Sie sind auf Seite 1von 24

II.

Pri de vorbire: Verbul

Indicativul(prezent,imperfect,perfect,viitor).Imperativ
Infinitiv.Pasiv.

PREZENTUL (PRSENS)
Verbe regulate - Exemplu de conjugare :
sagen
Singular
pers. I ich sage
-e

Plural
wir sagen

-en

pers.
II
pers.
III

du sagst

-st

ihr sagt

-t

er/sie/es
sagt

-t

sie/Sie
sagen

-en

* Verbele regulate formeaz timpul prezent adugnd la rdcina verbului (care se formeaz din

infinitivul verbului fr terminaia -(e)n) urmtoarele terminaii: -e, -st, -t, -cn, -t, -en.
Alte exemple de conjugare :
arbeitensammelnrechnenarbeitsammelrechnich arbeite
ich rechne
ich sammle
Sg du arbeitest
du rechnest
du sammelst
.
er/sie/es
er/sie/es
er/sie/es
arbeitet
rechnet
sammelt
wir arbeiten
wir rechnen wir sammeln
Pl. ihr arbeitet
ihr rechnet
ihr sammelt
sie/Sie
sie/Sie
sie/Sie sammeln
arbeiten
rechnen

-e
-(e)st
-(e)t
-(e)n
-(e)t
-(e)n

Verbele a cror rdcin se termin n -d (reden), -t (arbeiten, antworten, warten), -dm (widmen), dn (ordnen), -ffn (ffnen), -gn (begegnen), -chn (rechnen), -ckn (trocknen), -tm (atmen) intercaleaz
vocala -e- la persoanele a II-a i a III-a singular, precum i la persoana a II-a plural.
Verbele terminate n -eln pierd, de regul, la persoana I singular, vocala -e- din rdcin.

Exemple: ich sammle, ich lchle, ich bastle.

Verbe neregulate - Exemple de conjugare :


gehen
ich gehe
Sg. du gehst
er/sie/es
gehtgehen
wir
Pl.
ihr geht
sie/Sie
gehen

lesen
ich lese
du liest
er/sie/es
liestlesen
wir
ihr lest
sie/Sie
lesen

nehmen
ich nehme
du nimmst
er/sie/es
wirnimmt
nehmen
ihr nehmt
sie/Sie
nehmen

La fel se conjug verbele:


stehen
sehen
heben
stehlen
empfehlen vergessen
fahren
ich fahre
Sg du fhrst
- er/sie/es
fhrt
wir fahren
Pl ihr fahrt
sie/Sie
fahren

laufen
ich laufe
du lufst
er/sie/es
luft
wir laufen
ihr lauft
sie/Sie
laufen

essen
sprechen

wissen
ich wei
du weit
er/sie/es
wei
wir wissen
ihr wisst
sie/Sie
wissen

La fel se conjug verbele:


schlafen
saufen
tragen
fangen
halten
lassen
Verbul wissen i schimb vocala -i- din rdcin n diftongul -ei- la toate persoanele de la singular
i nu primete terminaie la persoana I i a III-a singular.

Atenie!
Fii atent ia ortografia acestui verb: singular -- (dup diftongul -ei-), plural -ss- (dup -i- scurt).

Particulariti
Multe verbe neregulate care au vocala -e- n rdcin transform acest -e- n -i / ie- la persoanele a

II-a i a III-a singular (ex: geben).


Majoritatea verbelor care au -a- sau -au- n rdcin primesc umlaut la aceleai persoane (ex:
fahren).
Verbele menionate mai sus i a cror rdcin se termin n -d (laden), -t (treten) nu intercaleaz
vocala -e- la persoanele a II-a i a III-a singular, spre deosebire de alte verbe neregulate, care nu
schimb vocala din rdcin (ex: befinden).
Verbele a cror rdcin se termin n -s, -, -ss, -z, -tz, -x primesc la persoana a II-a singular doar
terminaia -t; n felul acesta, persoanele a Il-a singular i a III-a singular au aceeai form.
Exemple: lesen - du liest, er liest
gren - du grt, er grt
lassen - du lsst, er lsst
tanzen - du tanzt, er tanzt
sitzen - du sitzt, er sitzt
boxen - du boxt, er boxt
ntrebuinare
Prezentul exprim:

o aciune prezent care se petrece n


timpul vorbirii:

Die Kinder spielen (jetzt) auf dem


Spielplatz.[der chindr pi:ln auf dem
pi:lpla]/ Copiii se joac (acum) pe terenul
de joac.

aciune nceput nainte de momentul


vorbirii i care dureaz nc:

Er arbeitet seit drei Jahren bei dieser


Firma.[er arbaitt zait drai ia:rn bai
di:zr firma]/ El lucreaz de trei ani la
aceast firm.

