Beruflich Dokumente
Kultur Dokumente
Fardous Rababah
Martha al- Rabadi
Parts of counterfort RW
Proportioning
Stability
Before the design we must check
stability as we learned previous.
Design of Stem
Design of Toe Slab
Design of Heel slab
Design of
Counterforts
Design of Stem
The stem acts as a continuous slab
spanning longitudinally over the
counterforts.
BF
The
loads
The horizontal active soil pressure
acts as the load on the slab.
Earth pressure varies linearly
over the height The slab
deflects away from the earth
face between the counterforts
p=Kah
The bending
moment
in the stem is maximum
at the base and reduces
towards top.
Note :
Reinforcement of stem
*The main reinforcement is
provided horizontally along
the length of the wall.
*The ties are provided
horizontally for the full value
of reaction to prevent slab
separating from
counterforts.
The
loads
The toe slab is subjected to an
upward soil reaction
b
Reinforcement of
Toe
* Due to upward soil
pressure, the tension
develops on the earth face
and the reinforcement is
provided on earth face along
the length of the toe slab.
The
loads
The heel slab is subjected to
downward forces due to weight of
soil plus self weight of slab and an
upward force due to soil reaction.
BF
Design of Counterforts
The compression zone with respect to the
bending of the counterforts and hence the
counterforts are designed as a T-beam or
cantilever fixed at the base slab of varying depth.
The
loads
T
d
Reinforcement of
counterfort
*The main steel provided
In conclusion
-M
+M
COUNTERFORT
STEM
-M
HEEL SLAB
TOE
+M
example
Retaining wall with counterforts is
required to support earth to a height of
7 m above the ground level. The top
surface of the backfill is horizontal. The
trial pit taken at the site indicates that
soil of bearing capacity 220 kN/m2 is
available at a depth of 1.25 m below the
ground level. The weight of earth is 18
kN/m3 and angle of repose is 30. The
coefficient of friction between concrete
and soil is 0.58. Use concrete M20 and
steel grade Fe 415. Design the retaining
wall.
o
i
t
u
l
so
n
a. Proportioning of Wall
Components
Coefficient of active pressure = ka =
1/3
Coefficient of passive pressure= kp =
3
The height of the wall above the
base
= H = 7 + 1.25 = 8.25 m.
Base width = 0.6 H to 0.7 H
(4.95 m to 5.78 m), Say b = 5.5 m
Toe projection = b/4 = 5.5/4 =
h 1= 7 m
1.25 m
b=5.5 m
Spacing of counterforts
Provide counterforts at 3 m c/c.
Assume width of counterfort = 400
mm
clear spacing provided = l = 3 - 0.4
= 2.6 m
Details of wall
250
mm
Counter F @:
3m c/c,
400 mm
h =7
m
1
h=7.
8m
1.25
m
b=5.
5m
H=8.2
5m
1.2
m
4.05
m
h 1=
7000
250
mm
W
1
W
3
R
PA
H
8250
PA
D f=
4050
A 1200 B C
D
H/
1250
mm
mm
4
W
3
kaH
5 T X
2
e
b/
0
b/
2 Pressure distribution
3
Loads in kN
Dist. of
e.g. from
T in m
Moment
about
T in kN-m
Weight of stem
W1
25x0.25x1x7.8
= 48.75
1.2 + 0.25/2
=1.325
64.59
Weight of base
slab W2
25x5.5x1x0.45
= 61.88
5.5/2 =2.75
170.17
Weight of earth
over heel slab W3
18x4.05x1x7.8
= 568.62
1.45 +4.05/2
= 3.475
1975.95
#.
No.
Description of
loads
Total
W = 679.25
W
=2210.71
Stability of walls
Horizontal earth pressure on full height of
wall
= Ph = kaH2 /2 =18 x 8.252/(3 x 2) =
204.19 kN
Overturning moment = M0
= Ph x H/3 = 204.19 x 8.25/3 = 561.52
kN.m.
Factor of safety against overturning
= M / M0 = 2210.71/561.52 = 3.94 > 2
safe.
250 mm
H
8250
R
PA
1250
1200 mm
B
4050 mm
b/2
450
80.39
kN/m2
To find steel
A st =1326 mm2, # 16 @150
However, provide # 16 @110 from shear
considerations.
Area provided =1827 mm2
Distribution steel = 0.15 x 1000 x 450/100 = 540
mm2
Provide #12 mm at 200 mm c/c.
Area provided = 565 mm2
l
e
e
h
n
o
s
e
c
For
slab
166. 15 14 14
61 3.9 7.8 3.9
kN/
5500
m2
mm
7.75
kN/m
71.26
kN/m
80.3
9
kN/
m2
To find steel
Mu/j*d*b=60.2x106/(1000x390x0.8)=540
Ast= 540 mm2
Provide # 12 mm @ 200 mm c/c,
Area provided = 565 mm2
R
1250
45
0
1200
A
B
mm
4050
mm
b/2
Area for
stirrups
4050
mm
C
3000
TOE
D
260 HEEL
0
x1
139
SFD
y1
7.75
kN/m
71.2
8
Net down force kN/m
dia.
Shear analysis
and Zone of
shear steel
h
=7.8
m
=Ast=1696mm2
4.0
5m
Ast.min = 0.15xbxd
Provided 4- # 22 mm + 4 - # 22 mm,
Area provided = 3041 mm2
The height h where half of the reinforcement can be
curtailed is approximately equal to H= 7.8=2.79 m
Curtail 4 bars at 2.79-Ldt from top i.e, 2.79-1.03 =1.77m
from top.
0200mm
COUNTERFORT
7000
250
mm
STEM
#12@20
0
#12@20
0
1200
1250
45
mm
0
#16@12
TOE
0
#12@20
0
8250
mm
4050
mm
#12@20
0
HEEL
8- 1.7
#2 7m
82
2 #8@11
0-450,
850
##8@17
VS
220-450,
12 110
12
HS
4
50
00
#1
5 m #1 #1
6@
2@
2@
0 300
Backfill
0.2
5l
0.3
l
u
o
y
k
n
a
Th