Sie sind auf Seite 1von 17

DAS PRONOMEN

Pronumele poate inlocui un substantiv sau poate face o referire, o identificare sau o atribuire. In mod curent se face distinctia intre 7 feluri de pronume

!.PRON"ME#E PERSONA#
Singular 1.Person N A D G ich mich mir meiner 2.Person du dich dir deiner 3.Person er, es, sie ihn, es, sie ihm, ihm, ihr seiner,seiner,ihrer 1.Person wir uns uns unser Plural 2.Person ihr euch euch euer 3.Person sie, Sie sie, Sie ihnen, Ihnen ihrer, Ihrer

$. PRON"ME#E DEMONS%RA%I&
Maskulinum N A D G dieser diesen diesem dieses Neutrum dieses, dies dieses, dies diesem dieses Femininum diese diese dieser dieser Plural diese diese diesen dieser

Pronumele demonstrativ de identificare Maskulinum N A D G derselbe denselben demselben desselben Neutrum dasselbe dasselbe demselben desselben Femininum dieselbe dieselbe derselben derselben Plural dieselben dieselben denselben derselben

'.PRON"ME#E RE#A%I&
Die Relativpronomen der, die, das

Singular Maskulin Nominativ kkusativ !ativ "enitiv ...., der ...., den ...., dem ...., dessen Feminin ...., die ...., die ...., der ...., deren Neutrum ...., das ...., das ...., dem ...., dessen

Plural M, F, N ...., die ...., die ...., denen ...., deren

Pronumele wer poate fi folosit si cu functie intero(ativa Nominativ kkusativ !ativ "enitiv wer wen wem wessen

). PRON"ME#E POSESI&
Singular ich du er sie es mein dein sein ihr sein Plural wir ihr sie Sie unser euer ihr Ihr

*. PRON"ME#E RE+#E,I&
Pronumele refle-iv apare in propo.itie ca si complement direct sau indirect si se refera la aceeasi persoana sau obiect ca si subiectul.Acest pronume are forme numai pentru acu.ativ si dativ / ele coincid de multe ori0.Pentru a face inteles fenomenul vom da si e-emple.
ich du er#sie wir ihr #! #! #! #! #! mich#mir dich#dir sich#sich uns euch Ich interessiere mich $%r S&ort.Ich kann mir das nicht leisten. Freust du dich'#!u stellst dir etwas vor. (r#sie $reut sich.#(r#sie w)scht sich die *)nde. +ir unterhalten uns#+ir waschen uns die *)nde. Ihr $reut euch.#Ihr wascht euch die *)nde.

sie#Sie

#!

sich

Sie $reuen sich.#Sie waschen sich die *)nde.

1. PRON"ME#E NE2O%ARA% /NEDE+INI%0


amanunte des&re $iecare din &ronumele de mai ,os .... clic3 one4 foloseste 56ac35 sa te intorci in acest punct
all ein bichen, ein wenig, ein paar einer, eine, eines jeder jemand, niemand kein man

Singular Maskulin Nominativ kkusativ !ativ "enitiv aller -Stol./ allen -Stol./ allem -Stol./ allen -Stol.es/ Feminin alle -Freude/ alle -Freude/ aller -Freude/ aller -Freude/ Neutrum alles -"l%ck/ alles -"l%ck/ allem -"l%ck/ allen -"l%cks/

Plural M, F, N alle -Freunde/ alle -Freunde/ allen -Freunden/ aller -Freunde/

Pronumele ne7otarate ein bi0chen, ein wenig, ein &aar

Aceste pronume au forme fi-e. 8omponentele bi0chen, wenig, &aar raman nedeclinate. Ein bi9c7en, ein :eni( ; etwas. Ein paar ; einige wenige 1 etliche

PRON"ME#E einer, eine,ein-e/s


Fara &lural Nominativ kkusativ !ativ "enitiv Maskulinum einer einen einem ein2e3s eine eine einer einer Femininum Neutrum ein2e3s ein2e3s einem ein2e3s

PRON"ME#E NE2O%ARA% ,eder


nu are $orme de &lural Nominativ kkusativ !ativ "enitiv Maskulinum ,eder ,eden ,edem ,edes Femininum ,ede ,ede ,eder ,eder Neutrum ,edes ,edes ,edem ,edes

PRON"ME#E ,emand# niemand


Nominativ kkusativ !ativ "enitiv ,emand ,emand-en/ ,emand-em/ ,emandes 4emand wartet hier Ich sehe ,emand-en/. (r s&richt mit ,emand-em/. !as liegt in ,emandes Interesse.