aciune viitoare (+ un complement de


timp):

Ich besuche dich morgen.[ih bezuhe dih


morgn]/ Te vizitez mine.

aciune general valabil:

Die Erde dreht sich um die Sonne.[di erde


dre:t zih um di: zone]
Pmntul se rotete n jurul Soarelui.

aciune trecut (prezentul istoric):

un ndemn, un ordin, un sfat (cu


valoare de imperativ):

August der Starke herrscht zwischen 1697


und 1733.[august der tarche hert vin
1697 unt 1733]/ August cel Puternic
domnete ntre 1697 i 1733.
Du gehts jetzt schlafen![du ghe iet
lafn]/ Acum te duci la culcare!

Traducere
In limba romn, prezentul german se traduce tot prin timpul prezent.
IMPERFECTUL (PRATERITUM)

Verbe regulate. Exemple de conjugare :

sagen

arbeiten

rechnen

ich sagte

ich arbeitete

ich rechnete

du arbeitetest

du rechnetest

er / sie / es
sagte

er / sie / es
arbeitete

er / sie / es
rechnete

wir sagten

wir arbeiteten

wir rechneten

ihr arbeitetet

ihr rechnetet

sie / Sie
arbeiteten

sie / Sie
rechneten

Sg. du sagtest

Pl. ihr sagtet


sie / Sie
sagten

-te

-te

-st

-te

-te

-n

-te

-t

-te

-n

Verbele regulate formeaz imperfectul cu sufixul -te, la care se adaug terminaiile de


persoan.Verbele care la prezent intercaleaz vocala -e- primesc aceast vocal i naintea
sufixului -te (ex: arbeiten, rechnen).

Verbe neregulate.Exemple de conjugare:


Kommen
Sg.

Pl.

Gehen

Schreiben

ich kam

ich gab

ich schrieb

du kamst

du gabst

du schriebst

er / sie / es
kam

er / sie / es gab

er / sie / es
schrieb

wir kamen

wir gaben

wir schrieben

ihr kamt

ihr gabt

ihr schriebt

sie / Sie kamen sie / Sie gaben sie / Sie


schrieben

-st
-en
-t
-en

Verbele neregulate i schimb la imperfect vocala din rdcin. La persoanele I i a III-a


singular nu primesc nici o terminaie, la celalalte persoane primesc terminaiile de la prezent.

Intrebuinare
Imperfectul exprim o aciune ncheiat n trecut.

Spre deosebire de limba romn, imperfectul este n limba german timpul povestirii, n special n
limba scris (povestiri, relatri).
Exemplu: Es war einmal ein Knigssohn...[ es var ainmal ain keo:nicszo:n]/ A fost odat un
prin...
Imperfectul exprim, de asemenea, o aciune de durat sau o aciune repetat n trecut.

Exemplu: Als er klein war, spielte er gern mit Tieren. [als er clain var , pi:lte er ghern mit
ti:rn] / Cnd era mic, ii plcea s se joace cu animalele.
Abends aen wir kalt. [abnts asn vir calt] / Seara mncm hran rece.
Traducere
In funcie de context, imperfectul german se traduce n limba romn prin:
perfect compus
imperfect
perfect simplu.

PERFECTUL (PERFEKT)
Perfectul se formeaz din prezentul verbelor auxiliare haben sau sein i participiul II al verbului
de conjugat.
Exemplu de conjugare :

ich

lernen
habe

Sg. du
er / sie / es
wir
PI. ihr
sie / Sie

gelernt

hast
hat

gelernt
gelernt

haben

gelernt

habt

gelernt

haben

gelernt

haben + participiu II

ich

kommen
bin

Sg. du
er / sie / es

gekommen

bist
ist

gekommen
gekommen

wir

sind

gekommen

PI. ihr

seid

gekommen

sind

gekommen

sie / Sie

sein + participiu II

A, Majoritatea verbelor formeaz participiul cu haben + participiu II:

Die Lehrerin hat mir viel geholfen.[di: le:rrin hat mir fi:l gheholfn]/Profesoara m-a
ajutat mult.
toate verbele reflexive:

Ich habe mich gewaschen. [ih habe mih ghevan]/M-am splat.


toate verbele tranzitive

Die Sekretrin hat den Brief geschrieben. [di: secrete:rin hat den bri:f gheri: bn]/
Secretara a scris scrisoarea.
verbele impersonale permanente:

Es hat den ganzen Tag geregnet. [es hat den gann tac
gherecnt]/ A plouat toat ziua.
verbele modale

Er hat das gewollt. [er hat das ghevolt] / El a vrut asta.


