Sie sind auf Seite 1von 6

PRIPREMA ZA ČAS

Razred: VI-9 (prva godina učenja njemačkog jezika)


Nastavnik:
Tema:Vorstellung

Nastavna jedinica: Wer ist das?

Nastavne metode: metoda razgovora, metoda logičkog povezivanja, metoda pisanja, metoda
demonstracije,metoda rada s tekstom,metoda slušanja
Tip časa: obrada novog teksta i gramatičkog pravila (mein/meine, dein/deine)
Broj časa: 5

Cilj časa: predstaviti druge, pozdraviti se, imenovati osobe i predmet, izraziti posjedovanje

Zadaci:

Odgojni zadatak:
- podsticanje aktivnog učešća i saradnje učenika pri obradi novog
- podsticanje učenika na razmišljanje, snalaženje i uspostavljanje komunikacije
- uočavanje na važnost pravilnog pisanja, urednosti i tačnosti

Obrazovno – funkcionalni zadaci:


- upoznavanje učenika sa novom leksikom i prisvojnim zamjenicama za 1., 2. i 3. lice jednine
- uvježbati novu leksiku i osposobiti učenika da razumije tekst
- razvijanje sposobnosti logičkog povezivanja (slike s riječima-tekstom s slikama)
- razvijanje sposobnosti primjene već usvojene leksike u svakodnevnom govoru

1
Tok časa:
CILJ OBLIK NASTAVNA VRIJEME
POJEDINAČNE * AKTIVNOST * NASTAVNOG SREDSTVA
FAZE RADA

Pozdraviti učenike, upisati čas i odsutne. frontalni 1 min.

I
Neko od učenika recituje pjesmicu.
Provjera Za domaću zadaću učenici su trebali da napišu 10 rečenica s frontalni 2 min.
domaće zadaće upitnim zamjenicama. Provjera slijedi usmeno.

II
Nastavnik prikazuje prvobitno na grafofoliji Karin i Rex-a s frontalni grafoskop 6 min.
Ponavljanje/
kamenom u ustima. Pored njih stoje 2 pitanja koja trebaju grafofolija
Buđenje
učenici povezati s slikom:
interesovanja / Wer ist das? Was ist das?
Nastavnik pita učenike koje od pitanja će povezati s Karin a
koje s Rex-om?

Očekivani odgovori: Wer ist das? → Karin


Was ist das? → Rex

Zatim prikazuje i još 1 djevojčicu i pita: Wer ist das?


Očekivani odgovor: Susi (Das ist Susi.)

Potom otkriva preostali dio folije na kojem je 1 dječak (lik) s


kojim će se učenici danas tek upoznati i pita: wer ist das?

Nastavnik odgovara: Das ist Jörg.

2
III
Objasnjavanje Uz pomoć grafofolije nastavnik objašnjava riječi: frontalni grafoskop 4 min.
-der Stein grafofolija
nove leksike
-der Hund
a za riječ der Bruder koristi engleski prevod
-der Bruder = brother
-Tschüs (demostrira)
IV
Uvježbavanje
Kako bi učenici uvježbali nove riječi, rade vježbu 3 na str. 9. individualni radna sveska 3 min.
nove leksike
Slijedi usmena provjera. frontalni

V
Prvo slušanje Učenici otvaraju udžbenike na strani 11, slušaju tekst i prate frontalni udžbenik 3 min.
teksta (globalno slike. Tokom prvog slušanja učenici imaju zadatak da CD
predpostave o čemu se radi. Nastavnik pita:
razumijevanje
teksta) Was passiert? Was seht ihr?

Uz nastavnikovu pomoć govore (na bosanskom ili


njemačkom) o temi lekcije.

VI
Drugo slušanje Sada učenici prate na strani 12 tekst zajedno s ispunjenim individualni udžbenik 4 min.
teksta oblačićima. frontalni CD
(selektivno Slijede vježbe u udžbeniku: A-fonetika-vježba glasa ö
razumijevanje B-richtig/falsch
teksta)

3
VII
Treće slušanje Nakon trećeg slušanja teksta učenici rade vježbu 1 na str. 9 u individualni udžbenik 5 min.
radnoj svesci (falsch/richtig). Provjera usmeno. frontalni CD
teksta (detaljno
radna sveska
razumijevanje)

VIII
Prepoznavanje Nastavnik piše na tablu:
1. Das ist mein Bruder Jörg. individualni tabla 4 min.
gramatičkog
2. das ist meine Schwester Susi. frontalni kreda
pravila Govori učenicima da pronađu slične rečenice u tekstu. udžbenik
(mein/meine,
dein/deine) npr. : 3. Ja, das ist mein Hund Rex.
4. (Ist das dein Hund Rex?)

IX
Definisanje Potom nastavnik pita učenike na kog se odnosi „mein“ iz 1., 2. frontalni udžbenik 3 min.
gramatičkog i 3. rečenice?
pravila Očekivani odgovor: 1. Bruder
2. Schwester
3. Hund
Šta možete zaključiti?

Učenici bi sami trebali doći do zaključka da je:


mein za muški rod (nastavnik dodaje i za srednji rod)
meine za ženski rod (nastavnik dodaje i za množinu)

Isto tako vrijedi i za dein-deine! (mein/dein Hund


meine/deine Schwester)

4
Uvježbavanje
gramatičkog Sada učenici rade vježbu E na strani 14 u udžbeniku. rad u paru udžbenik 5 min.
Ova vježba se radi usmeno.
pravila

XI Nastavnik ponavlja zajedno s učenicima postavljajući pitanja frontalni 4 min.


Ponavljanje za današnju lekciju (tekst+ prisvojne zamjenice).
Wie ist der Stein?
Was sagt Susi?
Wer ist Rex?
Ist das dein Stein?
Ist das dein Buch? (priđe učenike i pita za njegovu knjigu)

XII
Domaći zadatak
Za domaću zadaću 6. i 7. vježba na strani 11 u radnoj svesci frontalni radna sveska 1 min
(uvrstiti riječi i pronaći parove).
Aktivne učenike ocjeniti.

5
Grafofolie

Was ist das?

Wer ist das?

Was ist das?


→Das ist ____ .

Wer ist das?


→Das ist ______.
6

Das könnte Ihnen auch gefallen