PRON"ME#E keiner,keine,keines
SIN"56 7 Nominativ kkusativ !ativ "enitiv Maskulinum keiner keinen keinem 8 Femininum keine keine keiner 8 Neutrum keins keins keinem 8

Plural Nominativ kkusativ !ativ "enitiv

M,F,N keine keine keinen keiner

PRON"ME#E man
Nominativ man +ie kommt man .um 9ahnho$'

kkusativ !ativ "enitiv

einen einem 8

(r sieht einen und gr%0t nicht. Ich hel$e einem gern.

PRON"ME#E IN%ERO<A%I&
Nominativ kkusativ !ativ "enitiv Nominativ kkusativ !ativ "enitiv wer wen wem wessen was was 8 8 Maskulinum Nominativ kkusativ !ativ "enitiv welcher welchen welchem welches +er ist am &&arat' +en ru$t sie an' mit wem hast du ges&rochen' +essen tasche ist das' +as ist &assiert' was willst du lesen' 8 8 Femininum welche welche welcher welcher Neutrum welches welches welchem welches Plural welche welche welchen welcher

DAS SUBSTANTIV
!. In functie de forma articolului 7otarat der,die, das substantivele pot fi masculine, feminine sau neutre. <enul (ramatical difera in multe ca.uri de cel natural si nu este mereu acelasi ca in limba romana. De aceea este indicat ca substantivele sa se invete impreuna cu articolul 7otarat. 8am la 7*= din substantive se poate determina (enul, respectiv articolul corect cu a>utorul unui set de re(uli pe care le vom enunta mai departe.

Primul set de reguli se refera la sensul substanti el!r"


. !e genul masculin sunt urmatoarele gru&e de substantive:

!.DEN"MIRI#E PEN%R" ?I#E#E SAP%AMANII, PEN%R" #"NI SI ANO%IMP"RI der Monta(, der Diensta(, der @anuar, der +ebruar,der Sommer, der Ainter $.DEN"MIRI PEN%%R" P"N8%E#E 8ARDINA#E der Osten, der SBden, der Aesten, der Norden '.DEN"MIRI PEN%R" A"%OMO6I#E der +ord, der +iat, der Opel, der Mercedes 9. !e genul $eminin sunt: !.Denumiri pentru vapoare si avioane die %itanic, die 6oein( $.Denumiri pentru motociclete die 2onda, die Aprilia ;. !e genul neutru sunt: !.Substantive care arata re.ultatul unei actiuni das Er(ebnis, das Resultat, das +abri3at

Al d!ilea set de reguli este de natura f!rmala #se au in edere terminatii, sufi$e sau prefi$e%
Masculine sunt substantivele care: !.se termina in sufi-ul lin( der #e7rlin(, der @Bn(lin( $. au terminatia Cen si care nu sunt infinitive substantivi.ate der <arten, der 2afen, der #aden, der Sc7aden '.au o sin(ura silaba der 2als, der Dopf, der %a(, der %isc7 De consemnat e-ista multe e-ceptii de la aceasta re(ula. Feminine sunt substantivele care: !. se termina cu sufi-ele C7eit, C3eit, Csc7aft, Cun( die Dran37eit, die +reundsc7aft, die Ein7eit, die <erec7ti(3eit, die Mannsc7aft $.se termina cu sufi-ele Cei,Cie die #inie, die Donditorei, die +amilie, die #auferei '.sunt bisilabice /doua silabe0 si se termina in Ce die Aanne, die Sonne, die 6itte ).se termina in Cen., Ci3, Cion, CtEt die Donferen., die A3ademie, die <rap7i3, die Position, die RealitEt Neutre sunt substantivele care: !.se termina in Cc7en, Clein das 6Bc7lein, das MEdc7en $.au prefi-ul <eC das <ebir(e '.se termina in C/i0um,Cment das Datum, das Ar(ument, das Museum, das Studium

