Sie sind auf Seite 1von 8

Verbs Verbs are conjugated (conjugation).

Depending on the subject (person, number), different endings are added to the verb stem (infinitive without en or n). Some verbs will have further changes, especially the irregular verbs. When conjugated, verbs also form a tense (verb tense). There are six tenses in German: Prsens (the present tense), Prteritum (the preterit(e) tense), Perfekt (the perfect tense), Plusquamperfekt (the pluperfect tense), Futur I (the future tense) and Futur II (the future perfect tense).

Regular Verbs: Active Present Tense Indicative Normal (Infinitive) ich du er/sie/es wir ihr sie (Sie) frag-en frage fragst fragt fragen fragt fragen Further Changes arbeit-en arbeite arbeitest arbeitet arbeiten arbeitet arbeiten hab-en habe hast hat haben habt haben

Irregular Verbs: Active Present Tense Indicative Normal (Infinitive) ich du er/sie/es wir ihr sie (Sie) komm-en komm e komm st komm t komm en komm t komm en Further Changes sprech-en spreche sprichst spricht sprechen sprecht sprechen hei-en heie heit heit heien heit heien sei-n bin bist ist sind seid sind

Often, when common irregular verbs are conjugated, the 2nd and 3rd person singular stem vowel changes in the present tense (vowel change), e.g. e > i: a > : au > u: helfen: tragen: laufen: ich helfe, du hilfst, er/sie/es hilft, wir helfen, ihr helft, sie helfen ich trage, du trgst, er/sie/es trgt, wir tragen, ihr tragt, sie tragen ich laufe, du lufst, er/sie/es luft, wir laufen, ihr lauft, sie laufen

Active Preterite Tense Indicative The preterite of regular verbs is formed by inserting the suffix -t- between the stem and the personal ending. An e is added to the preterite -t- when the verb stem ends in a -d or -t. The preterite of irregular verbs is formed without the suffix -t- and the stem vowel changes. The 1st and 3rd person singular do not have a personal ending. Some verbs are conjugated using a combination (regular and irregular). These verbs form the preterite with the suffix -t- and a change to the stem vowel. Some verbs have additional changes in the stem, e.g.: gehen ich ging , b ringen ich b rachte Regular Verbs (Infinitive) sagen arbeiten Irregular Verbs s ehen gehen finden

ich du er/sie/es wir ihr sie (Sie)

sagte sagtest sagte sagten sagtet sagten

arbeitete arbeitetest arbeitete arbeiteten arbeitetet arbeiteten

s ah s ahst s ah s ahen s aht s ahen

ging gingst ging gingen gingt gingen

fand fandest fand fanden fandet fanden

Combined Conjugation Verbs (Infinitive) ich du er/sie/es wir ihr sie (Sie) kennen kannte kanntest kannte kannten kanntet kannten bringen brachte brachtest brachte brachten brachtet brachten

With the exception of the verbs hab en and sein and the modal verbs, whose preterite tense is also used in oral speech, the preterite tense is most commonly used in written narratives and reports.

The preterite forms of the verbs hab en (to have) and sein (to be) are irregular.

(Infinitive) ich du er/sie/es wir ihr sie (Sie)

haben hatte hattest hatte hatten hattet hatten

sein war warst war waren wart waren

Past Participle (Partzip II) The past participle of regular verbs without prefixes is formed with the (grammatical) prefix ge-, the verb stem and the (grammatical) suffix (ending) (e)t, e.g.: fragen gefragt, retten gerettet

The past participle of regular verbs ending in the suffix -ieren is formed using only the suffix (ending) -t, e.g.: telefonieren telefoniert, reparieren repariert

The past participle of irregular verbs without a prefix is formed with the (grammatical) prefix ge-, the verb stem (often with a changed stem vowel) and the (grammatical) suffix (ending) -en, e.g.: laufen gelaufen, fliegen geflogen

The grammatical prefix ge- is inserted between the prefix and verb stem in verbs with a separable prefix (e.g.: verbs beginning with ab -, an-, aus-, b ei-, mit-, vor-), for example:

anmelden angemeldet, mitnehmen mitgenommen

Verbs without a separable prefix do not receive the grammatical prefix ge-, for example: versuchen versucht, b eginnen b egonnen

(Dictionaries make reference to the form of the past participle of every irregular verb.)

Active Present Perfect Tense Indicative The German present perfect tense is formed from the (present) form of hab en or sein and the past participle of the required verb.

