Sie sind auf Seite 1von 11

Naziv škole: Osnovna škola „Mustafa Mulić“- Šije

Predmet: Bosanski jezik i književnost

Nastavnica: Amerisa Mujanović

Razred i odjeljenje: VIII1

Školska godina: 2015/2016

Datum: 22.12.2015.

Nastavna oblast: Književnost

Nastavna jedinica: „Na uglu“,Rainer Maria Rilke

Tip časa: Usvajanje novih nastavnih sadržaja.

Cilj časa: Analiza autorske lirske pjesme.

Zadaci nastavnog sata:

a)Obrazovni: Interpretacija umjetničke lirske pjesme,socijalna pjesma,osjećanja


u pjesmi,motiv,lirske slike, stilske figure
( epiteti,metafore,aliteracija,asonanca,hiperbola), strofa,stih ( pentina ),rima,
uočavanje žanrovskih i strukturnih osobenosti socijalne pjesme, bogatstvo
izraza.

b) Funkcionalni: Razvijanje i izgrađivanje mentalnih i komunikativnih


sposobnosti,razvijanje mašte i samostalnosti,logičkog mišljenja i
zaključivanja,razvijanje sposobnosti za uočavanje pouke i poruke,razvijanje
sposobnosti izražavanja,razumijevanje i analize lirske pjesme,usvajanje
funkcionalnih pojmova iz književne teorije.

c) Odgojni: Razvijanje osjećaja za ljepotu pisane riječi,ljepotu osobnog doživljaja


pjesme,razvijanje interesa za različitost,izražavanje doživljaja ljubavi riječju
zvukom,razvijanje sposobnosti za prepoznavanje riječi i vrijednosti u
književnom djelu,razvijanje empatije.Podsticanje učenika na čitanje književnih
djela,suosjećanje sa likovima pjesme.

Oblici rada: frontalni i grupni


Nastavne metode: Metoda razgovora,metoda slušanja,metoda rada na
tekstu,metoda demonstracije,tehnika grozd,metoda izlaganja učeničkih
radova,galerija slika.

Nastavna sredstva: Udžbenik Čitanka za VIII razred, slike majki,pano sa manje


poznatim riječima,plakat na kojem se nalazi iscrtan grozd,nastavni listići sa
zadacima za grupe,rješenja zadataka,markeri,četiri lista A4 formata različitih
boja na kojem će grupovođa pisati rješenja zadataka,magneti za tablu kojim će
se učenička rješenja lijepiti na tabli,laptop, pjesme,tabla,kreda.

*Prije obrade nastavne jedinice na na sto svake grupe sam ostavila papir A4
formata,marker,malu kovertu u kojoj se nalaze nastavni listići sa
zadacima,veliku kovertu u kojoj se nalaze rješenja zadataka sa nastavnih listića i
kopije teksta pjesme za svakog člana grupe.

STRUKTURA NASTAVNOG SATA:

Uvodni dio: 5-7 min.

Glavni dio: 33 min.

Završni dio: 5min.

Uvodni dio časa:

Motivacija
Oluja mozga: Na tabli sam postavila paukovu mrežu.U nju upisujem tematske
riječi:majka,zima,kesten.

Na osnovu ovih tematskih riječi učenici smišljaju rečenice i upisuju u svoje


sveske, a potom čitaju ,a ja upisujem u paukovu mrežu.

Očekivani odgovori: Majka prži kesten.Zimi se prži kesten.Majka prži kesten


zimi za svog sina.
Glavni dio časa:

Nesebičnost majki,njihova požrtvovanost i povezanost s djecom,mnogim


pjesnicima su bila inspiracija da napišu mnoga književna djela.Među njima je i
Rainer Maria Rilke koji je napisao lirsku pjesmu „Na uglu“,koju ćemo danas
raditi. Naslov pišem na tabli.

Učenici zapisuju biografiju pisca u svoje sveske. Rainer Maria Rilke rođen je
1875.u Pragu u kojem je provodio rano djetinjstvo. Umro je 1926.godine.

Djela: „Knjiga slika“( zbirka pjesama), „Devinske elegije“, „Soneti Orfeju“.

-Interpretativno čitanje pjesme

-Emocionalna pauza

Nepoznate riječi ispisujem na tabli:


-maroni-vrsta krupnoga pitomoga kestena

-vreva-gužva

Razgovor o pročitanoj pjesmi:

1.Kakav je utisak na vas ostavila ova pjesma?( Očekivani odgovor: Probudila


emocije,zainteresovala me,javilo se osjećanje tuge).

2.Kome je posvećena ova pjesma? ( Očekivani odgovor: majci ).

3.Kojim se riječima pjesnik obraća majci? ( Očekivani odgovor: Dolaskom


zime ,dolazi i pjesnikova majka koja na uglu peče kesten,žrtvuje se za sina.)

4.Šta je u pjesmi posebno izraženo? ( Očekivani odgovor: Ljubav i požrtvovanje


za sina.)

5.Kakav je odnos pjesnika prema majci? ( Pjesnik čezne za majkom,žali je,jer


ona se žrtvuje za sina tako što peče kestenje.)

Nakon kratkog razgovora o pjesmi,prelazim na određivanje


osjećanja,motiva,vrstu pjesme.

Pitam učenike koja su osjećanja najviše izražena u pjesmi? ( Očekivani


odgovor:ljubav,tuga,bol,čežnja,divljenje,zadovoljstvo,ushićenje,nespokojstvo)

Pitam učenike koji je osnovni motiv u pjesmi? ( Očekivani odgovor: majka i


majčinska ljubav)

Vrsta pjesme: Lirska pjesma-socijalna ( društvena)

Socijalna ( društvena) pjesma-pjesma u kojoj pjesnik iskazuje svoj odnos i stav


prema društvu,prema društvenim pojavama i svoje negodovanje na te pojave.