DAS &ER6
&erbele sunt parti de vorbire fle-ibile. +le-iunea verbului se c7eama con>u(are. 8riteriile dupa care se con>u(a un verb sunt persoana

numar timp mod diate.a &erbele se impart din ratiuni didactice in doua (rupe verbe slabe /re(ulate0 si verbe tari /nere(ulate0. Din punct de vedere al functiunii avem un (rup restrans de verbe au-iliare si modale <erbele tari sau neregulate trebuie invatate ca o &oe.ie cu cele trei $orme de ba.a:in$initiv, im&er$ect si &artici&iu trecut. Pentru aceasta (=IS> > 9(6( cu aceste verbe. ? ast$el de tabela o$erim si noi la &agina > 9(6 ;5 <(79( > 7I

I.<(79( >em&us

5=I6I 7( Singular Person ich du er#sie#es sein bin bist ist war warst war haben habe hast hat hatte hattest hatte werden werde wirst wird wurde wurdest wurde Person wir ihr sie#Sie wir ihr sie#Sie sein sind seid sind waren wart waren Plural haben haben habt haben hatten hattet hatten werden werden werdet werden wurden wurdet wurden

In$initiv Indikativ Pr)sens

Indikativ Pr)terium-Im&er$ekt /

ich du er#sie#es

II.<(79( M?! 6( Person Indikativ Pr)sens ich du er#sie#es wir ihr sie#Sie Indikativ Pr)terium-Im&er$e kt/ ich du er#sie#es wir ihr sie#Sie d%r$en dar$ dar$st dar$ d%r$en d%r$t d%r$en dur$te dur$test dur$te dur$ten dur$tet dur$ten k@nnen kann kannst kann k@nnen k@nnt k@nnen konnte konntest konnte konnten konntet konnten m@gen mag magst mag m@gen m@gt m@gen mochte mochtest mochte mochten mochtet mochten m%ssen mu0 mu0t mu0 m%ssen m%0t m%ssen mu0te mu0test mu0te mu0ten mu0tet mu0ten sollen soll sollst soll sollen sollt sollen sollte solltest sollte sollten solltet sollten wollen will willst will wollen wollt wollen wollte wolltest wollte wollten wolltet wollten wissen wei0 wei0t wei0 wissen wisst wissen wusste wusstest wusste wussten wusstet wussten

III.M?!(6 !( ;?N45" 7( 6 <(79565I M ;*(N 86 IN!I; >I< P7(A(N>,IMP(7F(;>, P(7F(;> ;?MP5S SI <II>?7 I

>em&us Pr)sens

Numerus Singular

Person ich du er#sie#es

Indikativ mache machst macht machen macht machen machte machtest machte machten machtet machten habe gemacht hast gemacht hat gemacht haben gemacht habt gemacht haben gemacht werde machen wirst machen wird machen werden machen werdet machen werden machen

Plural

wir ihr sie

Pr)teritum-Im&er$ekt/

Singular

ich du er#sie#es

Plural

wir ihr sie

Per$ekt

Singular

ich du er#sie#es

Plural

wir

ihr sie

Futur I

Singular

ich

du er#sie#es Plural wir

ihr

sie

I<.M?!(6 !( ;?N45" 7( 6 <(79565I SP7(;*(N 6 IN!I; >I< P7(A(N>,IMP(7F(;>, P(7F(;> ;?MP5S SI <II>?7 I >em&us Pr)sens Numerus Singular Person ich du er#sie#es Plural wir ihr sie Indikativ s&reche s&richst s&richt s&rechen s&recht s&rechen

Pr)teritum-Im&er$ekt/

Singular

ich du er#sie#es

s&rach s&rachst s&rach s&rachen s&racht s&rachen habe ges&rochen hast ges&rochen hat ges&rochen haben ges&rochen habt ges&rochen haben ges&rochen werde s&rechen wirst s&rechen wird s&rechen werden s&rechen werdet s&rechen werden s&rechen