B. Perfectul cu sein + participiu II l formeaz:
verbele intranzitive care exprim o micare ntr-o direcie:

Wohin bist du gegangen? [vohin bist du ghegangn?] /Unde (ncotro) ai mers?


verbele intranzitive care exprim trecerea de la o stare la alta:

Ich bin nur schwer eingeschlafen.[ ih bin nur ver ainghelafn] /Am adormit cu greu.

verbele sein, werden, bleiben, geschehen, misslingen, loswerden, vorkommen,

aufbleiben
Sie ist Lehrerin geworden.[zi: ist le:rrin ghevordn]
Ea a devenit profesoar.
C. Unele verbe se conjug cu :

Haben
Cnd sunt folosite tranzitiv
Exemple:

Er hat das Auto in die Garage gefahren. [er hat das auto in di: garaghe ghefa:rn] /El a dus
maina n garaj.
Sie hat die Vase zerbrochen. [zi: hat di: vaze erbrohn] /Ea a spart vaza.
Die Sonne hat den Schnee geschmolzen. [di: zone hat den ne: ghemoln] /Soarele a topit
zpada.
-

Sein
Cand sunt folosite intranzitiv
Exemple:

Er ist ins Gebirge gefahren. [er ist ins ghebirghe ghefa:rn] /El a mers la munte.
Gestern ist die Vase zerbrochen. [ghestrn ist di: vaze erbrohn] /Ieri s-a spart vaza.
Der Schnee ist in der Sonne geschmolzen. [der nee: ist in der zone ghemoln] /Zapada s-a
topit la soare.
D. Verbele modale, verbele care exprim percepii senzoriale (sehen, hren etc.) i verbul

lassen formeaz perfectul n dou feluri:

a) n mod regulat, cu participiul II, cnd sunt folosite fr infinitivul altui verb:
Ich habe es gewollt / gekonnt / gemusst / gehrt / gelassen. [ih habe es ghevolt/ ghecont/
ghemust/ gheheo:rt/ghelasn]
Am vrut / am putut / a trebuit / am auzit / am pus (am lsat).
b) cu infinitiv n loc de participiu II, cnd sunt folosite cu infinitivul altui verb:
Ich habe das machen wollen / knnen / lassen.
Am vrut / am putut / am pus (am lsat) s se fac asta.
Ich habe ihn kommen sehen / hren./ L-am vzut / l-am auzit venind.

Intrebuinare
-

In limba german, perfectul este timpul trecutului n limba vorbit.


Was hast du am Sonntag gemacht [vas hast du am zontac ghemaht?]/ Ce ai fcut
duminic?
Ich bin ins Kino gegangen. [ih bin ins chino ghegangn]/ Am mers la cinema.

Perfectul exprim o aciune trecut, terminat n prezent sau cu referire la prezent.


Wo hast du dich erkltet? [wo hast du dih rche:ltt?]/ Unde ai rcit?
Traducere

In limba romn, perfectul din german se traduce prin perfectul compus.

MAI-MULT-CA-PERFECTUL (PLUSQUAMPERFEKT)
Mai-mult-ca-perfectul se formeaz din imperfectul verbelor auxiliare haben sau sein i participiul

II al verbului de conjugat.
Exemplu de conjugare
lernen
ich
Sg. du

Pl.

hatte

kommen
gelernt

hattest gelernt

er/ sie hatte


/es
wir
hatten
ihr
hattet
sie /Sie hatten

gelernt
gelernt
gelernt
gelernt

haben la imperfect + participiu II

ich

war gekommen

Sg. du

warst gekommen

er/sie/es

war

gekommen

wir
waren gekommen
Pl. ihr
wart gekommen
sie / Sie waren
gekommen

sein la imperfect + participiu II

Verbele modale, verbele care exprim percepii senzoriale i verbul lassen formeaz
mai-mult-ca-perfectul, ca i perfectul, n dou moduri.

Intrebuinare
Mai-mult-ca-perfectul exprim o aciune trecut, ncheiat naintea altei aciuni trecute.
Nachdem er das Abitur bestanden hatte, fuhr er ins Ausland. [nahdem er das abitur
betandn hate, fu:r er ins ausland]/ Dup ce a luat bacalaureatul, a plecat n strintate.
Der Regen hatte aufgehrt, als ich nach Hause kam. [der regn hate aufgheheo:rt,als ih
nah hauze cam]/ Ploaia ncetase cnd am venit acas.
Traducere
Mai-mult-ca-perfectul din germane se traduce in limba romana prin:
mai-mult-ca-perfect sau
perfect compus
VIITORUL (ZUKUNFT)
Viitorul I (Futur I)
Viitorul I se exprim, de cele mai multe ori, prin prezentul verbului de conjugat + un

complement circumstanial de timp.


