Sie sind auf Seite 1von 7

Intrebarea acuzativului este Wen= pe cine? Was?= Ce?

Formele pronumelui personal la acuzativ:

 mich- pe mine
 dich- pe tine
 ihn- pe el
 sie- pe ea
 es- neutru
 uns- pe noi
 euch- pe voi
 sie- pe ei, pe ele
 Sie- pe dumneavoastra

Exista in limba germana cuvinte care se scriu diferit, se pronunta la fel si sensul lor
difera. Se numesc Homophone ( in limba romana = omofon) .

Pentru azi am ales :

 wieder- wider
 wieder= din nou, iar, iarasi
Exemplu: Ich bin wieder krank. ( Eu sunt din nou bolnav/a)
2. wider= contra, impotriva
Exemplu: Er macht das wider meinen Willen.

Conjugare verbe auxiliare de timp la prezent

haben sein werden

ich habe ich bin ich werde

du hast du bist du wirst

er/sie/es hat er/sie/es ist er/sie/es wird

wir haben wir sind wir werden

ihr habt ihr seid ihr werdet

sie/Sie haben sie/Sie sind sie/Sie werden

1
Conjugare verbe modale prezent

Pers. können mögen dürfen müssen sollen wollen

ich kann mag darf muß soll will

du kannst magst darfst mußt sollst willst

er/sie/es kann mag darf muß soll will

wir können mögen dürfen müssen sollen wollen

ihr könnt mögt dürft müßt sollt wollt

sie/Sie können mögen dürfen müssen sollen wollen Conjugare verbe


regulate la imperfect

Singular Plural

Pers. I -(e)te Pers. I -(e)ten

Pers. a II-a -(e)test Pers. a II-a -(e)tet

Pers. a III-a -(e)te Pers. a III-a -(e)ten


Particularitati

Verbele care se termina in -ehn, -ekn, -d, -dm, -dn, -ffn, -gn, -t, -tm intercaleaza
vocala -e-.

Conjugare verbe neregulate la imperfect

Singular Plural

Pers. I fara terminatie Pers. I -en

Pers. a II-a -(e)st Pers. a II-a -(e)t

Pers. a III-a fara terminatie Pers. a III-a -en

Aceste verbe nu primesc nicio terminatie la singular persoanele I si a III-a.


La celelalte persoane primesc terminatiile prezentului.
Verbele neregulate schimba la imperfect vocala din radacina.
Acest fenomen de schimbare a vocalei radicale se numeste Ablaut. Exemple de
conjugare imperfect - verbe neregulate

2
finden - a gasi lesen - a citi kommen a veni

ich fand ich las ich kam eu veneam

du fand(e)st du lasest du kamst tu veneai

er/sie/es fand er/sie/es las er/sie/es kam el/ea venea

wir fanden wir lasen wir kamen noi veneam

ihr fandet ihr las(e)t ihr kamt voi veneati

sie/Sie fanden sie/Sie lasen sie/Sie kamen ei/ele veneau

Particularitati

1. Verbele neregulate a caror radacina se termina in -d sau in -t, pot intercala


vocala -e- la persoana a II-a singular. La persoana a II-a plural intercalarea
vocalei -e- este obligatorie.
2. Verbele a caror radacina se termina in -s, -es, -ß intercaleaza in mod obligatoriu
vocala -e- la persoana a II-a singular. La persoana a II-a plural intercalarea
vocalei nu este obligatorie.

Singular Plural

Pers. I fara terminatie Pers. I -en

Pers. a II-a -(e)st Pers. a II-a -(e)t

Pers. a III-a fara terminatie Pers. a III-a -en

Aceste verbe nu primesc nicio terminatie la singular persoanele I si a III-a.


La celelalte persoane primesc terminatiile prezentului.
Verbele neregulate schimba la imperfect vocala din radacina.
Acest fenomen de schimbare a vocalei radicale se numeste Ablaut.

Exemple de conjugare imperfect - verbe neregulate


finden - a gasi lesen - a citi kommen a veni

ich fand ich las ich kam eu veneam

du fand(e)st du lasest du kamst tu veneai

er/sie/es fand er/sie/es las er/sie/es kam el/ea venea

wir fanden wir lasen wir kamen noi veneam

ihr fandet ihr las(e)t ihr kamt voi veneati

3
sie/Sie fanden sie/Sie lasen sie/Sie kamen ei/ele veneau

Particularitati

1. Verbele neregulate a caror radacina se termina in -d sau in -t, pot intercala vocala -
e- la persoana a II-a singular. La persoana a II-a plural intercalarea vocalei -e- este
obligatorie.

2. Verbele a caror radacina se termina in -s, -es, -ß intercaleaza in mod obligatoriu


vocala -e- la persoana a II-a singular. La persoana a II-a plural intercalarea vocalei nu
este obligatorie.

Conjugare verbe auxiliare de timp la imperfect sus↑

sein haben werden

ich war ich hatte ich wurde

du warst du hattest du wurdest

er/sie/es war er/sie/es hatte er/sie/es wurde

wir waren wir hatten wir wurden

ihr wart ihr hattet ihr wurdet

sie/Sie waren sie/Sie hatten sie/Sie wurden

Conjugare verbe modale la imperfect


Exista 6 verbe modale: können, dürfen, müssen, sollen, wollen , mögen.

