Beruflich Dokumente
Kultur Dokumente
𝑭 = 𝑭𝑿
𝑭𝑹 𝑭𝒀
𝑭𝒀
θ
𝑭𝒁 θ
𝑭 = 𝑭𝒀 𝑭𝑿 𝑭𝑿
Equilibrium
• Equilibrium is a state in which the forces on an object are balanced.
• This means that a body that is not in motion will remain at rest.
• It also applies to bodies moving with a constant velocity.
Answer : 24N
• Example :
21N 7N
Answer : -14N
Solving Basic Force Systems
20 N 5N 25 N 4N 3N
R = 25N R = 32N
14 N 8N 17 N 8N 5N
R = 22N R = 14N
35 N 16 N 31 N 7N 9N
R = 19N R = -33N
14 N 6N 6N 54 N 11 N
R = -20N R = 37N
41 N 12 N 8N 43 N 2N
R = -29N R = -37N
5N 27 N 5N 6N 37 N
R = -22N R = 36N
Horizontal and Vertical Components of Force
𝑭𝑿
Horizontal and Vertical Components of Force
𝐹𝑋 = 𝑅𝑐𝑜𝑠(θ)
𝐹𝑌 = 𝑅𝑠𝑖𝑛(θ)
θ
𝑭𝑿
Horizontal and Vertical Components of Force
𝑭𝑿
Worked Example 1
Determine the resultant force of the two forces, 3N and 4N, that act perpendicular
to one another and find the direction at which it acts.
3N
𝟒𝑵
Solution 1
• The magnitude of the resultant force can be found using;
𝑅= 𝐹𝑌2 + 𝐹𝑋2
𝑅 = 32 + 42
𝑅 = 25
𝑅 = 5𝑁 3N
• The direction that the resultant force acts at is found using;
𝐹𝑌
θ = tan−1
𝐹𝑋 36.870°
3
θ = tan−1
4
θ = 36.870°
𝟒𝑵
Worked Example 2
Determine the horizontal and vertical components of the force if the resultant force
has a magnitude of 20N and acts at a direction of 60° from the horizontal.
𝑭𝒀
60°
𝑭𝑿
Solution 2
𝐹𝑋 = 𝑅𝑐𝑜𝑠(θ)
𝐹𝑋 = 20𝑐𝑜𝑠(60)
𝐹𝑋 = 10N
17.312N
25N
𝟒𝟓𝑵
Solution 3
• The magnitude of the resultant force can be found using;
𝑅= 𝐹𝑌2 + 𝐹𝑋2
𝑅 = 252 + 452
𝑅 = 2650
𝑅 = 51.478𝑁 25N
• The direction that the resultant force acts at is found using;
𝐹𝑌
θ = tan−1
𝐹𝑋 29.055°
25
θ = tan−1
45
θ = 29.055°
𝟒𝟓𝑵
Exercise 1
1. A force, F, of 35N acts at 37° to the horizontal. Find the horizontal and vertical components of
this force.
2. A force, F, acts at 75° to the horizontal. If the horizontal component of this force is 1.5kN,
determine the value of F.
3. A force, F, acts at 15° to the horizontal. If the vertical component of this force is 75N,
determine the value of F.
4. A horizontal force of 5N act perpendicularly to a 12N force. Determine the magnitude and
direction of the resultant relative to the 5N force.
5. A force, F, of 230N acts at 67° to the horizontal. Find the horizontal component of this force.
6. A force, F, of 230N acts at 67° to the horizontal. Find the vertical component of this force.
7. A force, F, acts at 25° to the horizontal. If the vertical component of this force is 7kN,
determine the value of F
8. A force, F, acts at 42.5° to the horizontal. If the horizontal component of this force is 9kN,
determine the value of F
Worked Example 4
1. Find 𝐴𝑋 and 𝐴𝑌 if A is at 90 from the
horizontal.
2. Find 𝐵𝑋 and 𝐵𝑌 if B is at 60 from the
horizontal.
3. Find 𝐶𝑋 and 𝐶𝑌 if C is at 15 from the
horizontal. A - 150N
4. Find 𝐷𝑋 and 𝐷𝑌 if D is at 0 from the horizontal.
5. Find the total horizontal component of the
forces.
