Beruflich Dokumente
Kultur Dokumente
2. Biogas production
To calculate the biogas production the procedure is the following:
1) Calculate the elemental composition of mixed sludge: we assume that sludge to be digested is
a mixture of primary and biological excess sludge; on a dry mass basis the proportion can be
assumed 55% primary (elemental composition of VS: C3.65H7O2N0.196) and 45% biological
(C5H7O2N). The elemental composition of the mixed sludge is therefore:
C: 5 x 0.45 + 3.65 x 0.55 = 4.26; H: 7; O: 2; N: 1 x 0.45 + 0.196 x 0.55 = 0.56
Then, VS of mixed sludge is: C4.26H7O2N0.56
2) calculate the removal efficiency (r) of VS as:
r = fd · ηVS = (Xin,VS – Xdig,VS) / Xin,VS
where:
Xin,VS : volatile solid mass loading rate fed to the digester (kg SV/d),
Xdig,VS : volatile solid mass flow rate after digestion (kg SV/d),
fd : fraction of influent biodegradable VS; fd = 0.35 kg SVbiodegr/kg SV for biological excess
sludge; fd = 0.70 for primary sludge;
for mixed sludge fd = 0.35*0.45 + 0.70*0.55 = ~ 0.54 kg SVbiodegr/kg SV
ηVS : removal efficiency of the biodegradable volatile solids.
To calculate ηVS we assume that:
a) the digester is a completely mixed reactor
1
Water and Wastewater Treatment Technology – prof. Roberto Canziani Academic year 2018-19
C4.26H7O2N0.56 + (4.26 + 7/4 – 3/4*0.56 - 1) O2 --> 4.26 CO2 + (7/2 – 3/2*0.56)H2O + 0.56 NH3
C4.26H7O2N0.56 + 4.59 O2 --> 4.26 CO2 + 2.66 H2O + 0.56 NH3
Hence: fCOD/VS = 4.59*16*2 / (4.26*12 + 7 + 16*2 + 0.56*14) = 146.88/97.96 = 1.5
As a homework, check that COD/VS ratio of biological excess sludge is 1.42 and that of primary
sludge is 1.59.
4) COD is converted into biogas and anaerobic biomass. As the synthesis of new organisms is
approximately 10% of the COD removed, or YAD = 0.1 gCODbiomass/gCODremoved, COD converted
into biogas will be:
CODgasified = (1 – YAD) CODremoved = 0,9 CODremoved
5) as 1 kg CODgasified is equal to 0,35 m3n methane, methane production PCH4 is calculated as:
PCH4 = 0.35 m3n/kgCOD · fCOD/VS · r · Xvs,in
6) the volumetric fractions of biogas (CO2, CH4 and H2S) are derived from the elemental
composition of sludge and the stoichiometry of anaerobic digestion (sulphur is considered here
as it is necessary to know its concentration for further biogas treatment:
CvHwOxNySz + aH2O --> bCH4 + cCO2 + yNH3 + zH2S where:
v = 4.26; w = 7; x = 2; y = 0.56; z = 0.03 a = v – ¼ w – ½ x + ¾ y + ½ z;
b = ½ v + 1/8 w – ¼ x – 3/8 y – ¼ z
c = ½ v - 1/8 w + ¼ x + 3/8 y + ¼ z
If we assume that all H2S is gaseous and that all N is soluble, we get:
f(CO2) = (4v-w+2x-5y+2z)/[8(v+z-y)]=(4*4.26-7+2*2-5*0.56+2*0.06)/[8*(4.26+0.03-0.56)]=
= 11.36 / 29.84 = 0.3853 = 38.07%
f(CH4) = (4v+w-2x-3y-2z)/[8(v+z-y)] = (4*4.26+7-2*2-3*0.56-2*0.06)/[8*(4.26+0.03-0.56)]=
= 18.24 / 29.84 = 0.6060 = 61.13%
f(H2S) = 1 – 0.3807 – 0.6113 = 0.0080 = 0,80%
Finally, it should be checked that the specific biogas production falls in the range: 0.75 –
1.00 mn3/kgVSremoved.
5. Flow rate of dewatered sludge (dry weight basis, wet weight basis and by volume)
Dewatering is carried out with centrifuges; 98% of the dry solids are recovered in the dewatered
sludge, while 2% is recycled back in the supernatant. The final dry content in the dewatered sludge
is 33% by weight. The resulting sludge dry weight to be disposed of is therefore
Xdisp,ds = 0.98 Xdig.
The sludge flow rate on a wet weight basis (in tws/d) will be: Xdisp,ws = Xdisp,ds / 0.33 (tws/d).
