Sie sind auf Seite 1von 3

COLUMNS

ALONG 1:

H = 7.5 m

Vol C2 = (0.35)(0.35)(7.5+1.15)(8) = 8.477 m3

Allowance for wastage = 5%(Vol C2) = 5%(8.477) = 0.42385 m3

c/v = Vol C2 + Allowance for wastage = 8.477 + 0.42385 = 8.90085 m 3

c/v x 10.46 = 8.90085 x 10.46 = 93.103 or say 94 bags of cement

c/v x 0.42 = 8.90085 x 0.42 = 3.738 or say 4 m 3 of sand

c/v x 0.84 =8.90085 x 0.84 = 7.477 or say 8 m 3 of gravel

ALONG 2:

H = 7.5 m

Vol C2 = (0.35)(0.35)(7.5+1.15)(5) = 5.298125 m 3

Allowance for wastage = 5%(Vol C2) = 5%(5.298125) = 0.26490625 m3

c/v = Vol C2 + Allowance for wastage =5.298125 + 0.26490625 = 5.56303125 m 3

c/v x 10.46 =5.56303125 x 10.46 = 58.189 or say 59 bags of cement

c/v x 0.42 = 5.56303125 x 0.42 = 2.336 or say 3 m 3 of sand

c/v x 0.84 = 5.56303125 x 0.84 = 4.673 or say 5 m 3 of gravel

ALONG 3:

H = 7.5 m

Vol C2 = (0.35)(0.35)(7.5+1.15)(8) = 8.477 m3

Allowance for wastage = 5%(Vol C2) = 5% (8.477) = 0.42385 m3

c/v = Vol C2 + Allowance for wastage = 8.477 + 0.42385 = 8.90085 m 3

c/v x 10.46 = 8.90085 x 10.46 = 93.103 or say 94 bags of cement


c/v x 0.42 = 8.90085 x 0.42 = 3.738 or say 4 m 3 of sand

c/v x 0.84 =8.90085 x 0.84 = 7.477 or say 8 m 3 of gravel

ALONG 4:

H = 7.8 m (scaled)

Vol C2 = 3(0.35)(0.35)(7.8+1.15) = 3.289 m3

Allowance for wastage = 5%(Vol C2) = 5% (3.289) = 0.1645 m3

c/v = Vol C2 + Allowance for wastage = 3.289 + 0.1645 = 3.453 m 3

c/v x 10.46 = 3.453 x 10.46 = 36.123 or say 37 bags of cement

c/v x 0.42 = 3.453 x 0.42 = 1.45 or say 2 m 3 of sand

c/v x 0.84 =3.453 x 0.84 = 2.901 or say 3 m 3 of gravel

Vol C1 = 6(0.35)(0.35)(7.8+0.85) = 6.3578 m3

Allowance for wastage = 5%(Vol C1) = 5% (6.3578) = 0.3179 m3

c/v = Vol C1 + Allowance for wastage = 6.3578 + 0.3179 = 6.676 m 3

c/v x 10.46 = 6.676 x 10.46 = 69.827 or say 70 bags of cement

c/v x 0.42 = 6.676 x 0.42 = 2.804 or say 3 m 3 of sand

c/v x 0.84 =6.676 x 0.84 = 5.608 or say 6 m 3 of gravel

ALONG 5:

H = 8.5 m

Vol C2 = 2(0.35)(0.35)(8.5+1.15) = 2.3643 m3

Allowance for wastage = 5%(Vol C2) = 5% (2.364) = 0.1182 m3

c/v = Vol C2 + Allowance for wastage = 2.3643 + 0.1182 = 2.483 m 3

c/v x 10.46 = 2.483 x 10.46 = 25.967 or say 26 bags of cement


c/v x 0.42 = 2.483 x 0.42 = 1.043 or say 2 m 3 of sand

c/v x 0.84 =2.483 x 0.84 = 2.086 or say 3 m 3 of gravel

Vol C1 = 4(0.35)(0.35)(8.5+0.85) = 4.582 m3

Allowance for wastage = 5%(Vol C1) = 5% (4.582) = 0.2291 m3

c/v = Vol C1 + Allowance for wastage = 4.582 + 0.2291 = 4.811 m 3

c/v x 10.46 = 4.811 x 10.46 = 50.324 or say 51 bags of cement

c/v x 0.42 = 4.811 x 0.42 = 2.021 or say 3 m 3 of sand

c/v x 0.84 =4.811 x 0.84 = 4.04 or say 5 m 3 of gravel

ALONG 6:

H=8m

Vol C2 = 3(0.35)(0.35)(8+1.15) = 3.3626 m3

Allowance for wastage = 5%(Vol C2) = 5% (3.3626) = 0.168 m3

c/v = Vol C2 + Allowance for wastage = 3.3626 + 0.168 = 3.531 m 3

c/v x 10.46 = 3.531 x 10.46 = 36.931 or say 37 bags of cement

c/v x 0.42 = 3.531 x 0.42 = 1.483 or say 2 m 3 of sand

c/v x 0.84 =3.531 x 0.84 = 2.97 or say 3 m 3 of gravel

Vol C1 = 2(0.35)(0.35)(8+0.85) = 2.1683 m3

Allowance for wastage = 5%(Vol C1) = 5% (2.1683) = 0.108 m3

c/v = Vol C1 + Allowance for wastage = 2.1683 + 0.108 = 2.277 m 3

c/v x 10.46 = 2.277 x 10.46 = 23.814 or say 24 bags of cement

c/v x 0.42 = 2.277 x 0.42 = 0.956 or say 1 m 3 of sand

c/v x 0.84 =2.277 x 0.84 = 1.913 or say 2 m 3 of gravel