Sie sind auf Seite 1von 13

Unit

S. Area Height Volume Load


Element weight
N. (m2) (m) (m3) (KN)
(KN/m3)
Main 404.016 0.130 52.522 25.000 1313.052
1 Slab Cantilever 4.619 0.130 0.600 25.000 15.012
Beam 25.000  
Major 39.842 0.575 22.909 25.000 572.729
Alphabetic grid Secondary - 0.000 25.000 0.000
Major 34.631 0.575 19.913 25.000 497.821
2 Numeric grid Secondary 6.309 0.375 2.366 25.000 59.147
3 Column 5.750 3.071 17.655 25.000 441.384
4 Outer wall Prefab 2.396 2.626 6.470 8.750 56.613
  Shear 3.930 2.626 10.318 25.000 257.955
5 Partition wall 8.750 177.767
6 Floor finishing 404.016
7 Staircase 535.946
8 Lift 121.944
  Total 4659.162
Figure III.2.3: Dead Load Calculation for Semi Basement.

Live load calculation has been shown in the table III.2.4


Live Load
= 14.70 KN/m2
Total weight of landing-1 = 14.70*3.18*1.829
= 85.498 KN
Total weight of landing-2 = 14.70*7.95*1.829
= 213.746 KN
Total weight of landing = 46.746 + 116.865
= 299.244 KN
Supporting beams
Self-weight of supporting beams = 2*25 * 0.305 * 0.508 *4.343
= 33.645 KN
Total weight of a staircase=Weight of (Flight +Landing +Supporting beams)
= 203.057 + 299.244 + 33.645
= 535.946 KN
i. Area of slab
Main slab, Asm = 404.016 m2
Cantilever slab, Asc = 4.619 m2
ii. Area of beam
a. Along alphabetic grid
Major Beam
AaB = 16*6.553*0.380
= 39.842 m2
Secondary Beam
No secondary beam.
b. Along numeric grid
Major Beam
AnB = (4*6.248+ 4*6.401 + 8* 4.191 + 2*3.505) *0.380
= 34.631 m2
Secondary Beam
Anb = (3*6.248 + 2*6.401) *0.20
= 6.309 m2
iii. Area of column
Aco = 23*0.5*0.5 = 5.750 m2
iv. Area of outer wall
Prefab wall, Afw = Total Length*Thickness
= 45.644*0.075
= 3.423 m2
Area after 30% Deduction for openings,
Apw = 2.396 m2
Shear wall, Asw = Total Length*Thickness
= 27.459*0.230
= 6.315 m2
Area after 30% Deduction of for openings,
Asw = 3.934m2
Load Calculation
i. Load due to partition wall = load intensity * slab area
= 0.44 * 404.016
= 177.76704 KN
ii. Load due to floor finishing = load intensity * slab area
= 1 * 404.016
= 404.016 KN
Dead load calculation is as shown in the table III.2.3
Dead Load
i. Load Calculation of Lift Wall
For a floor,
Total length of lift wall = 6.325 m
Total thickness of lift wall = 0.230 m
Height of lift wall = 3.353 m
Total load due to lift wall in a floor = 25*6.325 *0.230 *3.353
= 121.944 KN
The dimensions of various components obtained from preliminary design are
given in the following table:

Component b (mm) D (mm)


Slab - 130
Beam Major 380 500
Secondary 200 375
Column 500 500
Table III.2.2: Preliminary dimensions

Lump Mass Calculation


3.1.1 Semi Basement
Area Calculation
Loading
Element Area intensity Load reduced
S. N.
  (m2) (KN/m2 (KN) load
 
1 Seminar Hall 95.60863 3.000 286.826 71.706
2 Car Parking 219.61087 2.500 549.027 137.257
3 Rest room 51.23786 2.000 102.476 25.619
4 Lobby 42.177769 4.000 168.711 84.356
  Total 1107.040 318.938
Figure III.1.4: Live Load Calculation for Semi-Basement

3.1.1 Ground Floor


Area Calculation
i. Area of slab
Main slab, Asm = 402.202 m2
Cantilever slab, Asc = 40.192 m2
ii. Area of beam
a. Along alphabetic grid
Major Beam
AaB= 16*6.553*0.380
= 39.842 m2
Secondary Beam
No secondary beam.
b. Along numeric grid
Major Beam
AnB = (4*6.248+ 4*6.401 + 8* 4.191 + 2*3.505) *0.380
= 34.631 m2
Secondary Beam
Anb = (3*6.248 + 2*6.401) *0.20
= 6.309 m2
iii. Area of column
Aco = 23*0.5*0.5 = 5.750 m2
iv. Area of outer wall
Prefab wall, Afw = Total Length*Thickness
= (3*5.944 + 2*5.639 + 1*5.791 + 3*3.581) *0.075
= 3.423 m2
Area after 30% Deduction for openings,
Apw = 2.396 m2
Shear wall, Asw = Total Length*Thickness
= (1*3.581 + 3*5.944 + 1*3.023) *0.230
= 5.620 m2
Area after 30% Deduction of for openings,
Asw = 3.934m2
Load Calculation
i. Load due to partition wall = load intensity * slab area
= 0.44 * 402.202
= 176.968 KN

ii. Load due to floor finishing = load intensity * slab area


= 1 * 402.202
= 402.202 KN
Dead load calculation is as shown in the table III.2.5
Dead Load

