Sie sind auf Seite 1von 3

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Tehnic „ Dimitrie Dima ”, Piteşti


PROFESOR: .............................
DATA:................................
CLASA: a IX-a
DISCIPLINA: Limba si literatura română
SUBIECTUL LECŢIEI: Exprimarea corectă și nuanțată: confuzii paronimice,
cacofonia, pleonasmul, tautologia
TIPUL LECŢIEI: Consolidarea şi fixarea cunoştinţelor

OBIECTIVE GENERALE:
Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi producerea mesajelor
în diferite situaţii de comunicare.
OBIECTIVEOPERAȚIONALE:
1. Cognitive:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
o să definească în mod corect termenii: confuzie/atracţie paronimică, pleonasm,
tautologie, cacofonie;
o să identifice diversele greşeli semantice în enunţurile date;
o să corecteze enunţurile în care au identificat greşelile de limbă;
o să se exprime corect şi nuanţat, evitând greşelile de limbă.
2. Afective:
o vor manifesta curiozitate şi interes în participarea efectivă la procesul
comunicării.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Resurse:
o capacităţile receptive ale elevilor;
o cunoştinţele anterioare ale elevilor;
o timpul: 50 min.
b) Metode şi procedee: conversaţia euristică, lucrul cu manualul, explicația, munca
independentă, lucrul în grup, exercițiul.
c) Forme de organizare a activităţii elevilor:
o activitatea frontală îmbinată cu activitatea pe grupe.

d) Materiale didactice:
o Adrian Costache, Florin Ioniță, M.N.Lascăr, Adrian Săvoiu, Limba si
literatura română, manual pentru clasa a XII-a, EdituraArt, București, 2009;
o tabla; cretă; caiete; fișe de lucru.
e) Bibliografie:
o „Dicţionarul Ortografic, Ortoepic şi Morfologic al Limbii Române” –
DOOM (ediţia a II-a, revăzută şi adăugită), Editura Univers Enciclopedic,
Bucureşti, 2005;
o Avram, Mioara, „Probleme ale exprimării corecte”, Ed. Academiei,
Bucureşti, 1987;
o Uritescu, N.Dorin, „Dicţionar explicativ de pleonasme”, Ed. ALL,
Bucureşti, 2006;
o Felecan, Nicolae, „Probleme de exprimare corectă”, Ed. Vox, Bucureşti,
1999;
o Lăzărescu, Rodica, „Dicţionar de capcane ale limbii române”, Ed. Corint,
Bucureşti, 2006.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

I. ORGANIZAREA CLASEI: notarea absenţelor , stabilirea ordinii , asigurarea celor


necesare lecției. (2 min)

II. ACTUALIZAREA CELOR ÎNVĂŢATE ANTERIOR (10 min)


Verificarea cunoştinţelor dobândite în lecţia anterioară.

III. CAPTAREA ATENŢIEI (1 min)


Captez atenţia elevilor adresându-le un mesaj eronat şi solicitându-i să identifice
greşeala de limbă. (Astăzi vom relua din nou noţiunile despre cum să avem o exprimare
corectă...)

IV. ANUNŢAREA TEMEI ȘI OBIECTIVELOR (2 min)


În această oră ne propunem să fixăm prin exerciţii problemele de limbă şicomunicare
discutate în ultima perioadă, respectiv: evitarea confuziilor paronimice, a pleonasmului,
a tautologiei, a cacofoniei.

V. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII (25 min)


Solicit elevilor să definească următoarele noţiuni: paronime (atracţia/confuzia
paronimică), pleonasmul, tautologia, cacofonie.
Elevii definesc fiecare noţiune.
Împart colectivul de elevi în 4 grupe, fiecare primind câte o fişă de lucru în care
se vor fixa prin exerciţii problemele de limbă şi comunicare respectiv: evitarea
confuziilor paronimice, a pleonasmului, a tautologiei, a cacofoniei.

VI. ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI se realizează prin aprecieri verbale pe tot


parcursul lecţiei, vizând participarea elevilor, calitatea exemplelor şi a argumentaţiei,
calitatea şi corectitudinea exprimării.

VII. EVALUAREA FORMATIVĂ( 7 min)


Profesorul comentează eventualele erori la testul formativ; noi precizări.

VIII. ASIGURAREA RETENȚIEI ȘI A TRANSFERULUI (3 min)


Tema pentru acasă: exercițiile din manual, pag.133.

Das könnte Ihnen auch gefallen