Beruflich Dokumente
Kultur Dokumente
A. To be able to compute the value of the mean, we shall follow the steps discussed earlier.
Step 1. Get midpoint of each class. The midpoints are shown in the 3 rd column.
Scores f x
11-22 (33) 3 33/2= 16.5
23-34 (57) 5 57/2= 28.528.5
35-46 11 81/2= 40.5
47-58 19jjjkkkkk 105/2= 52.5
59-70 14 129/2= 64.5
71-82 6 153/2= 76.5
83-94 2 177/2= 88.5
Step 2. Multiply each midpoint by its corresponding frequency. The products are shown in the 4 th column.
Scores f x fx
11-22 3 16.5 3*16.5= 49.5
23-34 5 28.5 5*28.5= 142.52.5
35-46 11 40.5 11*40.5= 445.5
47-58 19 52.5 19*52.5= 997.5
59-70 14 64.5 14*64.5= 903
71-82 6 76.5 6*76.5= 459
83-94 2 88.5 2*88.5= 177
Step 3. Get the sum of the products in step 2.
Scores f x fx
11-22 3 16.5 49.5
23-34 5 28.5 142.5
35-46 11 40.5 445.5
47-58 19 52.5 997.5
59-70 14 64.5 903
71-82 6 76.5 459
83-94 2 88.5 177
n=60 Σ fx= 3174
Step 4. Divide the result in Step 3 by the sample size. The result is the mean of the distribution. Hence,
Σ fx 3174
x́= = =52.9
n 60
B. To compute for the median, we shall construct the less than cumulative frequency column. We can use
the existing table when we solved for the mean.
Scores f x fx < cf
11-22 3 16.5 49.5 3
23-34 5 28.5 142.5 3+5= 8
35-46 11 40.5 445.5 8+11= 19
47-58 19 52.5 997.5 19+19= 38 MEDIAN CLASS
59-70 14 64.5 903 38+14= 52
71-82 6 76.5 459 52+6= 58
83-94 2 88.5 177 58+2= 60
n= 60
n 60
Step 1. = =30
2 2
n
The median class refers to the interval that contains the median, that is, where the is located
2
Step 2. < cf = 19
Step 3. Class interval (the range or difference of the higher and lower score) ⅈ = 12
Step 4. x lb =46.5 , fm=19 , ⅈ=12
The lower class boundary is found by subtracting 0.5 units from the lower class limit (47 - 0.5)
n
Step 5. ~
( )
x=x lb +
2
−¿ c f
fm
i
30−19
~
x=46.5+
19 (
12=53.45 )
C. To compute for the mode, we can still use the existing table.
Scores f x fx < cf
11-22 3 16.5 49.5 3
23-34 5 28.5 142.5 8 n= 60
35-46 11 40.5 445.5 19
47-58 19 52.5 997.5 38 MODAL CLASS
59-70 14 64.5 903 52
71-82 6 76.5 459 58
The modal class contains
83-94 2 88.5 177 60
the highest frequency in
the distribution.
To get the value of d 1, and d 2, find the differences of the frequency of the modal to the frequency before
and to the frequency after the modal class.
We have:
d 1=19−11=8 d 2=19−14=5
A. To be able to compute the value of the mean, we shall follow the steps discussed earlier.
Step 1. Get midpoint of each class.
Scores f x
1–5 3 6/2= 3
6 – 10 4 16/2= 18
11 – 15 10 26/2= 13
16 – 20 2 38/2= 19
21 – 25 4 46/2= 23
26 – 30 7 56/2= 28
B. To compute for the median, we shall construct the less than cumulative frequency column. We can use
the existing table when we solved for the mean.
Scores f x fx < cf
1–5 3 3 9 3
6 – 10 4 8 32 3+4= 7
11 – 15 10 13 130 7+10= 17
16 – 20 2 19 38 17+2=19
21 – 25 4 23 92 19+4= 23
26 – 30 7 28 196 23+7=34
n= 30
n 30
Step 1. = =15
2 2
n
The median class refers to the interval that contains the median, that is, where the is located
2
Step 2. < cf = 10
Step 3. Class interval (the range or difference of the higher and lower score) =5
Step 4. x lb =13.43 fm=10ⅈ=5
The lower class boundary is found by subtracting 0.5 units from the lower class limit
n
Step 5. ~
( )
x=x lb +
2
−¿ c f
fm
i
5
~
x=13.43+
10 ( )
=15. 4 3
C. To compute for the mode, we can still use the existing table.
Scores f x fx < cf
1–5 3 3 9 3
6 – 10 4 8 32 7
11 – 15 10 13 130 17
16 – 20 2 19 38 19
21 – 25 4 23 92 23
26 – 30 7 28 196 30
n= 30
The modal class contains the highest frequency in the distribution.
To get the value of d 1, and d 2, find the differences of the frequency of the modal to the frequency before
and to the frequency after the modal class.
We have:
d 1=6 d 2=8