Sie sind auf Seite 1von 3

Infinitiv

backen
beginnen
bekommen
beschreiben
beschlieen
bewegen
biegen
binden
bitten
bieten
bleiben
braten
brechen
brennen
bringen
denken
drfen
empfehlen
erschrecken
essen
fahren
fallen
fangen
finden
fliegen
fliehen
flieen
frieren
geben
gefallen
gehen
gewinnen
gieen
greifen
haben
halten
hauen
hngen
heben
heien
helfen
kennen
klingen
kommen
laden
lassen
laufen
lesen
liegen

3. lice jed. prezenta


bckt
beginnt
bekommt
beschreibt
beschliet
bewegt
biegt
bindet
bittet
bietet
bleibt
brt
bricht
brennt
bringt
denkt
darf
empfiehlt
erschrickt
isst
fhrt
fllt
fngt
findet
fliegt
flieht
fliet
friert
gibt
gefllt
geht
gewinnt
giet
greift
hat
hlt
haut
hngt
hebt
heit
hilft
kennt
klingt
kommt
ldt
lsst
luft
liest
liegt

Preterit
buk
begann
bekam
beschrieb
beschloss
bewog
bog
band
bat
bot
blieb
briet
brach
brannte
brachte
dachte
durfte
empfhal
erschrak
a
fuhr
fiel
fing
fand
flog
floh
floss
fror
gab
gefiel
ging
gewann
goss
griff
hatte
hielt
hieb
hing
hob
hie
half
kannte
klang
kam
lud
lie
lief
las
lag

Particip II
hat gebacken
hat begonnen
hat bekommen
hat beschrieben
hat beschlossen
hat bewogen
hat/ist gebogen
hat gebunden
hat gebeten
hat geboten
ist geblieben
hat gebraten
hat/ist gebrochen
hat gebrannt
hat gebracht
hat gedacht
hat gedurft
hat empfohlen
ist erschrocken
hat gegessen
ist gefahren
ist gefallen
hat gefangen
hat gefunden
ist geflogen
hat/ist geflohen
ist geflossen
hat gefroren
hat gegeben
hat gefallen
ist gegangen
hat gewonnen
hat gegossen
hat gegriffen
hat gehabt
hat gehalten
hat gehauen
hat gehangen
hat gehoben
hat geheien
hat geholfen
hat gekannt
hat geklungen
ist gekommen
hat geladen
hat gelassen
ist gelaufem
hat gelesen
hat gelegen

Prevod
pei
poeti
dobiti
opisati
odluiti
pokrenuti
pokrenuti
vezati
moliti
nuditi
ostati
pei
(s)lomiti
goreti
doneti
misliti
smeti
preporuiti
uplaiti (se)
jesti
voziti/putovati
pasti
hvatati
nai
leteti
utei, beati
tei
smrzavati
dati
dopadati se
ii
pobediti
zalivati
hvatati
imati
drati
klesati
visiti
podii
zvati se
pomoi
poznavati
zvoniti
doi
tovariti
pustiti
trati
itati
leati

lgen
messen
mgen
mssen
nehmen
nennen
raten
rennen
reiten
rufen
schlafen
schaffen
schieen
schreien
schweigen
schwimmen
sehen
sein
senden
singen
sitzen
sprechen
springen
stehen
steigen
sterben
tragen
treffen
treten
trinken
tun
vergessen
verliern
verzeihen
wachsen
werden
werfen
wissen
ziehen
zwingen

lgt
misst
mag
muss
nimmt
nennt
rt
rennt
reitet
ruft
schlft
schafft
schiet
schreit
schweigt
schwimmt
sieht
ist
sendet
singt
sitzt
spricht
springt
steht
steigt
stirbt
trgt
trifft
tritt
trinkt
tut
vergisst
verliert
verzeiht
wchst
wird
wirft
wei
zieht
zwingt

log
ma
mochte
musste
nahm
nannte
riet
rannte
ritt
rief
schlief
schuf
schoss
schrie
schwieg
schwamm
sah
war
sandte
sang
sa
sprach
sprang
stand
stieg
starb
trug
traf
trat
trank
tat
verga
verlor
verzieh
wuchs
wurde
warf
wusste
zog
zwang

hat gelogen
hat gemessen
hat gemocht
hat gemusst
hat genommen
hat genannt
hat geraten
ist gerannt
hat/ist geritten
hat gerufen
hat geschlafen
hat geschaffen
hat geschossen
hat geschrien
hat geschwiegen
ist geschwommen
hat gesehen
ist gewesen
hat gesandt
hat gesungen
hat gesessen
hat gesprochen
ist gesprungen
hat gestanden
ist gestiegen
ist gestorben
hat getragen
hat getroffen
hat getreten
hat getrunken
hat getan
hat vergessen
hat verloren
hat verziehen
ist gewachsen
ist geworden
hat geworfen
hat gewusst
hat/ist gezogen
hat gezwungen

lagati
meriti
voleti, eleti
morati
uzeti
imenovati
savetovati
juriti
jahati
zvati
spavati
stvarati
pucati
vikati
utati
plivati
videti
biti
poslati
pevati
sedeti
govoriti
skoiti
stajati
penjati s
umreti
nositi
sresti
stupiti
piti
initi
zaboraviti
izgubiti
oprostiti
rasti
postati
baciti
znati
vui
primorati

Preterit
Preterit u nemakom jeziku odgovara naem imperfektu.
Preterit se u svakodnevnom govoru koristi ee od perfekta, jer je jednostavniji i prostiji oblik.
Preterit slabih glagola
Gradi se tako to se na infinitivnu osnovu dodaju nastavci:
1. te
1. -ten
2. -test
2. -tet

3. te
3. -ten
npr. machen machen mach + nastavci (machte, machtest)
Preterit jakih glagola
Gradi se kada se na oblik preterita iz tabele dodaju nastavci:
1. /
1. en
2. st
2. t
3. /
3. -en
npr. geben gab + nastavci (gab, gabst, gab, gaben)