(Infinitive) ich du er/sie/es wir ihr sie (Sie)

fragen habe gefragt hast gefragt hat gefragt haben gefragt habt gefragt haben gefragt

gehen bin gegangen bist gegangen ist gegangen sind gegangen seid gegangen sind gegangen

Most verbs form the present perfect with the auxiliary verb hab en, e.g.: schlafen ich habe geschlafen, sehen ich habe gesehen

Only a few verbs form the present perfect with sein, e.g.: verbs of movement, e.g.: laufen ich bin gelaufen, fliegen ich bin geflogen verbs expressing a change of condition, e.g.: umsteigen ich bin umgestiegen, aufstehen ich bin aufgestanden the verbs sein (to b e), werden (to b ecome, to grow) and b leib en (to stay, to remain): ich bin (da) gewesen (I was there), ich bin (alt) geworden (I grew old), ich bin (jung) geblieben (I stayed young).

A process (an action, etc.) can be conveyed in the past using both the preterite and perfect tenses. Predominantly, the past is conveyed using the perfect tense in spoken German (every day language). However, modal verbs (especially in combination with other verbs), as with hab en and sein, usually take the preterite tense, e.g.: sehen wollen hab en sein (usually) ich habe (ihn) gesehen (usually) ich wollte (ihn) fragen (usually) ich hatte (eine Frage) (usually) ich war (zu Hause) (seldom) ich sah (ihn) (seldom) ich habe (ihn) fragen wollen (seldom) ich habe (eine Frage) gehabt (seldom) ich bin (zu Hause) gewesen

Active Pluperfect (Past Perfect) Indicative The pluperfect is formed using a preterite form of haben or sein (like the perfect tense) and the past participle of the verb to be conjugated.

(Infinitive) ich du er/sie/es wir ihr sie (Sie)

fragen hatte gefragt hattest gefragt hatte gefragt hatten gefragt hattet gefragt hatten gefragt

gehen war gegangen warst gegangen war gegangen waren gegangen wart gegangen waren gegangen

The pluperfect is used to refer to a process that occured and was completed in the past before another past process that is also being mentioned at the same time using the preterite or perfect tenses, e.g.:

Nachdem/Als wir angekommen waren, fuhren wir ins Hotel. Wir hab en uns gegen 19 Uhr getroffen. Davor hatten die meisten noch etwas getrunken. Active Future Tense Indicative (Futur I) The future tense is formed using a (present tense) form of werden and the infinitive of the verb to be conjugated.

(Infinitive) ich du er/sie/es wir ihr sie (Sie)

fragen werde fragen wirst fragen wird fragen werden fragen werdet fragen werden fragen

gehen werde gehen wirst gehen wird gehen werden gehen werdet gehen werden gehen

In order to express a process that will occur in the future, you would be likely to use the present tense and a time reference. The future tense is not used in this manner as frequently. For example: (selten) Ich werde (morgen) ins Kino gehen. (meistens) Ich gehe morgen ins Kino.

The future tense often expresses a speculation (= a modal meaning), also in combination with wohl, wahrscheinlich, etc. For example: Er wird jetzt (wohl/wahrscheinlich) zu Hause sein.

As the predicate of the sentence multiple (composite) verb forms like the present perfect, pluperfect and the future tenses, make a Satzklammer (sentence bracket) around other elements or phrases (see also Word Order ), e.g.: [ Ich Ich Ich habe hatte werde ihn ihn ihn gestern vorher b ald gesehen. schon einmal getroffen. besuchen. ]

In addition to expressing person, number and tense, a conjugated verb form also expresses a mood (Modus). The indicative, imperative and subjunctive are moods.

The indicative mood is expressed in the tense. It does not take on special forms, e.g.:

ich frage du schrieb st sie ist gekommen

present tense + indicative imperfect + indicative present perfect + indicative

The subjunctive takes on special forms that are derived from the indicative form.

Past Subjunctive (Subjunctive II, sometimes called Imperfect Subjunctive) The past subjunctive is formed based on the indicative preterite form of the verb.

(sein) ich du er/sie/es wir ihr sie (Sie) (war ) (warst ) (war ) (waren ) (wart ) (waren ) wr(e) wr(e)st wr(e) wren wr(e)t wren

(haben) (hatte ) (hattest ) (hatte ) (hatten ) (hattet ) (hatten ) htte httest htte htten httet htten

The stem vowel is often transformed into an umlaut: a > , o > , u > . Some personal endings also take an -e. This is often dropped in spoken language. The past subjunctive is often replaced by the form of wrde + infinitive, e.g.: Wenn er mich fragte, dann Wenn du mir hlfest/hlfest, dann Wenn er mich fragen wrde, dann Wenn du mir helfen wrdest, dann

When asking polite questions, making requests (favors, advice), expressing wishes or setting conditions (in complex sentences), the past subjunctive, as well as the wrde + infinitive form, are often used. It marks a process as not (yet) real, e.g.:

facultative: facultative: facultative: obligatory: obligatory: obligatory: obligatory: Imperative

Htten Sie noch einen Wunsch? (in addition to: Hab en Sie ?) Wrst du daran interessiert? (in addition to: Bist du ?) Wren Sie so freundlich, mir die Tr zu ffnen? (in addition to: Sind Sie ?) Wrden Sie mir b itte die Tr ffnen? Ich an deiner Stelle wrde das anders machen. Ich htte gern eine Auskunft. (not: Ich hab e ) Wenn ich mehr Geld htte, dann knnte ich eine Reise machen.