Plural

wir ihr sie

Per$ekt

Singular

ich

du

er#sie#es Plural wir

ihr

sie

Futur I

Singular

ich du er#sie#es

Plural

wir

ihr

sie

<. M?!(6 !( ;?N45" 7( 6 <(79565I F *7(N 86 IN!I; >I< P7(A(N>,IMP(7F(;>, P(7F(;> ;?MP5S SI <II>?7 I >em&us Pr)sens Numerus Singular Person ich du er#sie#es Plural wir ihr sie Pr)terium-Im&er$ekt/ Singular ich du er#sie#es Plural wir ihr sie Indikativ $ahre $)hrst $)hrt $ahren $ahrt $ahren $uhr $uhrst $uhr $uhren $uhrt $uhren

Per$ekt

Singular

ich du er#sie#es

bin ge$ahren bist ge$ahren ist ge$ahren sind ge$ahren seid ge$ahren sind ge$ahren werde $ahren wirst $ahren wird $ahren werden $ahren werdet $ahren werden $ahren

Plural

wir

ihr sie

Futur I

Singular

ich du er#sie#es

Plural

wir

ihr

sie

<I.M?!(6 !( ;?N45" 7( 6 <(79565I ;5 P 7>I;56 S(P 7 9I6 5F#M ;*(N 6 IN!I; >I< P7(A(N>,IMP(7F(;>, P(7F(;> ;?MP5S SI <II>?7 I >em&us Pr)sens Numerus Singular Person ich du er#sie#es Plural wir ihr sie Pr)terium-Im&er$ekt/ Singular ich du er#sie#es Plural wir ihr sie Per$ekt Singular ich Indikativ mache auf machst auf macht auf machen auf macht auf machen auf machte auf machtestauf machte auf machtenauf machtet auf machtenauf habe au$gemacht hast au$gemacht hat au$gemacht haben au$gemacht habt au$gemacht

du

er#sie#es Plural wir

ihr

sie

haben au$gemacht werde au$machen wirst au$machen wird au$machen werden au$machen werdet au$machen werden au$machen

Futur I

Singular

ich

du

er#sie#es Plural wir

ihr

sie

RE<"#A PEN%R" +ORMAREA PER+E8%"#"I 8OMP"S 8" 2A6EN SA" SEIN &erbele care arata miscarea cu directie sau trecerea dintr'! stare in alta f!rmea(a perfectul c!mpus cu sein

1. 2. 3.

verbe de miscare (e7en, fa7ren,laufen, 3ommen, stei(en verbe de trecere din o stare in alta einsc7lafen, sterben alte verbe /cu sein0 sein, bleiben, :erden, passieren, (elin(en, (esc7e7en )$ercitii de c!njugare a erbel!r se p!t gasi la pag* +),+NG)N -+M &).,

DAS ADJEKTIV
E-ista trei tipuri de declinare a ad>ectivului !.Ad>ectiv precedat de articol 7otarat $.Ad>ectiv precedat de articol ne7otarat '.Ad>ectiv neprecedat de determinant /articol F0 I.ADJECTIV PRECEDAT DE ARTICOLUL HOTARAT Maskulinum N. A der r te !all $%r& den r ten !all $mit& dem r ten !all $statt& des r ten !alls Femininum die alte "tadt $%r& die alte"tadt $aus& der alten"tadt $inmitten& der alten "tadt Neutrum das kleine#ind $%r& das kleine #ind $'ei& dem kleinen#ind $(e)en& des kleinen#indes Plural die kleinen#inder $%r& die kleinen#inder $'ei& den kleinen#indern $(e)en& der kleinen#inder

Dupa acest model se mai declina ad>ectivele precedate de, derselb-, derjenig-, dies-, jed-, jedwed-, jeglich-, jen-, all4 II.ADJECTIV PRECEDAT DE ARTICOLUL NEHOTARAT Maskulinum N. A D ein r ter!all $%r& einen r ten !all $mit& einem r ten !all Femininum eine alte"tadt $%r& eine alte "tadt $aus& einer alten "tadt Neutrum ein kleines#ind $%r& ein kleines#ind $'ei& einem kleinen#ind Plural kleine!lle*"tdte*#inder $%r& kleine!lle*"tdte*#inder $'ei& kleinen!llen*"tdten*#indern