As density of VS is 1.05 t/m3, and that of inert solids (NVS) is 2,5 t/m3 the density of the dry sludge
(γds) is:
γds = (1.05 · VS/TSdig + 2.5 · NVS/TSdig).
Density of wet sludge is: γws = γds · 0.33 + 1 · 0.67.
Volumetric flow rate of dewatered sludge to be disposed of is: Qdisp = Xdisp,ws / γws.
3
Water and Wastewater Treatment Technology – prof. Roberto Canziani Academic year 2018-19
RESULTS
• Design data (derived from a WWTP serving about 130 000 PE):
Mixed (primary + biological excess sludge) production Xin = 10888.4 kgTS/d
Volatile solid fraction in fresh sludge (from measurement): VS/TS = 71.2%
Sludge volumetric flow rate: Qin = 216 m3/d
Solid concentration in the wet sludge: xin = 10888.4 / 216 = ~ 50 kgTS/m3 = ~ 5%
• Biogas production
Assumptions:
k = 0.22 d–1, fd = 0.54 kg VSbio/kgVS, COD/VS = 1.5 gCOD/gVS; YAD = 0.1 gCODbiom/gCODrem.
Calculations:
rVS = 0.54 * [1 – 1/(1+ 0.22 * 24)] = 0.454
CODbiogas = (1 – 0.1) * 0.454 * 1.5 * (10888.4 * 0.712) = 0.9 * 5279.48 = 4751.5 kgCOD/d
As the CH4/COD ratio is 0,35 mn3CH4/kgCODremoved
PCH4 = 0,35 mn3CH4/kgCODremoved * 4751.5 kgCOD/d = 1’663.03 mn3/d
f(CO2) = (4v-w+2x-5y+2z)/[8(v+z-y)]=(4*4.26-7+2*2-5*0.56+2*0.06)/[8*(4.26+0.03-0.56)]=
= 11.36 / 29.84 = 0.3807 = 38.07%
f(CH4) = (4v+w-2x-3y-2z)/[8(v+z-y)] = (4*4.26+7-2*2-3*0.56-2*0.06)/[8*(4.26+0.03-0.56)]=
= 18.24 / 29.84 = 0.6113 = 61.13%
f(H2S) = 1 – 0.3807 – 0.6113 = 0.0080 = 0,80%
Hence: Qgas = 1'663.03 / 0.6113 = 2720.5 m3n/d
Check: the specific gas production per unit mass (kg) of VS removed (gasified) is:
G0 = 2720.5 / [0.454 * (10888.4 * 0.712)] = 0.77 m3n/kgVSremoved, included in the range 0.75 - 1.
• Gas holding tank volume
1 mn3 a p0 = 1 atm; T0 = 273 K
pg = 1 + (300 / 10*103) = 1.03 atm; Tg = 273 + 25 = 298 K
V0 = 2/3 * 2720.5 = 1813.7 mn3
Vg = 1813.7 * 298 / 273 * 1 / 1.03 = 1922.1 m3 --> ~ 2000 m3 (diameter 13 m, height = 15 m)
• Digested sludge dry mass flow-rate and solids concentration
Xdig = (1 – 0.454) · 0.712 · 10888.4 + (1 – 0.712) · 10888.4 = 7368.7 kgSS/d
vdig = (1 – 0.454) · 0.712 · 10888.4 / 7368.7 = 0.574 = 57.4% (VS/TSdig)
rTS = (Xisp - Xdig) / Xisp = (10888.4 – 7368.7) / 10888.4 = 32.3%
xdig = 7368.7 kgTS/d / 216 m3/d = 34.1 kgTS/m3 = 3.41% w/w
• Flow rate of dewatered sludge (dry weight basis, wet weight basis and by volume)
Xdisp,ds = 0.98 Xdig = 7368.7 * 0.98 = ~ 7221 kgSS/d
Xdisp,ws = Xdisp,ds / 0.33 = 7221 / 0.33 = 21881.8 kg/d = 21.9 t/d
γds = 1.05 * 0.574 + 2.5 * (1 – 0.574) = 1.66 t/m3.
γws = 1.66 * 0.33 + 1 * 0.67 = 1.21 t/m3
Qdisp = Xdisp,ws / γws = 21.9 / 1.21 = 18.1 m3/d.