Exemple:

Nchstes Jahr fahren meine Eltern nach Spanien. [ne:hsts ia:r fa:rn maine eltrn
nah spanin]/ Anul viitor prinii mei pleac n Spania.
In zehn Tagen machen wir eine Klassenfahrt. [in e:n tagn mahn vir aine
clasnfa:rt]/ Peste zece zile facem o excursie cu clasa.
Viitorul I poate fi exprimat i prin prezentul verbului auxiliar werden + infinitivul

verbului de conjugat.
Exemplu de conjugare

ich
Sg. du

kommen
werde kommen
wir werden kommen
wirst kommen Pl. ihr werdet kommen

er/sie/ wird
es

kommen

werden + infinitiv

sie / werden kommen


Sie
werden + infinitiv

Viitorul I exprim :
o aciune viitoare

Er wird morgen zu dir kommen. [er vird morgn u dir comn] / El va veni mine la tine.
o promisiune

Ich werde dich in deiner neuen Wohnung besuchen. [ih verde dih in dainr noin
wo:nung bezuhn]/ O s te vizitez n noua ta locuin.

o presupunere

Das Wetter wird morgen bestimmt besser werden. [das vetr vird morgn betimt besr
verdn] / Vremea o s fie mine precis mai bun.
o probabilitate

Das Ergebnis wird wohl richtig sein. [das erghebnis vird vo:l rihti zain] / Rezultatul o fi
(fiind) corect.
Viitorul I poate fi folosit i cu valoare de imperativ:

Du wirst sofort in dein Zimmer gehen! [du virst zofort in dain imr ge:n] / Ai s / Te
duci imediat n camera ta!
Traducere
Viitorul I se traduce prin:
viitor
prezent cu valoare de viitor
uneori, n funcie de context, prin imperativ.

Viitorul II (Futur II)


Se formeaz din prezentul verbului auxiliar werden + infinitivul II al verbului de conjugat.

Exemplu de conjugare

fragen
ich werde gefragt haben

wir werden gefragt haben

Sg. du wirst gefragt haben Pl. ihr werdet gefragt haben


er
sie wird gefragt haben
sie werden gefragt haben
es
Sie

werden - infinitiv II

werden + infinitiv II

kommen
ich
Sg.

du

werde gekommen
sein
wirst

er /sie / wird
es

wir

gekommen Pl. ihr


sein
gekommen
sein

werden + infinitiv II

sie
Sie

werden gekommen
sein
werdet

gekommen
sein

/ werden gekommen
sein

werden + infinitiv II

Intrebuinare
Viitorul II exprim:

o aciune viitoare anterioar unei alte aciuni viitoare:

Bis er zu mir kommen wird, werde ich die Hausaufgaben beendet haben. [bis er u mir
comn vird, verde ih di: hausaufgabn beendt habn]/ Pn el va veni la mine, voi fi
terminat temele.

o presupunere, o incertitudine, o probabilitate

Die Pflanzen auf dem Balkon werden bei dieser Hitze vertrocknet sein. [di: pflann
auf dem balcon verdn bai di:zr hie frtrocnt zain] / Plantele de pe balcon se vor fi
uscat (probabil) din cauza cldurii.
Cu funcia sa temporal, viitorul II este foarte rar folosit. In acest caz, viitorul II se nlocuiete cu
perfectul.
De regul, viitorul II se folosete cu funcie modal.
Traducere
Viitorul II din limba german se traduce cu viitorul anterior din limba romn.
Sensuri i ntrebuinare
Imperativul exprim:
a) o rugminte

Gib mir bitte deinen Fller! [gib mir bite dainm fiu:lr]/ D-mi, te rog, stiloul tu!
b) un sfat prietenesc, familiar

Trink nicht so viel Cola! [trinc niht zo fi:l cola] / Nu bea atta / aa de mult Coca-Cola
c) o invitaie

Komm doch bitte rein. [com doh bite rain] / Intr, te rog!
d) o dorin, o urare

Schlaf gut! [laf gut] / Somn uor!


e)

un ndemn Nimm doch noch ein Stck Kuchen! [nim doh ain tiu:c cuhn] / Mai ia o
bucat de prjitur!

f)

un ordin

Rauch nicht so viel! [rauh niht zo fi:l] / Nu mai fuma aa de mult!


Geh weg! [ge: veg] / Pleac! / Du-te!
Komm sofort her! [com zofort her] / Vino imediat aici!

Formulrile la imperativ sunt adesea agresive; mai prietenoase sunt formulrile cu doch,
mal, nur:
Bleib nur sitzen! [blaib nur zin]/ Nu te scula!
Komm mal her! [com mal her] / (Ia) Vino ncoace!