$statt& eines r ten !alls

$inmitten& einer alten"tadt

$(e)en& eines kleinen#indes

$(e)en& kleiner!lle*"tdte*#inder

Dupa acest model se mai declina ad>ectivele precedate de formele de sin(ular ale determinantilor , kein-, mein-, dein-, sein-, unser-, euer-, ihr-, Ihr-4 Ad>ectivele precedate de 3einC,meinC,deinC,seinC,i7rC,unserC,euerC,I7rC ,la plural primesc fara e-ceptie terminatia 8en

III.ADJECTIV PRECEDAT DE ARTICOLUL + $%ara arti, l& Maskulinum N. A D G r ter !all Femininum alte "tadt Neutrum kleines#ind Plural kleine!lle*"tdte*#inder $%r& kleine!lle*"tdte*#inder $'ei& kleinen!llen*"tdten*#indern $(e)en& kleiner!lle*"tdte*#inder

$%r& r ten!all $%r& alte"tadt $%r& kleines#ind $mit& r tem!all $statt& r ten!alls $aus& alter"tadt $inmitten& alter "tadt $'ei& kleinem#ind $(e)en& kleinen#indes

Dupa acest model se mai declina ad>ectivele precedate de , dessen, deren,derer, IV.GRADELE DE COMPARATIE ALE ADJECTIVULUI Adjectivul are trei grade de comparatie:pozitiv, comparativ si superlativ.

m del de , m-aratie re)ulata a ad.e,ti/el r ad.ekti/ s,0nell - siti/ s,0nell k m-arati/ s,0neller su-erlati/ der1die1das s,0nellste* am s,0nellsten der1 die1 das lei,0teste* am lei,0testen

lei,0t

lei,0t

lei,0ter

m del de , m-aratie nere)ulata a ad.e,ti/el r ad.e,ti/ )ut /iel na0 - siti/ )ut /iel na0 , m-arati/ 'esser me0r n0er su-erlati/ der1 die1 das 'este* am 'esten der1 die1 das1 meiste* am meisten*meistens der1 die1 das n,0ste*am n,0sten

IV.SUBSTANTIVIZAREA ADJECTIVULUI Adjectivele pot deveni substantive. Ele se scriu atunci cu litera mare si pastreaza terminatiile dadjectiv.De exemplu: der Alte, ein Alter, ein Deutscher, der Deutsche, die Deutschen

DAS ZAHLWORT
Numeralele sunt de doua feluri !. N"MERA#E 8ARDINA#E $. N"MERA#E ORDINA#E 1. N5M(7 6( ; 7!IN 6( B8null 18eins 28.wei 38drei C8vier D8$%n$ E8sechs F8sieben G8acht H8neun 1BB8hundert 1B18hunderteins 1B28hundert.wei 11E8hundertsech.ehn 1C28hundert.weiundvier.ig 1GH8hundertneunundacht.ig 2BB8.weihundert 3BB8dreihundert CBB8vierhundert DBB8$%n$hundert 1B8.ehn 118el$ 128.w@l$ 138drei.ehn 1C8vier.ehn 1D8$%n$.ehn 1E8sech.ehn 1F8sieb.ehn 1G8acht.ehn 1H8neun.ehn 2B8.wan.ig 218einund.wan.ig 228.weiund.wan.ig 238dreiund.wan.ig 2C8vierund.wan.ig 2D8$%n$un$d.wan.ig 2E8sechsund.wan.ig 2F8siebenund.wan.ig 2G8achtund.wan.ig 2H8neunund.wan.ig 1BBB8tausend 1BB18tausendeins 11BB8tausendeinhundert 11BH8tausendeinhundertneun 2BBB8.weitausend 3BBB8dreitausend 1B BBB8.ehntausend 2B BBB8.wan.igtausend 1BB BBB8hunderttausend 1 BBB BBB8eine Million 2. NUMERALE ORDINALE 1.der, die, das erste 2.der, die, das .weite 3.der, die, das 11.der, die, das el$te 12.der, die, das .w@l$te 13.der, die, das 21.der, die, das einund.wan.igste 22.der, die, das .weiund.wan.igste 3B.der, die, das drei0igste

dritte C.der, die, das vierte D.der, die, das $%n$te E.der, die, das sechste F.der, die, das siebte G. der, die, das achte H.der, die, das neunte 1B.der, die, das .ehnte

drei.ehnte 1C.der, die, das vier.ehnte 1D.der, die, das $%n$.ehnte 1E.der, die, das sech.ehnte 1F.der, die, das sieb.ehnte 1G.der, die, das acht.ehnte 1H. der, die, das neun.ehnte 2B.der, die, das .wan.igste CB.der, die, das vier.igste DB.der, die, das $%n$.igste EB.der, die, das sech.igste 1BB.der, die, das hundertste 1BBB.der, die, das tausendste 1B BBB.der, die, das .ehntausendste 1 BBB BBB.der, die, das millionste