Unit
S. Area Height Volume Load
Element weight
N. (m2) (m) (m3) (KN)
(KN/m3)
Main 402.202 0.13 52.286 25 1314.343
1 Slab Cantilever 40.192 0.13 5.225 25 173.673
Beam 25
Major 39.842 0.575 22.909 25 572.729
Alphabetic grid Secondary - - 0 25 0
2 Numeric grid Major 36.453 0.575 19.913 25 497.821
Secondary 6.309 0.375 2.366 25 59.147
3 Column 5.75 3.223 18.532 25 463.306
Prefab 2.396 2.778 6.656 8.75 58.241
4 Outer wall Shear 3.93 2.778 10.918 25 272.939
5 Partition wall 8.75 176.968
6 Floor finishing 402.202
7 Staircase 535.946
8 Lift 121.944
Total 4855.034
Table III.2.5: Dead Load Calculation of Ground Floor

Live load calculation has been shown in the table III.2.6


Live Load

Loading intensity Reduced


Element Area Load
S. N. (KN/m2) Load
  (m2) (KN)
  (KN)
1 Classroom 174.475 3.000 523.426 130.856
2 Office 32.162 2.500 80.405 20.101
3 Rest room 30.451 2.000 60.903 15.226
Library

Reading room 82.346 3.000 247.039 61.760


4 151.164
Stack room 50.388 6.000 302.327
5 Lobby 88.028 4.000 352.113 176.056

Total 1566.213 555.163


Table III.2.6: Live Load Calculation of Ground Floor

3.1.2 First Floor


Area Calculation
i. Area of slab
Main slab, Asm = 394.748 m2
Cantilever slab, Asc = 55.969 m2
ii. Area of beam
a. Along alphabetic grid
Major Beam
AaB = 16*6.553*0.380
= 39.842 m2
b. Secondary Beam
No secondary beam.
Along numeric grid
Major Beam
AnB = (4*6.248+ 4*6.401 + 8* 4.191 + 2*3.505) *0.380
= 34.631m2
Secondary Beam
Anb = (3*6.248 + 1*6.401) *0.20
= 6.3092 m2
iii. Area of column
Aco = 23*0.5*0.5 = 5.750 m2
iv. Area of outer wall
Prefab wall, Afw = Total Length*Thickness
= 77.775*0.075
= 5.833 m2
Area after 30% Deduction for openings,
Apw =4.083 m2

Load Calculation
i. Load due to partition wall = load intensity * slab area
= 0.44 * 394.748
= 173.689 KN

ii. Load due to floor finishing = load intensity * slab area


= 1 * 394.748
= 394.748 KN
Dead load calculation is as shown in the table III.2.7
Dead Load

Unit
S. Area Height Volume Load
Element weight
N. (m2) (m) (m3) (KN)
(KN/m3)
Main 394.748 0.130 51.317 25.000 1282.931
1 Slab Cantilever 55.969 0.130 7.276 25.000 181.898
Beam
Major 39.842 0.575 22.909 25.000 572.729
Alphabetic grid Secondary - 0.000 25.000 0.000
Major 34.631 0.575 19.913 25.000 497.821
2 Numeric grid Secondary 6.309 0.375 2.366 25.000 59.147
3 Column 5.750 3.223 18.532 25.000 463.306
4 Outer wall Prefab 4.083 2.778 11.343 8.750 99.248
5 Partition wall 8.750 173.68912
6 Floor finishing 394.748
7 Staircase 535.946
8 Lift 121.944
T0tal 4588.908
Table III.2.7: Dead Load Calculation of First Floor

Live load calculation has been shown in the table III.2.8.


