Sie sind auf Seite 1von 1

PASIVUL ÎN LIMBA GERMANĂ

Înainte de a învăța pasivul în limba germană trebuie să învățăm să conjugăm trei verbe: werden, sein și haben.
Ne interesează să le învățăm atât la forma de prezent cât și la primele de trecut (Präteritum si Perfekt). Mai târziu va
trebui să le învățăm și la formele de mai mult ca perfectul (Plusquamperfekt), de Konjunktiv I și Konjunktiv II (prezent
și trecut).

Pentru moment, doar formele de prezent (Präsens) și de trecut (Präteritum si Perfekt):

werden (Präsens) werden (Präteritum) werden (Perfekt)


ich werde ich wurde ich bin geworden
du wirst du wurdest du bist geworden
er, sie, es wird er, sie, es wurde er, sie, es wird geworden
wir werden wir wurden wir sind geworden werden = a deveni
ihr werdet ihr wurdet ihr seid geworden
sie werden sie wurden sie sind geworden
Sie werden Sie wurden Sie sind geworden

sein (Präsens) sein (Präteritum) sein (Perfekt)


ich bin ich war ich bin gewesen
du bist du warst du bist gewesen
er, sie, es ist er, sie, es war er, sie, es ist gewesen
wir sind wir waren wir sind gewesen sein = a fi
ihr seid ihr wart ihr seid gewesen
sie sind sie waren sie sind gewesen
Sie sind Sie waren Sie sind gewesen

haben (Präsens) haben (Präteritum) haben (Perfekt)


ich habe ich hatte ich habe gehabt
du hast du hattest du hast gehabt
er, sie, es hat er, sie, es hatte er, sie, es hat gehabt
wir haben wir hatten wir haben gehabt haben = a avea
ihr habt ihr hattet ihr habt gehabt
sie haben sie hatten sie haben gehabt
Sie haben Sie hatten Sie haben gehabt

În realitate există două forme de passiv în limba germană, o formă activă și una de stare (statică).

activă: Das Haus wird hier gebaut. – exprimă un proces care se derulează, anume cel al construcției care se
efectuează asupra casei. Verbul folosit = werden
stare: Das Haus ist gebaut. – exprimă finalitatea unui proces, rezultatul. Așadar casa a fost deja construită. Verbul
folosit = sein
Cea mai spectaculoasă (și care dă cele mai multe bătăi de cap) este forma activă. Din acest motiv o vom aborda pe
larg. Dar să scăpăm de diateza pasivă a stării. În general, în ceea ce privește passivul stării avem două utilizări:

1. forma de prezent: Der Tisch ist gedeckt. (sein + participiu II). Trad: Masa este pusa. (procesul nu se mai vede ci
doar rezultatul acestuia).
2. forma de imperfect (Präteritum): Der Tisch war schon gedeckt. (sein la forma de Präteritum + participiul II).
Trad: Masa era deja pusa.