O rugminte sau un sfat se formuleaz n limba german mai politicos cu ajutorul


conjunctivului II sau prin forma interogativ de indicativ prezent + bitte:
Knntest du mir ein Glas Wasser geben? [keo:ntst du mir ain glas vasr ghebn?] / Ai
putea s-mi dai un pahar cu ap?
Gibst du mir bitte ein Glas Wasser? [ghibst du mir bite ain glas vasr?]/ Imi dai, te rog,
un pahar cu ap?
Formare
La imperativ distingem:
forma familiar: persoana a II-a singular i plural
forma de politee.
Persoana a II-a singular a imperativului se formeaz din persoana a II-a singular de la
indicativul prezent, fr terminaia -st.
Se folosete, de regula,fara pronumele personal :
Indicativ prezent
Du kommst nicht!

Imperativ
[du comst niht]

Komm !

Du steigst nicht ein. [du taigst niht ain]

Steig ein !

[com]
[taig ain]

In cazul verbelor compuse separabil, particula st la sfritul propoziiei.


Verbele neregulate care l schimb pe -e- n -i / ie- la indicativ prezent pstreaz aceast
schimbare:
Du isst nicht. [du ist niht]
Du nimmst das Buch nicht. [du nimst das buh niht]
Du liest den Text nicht. [du li:st den text niht]

Iss! [is]
Nimm das Buch! [nim das buh]
Lies den Text! [li:s den text]

Verbele neregulate care primesc umlaut la indicativ prezent l pierd la imperativ:


Du schlfst nicht. [du le:fst niht]

Schlaf! [laf]

Verbele terminate n -ln i -m primesc la imperativ tenninaia -e:


Du klingelst ein Mal. [du clinglst ain mal]
Du nderst nichts. [du endrst nih]

Klingle zwei Mal ! [clinghe vai mal]


Andere etwas! [andre etvas]

La verbele terminate n -ln dispare, de regul, -e-, care l preced pe -1-.


Acest -e poate s mai apar n limba literar i la alte verbe:

Terminaia vocalic nu poate s apar la verbele care prezint alternana e- / i(e) la prezent.
Excepie face verbul sehen, folosit n limbajul tiinific (n trimiteri).
Exemplu: siehe Seite....[zi:he zaite] / vezi pagina...
Verbele haben, sein, werden formeaz imperativul la persoana a II-a singular neregulat:
Du bist nicht pnktlich. [du bist niht pu:nctlih]
Sei pnktlich! [zai pu:nctlich]
Du hast Angst. [du hast angst]
Hab keine Angst! [hab caine angst]
Du wirst nicht fertig. [du virst niht fertih]
Werde schneller fertig! [verde nelr fertih]
Persoana a II-a plural este identic cu persoana a II-a plural indicativ, omindu-se
ns pronumele personal:
Ihr kommt nicht. [ir comt niht]
Kommt doch schneller! [com doh nelr]
Ihr seid nicht pnktlich.[ir zait niht pu:nctlih] Seid doch pnktlich! [sait doh pu:nctlih]
Ihr steigt nicht ein. [ir taigt niht ain]
Steigt doch ein! [taigt doh ain]
Forma de politee a imperativului coincide cu forma de politee de la indicativ prezent,
numai c pronumele de politee st la imperativ dup verb:
Sie kommen nicht. [zi: comn niht]

Kommen Sie bitte! [ comn zi: bite]

In cazul verbelor reflexive, pronumele reflexiv trece dup pronumele personal Sie:
Sie setzen sich nicht. [zi: zen zih niht]

Setzen Sie sich bitte! [zen zi: zih bite]

Alte modaliti de exprimare a imperativului

Pentru exprimarea unei rugmini sau a unui ordin pot fi folosite i alte forme:

infinitivul (pentru indicaii cu caracter general)


Aufstehen !Ridicai-v !
Nicht ffnen, bevor der Zug hlt! Nu deschidei (ua) nainte ca trenul s opreasc!

participiul II (pentru ordine care trebuie executate imediat)


Frisch gestrichen! Aufgepasst! Atenie! Proaspt vopsit!

prezentul indicativ, persoana I plural.


Gehen wir nach Hause! S mergem acas!

In acest caz, subiectul st dup verb.

prezentul indicativ la forma interogativ


Gehst du bitte einkaufen ?

Te rog, mergi la cumprturi ?

Infinitivul (Infinitiv)
Formare
Infinitivul este forma de baz a verbului, pe care o gsim n dicionar. Infinitivul are
patru forme: dou active i dou pasive.

Infinitivul I activ ( Infinitiv I Aktiv)


Majoritatea verbelor au la infinitivul I activ terminaia -en: sehen, fragen, reparieren.

Sein, tun, precum i verbele terminate n -eln i ern (klingeln, sammeln, lcheln,
erinnern, ndern) au terminaia -n.

