Sie sind auf Seite 1von 4

Proiect didactic

Data-
Profesor: E. Palanciuc
Clasa-7
Tema – Împrumuturile. Evitarea greșelilor de pronunție.
Tipul lecției-mixtă
Competențe/subcompetențe- 6., 9
Obiective operaționale-
Să definească şi să identifice neologismele dintr-un text dat;
- Să încadreze în enunţuri adecvate neologismele date şi să le precizeze sensul;
- Să motiveze folosirea neologismelor în anumite contexte şi opere literare;
- Să explice rolul neologismelor într-un text dat;
- Să ortografieze şi să pronunţe neologismele conform normelor DOOM2.
-Să distingă substantive polisemantice într-un text
-sSă evite greșeli de pronunție a cuvintelor împrumutate
Metode și procedee- conversația/exercițiul/lucrul în perechi/clustering/descoperirea/
Mijloace-manual,tablă,dicționare,fișe
Timp-45 min
Manual-Limba și literatura română,T.Cartaleanu,M.Ciobanu,O.Cosovan,Știința,2012

Scenariu didactic:
Etapele obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode
lecției
Evocare O3 Profesorul enunta obiectivele generale si Salută profesorul,restabilesc Conversația
obiectivele operationale urmarite proverbele de la tablă și le Jocul
Profesorul face schema de recapitulare pe comentează. didactic
tab

Profesorul cere elevilor sa defineasca Neologismele sunt cuvinte noi, Exercițiu


Neologismele si sa dea exemple. împrumutate din alte limbi sau
Profesorul le cere elevilor sa identifice create în interiorul limbii pe Descoperirea
neologismele din textul următor: „Abia baza unor elemente neologice
Realizarea O4 amurgise când Stroici şi Spancioc sosiră[…]. de formare.
sensului Cetatea era mută şi pustie ca un mormânt Vor descoperi pronunțarea
de urieş. Nu se auzea decât murmurul corectă a cuvintelor străine.
valurilor Nistrului, ce izbea regulat Descoperirea
stâncoasele ei coaste, sure şi goale şi Elevii vor identifica prin
strigătul monoton al ostaşilor de strajă care subliniere neologismele şi vor
întru lumina crepusculului se zăreau da sinonimele acestora:
răzămaţi pe lungile lor lance.[…]în sfârşit o
amurgise, murmurul, monoton,
slugă le arătă camera bolnavului.[…]
O1 Lăpuşneanul se trezise din letargia sa.” crepuscul, letargie. amurgise=
se înserase murmurul= foşnetul
O2 Profesorul le cere elevilor sa dea sinonime monoton= încet crepuscul=
neologice pentru următoarele cuvinte:sur, înserare letargie= somnolenţă
ostaş, de strajă, se zăreau, răzămaţi.
*sur= gri ostaş=soldat, Clustering
combatant de strajă= de veghe
O3 ii va intreba pe elevi care cred ca este se zăreau=se observau
perioada în care au pătruns în limba
română cele mai multe neologisme? Neologismele au pătruns în
limba română mai ales dupa
Profesorul ii va intreba pe elevi care limbă
1830(în perioada paşoptistă), în
influenţează puternic limba română azi
special din franceză. În această
perioadă a avut loc o Lucru în
modernizare a limbii pe baza perechi
se vor scrie la tablă cîteva cuvinte în unui fond predominant
diferite limbi care vor trebui citite romanic, fiind înlocuite multe
corect.(anexa e mai jos) cuvinte de origine turcă sau
Reflecție Se propune realizarea exerc.2-3 p.45 din
greacă.
manual.
Profesorul împarte fişe , pe grupe de lucru,
lasa elevii sa lucreze in timpul acordat, dupa
care va cere ca un reprezentant al fiecarei
grupe sa citeasca rezolvarea fiecarui
exercitiu.
Redactati o compunere de 30 de randuri, pe
o tema la alegere, folosind cel putin 10 din
neologismele discutate la clasa.
Evocare Redactati o compunere de 30 de randuri, pe Vor realiza ex.6 în perechi și cinquen
o tema la alegere, folosind cel putin 10 din cinquenul
neologismele discutate la clasa.