6. Find the total vertical component of the forces.
7. The total resultant force.
D - 150𝑵
8. Find the angle at which the resultant acts.
Solution 4
1) 𝐴𝑋 = 𝐴𝑐𝑜𝑠 θ 𝐴𝑌 = 𝐴𝑠𝑖𝑛 θ 7)
𝐴𝑋 = 150𝑐𝑜𝑠 90 𝐴𝑌 = 150𝑠𝑖𝑛 90 𝑅= 𝑅𝑋2 + 𝑅𝑌2
𝐴𝑋 = 0 𝐴𝑌 = 150𝑁 𝑅 = 564.7782 + 444.1522
2) 𝐵𝑋 = 𝐵𝑐𝑜𝑠 θ 𝐵𝑌 = 𝐵𝑠𝑖𝑛 θ 𝑅 = 718.485𝑁
𝐵𝑋 = 250𝑐𝑜𝑠 60 𝐵𝑌 = 250𝑠𝑖𝑛 60 8) 𝑅𝑌
𝐵𝑋 = 125𝑁 𝐵𝑌 = 216.506𝑁 tan θ =
𝑅𝑋
3) 𝐶𝑋 = 𝐶𝑐𝑜𝑠 θ 𝐶𝑌 = 𝐶𝑠𝑖𝑛 θ 444.152
𝐶𝑋 = 300𝑐𝑜𝑠 15 𝐶𝑌 = 300𝑠𝑖𝑛 15 tan θ =
564.778
𝐶𝑋 = 289.778𝑁 𝐶𝑌 = 77.646𝑁 444.152
4) 𝐷𝑋 = 𝐷𝑐𝑜𝑠 θ 𝐷𝑌 = 𝐷𝑠𝑖𝑛 θ θ = tan−1
564.778
𝐷𝑋 = 150𝑐𝑜𝑠 0 𝐷𝑌 = 150𝑠𝑖𝑛 0 θ = 38.182°
𝐷𝑋 = 150𝑁 𝐷𝑌 = 0
5) 𝑅𝑋 = 𝐴𝑋 + 𝐵𝑋 + 𝐶𝑋 + 𝐷𝑋 A - 150N
𝑅𝑋 = 0 + 125 + 289.778 + 150
𝑅𝑋 = 564.778𝑁
6) 𝑅𝑌 = 𝐴𝑌 + 𝐵𝑌 + 𝐶𝑌 + 𝐷𝑌
𝑅𝑌 = 150 + 216.506 + 77.646 + 0
𝑅𝑌 = 444.152𝑁
D - 150𝑵
Worked Example 5
Where; 𝑴 = 𝑭 × ⦜𝒅
• M = Moment, Nm
• F = Force, N
• ⦜d = Perpendicular Distance, m
• Equilibrium is achieved when the total clockwise (CW) moment is equal to the
total anticlockwise (ACW) moment.
Worked Example 6
If a mass of 30Kg pushes on the end of a lever which has a length of 150mm then
what is the resultant moment about the centre of the shaft?
Solution 6
𝑭 = 𝒎𝒂
𝑭 = 𝟑𝟎 × 𝟗. 𝟖𝟏
𝑭 = 𝟐𝟗𝟒. 𝟑𝑵
𝑴 = 𝑭 × ⦜𝒅
𝑴 = 𝟐𝟗𝟒. 𝟑 × 𝟏𝟓𝟎 × 𝟏𝟎−𝟑
𝑴 = 𝟒𝟒. 𝟏𝟒𝟓𝑵𝒎
Exercise 2
Using the following diagrams, calculate the moments generated from the forces
and state whether they are CW or ACW.
Exercise 3
If the moments generated in both the cases below equate to 12Nm, then
determine if the moment is CW or ACW and calculate the force exerted.
If the moments generated in both the cases below equate to 6Nm, then determine
the perpendicular distance that the force is acting at from the pivot.
Worked Example 7
1. Find the magnitude and direction of 150N
450N
the resultant. 0.3m
2. Find the magnitude and direction of
0.1m
the equilibrant, if the equilibrant is
the vector that would exactly cancel
the resultant.
