Sie sind auf Seite 1von 7

2012

Proiect de lectie
Data: 11.05.2012 Clasa: a X-a D Aria curricular: Filologie Obiectul: Biologie Unitatea de nvare: Functia de reproducere. Reproducerea la plante Subiectul: Reproducerea sexuata la plante. Structura florii la angiosperme. Functiile florii. Scopul leciei: Cunoaterea de ctre elevi a prilor componente ale unei flori, a proceselor de polenizare, fecundaie i rolul pe care l au acestea n viaa plantelor. Obiective operationale La sfarsitul lectiei elevii trebuie: O1: sa descrie partile componente ale florii la angiosperme pe baza observarii materialului didactic natural si a mulajului; O2: sa identifice functiile florii pe baza filmuletului vizionat O3: sa diferentieze reproducerea sexuata de cea asexuata Competene specifice: 1.3 Observarea relaiilor dintre plante i alte vieuitoare; 1.4 Explicarea alctuirii generale a unei plante cu flori; 2.1 Utilizarea metodelor i mijloacelor adecvate explorrii / investigrii lumii vegetale; 3.1 Reprezentarea structurii i funciilor sistemelor biologice pe baza modelelor; 4.1 Utilizarea corect a terminologiei specifice biologiei n diferite situaii de comunicare. Tipul leciei: mixta: transmitere i nsuire a noilor cunotine Demersul didactic Resurse procedurale: conversaia euristic, explicaia, demonstraia, observaia, modelarea. Resurse materiale: plane, atlas botanic, mulaj cu alctuirea florii, material biologic natural, prezentare documentar. Forma de activitate: frontal, individual. Evaluare: fi de lucru, formativ prin chestionare oral, observarea sistematic. Bibliografie: - Ene S., Sandu Ghe., Gamaneci Ghe., Manual pentru clasa a X-a, Editura LVS crepuscul, 2005. - MEN Programa colar, Bucureti - Viorel Lazr, Mariana Nicolae Lecia form de baz a organizrii procesului de predare nvare evaluare la disciplina biologie, Editura Arves 2007. - Mariana Ciobanu Didactica tiinelor biologice, Editura Didactic i Pedagogic.

Desfasurarea lectiei ETAPELE LECIEI Moment organizatoric ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

Verificarea cunosinelor.

Pregtesc materialul didactic. Notez n i pregtesc crile i caietele. catalog elevii absenii i verific dac sunt condiii optime pentru desfurarea leciei. Prin chestionare orala verific lecia: Reproducerea asexuata la plante Rspund la ntrebri:

- De cate feluri este reproducerea la Sexuata si asexuata. plante? Prin structuri specializate - Cum se realizeaza reproducerea (spori- la mucegai, muschi, sexuata?Dati exemple. ferigi), prin organe vegetative (stoloni, rizomi, tuberculi, bulbi) sau fragmente de organe vegetative (separarea radacinilor tuberizate, despartirea) - Dati exemple de modalitati de realizare a reproducerii artificiale la - Butasirea: un fragment plante si explicati in ce consta fiecare desprins este inradacinat in sol. metoda. Ex: muscata, begonii, violete, trandafiri. Marcotajul: inradacinarea unor fragmente fara a le separa deocamdata de planta mama. Ex: vita de vie, coacaz etc. Altoirea: imbinarea a doua plante: portaltoiul si altoiul. Ex: pomi fructiferi. Microbutasirea: utilizarea unor fragmente de meristem . Captarea ateniei Proiectarea unor imagini cu diferite tipuri Vizioneaz imaginile. i reactualizarea de flori, albine care realizeaz cunotinelor. polenizarea. Anunarea temei Anun i scriu pe tabl tema leciei i Noteaz n caiete titlul leciei i i a competenelor prezint competenele pe care elevii urmresc competenele. trebuie s le cunoasc la terminarea leciei. Dirijarea nvrii. Utiliznd materialul biologic natural, Examineaz florile puse la 3