The imperative form (for requests and instructions) can be made from practically every verb:

informal, familiar (du, ihr) Singular verb stem + ending -e (the -e is often not pronounced in spoken language), e.g.:

fragen frag(e), kommen komm(e), gehen geh , sein sei verbs with a vowel change from e to i also require a vowel change in the imperative form; the imperative is formed from e to i in these cases, e.g.: geb en gib , nehmen nimm , sehen sieh Plural verb stem + ending -t, e.g.: fragen fragt, gehen geht, geb en geb t, sehen seht but: sein seid

formal, polite, distanced (Sie) Sing./Plur.: 3rd person plural present + Sie, e.g.: fragen fragen Sie, gehen gehen Sie, geb en geb en Sie, sehen sehen Sie aber: sein seien Sie (not: sind Sie)

The imperative form is required in request or command sentences.

Different kinds of requests and commands can be expressed with the imperative. Other words - and in spoken German the way something is said - play an important role, e.g.: Advice/Recommendation: Request: Order/Command: Versuch(e) das doch mal. (Try this.) Helft mir b itte. (Help me please.) Kommen Sie sofort in mein Bro. (Come into my office right now!)

In addition to expressing person, number, tense and mood, a conjugated verb form also expresses the genus verbi (kind of verb). The active and passive are forms of genus verbi. The active form is expressed naturally using the tense-mood forms illustrated above. There is no special form, e.g.: ich frage du schrieb st sie ist gekommen Present Tense + Indicative + Active Preterite + Indicative + Active Present Perfect + Indicative + Active

The passive (dynamic passive) voice has special forms. It is produced using a form of werden and the past participle of the verb, e.g.:

Present Tense: Preterite Tense: Present Perfect: Pluperfect: Future I:

ich werde gefragt, du wirst gefragt ich wurde gefragt, du wurdest gefragt ich bin gefragt worden, du bist gefragt worden ich war gefragt worden, du warst gefragt worden ich werde gefragt werden, du wirst gefragt werden

Active and passive (dynamic passive) allow you to present circumstances from different perspectives, e.g.:

Active: Passive:

Die Journalistin fragt einen Hundeb esitzer. (= Akkusativobjekt). Ein Hundeb esitzer (= Subjekt) wird (von der Journalistin) gefragt.

Passive Substitutes The passive form (dynamic passive) can be substituted with lassen + sich + infinitive when trying to express the modal meaning mglich (possible) (knnen), e.g.:

Das kann gemacht werden. Das lsst sich machen.

and with sein + adjective (derived from the verb) with the suffix -b ar, e.g.: Das kann gemacht werden. Das ist machbar. Regimen Verbs may require an accusative object (a completion, supplemental information) e.g.: fragen Ich frage den Lehrer (ihn). b esuchen Ich b esuche meine Schwester (sie). ffnen Sie ffnet ein Fenster (es). b eantworten Wir b eantworten eure Fragen (sie).

Verbs may require a dative object (a completion, supplemental information) e.g.: zuhren Ich hre dem Lehrer (ihm) zu. glaub en Ich glaub e meiner Schwester (ihr). helfen Er hilft einem Mdchen (ihm/ihr). antworten Wir antworten euren Eltern (ihnen).

Verbs may require an object (a completion, supplemental information) with a specific preposition (prepositional object), e.g.: warten auf Ich warte auf den Bus. sich freuen auf Sie freut sich auf unsern Besuch. sich freuen b er Freust du dich ber das Geschenk?

It is possible for the accusative object or the dative object to refer to one and the same person as the subject with some verbs so it refers back to the subject. If so, this is called a reflexive verb. The accusative object or the dative object is expressed via a reflexive pronoun (mich mir, dich dir, sich sich ), e.g.: Ich frage mich, warum das so ist. Du hilfst dir damit nicht.

If the verb requires an accusative object, the facultative reflexive pronoun will be in the dative, e.g.: Das (acc.) b erlege ich (mir) noch. Willst du (dir) den Film (acc.) ansehen?

Reflexive verbs always occur together with a reflexive pronoun, e.g.: sich b eeilen: Er b eeilt sich. (nicht mglich: *b eeilen: *Er b eeilt mich.)

The reflexive pronoun of reflexive verbs usually takes the accusative (exception, e.g.: sich (dat.) merken); it changes (as with reflexively used verbs) according to the grammatical gender of the subject, e.g.: sich b eeilen (acc.): ich b eeile mich, du b eeilst dich sich (etw.) merken (dat.): ich merke mir (das), du merkst dir (das)

The reflexive pronoun always comes after the conjugated verb in statements (second verb phrase).