE 161-01-34 Ring Inel
26 A36901/1 FKE 66-01-15 Sicherungsring Inel de siguranta
27 B57747 FKE 161-01-32 Druckfeder Arc
28 A36881/2 FKE 66-01-13 Sicherungsring Inel de siguranta
29 B43911 FKE 161-01-30 Ring Inel
30 A36866 Stößelführung Suport
31 A36876 FKE 66-01-44 Scheibe Saiba
32 A43485 Gummideckel Capac
33 463600 Senkschraube Surup DIN 964 M5x8
34 A36881/1 Sicherungsring Inel de siguranta
35 A36862 FKE 66-01-06 Büchse Bucsa
36 451220 Rillenkugellager Rulment DIN 625 4205

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 298


Catalog de piese de schimb FKE 161-01
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
37 451269 Rillenkugellager Rulment DIN 625 16013
38 A36878 FKE 66-01-47 Nilosring Inel protectie
39 451230 Rillenkugellager Rulment DIN 625 6013
40 A36854 FKE 66-01-38 Sechskantschraube Surub
41 A63776 FKE 66-01-33 Dichtring Garnitura
42 A36873 FKE 161-01-17 Ventilführung Ghidaj ventil
43 453862 Dichtring Saiba etansare DIN 7603 A27x35
44 A67524 FKE 161-01-15 Stoßventil Ventil de soc
45 B74720 FKE 161-01-14 Druckfeder Arc
46 B74721 FKE 161-01-13 Druckfeder Arc
47 A37241/1 FKE 72-29 Nutring Inel
48 A36872/2 Scheibe Saiba
49 B41643 FKE 161-01-11 Kolben Piston
50 451808 Sechskantschraube Surup cap hexagonal DIN 931 M10x50
51 A36877 Sicherungsblech Siguranta
52 459356 Knorr-K-Ring Inel etansare N 893 30,2
A36843 Ventilgehäuse Corpul ventilului
53 I13861 A36853 Buchse Bucsa
B21766 Buchse Bucsa
54 A36874 FKE 66-01-40 Deckel Capac
55 A43212 Einschraubsieb Sita

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 299


Catalog de piese de schimb FKE 161-01
Pos. Knorr-Bremse Code FKE-Code Benennung Denumire Norm / Abmessung Observatie / Bemerkung
Baugruppe Baugruppe Artikel
B49104 Lasche Eclisa
I72857
B50482 Leiste
B45785 Lagerhülse Bucsa lagar
I72859
B49110 Buchse Bucsa
B45784 Nietstift Nit
56 I72684
B45787 Zugfeder Arc
B49109 Hülse Bucsa
B49111 Nietstift Nit
B49303 Bügel
463943 Scheibe Saiba DIN 433 3,7
57 A79527 Dichtung Garnitura
58 B61179 FKE 161-01-58 Federbügel Arc

Editie / Ausgabe 12/2007

Knorr-Bremse Group 300