Pers. können mögen dürfen müssen sollen wollen

ich konnte mochte durfte mußte sollte wollte

du konntest mochtest durftest mußtest solltest wolltest

er/sie/es konnte mochte durfte mußte sollte wollte

wir konnten mochten durften mußten sollten wollten

ihr konntet mochtet durftet mußtet solltet wolltet

4
sie/Sie konnten mochten durften mußten sollten wollten

Pluralul substantivelor

Formare plural: articolul hotarat die ( la toate genurile) si diferite terminatii.


Exemplu:

der Fisch- die Fische ( peste- pesti)

das Auto- die Autos ( masina-masini)

die Stadt- die Städte ( oras-orase)

Terminatii:
1. fara terminatie : der Lehrer- die Lehrer ( profesor-profesori)

2. fara terminatie , dar cu Umlaut : der Apfel-die Äpfel ( mar-mere)

3. -e : der Tag-die Tage ( zi-zile)

4. -e si Umlaut: die Hand-die Hände ( mana-maini)

5.-er : das Kind-die Kinder (copil- copii)

6. -er si Umlaut: das Buch-die Bücher ( carte-carti)

7. -(e)n : die Frau- die Frauen (femeie-femei) die Blume- die Blumen ( floare-flori)

8. -s : das Foto-die Fotos ( fotografie-fotografii)


Observatie: Substantivele terminate in:

1. -in – plural: -nen

z.B. ( zum Beispiel= de exemplu) : die Freundin– die Freundinnen( prietena-prietene)


2. -nis – plural: -se

z.B. das Zeugnis– die Zeugnisse ( diploma-diplome)


! Unele substantive nu au plural: das Obst- fruct/ fructe

5
! Unele substantive nu au singular: die Eltern- parinti

!Uneori , cuvintele care nu sunt de origine germana au forme diferite de plural: das
Museum-die Museen; die Firma-die Firmen

Sugestie de invatare: Invatati substantivele cu forma de plural.

Der- ne indica genul masculin: der Mann.

Die- genul feminin: die Frau

Das- genul neutru: das Mädchen.

Substantive de genul neutru sunt:

 numele fiintelor si ale animalelor folosite atat pentru mascul, cat si pentru femela:
das Kind- copil, das Kalb- vitel
 numele de metale si elemente chimice: das Gold-aur, das Silber- argint, das
Eisen-fier, das Kupfer-cupru ; dar : die Bronze, der Stahl-otel
 numele continentelor, al majoritatii tarilor si localitatilor
 denumirile de culori: das Rot -rosul
 denumirile de limbi: das Deutsche
 notele muzicale
 literele alfabetului: das A
 toate substantivele terminate in -chen si -lein: das Blümchen/ das Blümlein-
floricica ( sunt diminutive)
 infinitivele substantivizate: das Lesen- cititul
 substantive colective, in special cele care incep cu ge- : das Gemüse- leguma ,
dar : die Geburt- nastere, die Geduld- rabdare, der Gedanke- gand, der
Geschmack-gust, die Geschwister- frati si surori
 substantivele terminate in :
 -nis ( ca. 98%) : Verhältnis- legatura, relatie
 -tum: Eigentum: proprietate
 -um: Museum
 -ment: das Dokument- document
 -a: Thema- tema
 -at: das Referat-referat
 -o: das Auto

Substantive de genul feminin sunt :

6
 persoanele de gen feminin, animale si meserii : die Frau – femeia, die Löwin-
leoaica, die Ärztin-doctorita
 substantivele terminate in:
1. -e: die Schule- scoala
2. -ei : die Bäckerei- brutarie
3. -heit: die Freiheit- libertate
4. -keit: die Möglichkeit- posibilitate
5. -schaft: die Freundschaft- prietenie
6. -ung: die Meinung- parere
7. -anz: die Toleranz- toleranta
8. -enz: die Konferenz- conferinta
9. -ie: die Familie- familie
10. -ik: die Musik- muzica
11. -ion: die Religion- religia
12. -üre: die Lektüre- lectura
13. -tät: die Realität- realitate
14. -ur: die Natur- natura
15. -ose: die Diagnose-diagnostic
16. -age: die Garage- garaj

DER
persoane de gen masculin:
1. der Mann- barbatul, der Sohn- fiul
2. meserii care initial erau considerate masculine: der Arzt- doctor, der Lehrer-
profesor
3. animale de gen masculin: der Hase- iepure
4. zilele saptamanii, lunile anului si anotimpurile: Montag- luni; Januar- ianuarie,
Winter- iarna
5. nume de bauturi( cu alcool si fara : der Kaffee- cafea, der Wein- vin. Aici avem
cateva exceptii: die Milch- lapte, das Wasser- apa, das Bier-berea
6. Punctele cardinale: Norden- nord
7. marci de automobile: der Fiat, der VW
Substativele ( majoritatea) terminate in:

8. -er : der Kugelschreiber- pixul. Dar nu: die Mutter- mama, die Tochter- fiica, die
Butter- untul
9. -el: der Himmel- cerul
10. -ling : Schmetterling- fluture
11. -us : Optimismus- optimism
12.-ist: Polizist- politist
13. -ent: Student- student
14. -ant: Emigrant
15. -är : Sekretär- secretar
16. -or: Motor- motor