Sie sind auf Seite 1von 2

PRIPRAVA ZA IZVOENJE NASTAVE MATEMATIKE

UITELJ/ICA: RAZRED: 1. R. BR. SATA: 21 NADNEVAK:

NASTAVNA TEMA: KLJUNI POJMOVI: OBRAZOVNA POSTIGNUA: AKTIVNOSTI ZA UENIKE:

Brojevi od 1 do 5 Broj , brojenje Usvojiti pojam broja oznaku za broj, mjesto broja u nizu Uoavati, razlikovati, usporeivati, zakljuivati

NASTAVNA JEDINICA
CILJ NASTAVNOG SATA NASTAVEZADACI MATERIJALNI: FUNKCIONALNI: ODGOJNI:

Broj 3 ONG
Upoznati broj 3. Broj 3 shvatiti kao oznaku koliine skupova s jednako mnogo elemenata. Nauiti pravilno pisati znamenku 3 i pravilno izgovarati brojevne rijei. Upoznati nastajanje broja 3. Znati mjesto broja u nizu. Razvijati miljenje, panju, pamenje, promatranje i zakljuivanje. Razvijati urednost, tonost, upornost u rjeavanju zadataka. NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA Udbenik, str. 15, tapii, kartonii s brojevima, ploa, kreda, biljenica, didaktiki materijal

OBLICI RADA: Frontalni, individualni

NASTAVNE METODE Razgovora, usmenoga izlaganja, demonstracije, grafikih radova

KORELACIJA

DOMAA ZADAA: PLAN PLOE

TIJEK NASTAVNOG SATA:


PRIPREMA O broju 3 uenici e stjecati ove spoznaje: broj 3 oznaava koliinu elemenata u jednako - brojnim skupovima, nastaje dodavanjem broja 1 broju 2, brojevi 1 i 2 Nalaze se ispred broja 3, nauit e pisati i itati broj 3. Ponavljanje nastavnog gradiva o brojevima. IGRA: uitelj pokazuje jednolani (i dvolani) skup, a uenici pridruuju broj 1 (ili broj 2). Promatrat e se jednolani i dvolani skupovi uz obrazloenje da im se pridruuje broj 1, odnosno broj 2. Uz igru u vlaku- uenici odreuju mjesto broja u nizu. Sve aktivnosti uenici obrazlau i navode primjere (motivacija za rad i razumijevanje nastavnih sadraja) Najaviti cilj sata. OBRADA NOVOGA GRADIVA Obrada novoga gradiva zapoinje demonstracijom, radom sa skupovima od 3 lana. Svrha je izgraditi spoznaju o broju 3 kao oznaci koliine trolanih skupova. Moe se izvoditi u tri varijante: sastavljanje trolanih skupova iz uenikog didaktikog materijala ili drugih predmeta kao to su tapii, plodovi i sl. (npr. stavite na klupu nekoliko skupova koji imaju 3 lana), pronalaenje i imenovanje trolanih skupova u blioj i daljoj okolini - uionici, koli, domu ulici, trgovini (npr. pronai i imenuj nekoliko trolanih skupova u uionici, u kolskom dvoritu, domu i sl.), crtanje trolanih skupova - grafikim prikazom doprinosimo jo boljem razumijevanju; (npr. nacrtajte u biljenici nekoliko skupova od tri lana). Izvesti po nekoliko radnji iz svake varijante uz napomenu: svaki taj rad zavrava govornim obrazloenjem koje glasi: skupovima koji imaju tri lana pridruuje se broj 3. Vano je da to vie uenika izrekne tu injenicu. Nastajanje niza brojeva do 3 objanjava se uz pomo zornih sredstava i govornim obrazlaganjem, ovako: uz jedan predmet (tapi, kameni, kocku i sl.) stavlja se jo jedan i govori: jedan i jedan je dva; zatim se uz dva predmeta stavlja jo jedan i govori: dva i jedan je tri. To e potom initi i uenici svojim didaktikim materijalom uz obvezno govorno obrazlaganje. Pisanje broja podrobno objasniti jer dio uenika grijei u pisanju toga broja. Slijed poteza prikazan je u udbeniku, na to uenike treba upozoriti. Prije objanjavanja mjesta broja 3 u nizu brojeva provjerit e se razumiju li uenici rije iza, odnosno ispred. Ako ih ne razumiju, objasnit e se: nekoliko uenika postavi se u red u potiljak i zorno pokae to znai biti ispred, odnosno iza. Nakon toga promatra se niz brojeva 1, 2, 3 napisanih na ploi i objanjava: broj 2 nalazi se iza broja 1 (pokazati), broj 3 nalazi se iza broja 2 (pokazati), broj 1 nalazi se ispred broja 2 (pokazati), broj 2 nalazi se ispred broja 3. Promatrajui taj niz brojeva (napisati ga treba i u biljenicu), uenici e pokazivati i objanjavati mjesto broja u nizu brojeva. VJEBANJE I PONAVLJANJE Opisati sliku u 1. zadatku u udbeniku pronalazei trolane skupove (tri drveta, tri psa...) uz objanjenje da se svim tim skupovima pridruuje broj 3. Zatim uenici rjeavaju ostale zadatke na nain kako je naznaeno, a onda slijedi provjera uenikih uradaka i popravak eventualno netonih rjeenja. PROVJERAVANJE UINKA NASTAVNOG SATA Zatraiti od uenika da: a) nacrtaju u biljenici tri skupa s 3 lana (elementa) u svakom skupu b) napiite broj koji se nalazi iza broja 2. Analizu provoditi uvidom u uspjenost rjeenja i realizaciju cilja sata. Na osnovu uspjenosti zadati diferenciranu DZ.

Das könnte Ihnen auch gefallen