3. Calculate each individual moments.
4. Find the resulting moment.
5. Find the perpendicular distance of
300N
the resulting moment.
250N
Solution 7
1) 𝑅𝑋 = 450 − 300 = 150𝑁 3) 𝑀450 = 450 × 0.3 = 135𝑁𝑚
𝑅𝑌 = 250 − 150 = 100𝑁 𝑀150 = 150 × 0.3 = 45𝑁𝑚
150N
450N
𝑀300 = 300 × 0.3 = 90𝑁𝑚
𝑀250 = 250 × 0.3 = 75𝑁𝑚 0.3m
𝑅= 𝑅𝑋2 + 𝑅𝑌2
𝑅𝑌
tan θ = 5) 𝑀 = 𝐹 × ⦜𝑑
𝑅𝑋
𝑀𝑇 = 𝑅 × ⦜𝑑
100
tan θ = 345 = 180.278 × ⦜𝑑
150 345
100 ⦜𝑑 =
θ = tan−1 180.278
150 ⦜𝑑 = 1.914𝑚
θ = 33.690
2) 𝐸=𝑅
300N
𝐸 = 180.278𝑁
250N
θ = 33.690 + 180
θ = 213.690°
Worked Example 8
30N
40N
1. Find the magnitude and direction of 0.3m
the resultant.
0.1m
2. Find the magnitude and direction of
the equilibrant, if the equilibrant is
the vector that would exactly cancel
the resultant.
3. Find the perpendicular distance.
between the resultant and the pivot.
20N ∠ 30°
50N ∠ 70°
Solution 8
1) Split up forces into 𝑅𝑋 = 40 + 17.101 − 17.320 2) 𝐸=𝑅
horizontal and vertical 𝑅𝑋 = 39.781𝑁 𝐸 = 34.284𝑁
components;
𝑜𝑝𝑝
𝐹𝑌 = sin(70) = 𝑅𝑌 = 46.985 + 10 − 30 θ = 29.697 + 180
50
𝐹𝑌 = 50 sin 70 = 𝑜𝑝𝑝 𝑅𝑌 = 26.985𝑁 θ = 209.697°
𝐹𝑌 = 46.985𝑁
𝑎𝑑𝑗 3) 𝑀30 = 30 × 0.3 = 9𝑁𝑚
𝐹𝑋 = cos(70) =
50 𝑅= 𝑅𝑋2 + 𝑅𝑌2 𝑀40 = 40 × 0.3 = 12𝑁𝑚
𝐹𝑋 = 50cos(70) = 𝑎𝑑𝑗 𝑀50𝑥 = −17.101 × 0.05 = −0.855𝑁𝑚
𝑅 = 39.7812 + 26.9852
𝐹𝑋 = 17.101𝑁 𝑀20𝑥 = 17.320 × 0.3 = 5.196𝑁𝑚
𝑅 = 34.284𝑁
𝑜𝑝𝑝 𝑀50𝑦 = 46.985 × 0.3 = 14.087𝑁𝑚
𝐹𝑌 = sin(30) = 𝑀20𝑦 = −10 × 0.05 = −0.5𝑁𝑚
20 𝑅𝑌
𝐹𝑌 = 20 sin 30 = 𝑜𝑝𝑝 tan θ =
𝑅𝑋
𝐹𝑌 = 10𝑁 𝑀𝑇 = 9 + 12 − 0.855 + 5.196 + 14.087 − 0.5
𝑎𝑑𝑗 26.985
𝐹𝑋 = cos(30) = tan θ = 𝑀𝑇 = 38.928𝑁𝑚
20 39.781
𝐹𝑋 = 20cos(30) = 𝑎𝑑𝑗 26.985 𝑀 = 𝐹 × ⦜𝑑 345
𝐹𝑋 = 17.320𝑁 θ = tan−1 ⦜𝑑 =
39.781 𝑀𝑇 = 𝑅 × ⦜𝑑 180.278
θ = 29.697° 345 = 180.278 × ⦜𝑑 ⦜𝑑 = 1.914𝑚
Extension Task