Anexă
Pronunțați corect:
Am mers pe Champs-Elysee
Lapte pasteurizat
Aromă de curry
Bodyguarzii m-au oprit la ușă
M-am întors la Strasbourg
Chile
Ciudad de Mexico
Tsunami
Newton
Fohn
Speaker
Fast-food
Look

FIŞĂ DE LUCRU

1. Identifică neologismul potrivit pentru fiecare din termenii primei coloane:

1. învechit – dezinvolt 2. neplăcere – erudit 3. degajat – desuet 4. învăţat – dezagrement 5. prăda – deziderat 6.
denunţător – discordant 7. dorinţă – disensiune 8. neînţelegere – delator 9. nepotrivit – devaliza 10. ceartă – dispută

2. Caută sinonimul potrivit explicaţiei:

1. hotărârea adunării aprobată prin vot – insolvabil 2. a întipări în minte prin repetare – imixtiune 3. amestec nemotivat şi
nedorit în treburile altora – oniric 4. atingerea adevărului prin discuţii – inculca 5. care nu-şi poate plăti datoriile –
moţiune 6. privitor la vis, care delirează – maieutică

3. Integraţi în enunţuri adecvate următoarele neologisme:

a diviza, seism, calamitate, a sista, voiaj.

4. Identificati si rescrieti neologismele din textul de mai jos:

,, Nu este cu putinta sa-ti alegi un domeniu oricat de ingust si umbrit din istoria romana fara sa constatati ca Nicolae Iorga
a trecut pe acolo si a tratat tema in fundamentul ei.’’ ( G. Calinescu )
FIŞĂ DE LUCRU

I. Identifică neologismul potrivit pentru fiecare din termenii primei coloane:

1. învechit – dezinvolt

2. neplăcere – erudit

3. degajat – desuet

4. învăţat – dezagrement

5. prăda – deziderat

6. denunţător – discordant

7. dorinţă – disensiune

8. neînţelegere – delator

9. nepotrivit – devaliza

10. ceartă – dispută

II. Caută sinonimul potrivit explicaţiei:

1. hotărârea adunării aprobată prin vot – insolvabil

2. a întipări în minte prin repetare – imixtiune

3. amestec nemotivat şi nedorit în treburile altora – oniric

4. atingerea adevărului prin discuţii – inculca

5. care nu-şi poate plăti datoriile – moţiune

6. privitor la vis, care delirează – maieutică

III . Integraţi în enunţuri adecvate următoarele neologisme:

a diviza, seism, calamitate, a sista, voiaj.

IV. Identificati si rescrieti neologismele din textul de mai jos:

,, Nu este cu putinta sa-ti alegi un domeniu oricat de ingust si umbrit din istoria romana fara sa constatati ca Nicolae Iorga
a trecut pe acolo si a tratat tema in fundamentul ei.’’ ( G. Calinescu )
Fișă de lucru

„Abia amurgise când Stroici şi Spancioc sosiră[…]. Cetatea era mută şi pustie ca un mormânt de urieş. Nu se auzea decât
murmurul valurilor Nistrului, ce izbea regulat stâncoasele ei coaste, sure şi goale şi strigătul monoton al ostaşilor de strajă
care întru lumina crepusculului se zăreau răzămaţi pe lungile lor lance.[…]în sfârşit o slugă le arătă camera bolnavului.[…]
Lăpuşneanul se trezise din letargia sa.”

Pronunțați corect:
Am mers pe Champs-Elysee , Lapte pasteurizat, Aromă de curry, Bodyguarzii m-au oprit la ușă, M-am întors la
Strasbourg, Chile, Ciudad de Mexico, Tsunami, Newton, Fohn, Speaker, Fast-food, Look

I. Identifică neologismul potrivit pentru fiecare din termenii primei coloane:

1. învechit – dezinvolt
2. neplăcere – erudit
3. degajat – desuet
4. învăţat – dezagrement
5. prăda – deziderat
6. denunţător – discordant
7. dorinţă – disensiune
8. neînţelegere – delator
9. nepotrivit – devaliza
10. ceartă – dispută

II. Caută sinonimul potrivit explicaţiei:

1. hotărârea adunării aprobată prin vot – insolvabil


2. a întipări în minte prin repetare – imixtiune
3. amestec nemotivat şi nedorit în treburile altora – oniric
4. atingerea adevărului prin discuţii – inculca
5. care nu-şi poate plăti datoriile – moţiune
6. privitor la vis, care delirează – maieutică

III. Integraţi în enunţuri adecvate următoarele neologisme:

a diviza, seism, calamitate, a sista, voiaj.

IV. Identificati si rescrieti neologismele din textul de mai jos:

,, Nu este cu putinta sa-ti alegi un domeniu oricat de ingust si umbrit din istoria romana fara sa constatati ca Nicolae Iorga
a trecut pe acolo si a tratat tema in fundamentul ei.’’ ( G. Calinescu )

Das könnte Ihnen auch gefallen