Obinerea performanei

Evaluarea performanei

cere elevilor s examineze din ce este alctuit o floare complet. Folosind mulajul (floare de mazre) prezint alctuirea extern a florii: pedicel i receptacul. Explic alctuirea nveliului floral cu ajutorul mulajului: - nveliul floral este alctuit din caliciu i corola, care nvelesc organele reproductoare ale florii. - Organele reproductoare ale florii conin: androceul i gineceul. Androceul reprezint partea brbteasc, iar gineceul partea femeiasc. Reprezint prin desen schematic receptacului floral, alctuirea staminei i a gineceului. Definete polenizarea: proces ce const n transportul grunciorului de polen pe stigmatul gineceului. Fcnd apel la imaginile vizionate de elevi, clasific polenizarea dup locul de unde provine polenul: direct (autopolenizare) i indirect (ncruciat). Prin conversaie euristic la nivel frontal lanseaz ntrebarea cine poate transporta polenul? Subliniaz faptul c grunciorul de polen poate fi transportat de la o floare la alta de ctre insecte, psri i chiar vnt i uneori de om cnd acesta urmrete obinerea de soiuri noi de plante cu importan economic. Explic c nu este de ajuns ca polenul s ajung pe stigmatul unei flori pentru a obine fructe i semine. Definete procesul de fecundaie. Ii invita pe elevi sa identifice pe baza materialului vegetal elementele unei flori. Prezint un filmulet cu reproducerea sexuata la angiosperme Distribuirea fiei de lucru. Chestionare oral pe tot parcursul orei.

dispoziie. Urmresc explicaia profesorului i noteaz n caiete alctuirea extern a florii. Observ alctuirea florii i noteaz n caiete explicaia profesorului

Deseneaz n caiete stamina, gineceul i receptaculul floral. Noteaz definiia n caiete. Noteaz tipurile de polenizare. Rspund la ntrebare: albinele.

Noteaz profesorului.

explicaiile

Rspund la ntrebri observnd materialul biologic natural. Interpretarea filmuletului. Rezolvarea fiei de lucru. Rspund la ntrebri.

http://www.youtube.com/watch?v=FsBQQDg5GIw 4

Schita lectiei Reproducerea sexuata la angiosperme I. Structura florii la angiosperme

O floare este alcatuita din: 1. peduncul 2. receptacul 3. invelisul florii: - sepale - petale 4. Organele de reproducere androceul - gineceul 1. Pedunculul codita care sustine floarea 2. Receptaculul partea latita a pedunculului de care se prinde invelisul florii si elementele de inmultire 3. Invelisul florii a) Sepalele- frunzele in general verzi de le baza florii - totalitatea lor formeaza CALICIUL b) Petale frunzele colorate ale florii - totalitatea lor formeaza COROLA Caliciul si corola invelesc elementele de inmultire 4. Organele de reproducere androceul (totalitatea staminelor = A) gineceul(totalitatea carpelelor = G) a) Stamine- partea barbateasca a florii - o stamina este alcatuita din filament - antera - polen b) pistil- partea femeiasca a florii - sunt alcatuite din- stigmat - stil - ovar cu ovule II. Functiile florii a) Polenizarea- trecerea polenului de pe stamina pe stigmatul pistilului - poate fi - directa (in interiorul aceleiasi flori) - indirecta (cu ajutorul insectelor, vantului, omului) b) Fecundatia- polenul ajunge in stigmat, incolteste si formeaza un tub polinic care strabate stilul si ajunge in ovar - in ovar celula barbateasca se uneste cu celula femeiasca din ovul fecundatia - dupa fecundatie sepalele si petalele cad - staminele, stilul si stigmatul se usuca si cad - ovarul creste si devine fruct - ovarele fecundate se transforma in seminte 5

Fisa de evaluare I. 1. a. b. c. Alege variant corecta Samanta la angiosperme: provine din ovul provine din ovar prezint tegument si embrion 5p

2. Partea barbateasca a florii este reprezentata de a. carpelele b. petalele c. sepalele d. staminele

3. La floarea de la angiosperme: a. sepalele intr n alctuirea corolei b. petalele particip la formarea nveliului floral c. pistilul reprezint partea brbteasc a florii d. staminele au ovar, stil i stigmat 4. La angiosperme, corola este alctuit din: a. sepale b. carpele c. petale 5. Componentele florii cu rol de a atragere a insecte polenizatoare sunt: a) sepalele b) petalele c) staminele II. Precizati ce functii ale florii sunt evidentiate in imaginile de mai jos. 2p

III.

Luati doua plante inflorite. La una dintre ele acoperiti floarea cu o punga de plastic. Explicati de ce aceasta floare nu face fructe si seminte. 2p 6

1p din oficiu. Timp de lucru 5 minute

Fisa de evaluare Barem I.1-b, 2-d, 3- b, 4-c, 5-b 5x1=5p II.Polenizarea indirect cu ajutorul insectelor, polenizarea directa 1x1=2p III.Explicarea corecta 2p 1p din oficiu

Das könnte Ihnen auch gefallen