Zapisujem na tabli, a učenici u svoje sveske.

Ostale elemente analize radit će te u grupama.

Na sto svake grupe već ranije je postavljeno sve što je potrebno za grupni rad
( čist papir,marker,koverte sa zadacima i rješenjima,te kopije teksta pjesme).

Potom objasniti učenicima za šta im služi to što se nalazi na stolu i šta je


zadatak svake grupe. Reći grupovođi da podigne veliki čist papir pod kojim
nalaze kopije pjesama za svakog člana grupe i da iste podijeli članovima
grupe,zatim da uzme malu kovertu u koju piše šta je zadatak njihove grupe i
izvadi nastavni listić na sto. Tako rade grupovođe svake grupe. Objasniti im da
će rješenja zadataka pisati grupovođe na veliki čisti papir uz prethodni rad i
dogovor svih članova grupa.

ZADACI NASTAVNIH LISTIĆA

I GRUPA
1.Odredi lirske slike ( vizuelne i slike koje doprinose
zvukovnim efektima)

II GRUPA
1.Pronađite u pjesmi sljedeće stilske figure:

a)četiri epiteta

b)metafore
III GRUPA

1.Pronađite u pjesmi sljedeće stilske figure:

a) hiperbole

b) aliteraciju i asonancu

IV GRUPA
1.Odredite ritam u pjesmi i elemente ritma:

a) strofe ( broj i vrsta)

b) stih ( broj slogova u prvim stihovima i vrsta stiha )

c) Rima ( četiri primjera i vrsta rime )

d) Ritam

Učenici rade deset minuta.Nakon što su uradili zadatke,slijedi prezentacija


rješenja,zajednička analiza i komentari ostalih učenika.Grupovođa izlazi pred
tablu sa papirom na kojem je napisao rješenja njegove grupe,čita rješenja, a u
razgovor su uključeni i ostali učenici iz razreda.Kada završi sa čitanjem rješenja
zadataka lijepi na tabli i tako se formira galerija slika.Postupak se ponavlja sa
svakom grupom.Odgovore učenici neće pisati pošto se oni nalaze u velikim
kovertama koje se nalaze na stolu. Vođe grupe otvaraju koverte i dijele papire
učenicima koji će kod kuće te listove zalijepiti u svoje sveske.

RJEŠENJA ZADATAKA:

I GRUPA
Lirske slike ( vizuelne):

-Dolazak zime

-Sposobnost majke za pečenje kestena

-Dugogodišnji rad majke

Zvukovne slike:

-Pečenje kestenja

-Pucketanje luča

-Brujanje prolaznika

II GRUPA

a) epiteti: crveno od žara,čiste( vrećice),krivonoge ( peći), stara (Toni )

b) metafore: „A od svoje krivonoge peći


Zahtijeva strogo posluh vruć.“

„ I tiho pjeva peći zuj“

III GRUPA

a) hiperbole: Nigdje se tako ne prže maroni.

Čiste vrećice.
b) aliteracija: „Kraj toga gleda,prati vreve bruj.“

Asonanca:“ A od svoje krivonoge peći.“

IV GRUPA

a) Pjesma ima tri strofe koje su sastavljene od pet stihova,tj.pjesma


ima petnaest stihova.Svaka strofa ima po pet stihova-pentina-
peterac.

b) Stih

I STROFA (prvi stih):11

II STROFA (prvi stih): 10

IIISTROFA (prvi stih):11

Preovladavaju stihovi od jedanaest slogova,tj.jedanesterac

c) Rima: stara-šara-žara,svak-znak,reći-teći-peći,luč-vruć,maroni-
travajmponi-Toni,bruj-zuj.

Rimuje se 1i 4,2i5,prisutna je obgrljena rima.

d)Ritam umjeren i odgovara sadržaju pjesme.

Završni dio časa:

Iz svega ovoga možemo izvući jednu vrijednu pouku, a to je Mama-


jedina osoba koja neograničeno voli i koja se žrtvuje za svoje dijete
bez obzira koliko godina ima i u kojem društvu živi.
Za domaću zadaću dajem učenicima da napišu sastav na temu:
Mama-jedina osoba koja se žrtvuje za svoje dijete. Neka vam
pomogne u tome i pjesma koju smo danas

Čuti komentare učenika o najvrjednijim članovima grupe,predložiti


ocjene i pohvaliti ih.Čas završiti citatom od Washigtona Irvinga: „U
majčinoj je ljubavi tajna nježnosti.Ne ohladi je sebičnost niti preplaši
opasnost.Za djetetovo dobro žrtvovat će svaku udobnost,za njegovu
udobnost odreći će se svakog užitka,bit će ponosna na njegov ugled i
veličati njegovo blagostanje.Ako ga iznenade poteškoće,u nesreći će
joj postati još draže.Bude li mu ime obeščašćeno,još uvijek će ga
voljeti i cijeniti.A ako ga cijeli svijet odbaci,ona će mu biti cijeli svijet.“

Plan table
I „Na uglu“ 22.12.2015.
Rainer Maria Rilke

Osjećanja :ljubav,tuga,čežnja,divljenje,zadovoljstvo,ushićenje,nespokojstvo

Osnovni motiv: majka i majčina ljubav

Vrsta pjesme: Lirska pjesma-socijalna

Socijalna pjesma-pjesma u kojoj pjesnik iskazuje svoj odnos i stav prema


društvu,prema društvenim pojavama i svoje negodovanje na te pojave.

I grupa II grupa III grupa IV grupa

Das könnte Ihnen auch gefallen