Live Load
Live Load

Loading intensity Reduced


Element Area Load
S. N. (KN/m2 Load
  (m2) (KN)
  (KN)
1 Office 259.256 2.500 648.141 162.035
2 Rest room 41.019 2.000 82.038 20.509
3 Lobby 150.441 4.000 601.765 300.882
Total 1331.943 483.427
Table III.2.8: Live Load Calculation of First Floor
3.1.3 Second Floor
Area Calculation
i. Area of slab
Main slab, Asm = 371.339 m2
Cantilever slab, Asc = 38.121 m2
ii. Area of beam
a. Along alphabetic grid
Major Beam
AaB = 16*6.553*0.380
= 39.842 m2
Secondary Beam
No secondary beam.
b. Along numeric grid
Major Beam
AnB = (4*6.248+ 4*6.401 + 8* 4.191 + 2*3.505) *0.380
= 34.631 m2
Secondary Beam
Anb = (3*6.248 + 1*6.401) *0.20
= 6.3092 m2
iii. Area of column
Aco = 23*0.5*0.5 = 5.750 m2
3.2 Area of outer
iv. Area of outer wall
Prefab wall, Afw = Total Length*Thickness
=81.229*0.075
= 6.092 m2
Area after 30% Deduction for openings,
Apw = 4.265 m2

Load Calculation
i. Load due to partition wall = load intensity * slab area
= 0.44 * 371.339
= 163.389 KN

ii. Load due to floor finishing = load intensity * slab area


= 1 * 371.339
= 371.339 KN
Dead load calculation is as shown in the table III.2.9
Dead Load

Unit
S Area Height Volume Load
Element weight
N (m2) (m) (m3) (KN)
(KN/m3)
Main 371.339 0.130 48.274 25.000 1206.851
1 Slab Cantilever 38.121 0.130 4.956 25.000 123.894
Beam
Major 39.842 0.575 22.909 25.000 572.729
Alphabetic grid Secondary - 0.000 25.000 0.000
Major 34.631 0.575 19.913 25.000 497.821
2 Numeric grid Secondary 6.3092 0.375 2.366 25.000 59.149
3 Column 5.750 3.223 18.532 25.000 463.306
4 Outer wall Prefab 4.265 2.778 11.848 8.750 103.671
5 Partition wall 163.389
6 Floor finishing 371.339
7 Staircase 535.946
8 Lift 121.944
Total 4425.540
Table III.2.9: Dead Load Calculation for Second Floor

Live load calculation has been shown in the table III.2.11.


Live Load
Loading intensity Reduced
S. Element Area Load
(KN/m2) Load
N.   (m2) (KN)
  (KN)
1 Classroom 749.719 187.430
249.906 3.000
2 Office 63.466 2.500 158.666 39.667
3 Rest room 40.898 2.000 81.796 20.449
4 Lobby 55.189 4.000 220.758 110.379
Total 1210.938 357.924
Table III.2.9: Live Load Calculation for Second Floor

3.2.1 Third Floor


Area Calculation
i. Area of slab
Main slab, Asm = 394.654 m2
Cantilever slab, Asc = 58.788 m2
ii. Area of beam
a. Along alphabetic grid
Major Beam
AaB = 16*6.553*0.380
= 39.842 m2
Secondary Beam
No secondary beam.
b. Along numeric grid
Major Beam
AnB = (4*6.248+ 4*6.401 + 8* 4.191 + 2*3.505) *0.380
= 34.631 m2
Secondary Beam
Anb = (3*6.248 + 1*6.401) *0.20
= 6.3092 m2
iii. Area of column
Full Length, Aco = 21*0.5*0.5 = 5.250 m2
Up to congregation space, Ac = 2*0.5*0.5 = 0.500 m2
iv. Area of outer wall
Prefab wall, Afw = Total Length*Thickness
=81.229*0.075
= 6.092 m2
Area after 30% Deduction for openings,
Apw = 4.265 m2
Load Calculation
i. Load due to partition wall = load intensity * slab area
= 0.44 * 394.654= 173.648 KN
ii. Load due to floor finishing = load intensity * slab area
= 1 * 394.654 = 394.654 KN
Dead load calculation is as shown in the table III.2.13.
Dead Load

Unit
S Area Height Volume Load
Element weight
N (m2) (m) (m3) (KN)
(KN/m3)
Main 394.654 0.130 51.305 25.000 1282.853
1 Slab Cantilever 58.788 0.130 7.642 25.000 191.061
= 32.372 m2
Secondary Beam
No secondary beam.
a. Along numeric grid
Major Beam
AnB = (4*6.248+ 4*6.401 + 6* 4.191) *0.380
= 28.782 m2
Secondary Beam
Anb = (3*6.248 + 1*6.401) *0.20
= 6.3092 m2
i. Area of column
Full-length column, Aco = 4*0.5*0.5 = 1.000 m2
Half-length column, Ac = 14*0.5*0.5 = 3.500 m2

ii. Area of outer wall


Prefab wall, Afw = Total Length*Thickness
=71.119*0.075
= 5.334 m2
Area after 30% Deduction for openings,
Apw = 3.734 m2
iii. Area of parapet wall
Apa = Length of wall*thickness
= 85.039*0.05
= 4.252 m2

Load Calculation
i. Load due to partition wall = load intensity * slab area
= 0.44 * 340.443/2
= 74.897 KN
ii. Load due to floor finishing = load intensity * slab area
= 1* 340.443
3.3