Beruflich Dokumente
Kultur Dokumente
ChE – 1 / A13
2019102775
Module 4: Exercise 1.3
Answer the problems completely.
1. Use the Hamilton method to apportion 32 seats among the given states.
State A B C D E Total
Population 23, 403 33, 870 28, 677 12, 900 42, 909 141, 759
Quota 5.2829 7.6457 6.4734 2.91198 9.6861
Initial 5 7 6 2 9
Final Seats 5 8 6 3 10
Total Population = 141759
# Seats = 32
Standard Divisor = 141759/32 = 4429.97
Quota:
A = 23403/4429.97 = 5.2829; Initial = 5; Final = 5
B = 33870/4429.97 = 7.6457; Initial = 7; Final = 8 (Has higher decimal
+1)
C = 28677/4429.97 = 6.4734; Initial = 6; Final = 6
D = 12900/4429.97 = 2.91198; Initial = 2; Final = 3 (Has higher decimal
+1)
E = 42909/4429.97 = 9.6861; Initial =9; Final = 10 (Has higher decimal
+1)
State A B C D E Total
Population 23, 403 33, 870 28, 677 12, 900 42, 909 141, 759
Quota 5.2829 7.6457 6.4734 2.91198 9.6861
Initial 5 7 6 2 9
Final Seats 5 8 6 3 10
Total Population = 141759
# Seats = 32
Standard Divisor = 141759/32 = 4429.97
Quota:
A = 23403/4429.97 = 5.2829; Initial = 5
B = 33870/4429.97 = 7.6457; Initial = 7
C = 28677/4429.97 = 6.4734; Initial = 6
D = 12900/4429.97 = 2.91198; Initial = 2
E = 42909/4429.97 = 9.6861; Initial =9
Modified Divisor = 4200
Final:
A = 23403/4200 = 5.57
B = 33870/4200 = 8.06
C = 28677/4200 = 6.83
D = 12900/4200 = 3.07
E = 42909/4200 = 10.22
3. Use the Webster method for apportionment to answer Problem 1.
State A B C D E Total
Population 23, 403 33, 870 28, 677 12, 900 42, 909 141, 759
Quota 5.2829 7.6457 6.4734 2.91198 9.6861
Initial 5 8 6 3 10
Final Seats 5 8 6 3 10
Total Population = 141759
# Seats = 32
Standard Divisor = 141759/32 = 4429.97
Quota:
A = 23403/4429.97 = 5.2829; Initial = 5
B = 33870/4429.97 = 7.6457; Initial = 8
C = 28677/4429.97 = 6.4734; Initial = 6
D = 12900/4429.97 = 2.91198; Initial = 3
E = 42909/4429.97 = 9.6861; Initial = 10
4. If one seat will be added, which state should receive the additional seat based on the
Huntington-Hill number?
A B C D E
Population 23, 403 33, 870 28, 677 12, 900 42, 909
# Seats 5 8 6 3 10
A:
H = (23403)^2/5(5+1) = 18256680.3
B:
H = (33860)^2/8(8+1) = 15933012.50
C:
H = (28677)^2/6(6+1) = 19580245.93
D:
H = (12900)^2/3(3+1) = 13867500
E:
H = (42909)^2/10(10+1) = 16738020.74
6. An Ayala prime condominium in Makati City consisting of 3 buildings has the number of
current unit owners indicated in the table below. A total of 32 board of directors will be
needed to govern the residential complex. Use the Hamilton method to apportion the said
number of directors to the three buildings.
9. If one board of director is added, which building will be entitled for the additional
director using the Huntington-Hill number in Problem 6?