4
Water and Wastewater Treatment Technology – prof. Roberto Canziani Academic year 2018-19
Data:
• Inlet flow rates (Qi; wet material):
o Primary sludge: 57 t d-1
o Secondary sludge: 125 t d-1
o OFMSW: 90 t d-1
• Substrate characteristics:
ultimate BMP
Humidity m3CH4@0°C,1 atm/kgVS
%VS/TS % water content COD/VS (m3CH4@0°C,1 atm /kgCOD)
Primary sludge 65 96 1.55 0.352 (0.227)
Secondary sludge 75 98 1.42 0.150 (0.105)
OFMSW 85 80 1.50 0.367 (0.245)
Outlet flows:
o Digestate flow rate: 250 m3 d-1
o Digestate VS content: 3.26 % (may be affected by a big error!)
o COD/VS of digestate = 1.4
o Biogas flow rate = 9343 m3@35°C,1 atm d-1
o CH4 in biogas = 62% --- actual CH4 production = 5792.66 m3@35°C,1 atm d-1 * 273/(273+35) =
5134.4 m3@0°C,1 atm/d
• Digester data:
o Total anaerobic digester volume = 7400 m3 (2 tanks in parallel, equal volume of 3700 m3 )
o Operational temperature= 35°C
5
Water and Wastewater Treatment Technology – prof. Roberto Canziani Academic year 2018-19
Calculations
1) Compute the total inlet VS, COD and ultimate BMP
Ultimate biogas production is the sum of biogas produced by each substrate.
For each substrate (i),
FVS,i (kgVS/d)= Qi ⋅ ( TSi%)/100 ⋅ (VS%/TS)i/100 x 1000, where
- FVS,i = VS flow rate
- Qi = flow rate (t d-1),
- TSi %= 100-Ui%
The overall VS flow rate is then:
FVS = FVS,primary sludge + FVS,secondary sludge +FVS,OFMSW
COD flow rate (FCOD,i ) is computed as FCOD,i (kgCOD/d) = Qi ⋅ ( VSi%)/100 ⋅ (COD/VS)i x 1000
where:
- Qi = flow rate (t d-1),
- VSi % = TSi % ⋅ ( VSi/TSi %)/100)
- (COD/VS)i is COD of each substrate VS
The overall COD flow rate is then:
FCOD = FCOD,primary sludge + FCOD,secondary sludge +FCOD,OFMSW
The ultimate biogas production (Q’CH4 i) is computed as:
Q’CH4,i (m3@0°C,1 atm/d)= Qi ⋅ ( VSi%)/100 x (BMP)i
where:
- BMPi = ultimate BMP of each substrate
- Qi = total flow rate,
- VSi% = VS content
The overall ultimate methane flow rate is then:
Q’CH4 (m3@0°C,1 atm d-1)= Q’CH4,primary sludge + Q’CH4,secondary sludge + Q’CH4,OFMSW
2) Compute the actual biogas and methane flow rate at normal conditions (0°C, 1 atm)
The actual methane flow rate (QCH4@0°C,1 atm) is computed from the measured methane flow
rate (QCH4 at the operational temperature Top) and by normalizing it to the reference
temperature of 0°C (273K):
QCH4@0°C,1 atm = QCH4 x 273/(273+Top)
3) Compute AD operational parameters
The organic loading rate (OLR) is easily computed from the mass flow rate of VS fed to the
anaerobic digester (FVS ) and the overall digester volume (V):
OLR (kgVS/m3/d) = FVS /V
The hydraulic residence time (HRT) is computed from the flow rate (Q, m3/d) flowing out of the
digester.
Therefore, the HRT is, by definition: HRT = V/Q’
To calculate the specific biogas production rate (SBPR), the biogas flow rate (Qbiogas) at normal
conditions is needed, that is simply computed from the methane flow rate and the fraction of
methane in biogas (pCH4, m3CH4/m3biogas):
Qbiogas (m3biogas@0°C,1 atm)= QCH4@0°C,1 atm / pCH4
And therefore, by definition: SBPR = Qbiogas/V
6
Water and Wastewater Treatment Technology – prof. Roberto Canziani Academic year 2018-19
The efficiency of the anaerobic digestion is the ratio between the actual and theoretical
methane production and can be estimated as the ratio between expected and actual
methane flow rate:
Digestion efficiency = η = QCH4/Q’CH4
To calculate the VS degradation efficiency, the VS flow rate exiting the digester with digestate
(FVS,dig) is needed, that is computed from the flow rate of digestate (Qdig, m3/d) and the
percentage of VS in the digestate (VS%dig):
FVS,dig (kgVS/d) = Qdig x VS%dig / 100
The percentage efficiency is finally computed as the rate of VS removed and the rate of VS fed:
r = (FVS - FVS,dig)/ FVS x 100
4) Compute COD mass balance
COD represents the amount of electrons that a substrate can transfer to a final electron
acceptor and is quantified as the mass of oxygen that is needed to transfer that amount of
electrons and it is conservative. Therefore, with reference to the anaerobic digester as the
control volume, at steady state, the flow rate of COD entering the digester (FCOD) should equate
the amount of COD leaving the digester with the biogas (FCOD,biogas) and the COD associated to
the digestate (FCOD,digestate):
FCOD, in = FCOD,biogas + FCOD,digestate
The FCOD,biogas is associated to the flow rate of methane since CO2 cannot be further oxidized by
oxygen. The specific COD of methane can be calculated from the balanced oxidation reaction
of methane with oxygen:
1 CH4 + 2O2 2 H2O + 1CO2
Which suggests that 1 kmoleCH4 = 22,4 m3 CH4@0°C,1 atm = 64 kg COD, which also means that 1 kg
COD = 0.35 m3CH4.