Infinitivul II activ (Infinitiv II Aktiv)


Se formeaz din participiul II al verbului de conjugat + haben / sein:
fragen gefragt haben
kommen gekommen sein.

Infinitivul I pasiv ( Infinitiv I Passiv)


Se formeaz din participiul II al verbului de conjugat + werden / sein:
ffnen - geffnet werden / geffnet sein.

Infinitivul II pasiv (Infinitiv II Passiv)


Se formeaz din participiul II al verbului de conjugat + worden sein sau gewesen sein :
ffnen - geffnet worden sein / gewesen sein.
Intrebuinare
Infinitivul poate s apar ca:
infinitiv simplu (fr zu)
infinitiv precedat de zu.

INFINITIVUL SIMPLU (FR ZU)


(INFINITIV OHNE ZU)
Se ntrebuineaz:
a) n timpurile compuse (viitor i conjunctiv II)

Ich werde dieses Buch lesen.


Voi citi aceast carte.
Ich wrde gern Spanisch lernen.
Mi-ar plcea s nv spaniola.

b) dup verbele modale :


c) dup urmtoarele verbe:

sehen

Ich will jetzt schlafen.


Vreau s dorm acum.
Wir sehen die Kinder dort spielen.
Ii vedem pe copii jucndu-se acolo.

hren

Ich hre sie kommen.


O/Ii/Le aud venind.

fhlen

Er fhlt eine Katastrophe kommen.


El simte ca se apropie o catastrofa.

lassen

Die Eltern lassen uns ins Kino gehen.


Parintii ne lasa sa mergem la cinema.

gehen/fahren

Wir gehen morgen einkaufen.


Maine mergem sa facem cumparaturi.

bleiben

Bleiben Sie bitte sitzen !


Va rog sa stati jos!

lernen

Ich lerne jetzt schwimmen.


Invat acum sa inot.

helfen

Hilf mir bitte abwaschen !


Ajuta-ma,te rog, sa spal vasele !

Atenie!
Dac infinitivul este folosit cu un complement, exist tendina ca dup helfen s se foloseasc infinitivul
cu zu:
Er hilft mir den Koffer zu tragen./ (El) M ajut s duc geamantanul.
d) pentru exprimarea unei somaii (cu valoare de imperativ).
Fenster schlieen!
Inchidei ferestrele!
Nicht hinauslehnen !
Nu v aplecai n afar!
INFINITIVUL PRECEDAT DE ZU (INFINITIV MIT ZU)

Se folosete dup:
a) majoritatea verbelor :

Er versucht, pnktlich zu sein.


El ncearc s fie punctual.
Wir haben vor, ans Meer zu fahren.
Avem de gnd s mergem la mare.

b) anumite substantive :

(Wunsch, Lust, Gelegenheit, Zeit .a.)


c) adjective sau participii :

Sie hat keine Lust, ins Kino zu gehen.


Ea nu are chef s mearg la cinema.
Es ist nicht schwer, Deutsch zu lernen.
Nu este greu s nvei german.
Ich bin es nicht gewohnt, viel zu arbeiten.
Nu sunt obinuit/a s muncesc mult.

SUBSTANTIVAREA INFINITIVULUI (SUBSTANTIVIERUNG DES INFINITIVS)

Din infinitivul I se pot forma substantive.

Acestea sunt ntotdeauna de genul neutru i nu au plural:


Das Rauchen ist ungesund. [das rauhn ist unghezunt]
Fumatul este nesntos.

Adesea ele sunt nsoite de prepoziii:


Hast du etwas Gutes zum Lesen? [hast du etvas guts um lezn?]
Ai ceva bun de citit?
Er ist beim Fernsehen eingeschlafen. [er ist baim fernze:n ainghelafn]
A adormit n timp ce se uita la televizor.

PASIVUL (PASSIV)

a) Die Nachbam bauen eine Garage. [di: nahbam baun aine garaghe]

Vecinii construiesc un garaj.


b) Hier wird eine Garage gebaut. [hi:r vird aine garaghe ghebaut]

Aici se construiete un garaj.

In prima propoziie, verbul bauen este la diateza activ. In acest caz, important este persoana care face
ceva.

In exemplul b), verbul bauen este la diateza pasiv (wird gebaut). In acest mod de exprimare, ne
intereseaz procesul, ce se ntmpl.
Persoana care acioneaz este fie general cunoscut, fie necunoscut sau neimportant pentru informaie.
Distingem:
diateza pasiv a aciunii (Vorgangspassiv)
diateza pasiv a strii (Zustandspassiv).