PRGPOSI%IONEN
Prepo.itiile sunt liantul dintre cuvinte. E-primarea ar fi imposibila fara aceste cuvinte.8unoasterea lor asi(ura corectitudinea in e-primarea scrisa si orala. Ele constitue un fel de tabla a inmultirii, deci trebuie invatate de la bun inceput. &a invit sa acordati ma-ima atentie acestui capitol. <ramatica (ermana este ca o matematica frumoasa unde totul este lo(ic si previ.ibil. Pentru orientare sa spunem ca e-ista * (rupe de prepo.itii

1. 2. 3. 4. 5.

Prepo.itii care cer acu.ativul durc7,fBr,bis,(e(en,o7ne,um Prepo.itii cu dativul aus, bei,mit, nac7, von, .u, au9er Prepo.itii cu (enitivul :e(en, statt, :E7rend, trot., inner7alb, inmitten Prepo.itii bica.uale sau alternante cu D sau A an, auf, 7inter, in, neben, Bber, unter,vor, .:isc7en Prepo.itii folosite de re(ula fara articol ab, als

DON@"ND%IONEN
8on>unctiile sunt de doua feluri coordonatoare si subordonatoare. 8on>unctiile coordonatoare nu sc7imba structura fra.ei si a propo.itiilor. 8ele subordonatoare fac ca verbul sa stea la sfrarsitul propo.itiei pe care o introduc. ;?N45N;>II ;??7!?N >? 7(

"(7M N und oder aber sondern denn entweder 8 oder weder 8 noch nicht nur 8 sondern auch bald 8 bald teils 8 teils sowohl 8 als auch einerseits 8 andererseits mal 8 mal

7?M N si sau dar, insa ci caci,&entru ca sau 8 sau nici 8 nici nu numai 8 ci si cand 8 cand o &artial 8 &artial atat 8 cat si &e de o &arte 8 &e de alta &arte cand 8 cand ;?N45N;>II S59?7!?N >? 7(

"(7M N dass als wenn

7?M N ca cand -actiune unica, trecuta/ cand,-actiune re&etabila/

whrend bevor#ehe bis nachdem sobald seit#dem solange soo$t als wie als ob#wenn so dass damit

in tim& ce inainte sa &ana cand, &ana ce du&a ce de indata ce de cand atata tim& cat ori de cate ori cand, &e cand cum, du&a cum ca si cum#cand asa incat ca sa, &entru ca sa

weil da .umal obwohl obgleich trot.dem wenn $alls

$iindca, &entru ca deoarece mai ales ca desi, cu toate ca desi cu toate acestea daca, cand in ca. de

DAS AD&ER6
Adverbele sunt parti de vorbire, care nu dispun de un sistem fle-ionar ca ad>ectivele, cu care unele adverbe coincid formal. Acestea din urma adverbe pot avea Casemeni ad>ectivelor cu care coincid C (rade de comparatie. Ele dispun in ca.ul acesta numai de o forma de superlativ cea adverbiala /e-.am sc7nellsten0.Deosebim adverbe locale, temporale si modale.

dverbe de tim& ab und .u bald da, dann damals erst immer nun, ,et.t manchmal nie, niemals noch o$t schliesslich schon selten so$ort .uerst din cand in cand curand atunci, a&oi -&e/ atunci abia, intai mereu acum uneori niciodata inca adesea in $inal de,a rareori imediat mai intai

dverbe de loc hier da von hier von dort drinnen draussen links rechts hinten vorne oben unten irgendwo nirgendwo dverbe de mod gern genau irgendwie lieber am liebsten vergeblich cu &lacere &recis, eIact cumva mai bine cel mai bine in .adar aici acolo de aici de acolo inauntru a$ara in stanga in drea&ta in s&ate in $ata sus ,os undeva niciunde