The COD flow rate leaving the digester with biogas is therefore computed as:
FCOD,biogas (kgCOD/d)= QCH4@0°C,1 atm /0.35
Finally the flow rate of COD leaving the digester with the digestate is computed from the flow
rate of VS leaving the digester with the digestate and the specific COD content of these volatile
solids (COD/VSdig): FCOD,dig = FVS,dig x COD/VSdig
Now that all terms are computed, and the COD mass balance can be easily checked.
Results:
FVS = FVS,primary sludge + FVS,secondary sludge +FVS,OFMSW = 1482 + 1875 + 15300 = 18657 kgVS d-1
FCOD = FCOD,primary sludge + FCOD,secondary sludge +FCOD,OFMSW =
= 2297 + 2663 + 22950 = 27910 kgCOD d-1
Q’CH4 = Q’CH4,primary sludge + Q’CH4,secondary sludge +Q’CH4,OFMSW = 522 + 282 + 5615 = 6418 m3@0°C,1 atm d-1
QCH4@0°C,1 atm = 5134 m3 d-1
OLR = 18657/7400 = 2.52 kgVS m-3 d-1
HRT = 7400/250 = 29.6 d
Qbiogas = 9343 * 273/(273+35) = 8281 m3biogas@0°C,1 atm d-1
SBPR = Qbiogas/V = 8281 / 7400 = 1.12 m3 m-3 d-1
Digestion efficiency η = 5134/6418 = 0.8
FCOD,biogas = COD removed = 5134 m3 d-1 / (0.35 m3/kgCOD) = 14668.57 kg/d
COD remaining in the digestate = 27910 kgCOD d-1 - 14668.57 kg/d = 13241.43 kg/d
FVS,dig = 13241.43 kgCOD/d / (1.4 kgCOD/kgVS) = 9458 kgVS d-1
r = (18657 – 9458) / 18657 = 49,3 %
7
Water and Wastewater Treatment Technology – prof. Roberto Canziani Academic year 2018-19
o Capital cost for AD + CHP equipment = 5.000 €/kWel (less than 600 kW);
o To convert the capital cost into an actual yearly rate use the following formula:
yearly rate = [(1+r)n*r]/[(1+r)n-1]
o Consider an interest rate r = 5% and a life span n = 15 years.
Consider O&M costs = 15% of daily capital costs
(don’t forget to divide the yearly rate by 365 to get the daily rate)
8
Water and Wastewater Treatment Technology – prof. Roberto Canziani Academic year 2018-19
Calculations
1) COD load and flow rate of whey
The COD content of whey can be estimated from its composition by assuming a typical COD
content of its main components, i.e.:
• Proteins: 1.42 gCOD/gTS
• Lipids: 2.5 gCOD/gTS
• Carbohydrates (as lactose): 1.12 gCOD/gTS
Therefore, the average COD content per mass of solids in whey is:
The COD load (CCOD) is then computed by multiplying the daily whey production (CTS) in
terms of TS (CTS) by its average COD content:
CCOD [kgCOD/d] = CTS x (COD/TS)whey = Ctq x %TS/100 x (COD/TS)whey
The whey flow rate (Qwhey) is estimated from the daily mass production (Ctq) by considering
the specific weight (ρ):
Qwhey [m3/d] = CTq [kg/d] / (ρ)whey
2) Expected biogas production from whey digestion
By knowing the ultimate BMP (BMP∞) e the actual efficiency of the UASB reactor (η), the
expected methane production (QCH4) can be easily computed:
QCH4 [m3@0°C,1 atm/d] = CCOD x BMP∞ x η
10