DIATEZA PASIV A ACIUNII (VORGANGSPASSIV)

Formare
Se formeaz cu verbul auxiliar werden + participiul II al verbului de conjugat.
werden + participiu II
Are toate timpurile i persoanele diatezei active. Ne vom opri ns la formele mai frecvent folosite :

fragen
Prezent
ich
Sg. du

werde

gefragt

ich bin gefragt

worden

wirst

gefragt

du bist gefragt

worden

er/sie/ wird
es
wir
Pl. ihr
sie/
Sie

gefragt

worden

werden gefragt

wir sind gefragt

worden

werdet

gefragt

ihr seid gefragt

worden

werden gefragt

sie/ sind gefragt


Sie
MMCP

worden

Imperfect
ich

Perfect

wurde

gefragt er/si ist


e/es

gefragt ich war

Sg. du
wurdest gefragt du warst
er/sie/
er/
es
wurde gefragt sie war
/es
wir
Pl. ihr
sie/
Sie

gefragt

worde
n
gefragt worde
n
gefragt worden

wurden gefragt wir waren gefragt worden


wurdet

gefragt ihr wart

gefragt worden

wurden gefragt sie/ waren gefragt worden


Sie

Atenie !
La perfect i la mai mult ca perfect, participiul II al verbului werden - geworden -> devine worden (deci
fr ge-).
Intrebuinare i traducere
Pasivul aciunii se folosete frecvent n descrierea unor procese de producie, regulamente, aciuni. De
aceea, se ntrebuineaz mai ales la persoana a IlI-a singular i plural.
Se traduce n limba romn cu diateza pasiv (cu a fi sau cu pasivul reflexiv).
Exemple:
Der Roman wurde ins Deutsche bersetzt. [der roman vurde ins doici iu:brzet]
Romanul a fost tradus n limba german.
In den letzten Jahren wurde viel gebaut. [in den letn ia:rn vurde fi:l ghebaut]
In ultimii ani, s-a construit mult.
Transformarea activului n pasiv
La transformarea propoziiei active n propoziie pasiv, subiectul propoziiei active devine n propoziia
pasiv complement de agent (Agens), precedat de prepoziia von + dativ.
Accentul cznd pe proces, pe aciune, complementul de agent poate s lipseasc.

Complementul direct din propoziia activ devine subiectul propoziiei pasive.


Dac nu persoana care face aciunea, ci mijlocul, instrumentul prin care se produce ceva intereseaz, se
folosete prepoziia durch + acuzativ.

Die Operation rettete den Patienten. [di: operaion rette den paientn]
Operaia l-a salvat pe pacient.
Der Patient wurde durch die Operation gerettet. [der paient vurde durhi di: operaion gherett]
Pacientul a fost salvat prin operaie.
Pronumele man din propoziia activ (exemplul a) dispare n propoziia pasiv.Lui i corespunde n
propoziia pasiv pronumele impersonal es (b).
i acesta dispare ns, dac ncepem propoziia cu o alt parte de propoziie (c).
a) Man trinkt in Deutschland viel Bier. [man trinct in doiciland fi:l bi:r]

In Germania se bea mult bere.


b) Es wird in Deutschland viel Bier getrunken. [es vird in doiciland vi:l bi:r ghetruncn]

Se bea in Germania mult bere.


c) In Deutschland wird viel Bier getrunken. [in doiciland vird vi:l bi:r ghetruncn]

In Germania se bea mult bere.

Pasivul cu verbe modale


Prezent
Activ:
Pasiv:
Imperfect
Activ:
Pasiv:
Perfect
Activ:

Man muss den Kranken sofort operieren.


Der Kranke muss sofort operiert werden.
Man musste den Kranken sofort operieren.
Der Kranke musste sofort operiert werden.
Man hat den Kranken sofort operieren
mssen.

Pasiv: Der Kranke hat sofort operiert werden


mssen.
Dup verbul modal, n propoziia activ se folosete infinitivul activ, iar n propoziia pasiv, infinitivul
pasiv (participiul perfect al verbului de conjugat + werden).
Infinitiv activ: operieren.
Infinitiv pasiv: operiert werden.
Forma de perfect pasiv cu verb modal este folosit mai rar, n locul ei preferndu-se forma de imperfect.

DIATEZA PASIV A STRII (ZUSTANDSPASSIV)

Der Tisch war leer. [der ti var le:r] (Vechea situaie)


Masa era goal.

Activ:

Pasivul aciunii: Der Tisch ist gedeckt worden. [ der ti ist ghedect vordn] (Proces)
Masa a fost pus / aranjat.
Pasivul strii:

Der Tisch ist gedeckt [ der ti ist ghedect ] (Situaie nou)


Masa este pus / aranjat.

