Sie sind auf Seite 1von 2

PRIPRAVA ZA IZVOENJE NASTAVE MATEMATIKE

UITELJ/ICA: RAZRED: 1. R. BR. SATA: 19 NADNEVAK:

NASTAVNA TEMA: KLJUNI POJMOVI: OBRAZOVNA POSTIGNUA: AKTIVNOSTI ZA UENIKE:

Brojevi od 1 do 5 Broj, brojenje Usvojiti pojam broja, oznaku za broj i mjesto broja u nizu Uoavati, usporeivati, zakljuivati, primijeniti.

NASTAVNA JEDINICA
CILJ NASTAVNOG SATA NASTAVEZADACI MATERIJALNI: FUNKCIONALNI: ODGOJNI:

Brojevi 1 i 2 ONG
Upoznati brojeve 1 i 2. Broj 1 i 2 shvatiti kao oznaku koliine skupa s jednako mnogo elemenata. Nauiti pravilno pisati znamenke 1 i 2 i pravilno izgovarati brojevne rijei. Razvijati miljenje, panju, pamenje, promatranje i zakljuivanje. Razvijati urednost, tonost, upornost u rjeavanju zadataka.

OBLICI RADA: Frontalni, individualni

NASTAVNE METODE Razgovora, usmenoga izlaganja, demonstracije, grafikih radova

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA Udbenik, str. 14 tapii, kartonii s brojevima 1 i 2, ploa, kreda, biljenica

KORELACIJA

DOMAA ZADAA: PLAN PLOE


BROJEVI 1 I 2

11111

22222

12121212

TIJEK NASTAVNOG SATA:


PRIPREMA O brojevima 1 i 2 uenici najee znaju imena tih brojeva brojevne rijei, a neki ih znaju i pisati. Ipak, to gradivo sustavno treba obraivati kako bi se prethodna znanja upotpunila, ispravile krive i stekle nove, ispravne spoznaje. Obnoviti ueniko iskustvo o brojevima IGROM. Pripremiti nekoliko manjih skupina geometrijskih tijela i likova. Zadane skupine predmeta i geometrijskih likova uenici usporeuju i pridruuju kartonie sa brojevima. Uenici iznose svoja iskustva o brojevima razgovorom kako bi se dobila jasna slika o kvaliteti i koliini njihova znanja. (brojevi na kuama, novcu) Najaviti cilj sata. OBRADA NOVOGA GRADIVA Objanjenje zapoinje demonstracijom predmeta . Uitelj/uiteljica u ruci dri 1 loptu (jabuku, olovku) i pita uenike koliko lopti ima. U neposrednoj okolini (uionici, koli) pronalaze se i imenuju skupovi od 1 i 2 lana (jedan ormar, jedan stolac, jedna ploa; dva prozora, dva uenika, dvije slike...). Nakon toga slijedi grafiki prikaz uz crtanje jednolanih i dvolanih skupova (jabuka, ljiva, tapia, krugova...) povezujui uvijek uz crte i objanjenje: jednolanim skupovima pridruuje se broj 1, dvolanim broj 2. Slijedi demonstracija i objanjenje broja 2. i nastajanja niza brojeva. Uz jednu kocku stavi se jo jedna kocka (razina zornosti) i objanjava :jedan i jedan je dva (razina apstrakcije) Uz zajednika objanjenja i uitelja i uenika, pridruuju se jedan krug i jedan krug i izvode zakljuci o nastajanju broja dva (i ostalih primjera) to je ujedno i generalizacija. Slijedi pokazivanje pisanja brojeva 1 i 2 prema predloku u udbeniku i uenici u biljenicama VJEBANJE I PONAVLJANJE U prvom zadatku (slici) zajedno s uenicima otkrivat e se i imenovati jednolani i dvolani skupovi (jedan pas, jedna lopta, dva djeaka...) u udbeniku str. 14. Ostale zadatke uenici e rjeavati kako je uz pojedini zadatak naznaeno. IGRA (u funkciji uenja) rad u paru: Jedan uenik pokae kartoni s brojem 1 ili 2, a drugi uenik sloi toliko predmeta u skup, ili prepozna koliko je predmeta u skupu pa pokae kartoni s brojem. PROVJERAVANJE UINKA NASTAVNOG SATA Uitelj pokazuje npr. 1 krug, 2 trokuta, a uenici pokau brojku na kartonu. Uenici crtaju jednolani i dvolani skup, pridruuju odgovarajui broj i obrazlau: jednolanim skupovima ili skupovima od jednog lana pridruuje se broj 1, a dvolanima broj 2. DZ/ diferencirati zadatke prema uvidu u tonost rjeenja uenika.

Das könnte Ihnen auch gefallen