Sie sind auf Seite 1von 4

Proiect de lecţie

Nume: Panduru Ana- Maria


Clasa: a X- a
Disciplina: Limba şi literatura română
Titlul lecţiei: Romanul „Ion” de Liviu Rebreanu
Tipul lecţiei: însuşirea de noi cunoştinţe
Obiectiv general : Cultivarea receptivităţii literar-artistice a elevilor. Trezirea
gustului pentru lectură.
Obiective operationale: a) cognitive: 1. să cunoască geneza romanului.
2. să cunoască tema romanului.
3. să explice diferite simboluri
din roman ,cum ar fi: drumul, crucea, hora etc.
4. să povestească secvenţe
memorabile din roman şi să le inteleagă semnificaţia.
5. să argumenteze circularitatea
romanului.

b) afective : 1. Să dovedească receptivitate


afectiv- intelectivă faţă de conţinutul romanului.
2. să selecteze anumite pasaje din
roman preferenţial şi să îşi motiveze alegerea.
Metode de învăţare :
 Lectura expresivă
 Lectura selectivă
 Problematizarea
 Învăţarea prin descoperire
 Lucrul cu manualul
 Dezbaterea şi discuţii colective
Mijloace de învăţământ : a. romanul „ Ion” de Liviu Rebreanu
b. manualul de clasa a X-a
c. fişe de lectură
Evaluare : Observare directă, aprecieri verbale , notarea corespunzătoare.
Forme de organizare: individuală, frontală, pe grupe.

I. Organizarea clasei şi pregătirea pentru lecţie ( 2 minute) : notarea


absentelor, stabilirea ordinii, asigurarea celor necesare lectiei.
II. Actualizarea cunoştiinţelor anterioare (10 minute) : Actualizarea
cunostintelor anterioare se va face prin activitate frontala cat si pe grupe.

1.Ce este romanul?


2.Care sunt trăsăturile romanului?
3. Cum clasifică Nicolae Manolescu romanul în „Arca lui Noe” ?
4.În care dintre aceste clasificări putem include romanul „ Ion”?

III. Captarea atenţiei (3 minute) : o discuţie liberă privind imaginea pe care o


au elevii despre ţărani, punând în paralel cele două dimensiuni temporale
:atunci şi acum.
IV. Anunţarea titlului lecţiei noi şi prezentarea obiectivelor (1 minut) :
Pornind de la concluziile din discuţia anterioară voi anunţa titulul lecţiei.
Notarea titlului lecţiei pe tablă. Enunţarea obiectivelor: studierea primului
roman realist, modern şi obiectiv din literatura noastră.
V. Dirijarea învăţării (25 de minute) : „Ion” de Liviu Rebreanu este primul
roman realist, obiectiv din literatura română, a apărut în anul 1920 după o
lungă perioadă de elaborare, aşa cum însuşi autorul menţionează în finalul
operei între martie 1913-iulie şi 1920. Apariţia primului roman obiectiv
direcţionează literatura română către valoarea europeană. Vorbind de
romanul realist să ne amintim trăsăturile realismului făcând şi o schemă la
tablă.
 Geneza romanului. Liviu Rebreanu mărturiseşte că în lunga
sa trudă de creatie, în cei 7 ani în care a lucrat la roman, un
rol important l-a avut pe de-o parte “ impresia afectivă”,
emoţia, iar pe de altă parte acumularea de material
documetar. Prima variantă a romanului „ Ion” a fost o schiţă
scrisă de Rebreanu în 1908, care purta titlul ”Ruşinea”,
subiect reluat în altă proză, “Zestrea” în care conturează
portretul lui Ion şi schiţează întâlnirea dintre Ion şi Ileana.
 Tema romanului. „Ion” este o monografie a satului
ardelean de la începutul secolului al XX-lea, ilustrând
conflictul generat de lupta aprigă pentru pământ într-o lume
în care statutul social al omului este stabilit în funcţie de
averea pe care o posedă, fapt ce justifică acţiunile
personajelor.
 Structura compoziţională. Elevii vor folosi volumul „Ion” şi
vor analiza structura compozitională a romanului.
 Care este semnificaţia simbolică a celor două secvenţe
epice? Romanul are două mari parţi cu titluri sugestive
“Glasul pământului” şi “Glasul iubirii” care semnifică
aspiraţiile personajului principal, forţele contrare ce-l
stăpânesc: cea demonică, de posedare a pământului şi cea
angelică, dragostea pentru Florica. În această luptă dintre
contrariile ce se atrag, în finalul romanului personajul este
distrus.
 Titlurile celor 13 capitole sunt ăi ele semnificative. Încercaţi
să găsiţi câteva din semnificaţiile acestor titluri.
 Subiectul romanului. Elevii vor deschide volumul la capitolul
I şi vor citi primul fragment. Voi cere să identifice spaţiul şi
timpul cadru al romanului. Se vor explica simbolurile
drumului şi al crucii. Hora reprezintă o altă scenă importantă
deoarece aici sunt prezente personajele esenţiale ale
romanului: Ion, George, Ana, Florica, Savista.
 Dintre elevii care au citit romanul vor fi solicitaţi câţiva
pentru a povesti câte o secventă ce li s-a părut deosebită.
 altă scena esenţială a romanului este aceea a sărutării
pământului. Ion îngenunchează şi sărută cu evlavie, aproape
religios pământul. Este o dovadă a pasiunii neobişnuite pe
care acest ţăran sărac dar harnic o simte faţă de pământ.
 Tehnica romanului este circulară. Voi cere elevilor să
demonstreze această circularitate cât şi simbolul drumului şi
al horei din final.
VI. Asigurarea feedback- ului : Feedback-ul a avut loc permanent pe parcursul
conversatiei şi se concretizează prin aprecieri verbale.
VII. Evaluare formativa ( 6 minute): Evaluarea se va face în grupuri de câte
patru elevi. Fiecare grup va alcătui o listă de minimum trei teme cosiderate
esenţiale în romanul „ Ion” abordate dintr-o perspectivă personală, se va
desemna un lider al fiecărui grup care va expune aceste teme.
VIII. Asigurarea retenţiei şi a transferului( 6 minute): Ca temă pentru acasă
elevii vor avea de găsit minimum 3 titluri de roman din literatura universală
care să abordeze tema tăranului, însoţite de o scurtă prezentare a acestora.
IX. Bibliografie: - Limba şi literatura română , manual pentru clasa a X-a,
Adrian Costache, Florin Ioniţă, Adrian Săvoiu, ediutra Art, Bucureşti, 2008.
- Ion, Liviu Rebreanu, editura Tineretului,Bucureşti, 1968.
- Arca lui Noe,Nicolae Manolescu, editura100+1, Gramar,
Bucuresti, 2000
- Istoria literaturii romane de la origini pana in prezent, G.
Călinescu,editura Minerva, Bucuresti, 1982.

Das könnte Ihnen auch gefallen