Formare
Pasivul strii se formeaz cu verbul auxiliar sein + participiul II al verbului de conjugat. Are toate timpurile
i persoanele diatezei active; cele mai folosite sunt ns prezentul i imperfectul.
sein + participiu II

Exemplu:
Prezent

Der Tisch ist gedeckt, kommt zu Tisch!/ Masa este pus / aranjat, venii la mas!

Imperfect

Als wir nach Hause kamen, war der Tisch schon gedeckt./ Cand am ajuns acasa, masa era deja
pusa/aranjata.

AM SONNTAG

Es ist Sonntag. Maria und Radu drfen heute in den Herstru-Park fahren. Sie wollen dort auch das
Dorfmuseum besuchen.Sie sind auf der Strae. Viele Autobusse , Trolleybusse, Straenbahnen,
Personenkraftwagen und Lastkraftwagen fahren vorbei.Die Ampel zeigt ,,Rot.
Radu : Jetzt knnen wir die Strae berqueren. Die Ampel zeigt ,, Grn. Die Fahrzeuge halten.
Maria : Hier ist die Haltestelle.Wir mssen mit dem Trolleybus Linie 90 fahren, nicht wahr?
Radu: Ja ! Schau, dort kommen Florin und Daniela.Fahrt ihr auch mit dem Trolleybus?
Florin: Ja, wir mchten heute das Dorfmuseum besuchen.
Maria : Wir auch.Wir fahren dann zusammen !
Daniela : Der Trolleybus kommt. Steigen wir ein !
Die Kinder fahren in den Herstru-Park.

[ Es ist zontag.Maria unt Radu diu:rfn hoite in den Herstru-parc fa:rn.Zi: voln dort auh das
dorfmuzeum bezuhn.Zi: zind auf der trase.Fi:le autobuse,troleibuse,trasnbann,personncraftvagn
unt lastcraftvagn fa:rn forbai.Di: ampl aigt ,, rot.
Radu: iet keo:nn vir di: trase iu:brcuern.Di: ampl aigt ,, griu:n. Di: fa:roighe haltn.
Maria: Hi:r ist di: Haltetele.Vir miu:sn mit dem troleibus lini: 90 fa:rn, niht wa:r?
Radu: Ia! au, dort comn Florin unt Daniela.Fa:rt ir auh mit dem troleibus?
Florin: Ia,wir meo:tn hoite das dorfmuzeum bezuhn.
Maria : Wir auh.Wir fa:rn dan uzamn!
Daniela : Der troleibus comt.taign vir ain !
Di: chindr fa:rn den Herstru-parc.]

Traducere : E duminica.Maria si Radu pot sa mearga azi in parcul Herstru.Ei vor sa viziteze acolo si muzeul
satului.Ei sunt pe strada.Trec multe autobuze,troleibuze,tramvaie,masini si camioane.Semaforul este rosu.
Radu: Acum putem traversa strada.Semaforul arata verde.Vehiculele asteapta.
Maria: Aici este statia.Trebuie sa mergem cu troleibuzul linia 90,nu-i asa?
Radu: Da! Uite,vin Florin si Daniela.Mergeti si voi cu troleibuzul?
Florin: Da, noi vrem sa vizitam azi muzeul satului.
Maria: Si noi.Atunci calatorim impreuna!
Daniela : Vine troleibuzul.Sa ne urcam !
Copiii merg in parcul Herstru.

Ubungen zum Text !


1. Raspunde :
a)
b)
c)
d)
e)
f)

Wohin drfen Maria und Radu fahren?


Was wollen sie dort besuchen?
Was fr Fahrzeuge fahren vorbei?___
Wann kann die Kinder die Strae berqueren?
Mssen sie mit de Bus oder mit dem Trolleybus fahren?
Wer kommt?

2. Foloseste la timpul trecut verbele din propozitiile urmatoare:


Exemplu: Radu spielt im Hof.
Radu hat heute im Hof gespielt.
a) Maria rechnet richtig.
b) Matei fragt den Freund.
c) Ich wohne in Balta Alba.
d) Ihr antwortet richtig in Mathematik.

3. Completeaza :
Exemplu : Mircea hat ein Buch...(lesen)
Mircea hat ein Buch gelesen.
a) Irina ist in die Schule.....(gehen)
b) Vater hat an einer Maschine...(arbeiten)
c) Die Schler sind in den Park ...(fahren)
d) Die Lehrerin hat fr die Blumen ...(danken)
e) Sie sind mit dem Bus....(fahren)

4. Formeaza urmatoarele propozitii in pasiv :


Exemplu : Man erntet im Herbst.
Es wird im Herbst geerntet./ Im Herbst wird geerntet.
a) Man kocht im Sommer auf dem Land in der Sommerkche.
b) Man pflckt im Herbst das Obst.
c) Man hngt saubere Handtcher ins Badezimmer.
d) Man hat neue Bauernwirtschaften ausgestellt.