Beruflich Dokumente
Kultur Dokumente
+
+
(
+
+
+ + +
= = +
( )
6 . 16
28 . 137 05 . 0
114
76 . 3 28 1 32
=
=
+
=
F
M
f
Actual kmoles of O2 per kmole fuel
( )
6 . 16
28 . 137 05 . 0
114
76 . 3 28 1 32
=
=
+
=
F
M
f
2 2 2 2 2 2 18 8
4 . 61 1 . 4 9 8 76 . 3 6 . 16 6 . 16 N O O H CO N O H C + + + + +
T=273+285=558 K
U=n*Cv*T
=237200kcal/kmole fuel
Gas Kmole U kcal/kmole Umix kcal/kmole
C8H18 1 114*0.356*558=
22700
22700*1=22700
O2 16.6 32*0.155*558=
2770
2770*16.6=46000
N2 61.4 28*0.176*558=
2750
2750*61.4=168500
U
products
=U
mix
+Q
c
)
kmole fuel
U
products
=237200+114*10560
= 1447200 kcal/kmole fuel
=437.3T
prod
Product gas kmoles Uprod kcal/kmole fuel
CO2 8 8*44*0.158*T
prod
=55.6T
prod
H2O 9 9*18*0.36*T
prod
=58.4T
prod
N2 61.4 61.4*28*0.176*T
prod
=303.0T
prod
O2 4.1 4.1*32*0.155*T
prod
=20.3T
prod
437.3T
prod
=1447200
T
prod
=3310 K
.
2 2
/ 06 . 6 / 0 . 62
558
3310
) 4 . 61 6 . 16 1 (
) 4 . 61 1 . 4 9 8 (
10
m MN cm kg p
p
T
T
m
m
p p
prod
prod
mix
prod
mix
prod
mix prod
= =
+ +
+ + +
=
=
Example 3.
In a compression ignition engine C
12
H
26
is as fuel.
Air coefficient under full load operation is 1.35.
Pressure and temperature of air at the start of
ignition are 35 kg/cm
2
and 500 C. If combustion
takes place at constant pressure without any heat
loss, calculate the temperature at the end of
combustion. Neglect the effect of dissociation
and variation of specific heats. Effect of sensible
heat and latent heat of evaporation is neglected
Qc=10100 kcal/kg
Values of Cp
Gas Cp
CO
2
0.206 kcal/kg C
H
2
O 0.47 kcal/kg C
O
2
0.217 kcal/kg C
N
2
0.246 kcal/kg C
Kmoles of O
2
per kmole of fuel
95 . 24
35 . 1
4
26
12
=
|
.
|
\
|
+ =
2 2 2 2 2 2 26 12
8 . 93 45 . 6 13 12 76 . 3 95 . 24 95 . 24 N O O H CO N O H C + + + + +
T at start of ignition=500+273=773
note that in compression ignition engines air only is at 773
fuel is being sprayed and in this problem latent heat and sensible
heat are being neglected
= 632 000 kcal/kmole fuel
2 2 2 2 2 2 26 12
8 . 93 45 . 6 13 12 76 . 3 95 . 24 95 . 24 N O O H CO N O H C + + + + +
Gas kmole Hmix kcal/kmole fuel
C
12
H
26
1 -
O
2
24.95 24.95*32*0.217*773 134000
N
2
93.8 93.80*28*0.246*773 498000
H
prod
=H
mix
+(Qc)
kmole fuel
H
prod
= 632000 +170*10100
H
prod
= 2352000 kcal/kmole fuel
=908.4 T
prod
Product
gas
kmole Hprod kcal/kmole fuel
CO
2
12 12*44*0.206*T
prod
=108.5T
prod
H
2
O 13 13*18*0.47 *T
prod
=110.0T
prod
O
2
6.45 6.45*32*0.217*T
prod
=44.8T
prod
N
2
93.8 93.8*28*0.246*T
prod
=645.1T
prod
.
K T
T
T
o
prod
prod
prod
2590
4 . 908
2352000
2352000 4 . 908
=
=
=
In example 3 if 30% of fuel burns at
constant volume (up to end of rapid
combustion phase) and the
remaining part of fuel burn at
constant pressure, calculate the
pressure and temperature at the
end of combustion
.
For constant volume combustion
start of ignition is still 500 +273=773K
= 452700 kcal/kmole fuel
Gas kmole Umix kcal/kmole fuel
C
12
H
26
0.3 ---
O
2
24.95 24.95*32*0.155*773 =95 700
N
2
93.80 93.30*28*0.176*773 =357000
( )
f uel kmole kcal U
U
Q U U
N O O H CO N O H C
prod
prod
fuel kmole
c mix prod
.. / 968700 516000 452700
10100 * 170 * 3 . 0 452700
3 . 0
8 . 93 4 . 19 9 . 3 6 . 3 8 . 93 95 . 24 3 . 0
..
2 2 2 2 2 2 26 12
= + =
+ =
+ =
+ + + + +
.
= 608.95*T
prod
Product
gas
kmole Uprod Kcal/kmole
fuel
CO
2
3.6 3.6*44*0.158*T
prod
=25.0T
prod
H
2
O 3.9 3.9*18*0.36*T
prod
=25.25T
prod
N
2
93.8 93.8*28*0.176*T
prod
=462.5T
prod
O
2
19.4 19.4*32*0.155*T
prod
=106.2T
prod
..
( )
( )
2 2
o
/ 2 . 7 / 73
773
1590
8 . 93 95 . 24 3 . 0
8 . 93 4 . 19 9 . 3 6 . 3
35
1590 Tprod
608.95
968700
Tprod
968700 Tprod 95 . 608
m MN cm kg p
p
T
T
n
n
p p
K
prod
prod
mix
prod
mix
prod
mix prod
= =
+ +
+ + +
=
=
=
=
=
Constant pressure combustion
Reaction
2 2 2 2 2 2 2 2 26 12
8 . 93 45 . 6 13 12 9 . 3 6 . 3 8 . 93 4 . 19 7 . 0 N O O H CO O H CO N O H C + + + + + + +
For constant pressure combustion
= 1344200 kcal/kmole fuel
Gas kmole Hmix kcal/kmole fuel
C12H26 0.7 ----- ----
CO2 3.6 3.6*44*0.206*1590 =51800
H2O 3.9 3.9*18*0.47*1590 =52400
O2 19.4 19.4*32*0.217*1590 =214000
N2 93.8 93.8*28*0.246*1590 =1026000
=908.4 T
prod
2 2 2 2 2 2 2 2 26 12
8 . 93 45 . 6 13 12 9 . 3 6 . 3 8 . 93 4 . 19 7 . 0 N O O H CO O H CO N O H C + + + + + + +
Product gas Kmole Hprod kcal/kmole fuel
CO2 12 12*44*0.206*T
prod
=108.5T
prod
H2O 13 13*18*0.47*T
prod
=110.0T
prod
O2 6.45 6.45*32*0.217*T
prod
=44.8T
prod
N2 93.8 93.8*28*0.246*T
prod
=645.1T
prod
.
( )
2 2
..
/ 2 . 7 / 73
2810
4 . 908
2548200
4 . 908
.. / 2548200
1204000 1344200
7 . 0
m MN cm kg p
K T
T H
f uel kmole kcal H
H
Q H H
prod
o
prod
prod prod
prod
prod
fuel kmole
c mix prod
= =
= =
=
=
+ =
+ =