Sie sind auf Seite 1von 2

Conjugarea verbelor la indicativ prezent

Verbe regulate
Verbele regulate formeaza timpul prezent adaugand la radacina verbului urmatoarele
terminatii : -e, -st, -t, -en, -t, -en.

Ex: sagen (a spune) se inlatura terminatia en si se adauga terminatiile de mai sus

Si avem: ich sage wir sagen
du sagst ihr sagt
er/sie/ es sagt sie/Sie sagen

Verbele ale caror radacina se termina in:
d (reden a vorbi)
t (arbeiten, warten a astepta)
dm (widmen a dedica)
dn (ordnen a aranja)
ffn (ffnen a deschide)
gn (begegnen a intalni)
chn (rechnen a socoti)
ckn (trocknen a usca)
tm (atmen a rasufla)
se intercaleaza vocala ela pers. a II-a si a III-a singular, precum si la pers. a II-a plural.
Ex: verbul arbeiten (a lucra) se inlatura terminatia en si obtinem radacina arbeit
Si avem: ich arbeite wir arbeiten
du arbeitest ihr arbeitet
er/sie/es arbeitet sie/Sie arbeiten

Verbele terminate in eln pierd, de regula, la pers.I singular, vocala edin radacina.
Exemple: sammeln (a culege) ich sammle, du sammelst, er/sie/es sammelt
basteln (a mesteri) ich bastle, du bastelst, er/sie/ es bastelt

Verbe neregulate
Multe verbe neregulate care au vocala e in radacina transforma acest e in i sau ie
la persoanele a II-a si a III-a sing.
Ex:lesen a citi
ich lese wir lesen
du liest ihr lest
er/sie/es liest sie/Sie lesen

nehmen a lua
Ich nehme wir nehmen
Du nimmst ihr nehmt
Er/sie/es nimmt sie/Sie nehmen
Majoritatea verbelor care au a sau au in radacina primesc umlaut la aceleasi pers.
Ex: fahren: ich fahre wir fahren
du fhrst ihr fahrt
er/sie/es fhrt sie/Sie fahren

laufen - a alerga
ich laufe wir laufen
du lufst ihr lauft
er/sie/es luft sie/Sie laufen
Verbele a caror radacina se termina in s, -, -ss, -z, -tz, -x primesc la pers. a II-a sg
doar terminatia t, in felul acesta, pers. a IIa si a IIIa sing. au aceeasi forma:
lesen: du liest, er liest.

wissen a sti
ich wei wir wissen
du weit ihr wisst
er/sie/es wei sie/Sie wissen

Verbul wissen isi schimba vocala i din radacina in ei la toate persoanele de la
singular si nu primeste terminatie la pers I si a IIIa sing.